31. Hafta Gebelik – Hafta Hafta Hamilelik

Photo of author

By admin

OR [rank_math_breadcrumb]

31 Haftalık Gebelik Bebek Kaç Kilo Olur?

Gebeliğin 31. haftasında bebek yaklaşık olarak 1,4 kg olur.

31 Haftalık Gebelik Anne Karnı Görüntüsü

Gebelikte 31. haftada anne karnı iyice büyümüş bir haldedir. Ayrıca bu dönem itibarı ile karın bölgesinde çatlaklar da meydana gelebilir.

31 Haftalık Gebelikte Bebek Kaç Aylık Olur?

Gebeliğin 31. haftasında bebek 7 aylıktır.

31 Haftalık Gebelik Mide Bulantısı Olur mu?

Gebeliğin 31. haftasına gelindiğinde daha önceki haftalara göre mide bulantılarının azaldığı bilinse de bazı anne adaylarında ara ara bu duruma rastlanabilir.

31. Hafta Gebelik – Hafta Hafta HamilelikPin

 

31 Haftalık Gebelik Ultrason Görüntüleri

Gebeliğin 31. haftasında yapılacak ultrason muayenelerindeki görüntülerde bebeğin uzaması fark edilmeye başlanır ve yerinin daraldığı gözlemlenir. Esneme, tekme atma, parmak emme veya hıçkırma hareketlerini yaparken görebileceğiniz bebeğin yüzünün de tamamen geliştiği bu görüntülerde izlenebilir.

31 Haftalık Gebelik Bebek Kaç Gr Olur?

Gebelikte 31. haftada bebeğin ağırlığı yaklaşık olarak 1400 gr olur.

31 Haftalık Gebelik Bebek Cinsiyeti Belli Olur mu?

Gebeliğin 31. haftasında iseniz bebeğin cinsiyeti belli olmuş olacaktır.

31 Haftalık Gebelik Bebek Gelişimi

Gebeliğin 31. haftasında bebeğin vücut sistemleri ve organlarındaki oluşum büyük ölçüde tamamlanmış olup bu haftadan itibaren en önemli gelişimler boy ve kilo artışında olacaktır. Artık haftalık olarak ortalama alacağı kilonun 500 gr olduğu bilinir. Cildin yüzeyinde bulunan Lanugo isimli ince tüylerin kaybolması hızla sürerken, Vernix tabakası da oldukça kalın bir hale gelmiştir.

İlginizi Çekebilir!!!  Gebelik için Yumurta Kaç mm Olmalı?

El tırnaklarının uzaması tamamlanmış olsa da ayak tırnaklarının uzaması henüz gerçekleşmemiştir. Göz kapaklarını iyi derecede açıp kapayabilen bebeğin, gözlerindeki görme ve odaklanma görevleri de büyük ölçüde tamamlanmış olur. Beyin ve sinir sistemlerinin gelişiminin tamamlanmasından dolayı hareketlerindeki bilinçlenmeler artmaktadır.

Parmak emme hareketi yaptığından dolayı refleksleri de oldukça gelişse de tam olarak gelişimi 35. haftayı bulabileceğinden dolayı erken doğum durumlarında meme emme konusunda sıkıntı yaşayabilir. Gün içerisinde yarım litre idrar yapabilen bebek böylelikle amniyon sıvısının yenilenmesini de gerçekleştirir. Kız bebeklerde klitorisin gelişimi neredeyse tamamlanmış olup, erkek bebeklerde testislerin testosteron üretmeye başladığı bilinir. Testislerin kasık torbasına doğru ilerlemesi de devam etmektedir.

31 Haftalık Gebelikte Anne Beslenme Tablosu

Gebeliğin 31. haftasında hem anne adayında hem de bebekte sağlık sorunlarının oluşmaması adına beslenmeye özen gösterilmelidir. Bağırsak sorunları yaşayanlar lifli gıdalar, meyve ve sebzeler tüketmeye dikkat etmeli ve gün içerisinde en az 2 litre su tüketmelilerdir. Bunun yanı sıra şeker ve kalori oranı yüksek gıdalar yerine besin değeri yüksek yiyeceklerin tercih edilmesine de özen gösterilmelidir.

31. Hafta Gebelik – Hafta Hafta HamilelikPin

31 Haftalık Gebelikte Kasık Sancısı Olur mu?

Gebeliğin 31. haftasında rahimdeki büyümeye bağlı olarak bağlarda yaşanan gerilmenin sonucunda kasık sancıları meydana gelebilir. Erken doğum belirtisi olabilecek bu durum, ihmal edilmemeli ve derhal doktora durum bildirilmelidir.

31 Haftalık Gebelikte Kürtaj Olur mu?

Gebelikte isteğe bağlı olarak kürtaj yapılması ilk 10 hafta içerisinde yasaldır. Bundan sonraki dönemde gebeliği olumsuz etkileyebilecek bir hastalığın tespiti halinde ancak ve ancak doktor tarafından kararı verilebilecek bir durumdur.

31 Haftalık Gebelik Vücut Değişimi

Gebeliğin 31. haftasında kalça ve bel ağrılarında artış yaşanabilir ve siyatik ağrıları oluşabilir. Anne adayının kan hacmi 4,5-5 litreye yükselmiştir. Bu haftalarda bebeğin baş aşağı pozisyona geçmesinden dolayı rahmin tepe noktasının yüksekliğinde azalma oluşur ve göbek deliğinde biraz çıkıntıya sebep olabilir.

31 Haftalık Gebelik Yorumları

– Her şey yolunda gidiyor. Hem benim hem de bebeğimin test değerleri çok iyi. Heyecanla kalan haftaların geçmesini ve onu kucağıma almayı gözlüyorum.

– Son 3 aylık dönemin yani son trimesterin ikinci trimesterden farkını iyiden iyiye hissetmeye başladım. Bunun sebebi de karnımın kontrol edilemeyecek kadar büyümesi ve yürürken bir yerlere çarpmamdır.

31 Haftalık Gebelik Karın Ne Kadar Büyür?

Gebeliğin 31. haftasında karın oldukça büyümüş bir haldedir.

İlginizi Çekebilir!!!  38. Hafta Gebelik – Hafta Hafta Hamilelik

31. Hafta Gebelik – Hafta Hafta HamilelikPin

31 Haftalık Gebelikte Akıntı Olur mu?

Gebeliğin 31. haftasında vajinal akıntılarda artış meydana gelebilir. Erken doğum belirtileri arasında da yer alan bu durumun yaşanması durumunda zaman kaybetmeden doktora haber verilmelidir. Bunun yanı sıra kokulu ve beyaz dışında bir renkte gelmesi enfeksiyona sebep olabileceğinden ve bebeğe zarar verebileceğinden dolayı bu enfeksiyonlar derhal tedavi edilmelidir.

31 Haftalık Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebeliğin 31. haftasında karın iyiden iyiye büyümüş olacaktır. Bu büyüme her anne adayında farklı olabileceğinden dolayı kıyaslama yapılmamalı ve psikolojik olarak etkilenilmemelidir. Ayrıca karındaki büyümeye bağlı olarak bebeğin iri veya küçük doğacağına dair bir tespit yapılması yanlıştır. Ayrıca bu döneme gelindiğinde doktorunuzla beraber doğum tercihleri hakkında konuşmaya başlayabilir ve doğumda anne adayıyla birebir ilgilenecek olan doula’lık eğitimi görmüş bir ebe ile çalışıp çalışmadığı sorulabilir.

Bu haftalar itibarı ile erken doğuma karşı da hazırlıklı olunması gerekir. Bebeğin yaşama şansının yüksek olduğu bu erken doğumların riskini arttırabilecek bazı faktörler vardır ve bunların bilinmesi önlem alınması adına önemlidir. Bu faktörlerin bilinen en yaygın olanları stres, sigara ve alkol tüketimi, yetersiz beslenme, yetersiz kilo alma, ağır işlere kalkışma ve uzun süre dinlenmeden ayakta kalma olarak bilinir.

Bunların yanı sıra her gün ilaç kullanmak, cinsel ilişki, rahimde hassasiyet, plasentanın rahim ağzına yaklaşması, annede kronik bir hastalık olması, enfeksiyon geçirme, anne adayının çok küçük yaşta veya ileri yaşlı olması, çoğul gebelik ve bebekte anomali tespiti de erken doğum riskini arttırabilecek olan faktörlerdir.

31 Haftalık Gebelikte Kaç Kilo Alınır?

Gebeliğin 31. haftasına kadar alınacak toplam kilonun 10-12 kg aralığında olması istenir.

31 Haftalık Gebelikte Doktor Kontrolleri

Gebeliğin 31. haftasında daha önceden planlanmış olan doktor kontrolü takvimine uyulmaya devam edilmelidir. İsteğe bağlı olarak ultrason muayenelerinin de yapılabileceği bu dönemde normal dışı bir durum yaşanması halinde doktora bilgilendirme yapılmalıdır.

31 Haftalık Gebelikte Bebek Duyabilir mi?

Gebeliğin 31. haftasında bebeğin işitme duyusu da diğer duyuları gibi oldukça gelişmiş bir haldedir. Sesleri de ayırt edebildiği bilindiğinden dolayı anne ve baba adaylarının bu dönemde onunla sıkça konuşmaları tavsiye edilir.

31. Hafta Gebelik – Hafta Hafta HamilelikPin

31 Haftalık Gebelik Bebeğin Boyu Ne Kadardır?

Gebeliğin 31. haftasında bebeğin boyu bir pırasa boyutuna denk olan 41-42 cm büyüklüğündedir.

31 Haftalık Gebelikte Anne Aşerir mi?

Gebelikte 31. haftada önceki haftalara göre daha az aşerme durumları olsa da bazı anne adaylarında bu durum devam edebilir. Aşerilen yiyeceğin tüketilmesi gebelik süresince önemli olsa da bebeğe zarar verebilecek bir yiyecek olması durumunda ihtiyacı giderebilecek daha sağlıklı alternatiflere gidilmesi tavsiye edilir.

İlginizi Çekebilir!!!  36. Hafta Gebelik – Hafta Hafta Hamilelik

31 Haftalık Gebelikte Nefes Darlığı Olur mu?

Gebeliğin 31. haftasında rahmin büyümesine bağlı olarak diyaframda sıkışma meydana gelebilir ve akciğerlere yaklaşabilir. Akciğerin de kapasitesini azaltacak olan bu durumların sonucu olarak da nefes darlıkları yaşanabilir.

31 Haftalık Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Olur mu?

Gebeliğin 31. haftasında bulanık ve kokulu idrar gelmesi, idrar yapımı sırasında yanma hissi ve sık idrara çıkma isteği belirtileri ile kendisini gösterebilen idrar yolu enfeksiyonları görülebilir. Erken doğuma hatta düşüğe sebep olabilecek bu durum, zaman kaybetmeden doktora bildirilmeli ve tedavisine başlanmalıdır.

31 Haftalık Gebelik Vitamin Alınır mı?

Gebeliğin 31. haftasında bebeğin gelişiminde ve sağlıklı kalmasında önemli rolü olan vitaminleri almaya devam etmelisiniz. Özellikle güneş ışınları ile doğrudan alınabilen D vitamini anne sağlığı ve bebek gelişimi adına son derece önemlidir.

Gebelikte ve doğum sonrası emzirme süresi içerisinde annedeki vitamin deposu bebeğe aktarılır. Bu sebepten dolayı anne adayları vitamin değerlerini hem gebelik süresi içerisinde hem de gebelik sonrasında kontrol ettirmelilerdir. Değerlerde dengesizlik olması halinde doğru beslenme ile kontrol altına alınmalı ve gerekmesi halinde doktor tavsiyesi ile vitamin takviyesine gidilmelidir.

Soru Sor

Aşağıda yer alan ”Yorum Yap” kısmından gebelik ile ilgili her türlü sorularınızı sorabilirsiniz.

Hafta Hafta Hamilelik1. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik2. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 3. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 4. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 5. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 6. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 7. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 8. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 9. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 10. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 11. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 12. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 13. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 14. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 15. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 16. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 17. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 18. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 19. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 20. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 21. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 22. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 23. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 24. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 25. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 26. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 27. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 28. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 29. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 30. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 31. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 32. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 33. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 34. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 35. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 36. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 37. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 38. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 39. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 40. Hafta Gebelik

Rate this post

Yorum yapın

5
greencoffeedietnow.com -
ACIBADEM Health Point -