Gebelik

13. Hafta Gebelik – Hafta Hafta Hamilelik

13 Haftalık Gebelikte Bebek Ne Durumdadır?

Gebeliğin 13. haftası itibarıyla bebek önceki haftalara nazaran daha hızlı şekilde hareketlerini sürdürür. Vücudunun bütünün germe şeklinde hareketleri gerçekleştirebilir. Dışarıdan gelecek uyarılara refleks olarak cevap verebilir. Bu uyarılma durumlarında bebek henüz acı hissetmez. Bebeklerin acı hissinin 24. hafta sonrasında oluştuğu tahmin edilmektedir. Kalbi halen yetişkin bir insandan daha hızlı atsa da önceki haftalara kıyaslandığında yavaşlamıştır.

13 Haftalık Gebelikte Annede Vücut Değişimi Nasıl Olur?

Gebeliğin 13. haftasında bebeğin tekmeleri iyiden iyiye hissedilmeye başlanacaktır. Aynı zamanda daha önceki dönemlerde de rastlanan cilt sorunları sürebilir. Geçici olduğu bilinen ve doğum sonrası düzelecek olan Gebelik Maskesi (Chloasma) görülebilir. Bu maske yüzde ve bedenin başka bölgelerinde koyu lekelere sebep olabilir. Vajinal akıntıda artışlar gözükse de bu durum normal olup hamilelik boyunca artarak sürecektir. Bu akıntının gelmesindeki ana sebep östrojen hormonu artışı ve pelik bölge içerisindeki kan dolaşımı hızlanması olarak bilinir.

İlginizi Çekebilir!!!  Estradiol Nedir? Estradiol E2 Ne İşe Yarar

13. Hafta Gebelik – Hafta Hafta HamilelikPin

13 Haftalık Gebelik Doktor Muayenesi

Gebeliğin 13. haftasındaki doktor muayenelerinde eksiklik olması halinde doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda demir, vitamin veya kan takviyesi alınması önerilebilir. Ayrıca gebeliğin bu haftalarında bebeğin cinsiyeti belli olabilecek olsa da genel olarak doktorlar biraz daha süre geçtikten sonra cinsiyet tespiti yapılmasını tavsiye ederler.

13 Haftalık Gebelik Beslenme Tablosu

Hamileliğin 13.haftasında da bebeğin ve sizin sağlığınız adına dengeli ve etkili beslenme son derece önemlidir. Sindirime faydasıyla bilinen lifi içerisinde barındıran besinlerin takviyesi istenebilir. Türlü bakliyatlar, meyve ve sebzeler, çavdar, yulaf ve arpa gibi besinler lif açısından zengin gıdalardır. Lif tüketimini arttırmak adına ise portakalın suyunun içilmesi değil tam olarak kendisinin yenilmesi ve sebze çorbasının yerine sebzeli fasulye çorbasının içilmesi tavsiye edilir.

13 Haftalık Gebelik Vitamin Alınır mı?

Hamilelik süresince vitamin alınması son derece önemlidir. Gebeliğin 13. haftasında yeterli derecede vitamin alınması bebek ve anne adına gereklidir.

13 Haftalık Gebelik Bebek Gelişimi

Gebeliğin 13. haftasında bebeğin yüz özellikleri iyiden iyiye belirginleşmeye başlamıştır ve vücuduna oranlandığında daha küçük boyuttadır. Alın bölgesi genişlemiş, kulakları büyümesiyle beraber normal formuna gelmeye başlamıştır. İç ve orta kulağın oluşumu tamamen gerçekleşmiştir. Renklenen gözleri geçen haftalara göre yüzün ön bölgesine iyice yaklaşmıştır. Bebeğin derisinin üst kısmı da ince tüylerle kaplanmıştır.

Gebeliğin bu haftası itibarıyla bütün organları ve vücut sistemleri oluşumunu tamamlamıştır. Kolları ve bacaklarındaki uzama süreci sürmektedir. Sindirim sistemi kusursuz şekilde işlemeye devam eder. Ayrıca diş tomurcuklarında da gelişim sürmektedir. Gebeliğin 13. haftasında ayrıca bebeği ses telleri de oluşmaya başlar.

13. Hafta Gebelik – Hafta Hafta HamilelikPin

Hamilelikte 13. Hafta Yaşananlar

Hamilelikte 13. hafta, hamileliğin 4. ayının başlangıcıdır. Tıpta 2. trimester dönemi olarak da bilinen bu dönem hamileliğin ikinci 3 aylık döneminin de başıdır. Hamilelik süresince en rahat ve keyifli geçecek haftalardan biri olacağı tahmin edilir.

İlginizi Çekebilir!!!  36. Hafta Gebelik – Hafta Hafta Hamilelik

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebeliğin 13. haftasında da daha önceden yaşanan diş eti kanamaları sürebilir. Dişlerin düzenli fırçalanması rahatlama sağlayabilir. Hamilelik süresince florür bulundurmayan organik diş macunlarının kullanılmasına dikkat edilmelidir. Bol su tüketimi ve demir tabletinin düzenli kullanımı devam etmelidir.

Yemekte aşırıya kaçılmamalı, beslenmeye dikkat edilmeye devam edilmelidir. Güç içinde fazladan alınacak olan 300 kalori yeterli olacaktır. İkiz gebelik durumlarında ise bu kalori miktarı 500-600’e çıkabilir. Bu haftaya girildiği zamanlarda sağlık ve pozitif bir doğum yapılması adına doğum öncesi kurslarının gidilmesine başlanabilir.

13 Haftalık Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Gebelikte 13. hafta belirtileri vücutta meydana gelebilecek çatlaklar, şişkinlikler, gaz problemlerinin yanı sıra memelerdeki bazı değişimler olarak da bilinmektedir.

Hamileliğin İlk Günlerinde Karın Şişer mi?

Hamilelikte kilo alma süreci haftadan haftaya artarak devam etse de hamileliğin belirleyici olacak seviyedeki şişmeler 16-17. haftalarda çıplak gözle belli olacaktır. Bundan birkaç hafta sonrasında ise dışarıdan da belli olabilecek seviyeye ulaşacaktır.

13. Hafta Gebelik – Hafta Hafta HamilelikPin

13 Haftalık Gebelik Testte Anlaşılır mı?

13 haftalık gebelikler, yapılan testlerde anlaşılabilir.

13. Hafta Gebelikte Bebeğin Görüntüsü Nasıl Olur?

Gebeliğin 13. haftası itibarıyla bebek yaklaşık 7-8 cm boyutundadır. Bu büyüklük bir limon veya mandalina boyutuna denktir. Bebeğin ağırlığı ise 22-25 gr olarak bilinir.

Adet Kaç Gün Gecikirse Hamilelik Kesinleşir?

Hamilelik tespitinde bakılan durumların başında gelen adet gecikmelerinin 7 günden fazla olması durumunda hamilelik ihtimalinin yüksek olduğu tahmin edilir. Kesin bir sonuca ulaşmak adına kan veya idrar testleri yaptırılabilir.

Gebelik Hesaplama 2020

Gebelik hesaplarken uzmanlar başlangıç tarihi olarak son adet döneminin ilk günün kabul ederler. O zamandan itibaren geçen sürenin hesaplanması ne kadar süredir hamile olduğunuzu tahmini olarak belirler. Ayrıca son adet dönemi başlangıcının 3 ay öncesine 7 gün eklenerek tahmini doğum tarihine de ulaşılabilir. Buna örnek vermek gerekirse; 14 Eylül tarihinde son adet döneminin ilk günü gerçekleşen bir kadının tahmini doğum yapacağı tarih 3 ay öncesi olan 14 Haziran’ın 7 gün sonrası olan 21 Haziran olarak tahmin edilir. Sitemizde bulunan Gebelik Hesaplama bölümünden detaylı sorgulamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!!!  17. Hafta Gebelik – Hafta Hafta Hamilelik

Gebelik Testi Nasıl Anlaşılır?

Gebelik testlerinin anlaşılma durumları yapılan testin türüne göre farklı şekillerde olabilir. Kan testlerinin anlaşılması yaptırıldığı sağlık kuruluşundan alınacak sonuçlarla olup, idrar testlerinin anlaşılması testin yapıldığı çubuktaki çizgilerin belirlenmesine bağlıdır. Tek bir çizginin oluşması negatif, çift çizginin oluşması ise testten pozitif olarak sonuç alındığını gösterir.

Hamilelik Testi En Erken Ne Zaman Yapılmalı?

Regl döneminin belirleyici olduğu hamilelik testleri adet kanama düzenlerine göre yaptırılmalıdır. Düzenli olarak adet yaşayanlar, beklenen adet döneminin 1-2 gün sonrası test yaptırabilirken, adet düzensizliği bulunanlarda bu süreç daha uzun sürebilir.

13. Hafta Gebelik – Hafta Hafta HamilelikPin

Beyaz Akıntı Hamilelik Belirtisi midir?

Hamilelik belirtilerinin en önemlileri arasında bulunan vajinal akıntı, süt kıvamında ve beyaz renkte gelirse hamileliğe işaret olarak nitelendirilebilir. Normalden farklı şekilde olduğu fark edilebilen bu akıntının şeffaf ve kokusuz olması zararsız olduğuna işarettir. Aksi bir şekilde gelmesi ise enfeksiyonel bir durum oluşturabileceğinden bir doktora durum bildirilmelidir.

Baş Ağrısı Hamilelik Belirtisi midir?

Hamilelik belirtilerinin arasında baş ağısı da olduğu gözükse bile tek başına hamilelik tespiti yapılacak bir belirti olarak tanımlanamaz.

Hamilelik Testi Fiyatı 2020

Hamilelik testlerinin fiyatları testin tipine göre değişken olabilir. Kanda yapılan testlerin fiyat aralığı 20-100 TL olarak bilinir. İdrarda yapılan testlerde ise alt limit 3-5 TL olarak gözükür ve 15-20 TL aralığına kadar türleri bulunur.

Mide Yanması Hamilelik Belirtisi midir?

Hamileliğin ilk evrelerinde çokça karşılaşılan mide yanmaları hamilelik belirtileri arasında gösterilmektedir. Özellikle hamilelik süresince vücutta meydana gelebilecek bazı değişimler sonrası artarak devam edebilen bu durum, son evrelere yaklaşıldığında etkilerini kaybedecektir.

Hamile Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

Hamileliğin tespiti adına kanda veya idrarda testler yaptırarak sonuca ulaşabilirsiniz.

Gebelik Testi Ne Zaman Belli Olur?

Gebelik testlerinde belli olma zamanı testin türüne bağlı olarak farklılık gösterecektir. Kan yoluyla yapılan testlerin sonuçları yaptırıldığı sağlık kuruluşunun mevcut yoğunluğuna bağlıdır. Normal bir yoğunlukta kan testleri 1 saat içerisinde sonuç verebilir. İdrar yoluyla yapılan testlerin sonucu ise yaklaşık 5 dakika içerisinde belli olacaktır.

Rate this post

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
1