Ertesi Gün Hapı Fiyatları Ella Fiyatı

Photo of author

By Doğan

OR [rank_math_breadcrumb]

Ertesi gün hapı fiyatları markaya göre değişiklik göstermektedir. Her ilaçta olduğu gibi ertesi gün haplarında da marka ve etki mekanizması olduğu için fiyatlar değişiklik gösterebiliyor. İçeriğimizin devamında ertesi gün hapı fiyatı yanı sıra kullanımı ve yan etkileri hakkında da bilgiler verdik.

Ertesi Gün Hapı Nedir?

Çiftler cinsel birleşme esnasında korunmadığı taktirde kadının regl döngüsüne bağlı olsa da hamilelik riski ortaya çıkar. Cinsel hastalıklar bir yana birçok çift (daha çok tek eşli ve partnerini tanıyan kişiler) hamileliğe yönelik korunma yöntemleri uygular. Bu korunma yöntemleri etkili olarak uygulandığı taktirde hamilelik gerçekleşmez.

Bazı durumlarda korunma yöntemleri yetersiz kalabiliyor ya da bir hata sonucu hamilelik riski ortaya çıkabiliyor. Örneğin etkisi az olan geri çekilme yöntemi kullanıldığında erkek uygun zamanda spermleri dışarı boşaltamazsa ya da kullanılan prezervatif patlayarak spermler kadın vücuduna girerse hamilelik ortaya çıkabilir. İşte bu noktada devreye ertesi gün hapları giriyor.

Şu ilaçlara da göz atmak isteyebilirsiniz;

Ertesi gün hapları şüpheli cinsel birlikteliklerde kullanılan ve etki derecesi yüksek olan ilaçlardır. Eğer çiftler korunma yöntemlerinin etkililiğinden şüphe ederse kadın cinsel ilişkiden sonra bu tek kullanımlık tabletleri yutarsa hamilelik önlenmiş olur. %99 oranında başarıya sahip olan ve yan etki gösterme olasılığı oldukça düşük olan bu ilaçlar günümüzde birçok şüpheli ilişkiden sonra kullanılıyor.

İlginizi Çekebilir!!!  POLIVIT Şurup Nedir? Ne İşe Yarar?
Ertesi Gün Hapı Fiyatları Ertesi Gün Hapı Ne Zaman KullanılırPin
Ertesi Gün Hapı Fiyatları Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Kullanılır

Ertesi Gün Hapı Ne İşe Yarar? Etki Mekanizması

Ertesi gün hapları bir acil kontrasepsiyon yöntemidir. Çok yüksek miktarlarda progesteron hormonu içeren ya da bu hormonu stimüle eden etken maddeleri içeren bu ilaçlar vücuda alındıktan sonra spermin yumurtayı dölleme ihtimali azalır. Bunun yanı sıra döllenmiş yumurtaların da rahim iç duvarına yerleşmesi engellenir. Bu da kadının hamile kalma olasılığını en aza indiren bir etkendir.

Bu ilaçların etki mekanizması yalnızca acil durumlar için geçerlidir. Şüpheli cinsel birliktelik, tecavüz, kondom yırtılması vb. durumlarda acil bir şekilde kullanılır. Yani günü kurtarmaya yöneliktir. Bu nedenle de düzenli kullanım için uygun değildir. Düzenli kullanım sonucunda kadınlarda çok ciddi yan etkiler gözlemlenebilir.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Ertesi gün hapları adından da anlaşılacağı üzere hap formundadır. Bu nedenle oral yolla yani ağızdan bol su ile alınmalıdır. Tek tabletlik kutularda satıldığından kullan – at şeklinde düşünülebilir.

Ertesi gün haplarını kullanırken ilk 24 saat içerisinde ilacı almaya özen göstermelisiniz. Eğer haplar ilk 24 saat içerisinde alınırsa gebeliğin önlenme olasılığı %98 ila %99 aralığında seyreder. Eğer haplar sonraki 24 saat içerisinde alınırsa başarı oranı %75’e kadar düşer.

En İyi Ertesi Gün HapıPin
En İyi Ertesi Gün Hapı

Ertesi gün korunma tabletleri birer ilaç olduğu için sizlere prospektüsü içinde olan kutular ile verilir. Bu prospektüsleri kullanarak ertesi gün haplarını nasıl kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Eğer ilk defa ertesi gün hapı kullanacaksanız ilacı satın alacağını eczacınız ile iletişime geçmenizi öneriyoruz.

Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Kullanılır?

Ertesi gün hapının kullanılması gereken durumlar şunlardır;

 • Hamilelik şüphesi olan cinsel birliktelikler
 • Tecavüz
 • Hamile kalınmak istenmemesi
 • Kondomun yırtılması
 • Kondom kullanılması
 • Geri çekilme yönteminin doğru uygulanamaması

Ertesi Gün Hapı İsimleri

Ertesi gün hapları aynı etkiyi gösteriyor olsa da ticari nedenlerden dolayı farklı isimlerle piyasaya sürülebiliyor. Şu an için en çok satışı yapılan ertesi gün hapları şunlardır,

 • Ella
 • Ertes72
 • Norlevo
 • Postpill One
İlginizi Çekebilir!!!  Thincal 120 MG Nedir? Ne İşe Yarar?

Ertesi Gün Hapı Fiyatları 2022

Ertesi gün hapı fiyatları 2022 yılında 90 ila 110 TL aralığındadır. Bu ilaçları herhangi bir reçeteye ihtiyaç duymadan eczacınızdan direkt olarak alabilirsiniz. İlaçlar tek tablet halinde satılmaktadır. Tek bir tabletin kullanımı gebeliğin önlenmesi için %99 oranında etkili olacaktır.

Ertesi Gün Hapı Yan EtkileriPin
Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri

Ertesi Gün Hapı Zararları

Her tıbbi ilaçta olduğu gibi ertesi gün haplarında da bazı zararlı etkiler olabilir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Sindirim sistemi rahatsızlıkları
 • Kanama problemleri
 • Alerjik reaksiyon
 • Vücudun çeşitli yerlerinde ağrı
Ertesi Gün Hapı İsimleri Ertesi Gün Hapı ZararlarıPin
Ertesi Gün Hapı İsimleri Ertesi Gün Hapı Zararları

Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri

Ertesi gün hapları bazı kadınlarda yan etkilere neden olabilmektedir. Bu yan etkiler hastaların yaşam kalitesini ciddi bir şekilde etkilemese de mutlaka kontrol altına alınması gerekir. Ertesi gün hapı kullanımına bağlı görülebilecek yan etkileri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Meme dokusunda hassasiyet
 • Ağrı
 • Kanama
 • Deride renk değişikliği
 • Baş dönmesi
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Şişkinlik
 • Lekelenme

Ertesi Gün Hapı Ella Nedir?

Ella sık tercih edilen bir doğum kontrol yöntemidir. Adının daha fazla biliniyor olması nedeniyle çoğu çift acil korunma gereksinimi duyduğunda Ella ilacına başvurmaktadır. Eğer ilk kez ertesi gün hapı Ella kullanacaksanız eczacınızdan detaylı bilgi talep edebilirsiniz.

En İyi Ertesi Gün Hapı

En iyi ertesi gün hapı adı altında bir ilaç ismi vermek doğru olmayacaktır. Çünkü bu ilaçların hepsinin ortaya çıkardığı etki aynıdır. Tabii yine de yalnızca bakanlık onaylı ilaçları güvenilir eczanelerden satın almanızı öneriyoruz. Aksi taktirde çok daha büyük sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Ertesi Gün Hapı İşe Yaradığı Nasıl Anlaşılır?

Ertesi gün hapı kullanıldıktan sonra adet gecikmesi olmazsa ilacın etkili olduğu anlaşılır. Eğer ilaç kullanımına rağmen normal adet gününde 5 günlük bir gecikme olursa muhakkak düzenli aralıklarla hamilelik testi verilmelidir.

Ertesi Gün Hapı Kaç Gün Korur?

Ertesi gün hapları üzerinde yapılan bir çalışmada ilaç kullanımından sonraki 5. güne kadar korunmanın devam ettiği tespit edilmiştir. Yani Pazar günü cinsel ilişkiye girip Pazartesi günü ertesi gün hapı kullanan bir kadın Cuma gününe kadar korunmaya devam eder. Tabii gün geçtikçe ertesi gün hapının koruyuculuğu da azalacağı için ek korunma yöntemlerinin uygulanmasına devam edilmelidir.

İlginizi Çekebilir!!!  KARUM 75 Mg Nedir? Ne İşe Yarar?

Ertesi Gün Hapı Regl Geciktirir Mi?

Ertesi gün hapları normal şartlarda regl geciktirmez. Öyle ki tıbbi olarak gecikme hamileliğin başlandığının bir göstergesi olduğu için derhal doktora başvurulmalıdır. Ancak bazı durumlarda ilaç yan etki olarak regl kanamasının gecikmesine neden olabilir. Bu nedenle kadınlar 5 günlük gecikmeden itibaren düzenli olarak kadın doğum doktoruna gitmelidir.

Ertesi Gün Hapı Kullandıktan Sonra Kanama Olmaması Hamilelik Belirtisi Midir?

Ertesi gün hapı kullandıktan sonra kanama olmaması doğrudan hamilelik belirtisi değildir. Çünkü yan etki olarak da kanamanın durması söz konusu olabilir. Ancak normal adet düzeninde bozulma varsa ve 5 günlük bir gecikme söz konusu ise muhakkak hamilelik testi verilmelidir.

Ertesi Gün Hapından Sonra Kanama

Ertesi hapı etkili olduysa ilaç kullanımından sonra normal regl kanaması gelebilir. Bu kanama gerçekten adet döngüsü ile ilişkili ise hamileliğin gerçekleşmediği anlaşılabilir. Çünkü bu adet kanamasında döllenmemiş yumurta ve diğer içerik boşatılmaktadır.

Haftada 2 Kere Ertesi Gün Hapı Almak Zararlı Mıdır?

Ertesi gün hapları düzenli kullanım için uygun olan ilaçlar değildir. Diğer oral kontraseptifler gibi günlük ya da düzenli bir aralıkla kullanılmamalıdır. Aynı durum haftada 2 kere ertesi gün hapı kullanımı için de geçerlidir. İlaç normal şartlarda 5 güne kadar koruma sağlar ancak çiftler bir kullanımdan sonra prezervatif veya başka korunma yöntemlerine başvurmalıdır.

Cinsel birliktelik ve korunma konusunda yeterli bilgi düzeyine ulaşamayan çiftlerin muhakkak aile planlaması konusunda destek alması gerekir. Bunun için hastanelerdeki aile planlaması danışma merkezlerine ya da direkt olarak kadın doğum uzmanlarına gidilebilir. Danışmanlar ve kadın doğum uzmanları aile planlaması ile ilgili detaylı bilgi verecek ve çiftlerin bilgilenmesini sağlayacaktır. Aksi taktirde istenmeyen gebelikle ortaya çıkabilir ve çiftler zor durumda kalabilir.

Ertesi Gün Hapı Adet Düzensizliği Yapar Mı?

Normal şartlarda ertesi gün haplarının adet düzensizliği yapması beklenmez. Ki böyle bir durum ile çok fazla karşılaşmamaktayız. Ancak kişinin vücudu ilaca fazla tepki verirse ve ürogenital sistem etkilenirse adet döngüsünde değişiklik olabilir. Eğer bu durum kadını çok ciddi düzeyde etkiliyorsa muhakkak bir kadın doğum uzmanına muayene için gidilmelidir.

Ertesi Gün Hapı Kullandım Hamile Kaldım Ne Yapmalıyım?

Hamile kaldıktan sonra ilacın etkili olup olmadığının bir önemi kalmaz. Böyle bir durumda çiftler durumu kabullenmeli ya da gerekiyorsa psikolojik açıdan destek alınmalıdır. Çünkü bu durum çiftlerin aile planlamasından bihaber olmasından kaynaklanan bir durumdur.

Ertesi Gün Hapı Emziren Anneler Kullanabilir Mi?

Ertesi gün hapının emziren anneler tarafından kullanılmaması önerilmektedir. Her ilaçta olduğu gibi ertesi gün haplarında da tıbbi maddeler olduğundan bebeklerde ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak istiyorsanız doktorunuza ya da eczacınıza danışabilirsiniz.

YouTube video

Rate this post

Yorum yapın

5
greencoffeedietnow.com -
ACIBADEM Health Point -