Gebelik

Bebeğinizin Cinsiyetini Önceden Seçebilir Misiniz?

Bebeğinizin cinsiyetini önceden seçebilir misiniz? Evet, bu konu ile ilgili aradığınız sorunun cevabını bulamadığınızı biliyoruz. Ancak hiç endişelenmeyin. İçeriğimizin devamında sizlere bebeklerde cinsiyet gelişimi hakkında önemli bilgileri paylaştık. Bakalım gebelikten önce bebeklerin cinsiyetleri belirlenebiliyor muymuş?

Bebeklerin Cinsiyeti Neye Göre Belirlenir?

İnsanlar XY ve XX şeklinde iki farklı cinsiyette dünyaya gözlerini açarlar. XX kromozomları kadınları XY kromozomları da erkekleri temsil etmektedir. Burada X kromozomlarından biri ortakken bir diğer cinsiyetin belirlenmesinde önemli rol oynar.

Kadınlardaki X kromozomu ve erkeklerdeki Y kromozomu cinsiyet belirleyici kromozomlardır. Bu cinsiyet belirleyici hormonlar erkeğin spermi aracılığı ile gelir. Yani cinsiyeti belirleyen taraf erkeklerdir diyebiliriz.

Erkeğin spermi ile gelen X – Y kromozomları yumurtadaki X kromozomu ile birleştiğinde cinsiyet kesin olarak belirlenir. Yani işin tıbbi yönden en basit anlatımı bu şekildeydi. Peki gerçekten bebeğinizin cinsiyetini önceden seçebilir misiniz?

İlginizi Çekebilir!!!  13. Hafta Gebelik – Hafta Hafta Hamilelik

Gebelik ile ilgili bu konular da ilginizi çekebilir;

Doğal Döllenmede Bebeğinizin Cinsiyetini Önceden Seçebilir Misiniz?

Doğal yollarla cinsel ilişkiye girildiğinde ve erkeğin spermi kadının yumurtasını döllediğinde cinsiyet kesinlikle belirlenemez. Spermler arasından sağlıklı ve güçlü olan sperm hangi kromozoma sahipse döllenen yumurta ve sonuç olarak embriyo o cinsiyet ile doğar.

Tıbbi olarak döllenen bir yumurtanın doğuma kadar cinsiyetinin değişme ihtimali yoktur. Bu durum dışarıdan hiçbir müdahale ile değiştirilemez.

Cinsel ilişkiye girmeden önce yapılacak herhangi bir uygulama ile de bebeğin cinsiyetini belirlemek mümkün değildir. Bazı çiftler gebelik öncesinde ve gebeliğin ilk başlarında kız çocuğu için ekşi, erkek çocuğu için tatlı şeyler yemek vb. kültürel uygulamalar yaparak bebeklerinin cinsiyetlerini belirlemeye çalışabiliyor. Ancak bunun tıbbi açıdan ne yazık ki herhangi bir geçerliliği yoktur.

İlginizi Çekebilir!!!  Hamilelikte Progestan İğne Nedir? Neden Yapılır?

Yapay Döllenmede Bebeğin Cinsiyeti Seçilebilir Mi?

Yapay döllenmede tıbbi olarak bebeğin cinsiyetini belirlemek mümkündür. Döllenmeyi gerçekleştiren doktor erkeğin spermleri arasından Y kromozomu taşıyan spermi seçerse bebeğin cinsiyetini belirleyebilir. Bu işlemde hata payı olsa da genel olarak %90’lık bir başarı söz konusu olduğunu söyleyebiliriz.

Ne yazık ki bu işlem ülkemizde yasal değildir. Eğer çocuk sahibi olmak için yapay yöntemlere başvurduysanız yine olasılıkların gerçekleşmesini beklemeniz gerekecek. Belirlenen yasalar nedeniyle yapay döllenmede bebeğin cinsiyetini belirlemek mümkün değil.

Peki yapay döllenmede cinsiyet neye göre belirleniyor?

Yapay döllenmede hekimler spermler arasından en hızlı ve güçlü olanları seçmektedir. Bu sayede döllenme başarısı arttırılmaktadır. Hekim burada kromozoma dikkat etmediği için en güçlü spermin kromozomu belirleyici olur.

Yapılan çalışmalara göre yapay döllenme ile dünyaya gelen bebeklerin %45’inin kız %55’inin erkek olduğu ortaya çıkmıştır. Yani en azından tıbbi olarak olasılıklar bu şekildedir.

Bebeğin Cinsiyeti Öğrenildikten Sonra Neler Yapılabilir?

Bebeğin cinsiyeti öğrenildikten sonra odasını hazırlamaya başlayabilir ve başta ilk gün olmak üzere giyeceği kıyafetleri satın almaya başlayabilirsiniz J

İlginizi Çekebilir!!!  Dış Gebelik Belirtileri En Erken Ne Zaman Başlar?

Bebeğin Cinsiyetini Anne Mi Baba Mı Belirler?

Aslında içeriğimizin başında bu konuya açıklık getirmiştik. Ancak yine de bu konuya değinmekte fayda var. Çünkü çoğu çift bu konuda kavram karmaşası yaşıyor.

Bebeklerin cinsiyetleri her zaman baba tarafından belirlenmektedir. Babadan gelen spermlerdeki X ve Y kromozomları annedeki X kromozomu ile birleştiğinde bebeğin cinsiyeti belirleniyor.

Eğer babadan X kromozomu gelirse annedeki X kromozomu ile birleşir ve XX kromozomu yani kız cinsiyeti ortaya çıkar. Eğer babada Y kromozomu gelirse annedeki X kromozomu ile birleşir ve XY kromozomu yani erkek cinsiyeti ortaya çıkar.

Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Öğrenilir?

Bebeklerin cinsiyetleri ancak ultrason görüntülemesi ve amniyosentez ile anlaşılabilir. Ultrason görüntülemesi en yaygın kullanılan ve doğruluk payı yüksek olan cinsiyet tespit yöntemidir.

Amniyosentez her kadında uygulanmayan riskli bir işlemdir Yalnızca tıbbi açıdan gerektiği taktirde prosedürlere uyularak uygulanır. Bu yöntemde daha detaylı incelemeler yapılarak bebeğin cinsiyeti öğrenilebilir.

Bu iki yöntem dışında ebeveynlerin bebeklerinin cinsiyetini öğrenmesini sağlayabilecek başka bir yöntem yoktur. Annenin karnının sivri – yuvarlık olması, farklı besinlerin yenmesi vb. yöntemler bebek cinsiyetinin öğrenilmesinin mümkünatı yoktur.

YouTube video

5/5 - (1 vote)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
5