Gebelik

5. Hafta Gebelik – Hafta Hafta Hamilelik

5 Haftalık Gebelikte Bebek Ne Durumdadır?

Gebelik döneminde 5. hafta, bebek için yeni hayata atılacak önemli adımların atıldığı bir hafta olarak bilinir. Bebek bu dönemde endoderm, ektoderm ve mezoderm adlı üç adet tabakadan oluşur ve 5 mm boyundadır. Endoderm tabakası, bebeğin akciğerlerini, erken üriner sistemini, karaciğerini, iç organlarını ve plasentayı ileride oluşturacaktır.

Gebeliğin 5. haftasında plasenta öncül halde oluşmuş olsa bile bebeğe oksijen taşımaya başlamıştır. Ektoderm tabakası, bebeğin cildini, saçlarını, tırnaklarını ve diş minelerini oluşturmaya yarayacak tabakadır. Bu iki tabaka asıl etkilerini daha ilerideki haftalarda gösterecek olsa da mezoderm tabakasından bazı sistemler bebek tarafından bu hafta içerisinde meydana getirilir.

Büyümenin gerçekleşmesi için anne tarafından verilecek besinleri beklese bile, bu hafta içerisinde bebeğe ait ilk fonksiyonel sistem gelişir. Yani bebek artık bir dolaşım sistemine ve bunu çalıştıracak iki tüp bulunduran bir kalbe sahip olmuştur. Halen normal bir insan kadar düzenli bir kalp atışına sahip olmasalar bile, ultrason kontrollerinde ilk defa kalp atışlarının duyulma ihtimali oluşur.

İlginizi Çekebilir!!!  PGT ile Sağlıklı Gebelik Elde Eden Var mı?

5. Hafta Gebelik – Hafta Hafta HamilelikPin

5 Haftalık Gebelikte Annede Vücut Değişimi Nasıl Olur?

Gebeliğin 5. haftası itibarıyla hamilelik belirtilerinden birçoğu vücudunuz tarafından size verilmiştir. Artık adet dönemi görmeyeceksinizdir. Bununla beraber bazı kadınlarda ise kanamalar meydana getirilebilir. Hamileliğin bu dönemlerinde yaşam standardınızı düşürecek ve günlük rutinlerinizi bozacak bazı sıkıntılar ortaya çıkabilir. Hormonlar nedeniyle sabahları yataktan çıkmak istememe ve yorgunluk hissi meydana gelebilir.

5 Haftalık Gebelik Doktor Muayenesi

Gebeliğin 5. haftası itibarıyla doktorunuz tarafından size verilen rutin kontroller devam etmektedir. Normalin dışında bir durum olmaması halinde bu kontrollere düzenli devam etmelisiniz.

5 Haftalık Gebelik Beslenme Tablosu

Mide bulantılarının artmaya başlayacağı gebeliğin 5. haftasında bulantıyı azaltmak adına karbonhidrat derecesi yüksek yiyecekler yenilmeli, taze zencefil çiğnenmeli, sıvı tüketimi arttırılmalı, sık sık ve az az beslenmeye dikkat edilmeli, doktorunuzca verilen vitamin takviyeleri eksiksiz alınmalı ve yağlı, baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

5 Haftalık Gebelik Vitamin Alınır mı?

Gebelik döneminde önemi yüksek olan vitamin alımına 5. haftada da devam edilmelidir. Bu dönem içerisinde doktorunuz tarafından takviye olarak da verilebilen vitaminler eksiksiz olarak tüketilmelidir.

5 Haftalık Gebelik Bebek Gelişimi

Gebelikte 5. haftaya girildiğinde bebeğin kalbi ufak olsa bile hızla büyümesini sürdürür ve bu dönemde atmaya başlar. Kalp ve dolaşım sistemi de bu dönem içerisinde çalışmaya başlar.

Hamilelikte 5. Hafta Yaşananlar

Hamileliğin 5. haftası itibarıyla bebeğin bazı organları ve sistemleri yavaş yavaş oluşmaya başlar. Kalp atımları ilk defa bu hafta içerisinde hissedilir. Anne tarafında ise hormon seviyeleri artmaya devam eder ve rahimde büyümeler gerçekleşir.

5. Hafta Gebelik – Hafta Hafta HamilelikPin

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte 5. haftada bulantı ve kusmalar meydana gelebilir. Bunun önüne geçmek için yemekler sık ve az olarak tüketilmeli, baharatlı ve yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Kokulara karşı hassasiyet başladığından dolayı, evde yemek yapımı mümkün olduğu kadar azaltılmalıdır. Çünkü bu durum bulantıya sebebiyet verebilir.

İlginizi Çekebilir!!!  Erken Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Bulantı durumunda ise sıvılar bir dikişte içilmemeli, yudum yudum tüketilmelidir. Tavsiye edilen kullanım olarak bir bardak suyun bir saat içerisinde bitirilmesi istenir. Zengin protein içerikli besinler alınmalı ve şeker içerikli yiyecekler mümkün olduğu kadar az tüketilmelidir.

5 Haftalık Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin 5. haftası içerisinde yaşanabilecek belirtileri sabahları yaşanan mide bulantıları, baş dönmeleri, sıklıkla idrara çıkma isteği, karın krampları, vajinal kanamalar, yorgunluk hissiyatı, göğüste değişiklikler, iştah veya iştahsızlık, kabızlık ve değişken ruh hali olarak sıralanabilir.

Hamileliğin İlk Günlerinde Karın Şişer mi?

Hamilelikte karın şişmesi 5. hafta itibarıyla gözle görülemez. Çıplak karında şişme ilk olarak 16-17. haftalarda görülebilir. Dışarıdan fark edilecek seviyeye ise 20. haftada geldiği bilinir.

5 Haftalık Gebelik Testte Anlaşılır mı?

5. haftasına girilen gebelikler yapılacak testlerde en iyi sonucun alınacağı dönemdir.

5. Hafta Gebelik – Hafta Hafta HamilelikPin

5. Hafta Gebelikte Bebeğin Görüntüsü Nasıl Olur?

Gebeliğin 5. haftasında bebeğiniz 1,5-2 mm boyunda, neredeyse bir susam tanesi kadardır ve yaklaşık 1,5 gr ağırlığındadır. Ultrason görüntüsünde ufak beyaz bir nokta halindedir. Bu haftanın sonlarına doğru C harfinin şeklini almaya başladığı için görüntüsü karidese de benzetilebilir.

Adet Kaç Gün Gecikirse Hamilelik Kesinleşir?

Adet görmeniz gerektiği halde gecikme yaşanırsa ve hamilelik belirtileri mevcutsa 7 ila 10 günlük bir gecikme sonucu yapılan testlerde yüzde 99’luk bir oranda doğru sonuç alınacaktır.

Gebelik Hesaplama 2020

Kadın doğum uzmanları tarafından hamileliğin başlangıcı olarak son adet döneminin başlangıcı baz alınır. Bu tarihten itibaren geçen zaman hesaplanarak ne kadar süredir hamile olduğunuzu hesaplayabilirsiniz. Ayrıca bebeğin tahmini doğum tarihi de son adet gününden 3 ay öncesine gidilip 7 gün eklenerek hesaplanabilir. Sitemiz içerisinde yer alan Gebelik Hesaplama kısmından hesaplamanızı yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!!!  10. Hafta Gebelik – Hafta Hafta Hamilelik

Gebelik Testi Nasıl Anlaşılır?

İdrarla yapılan testlerde alınacak sonuçlar renk değişimini işaret eden çizgilere göre belirlenir. Test sonucunda tek çizgi olması durumunda negatif, çift çizgi gözükmesi halinde ise pozitif sonuç alındığına ulaşılır. Az da olsa yanılma payı bulunan bu testlerin yanı sıra kesin sonuç almak bir sağlık kuruluşundan kanla yapılan testleri de yaptırabilirsiniz.

Hamilelik Testi En Erken Ne Zaman Yapılmalı?

Hamilelik testinin yapılması gereken zaman adet kanama düzenine göre değişebilir. Adeti düzenli kişilerde döllenmenin 2 hafta sonrasında çıkan sonuçlar pozitif olabilir. Adet düzensizliği yaşayanlarda ise daha fazla süreli olabilir.

Beyaz Akıntı Hamilelik Belirtisi midir?

Beyaz akıntı gelmesi hamilelik belirtileri arasındadır. Normal akıntıdan farklı bir akıntı olduğu kolayca anlaşılır ve süt kıvamındadır. Kaşıntı veya hafif bir yanma hissi yaratabilir. Akıntının şeffaf ve kokusuz olması sorun teşkil etmediği anlamına gelir. Aksi bir durumda ise enfeksiyon oluşturma riski nedeniyle doktorunuza durumu bildirmelisiniz.

Baş Ağrısı Hamilelik Belirtisi midir?

Tek başına hamileliğin belirtisi olarak belirtilmese de baş ağrısı, hamilelik belirtisi olarak tanımlanabilir.

5. Hafta Gebelik – Hafta Hafta HamilelikPin

Hamilelik Testi Fiyatı 2020

Yapılacak olan testin türüne göre fiyatı da değişiklik gösterebilir. İdrar yolu ile yapılacak olan testler 3-5 TL aralığı ile 15-20 TL aralığı arasında değişebilir. Kan yolu ile yapılacak testler ise 20-100 TL aralığında değişmektedir.

Mide Yanması Hamilelik Belirtisi midir?

Mide yanması, hamileliğin başlangıç dönemlerinde oluşabilecek bir rahatsızlık olduğundan dolayı belirtiler arasında gösterilmektedir. Yavaşlayan kaslar ve mide üzerinde artış gösteren basınç sebebiyle hamilelik döneminde artış gösterebilen mide yanması, hamileliğin son evrelerinde etkilerini kaybedecektir.

Hamile Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

Hamilelik tespiti için gerekli belirtilerin olduğunu hissediyorsanız evde yapabileceğiniz idrar testleri veya sağlık kuruluşlarında yaptırabileceğiniz kan testleri ile gebelik tespiti yapabilirsiniz.

Gebelik Testi Ne Zaman Belli Olur?

İdrar yolu ile yapılan testlerde alınacak sonuç yaklaşık 5 dakika içerisinde ortaya çıkacaktır. Kan yolu ile yapılan testlerde ise testin yapıldığı sağlık kuruluşunun o anki yoğunluğuna bağlı olarak sonucun belli olma süresi değişebilir. Ancak normal şartlarda kan testi sonuçları da yaklaşık olarak 1 saat içerisinde ortaya çıkmaktadır.

Rate this post

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
1