Gebelik

29. Hafta Gebelik – Hafta Hafta Hamilelik

29 Haftalık Gebelik Bebek Kaç Kilo Olur?

Gebeliğin 29. haftasında bebek yaklaşık olarak 1,2 kg olur.

29 Haftalık Gebelik Anne Karnı Görüntüsü

Gebelikte 29. haftada anne karnı iyiden iyiye büyümüş olup artmaya devam etmektedir.

29 Haftalık Gebelikte Bebek Kaç Aylık Olur?

Gebelikte 29. haftaya gelindiği zaman bebek 7 aylık olur.

29 Haftalık Gebelik Mide Bulantısı Olur mu?

Gebeliğin 29. haftasında hamileliğin ilk haftalarına oranla mide bulantıları azalmış olur hatta bazı anne adaylarında bu duruma hiç rastlanmaz.

29. Hafta Gebelik – Hafta Hafta HamilelikPin

29 Haftalık Gebelik Ultrason Görüntüleri

Gebeliğin 29. haftasındaki muayenelerde bakılan ultrason görüntülerinde sertleşmesi devam eden kemikleri parlak bir halde gözükür. Akciğerlerini olgunlaştırmak adına yaptığı nefes alıp verme hareketlerine de bu görüntülerde rastlanabilir. Ayrıca parmak emme ve hıçkırmadan dolayı zıplama gibi hareketleri de görülebilir.

Doğuma kadar duracağı pozisyon olan baş aşağı durma haline geçiş yapmış olabilir. Genelde bu haftalarda bu pozisyona geçmesinden dolayı anne adaylarında erken doğum korkusu olsa da bu durum oldukça normaldir ve endişe edilmemesi gerekmektedir.

29 Haftalık Gebelik Bebek Kaç Gr Olur?

Gebeliğin 29. haftasına gelindiğinde bebek yaklaşık olarak 1200 gr ağırlığında olur.

29 Haftalık Gebelik Bebek Cinsiyeti Belli Olur mu?

Gebelikte 29. hafta içerisinde bebeğin cinsiyeti belli olmuş olacaktır.

İlginizi Çekebilir!!!  12. Hafta Gebelik – Hafta Hafta Hamilelik

29 Haftalık Gebelik Bebek Gelişimi

Gebeliğin 29. haftasında akciğerlerindeki küçük hava yolları olan bronşiyollerinin birçoğu yerini almıştır. Bunun yanı sıra alveollerinin yani küçük hava keseciklerinin de sayısında artma yaşanmıştır ve bu keseciklerin içerisindeki yüzey basıncını azaltmaya yarayan sürfaktan maddesinin oluşumu da devam etmektedir.

Parmağını emme hareketine devam etmesi sebebiyle emme kaslarının gelişimini sürdürür. Rengi pembe ve görünüşü buruşuk olan cildinin altındaki yağlanma artmaktadır. Seslere, yiyeceklere ve ışıklara karşı olan tepkileri daha da bilinçli bir hale gelmiştir. Kırmızı kan hücrelerinin geliştiği kemiklerinde sertleşme yaşansa da esnek yapısı devam etmektedir.

Doğumun sonrasına kadar devam edecek olan bu esnek yapı çocukluk dönemine geçilmesi ile birlikte tamamen sertleşmiş olacaktır. Bunun yanı sıra beyin kemikleri de yumuşak yapıdadır. Bütün bunların nedeni ise bebeğin doğum kanalından geçeceği zaman kemiklerinin esnek olması gerekmesidir.

29 Haftalık Gebelikte Anne Beslenme Tablosu

Gebeliğin 29. haftasındaki beslenme tablosunda kalori açısından zengin gıdaların olmamasına ve besleyici gıdaların tüketilmesine dikkat edilmelidir. Sıvı tüketimi bol miktarda olmalı, lif oranı yüksek gıdalar ve meyve-sebze tüketimine özen gösterilmelidir. Ayrıca doktor kontrolü altında başta kalsiyum olmak üzere vitamin alımı sürdürülmelidir.

29. Hafta Gebelik – Hafta Hafta HamilelikPin

29 Haftalık Gebelikte Kasık Sancısı Olur mu?

Gebeliğin 29. haftasında hafif seyretmesi beklenen bazı kasık sancıları meydana gelebilir.

29 Haftalık Gebelikte Kürtaj Olur mu?

Gebelikte kürtaj yapılması isteğe bağlı olarak yalnızca ilk 10 haftada yasal olarak yapılabilir. Bundan sonraki süreçte ise hamileliğin olumsuz seyretmesine sebep olabilecek hastalıkların tespiti halinde ancak doktor kararı ile yapılabilir.

29 Haftalık Gebelik Vücut Değişimi

Gebeliğin 29. haftasında bebeğin büyümesi ile beraber anne adayının iç organlarının yerlerinde de oynamalara olur. Mide ve bağırsaklar yukarıya doğru sıkışmaya başlar ve bu sıkışmadan dolayı hazımsızlık sorunları ortaya çıkabilir. Ayrıca gebeliğin bu haftalarında bıkkınlık hissi oluşabilir, bebek için endişelenebilir ve bunlara bağlı olarak kabuslar görülebilir. Vücutta artan prolaktin hormonu sayesinde ise memelerde süt oluşumu sağlanır ve bebeğin ilk sütü olacak olan kolostrum oluşmaya başlar.

29 Haftalık Gebelik Yorumları

– Bebeğim sürekli hareket halinde. Tekme atıyor, yumruk atıyor kısacası keyfi yerinde gibi duruyor. Onun sayesinde benim de keyfim yerine geliyor.

İlginizi Çekebilir!!!  23. Hafta Gebelik – Hafta Hafta Hamilelik

– Artık otururken bacaklarımı ayırmam gerekiyor. Yürürken de yavaş hareketlerle paytak paytak gidiyorum.

– Birkaç haftadır sıkça maruz kaldığım nefes darlığı iyice artış gösterdi. Alışmaya çalışıyorum ama zor uyuyorum ve gün içinde buna bağlı olarak yoruluyorum.

29 Haftalık Gebelik Karın Ne Kadar Büyür?

Gebeliğin 29. haftasında karın oldukça fazla seviyede büyümüş olsa da ilerleyen birkaç haftada daha da büyümeye devam edecektir.

29 Haftalık Gebelikte Akıntı Olur mu?

Gebeliğin 29. haftasında süt kıvamında beyaz vajinal akıntı gelmesi olasıdır. Başka bir renkte ve kokulu olarak gelmesi ise enfeksiyon oluşturabileceği için doktora durum bildirilmelidir. Tedavi edilmediği takdirde bebeğe ciddi zararlar verebilecek ve erken doğuma hatta düşüğe sebep olabilecek bu enfeksiyon durumları, zaman kaybetmeden tedavi ettirilmelidir.

29. Hafta Gebelik – Hafta Hafta HamilelikPin

29 Haftalık Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelikte 29. haftada büyüyen karından dolayı denge problemleri oluşabilir. Bunun önüne geçilmesi adına yürümede veya merdiven inip çıkmada dikkatli olunmalı ve mümkün olduğu kadar yavaş hareketler yapılmalıdır. Bunun yanı sıra ayaklar ve ellerde ödem oluşumunda artış yapılabilir, bacaklarda kasılmalar meydana gelebilir.

Böyle bir durum yaşanması halinde de doktora bilgilendirme yapılmalı ve magnezyum takviyesi alınıp alınamayacağı sorulmalıdır. Ayrıca yürüyüş, yüzme ve egzersiz gibi rahatlatıcı ve fazla yorucu olmayan aktivitelerin yapılması da hem anne hem bebek sağlığı açısından önemlidir.

29 Haftalık Gebelikte Kaç Kilo Alınır?

Gebeliğin 29. haftasına gelindiğinde ilk hamilelik günlerinden itibaren alınmış olması gereken kilo 8,5 ile 11,5 kg arasındadır.

29 Haftalık Gebelikte Doktor Kontrolleri

Gebeliğin 29. haftasında da daha önceden planlanmış doktor kontrolleri takvimine uyulmaya devam edilmeli, normal dışında yaşanan durumlar doktora bildirilmeli ve gerektiği takdirde muayenesi gerçekleştirilmelidir. Ayrıca isteğe bağlı olarak ultrason muayeneleri de yapılmaya devam edilebilir.

29 Haftalık Gebelikte Bebek Duyabilir mi?

Gebeliğin 29. haftasında bebeğin bütün duyularının büyük ölçüde gelişimi tamamlanmış olup işitme duyusu da kusursuza yakın bir şekilde çalışmaya devam eder. Bu dönem içerisinde sesleri rahatlıkla ayırt edebilir. Özellikle anne ve babanın seslerini ayırmaya başlaması nedeniyle onunla sık sık konuşulması hem onu rahatlatacaktır hem de doğum sonrasında onların yanında sakinleşmesine yardımcı olacaktır.

29 Haftalık Gebelik Bebeğin Boyu Ne Kadardır?

Gebelikte 29. haftada bebeğin boyu bir balkabağının boyutuna denk olan 39-40 cm büyüklüğündedir.

İlginizi Çekebilir!!!  36. Hafta Gebelik – Hafta Hafta Hamilelik

29 Haftalık Gebelikte Anne Aşerir mi?

Gebeliğin 29. haftasında yaşanabilecek iştah artışlarından dolayı aşerme durumları devam edebilir. Aşerilen yiyeceğin tüketilmesi gebelikte önemli olarak bilinse de bebeğe zarar verebilecek besinlerin aşerilmesi halinde ihtiyacı giderebilecek alternatiflere başvurulması tavsiye edilir. Bu duruma örnek vermek gerekirse; tatlı aşerilmesi halinde kalorisi yüksek çikolata türü tatlılar yerine kuru kayısı, kuru üzüm ve pekmez gibi doğal tatlılar tüketilebilir.

29. Hafta Gebelik – Hafta Hafta HamilelikPin

29 Haftalık Gebelikte Nefes Darlığı Olur mu?

Gebeliğin 29. haftasında da rahmin büyümesi ve diyaframa yaptığı baskının sonucu olarak nefes darlıkları çekilebilse de birkaç hafta içerisinde bebeğin aşağı inmesi ile beraber bu sorunlarda da azalma yaşanacaktır.

29 Haftalık Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Olur mu?

Gebelikte 29. haftada yanma hissi ve idrara çıkma isteğinde artış olarak kendini belirten idrar yolu enfeksiyonları ile karşılaşılabilir. Tedavi edilmemesi halinde erken doğuma hatta düşüğe kadar yol açabileceği için zaman kaybetmeden durum hakkında doktora bilgilendirme geçilmeli ve tedaviye başlanmalıdır.

29 Haftalık Gebelik Vitamin Alınır mı?

Gebeliğin 29. haftasında da anne ve bebek sağlığında önemli rolü olan vitaminlerin alınmasına devam edilmelidir. Doktor kontrolü altında alınması ve aşırıya kaçılmaması önerilir.

29 Haftalık Gebelik Baş Ağrısı Olur mu?

Gebelikte 29. hafta içerisinde baş ağrıları hissedilebilse de hamileliğin ilk 3 ayına kıyasla bu ağrılarda azalma yaşandığı gözlenir.

Soru Sor

Aşağıda yer alan ”Yorum Yap” kısmından gebelik ile ilgili her türlü sorularınızı sorabilirsiniz.

Hafta Hafta Hamilelik1. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik2. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 3. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 4. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 5. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 6. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 7. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 8. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 9. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 10. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 11. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 12. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 13. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 14. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 15. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 16. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 17. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 18. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 19. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 20. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 21. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 22. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 23. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 24. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 25. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 26. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 27. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 28. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 29. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 30. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 31. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 32. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 33. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 34. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 35. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 36. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 37. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 38. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 39. Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik – 40. Hafta Gebelik

Rate this post

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
6