Tek Taraflı Bacak Ağrısı Nedenleri, Tedavisi

Photo of author

By Doğan

OR [rank_math_breadcrumb]

Bu yazımızda çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan tek taraflı bacak ağrısı hakkında bilgiler vereceğiz. Eğer siz de tek taraflı bacak ağrılarından şikayetçiyseniz bu yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.

Tek Taraflı Bacak Ağrısı Neden Olur? Tedavisi

Pek çok insan belirli bir yaşı geçtiğinde çeşitli yerlerinde ağrı hisseder. Bu durum yaşlanmayla birlikte ortaya çıkabildiği gibi altta yatan başka nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Bu ağrılara detaylı bir şekilde baktığımızda ise genellikle bacaklarda ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Hastalar sağ bacağında ağrı ya da sol bacağında ağrı şeklinde tek bir bacağını göstererek ağrılardan şikâyet eder.

Hastalarda ortaya çıkan bu tek taraflı bacak ağrıları pek çok sebepten dolayı ortaya çıkar. Ancak iki farklı unsurun tek taraflı olan bacak ağrısı için risk oluşturduğunu söyleyebiliriz. Bunlar sizin de tahmin edebileceğiniz üzere kalp damar sisteminde ve kas iskelet sisteminde ortaya çıkan problemlerdir

İlginizi Çekebilir!!!  Kadınlarda Orgazm Sırasında Gelen Sıvının Şaşırtan Özellikleri

Hastalar üzerinde yapılan araştırmalarda kalp damar sisteminin tek taraflı bacak ağrıları açısından risk oluşturduğu ortaya çıkmıştır. Özellikle damar tıkanıklığına bağlı olarak gelişen bacak ağrılarını göz önünde bulundurduğumuzda bunun oldukça normal olduğunu söyleyebiliriz. Tek taraflı bacak ağrılarına neden olan kalp damar sistemi rahatsızlıklarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Damar sertliği
 • Damar tıkanıklığı
 • Varis

Bunlara ek olarak bacak ekleminden kaynaklanan ağrılar da vardır. Bu ağrıların sebebini araştırdığımızda genellikle bel fıtığı, boy uzaması, kemik erimesi, kemik kanseri, eklem iltihabı ve buralarda ortaya çıkan yaralanmaların neden olduğunu görüyoruz.

İlginizi çekebilecek sağlık konulu içerikler;

Ayrıca bazı durumlarda çocuklarda boy uzaması, gebelik, diyabet vb. nedenler de tek taraflı bacak ağrısına neden olabilmekte.

Sol Bacak Ağrısı Neden Olur?

Sol ve sağ bacaklar anatomik olarak hemen hemen birbirinin aynısıdır. Bu nedenle sol ve sağ bacaklarda gelişen bacak ağrılarının nedenleri konusunda ayrım yapmak doğru olmaz.

İlginizi Çekebilir!!!  HPV Geçer mi? Nasıl Bulaşır?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi diyabet, kalp damar sistemi rahatsızlıkları, kas iskelet sistemi rahatsızlıkları, huzursuz bacak sendromu, yaralanma, kemik kanseri, iltihaplanma, enfeksiyon, o an bulunan dönem ve sinir sıkışmasına bağlı olarak sol bacak ağrıları görülebilir. Bu nedenler eğer doğrudan sol bacağı etkiliyorsa hastalarda yalnızca sol bacak ağrısı olabilir.

Sağ Bacak Ağrısı Neden Olur?

Sağ bacak ağrıları da tıpkı sol bacak ağrılarında olduğu gibi pek çok nedene bağlı olarak gelişebilir. Bu durum tamamen sağ bacak içerisinde gelişen olaylar ile alakalıdır.

Sol bacakta ağrıya neden olan yukarda belirttiğimiz pek çok durum sağ bacak ağrılarına da neden olur. Ağrının sebebini araştırmak için bir ortopedi uzmanı tarafından incelenmek gerekebilir.

Sol Üst Bacak Ağrısı Nedenleri

Sol üst bacaklarda ortaya çıkan bacak ağrılarının nedenleri genel olarak şu şekildedir;

 • Varis
 • Damar sertliği
 • Damar tıkanıklığı
 • Sinir sıkışması
 • Bel fıtığı
 • Diyabet
 • Boy uzaması
 • Kemik erimesi
 • Enfeksiyon
 • Kanser

Sağ Bacak Baldır Ağrısı, Sağ Üst Bacak Ağrısı

Sağ bacak baldır ağrısı daha spesifik bir ağrıyı ifade eder. Hastalar sağ bacağında ağrı olduğunda genellikle yorgunluk nedeniyle ortaya çıktığını düşünürüz.

Ancak uzmanlara göre bitmek bilmeyen sağ bacak ağrılarının arkasında çeşitli nedenler olabilir. Eğer tek taraflı bacak ağrısı günden güne artış gösterir ise hastaların mutlaka bir doktor tarafından kontrol edilmesi öneriliyor.

İlginizi Çekebilir!!!  Yenidoğan Bebek Nasıl Yatırılır? Önemli İpuçları!

Uykudan Uyandıran Şekilde Bacak Ağrısı Ne Demek?

Tek taraflı bacak ağrı genellikle hastaları uykularından uyandırır. Bu ağrılar o kadar şiddetlidir ki hastalar dayanamayarak uykularından kalkar.

Uykudan uyandıracak kadar şiddetli olan bu tek taraflı bacak ağrılarını hastalar “uykudan uyandıran şekilde bacak ağrısı” şeklinde tanımlar.

Tek Taraflı Bacak Ağrılarının Tedavisi

Tek taraflı bacak ağrılarına özel spesifik bir tedavi bulunmamaktadır. Öncelikle ilgili bölüm doktorlarının çeşitli tetkikler ile altta yatan nedenleri bulması ve ona göre bir tedavi planlaması yapması gerekir.

Tek taraflı bacak ağrılarının nedenlerine bakacak olursak antibiyotik tedavisinin, kalsiyum desteğinin arttırılmasının, steroid ve NSAİİ ilaçların verilmesinin, damar tıkanıklığının ortadan kaldırılmasının vb. tedavilerin etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca hastalarda anlık ortaya çıkan tek taraflı bacak ağrılarında ağrı kesici ilaç kullanmak ya da soğuk sıcak uygulama yapmak da gerekebilir. Ağrılara özellikle altta yatan bir hastalık varmış gibi yaklaşılması önerilmektedir.

Sol Bacakta Ağrı Kalp Hastalığı Belirtisi Mi?

Tek taraflı bacak ağrısı problemi çeken hastaların merak ettiği bir diğer konu ise sol bacakta ağrı kalp hastalığı nedenleri içerisinde yer alıp almadığıdır.

Bu soruya net bir cevap vermek mümkün değil. Çünkü her hastada farklı nedenlere bağlı olarak sol bacak ağrısı gelişebilir. Ancak kalp hastalıklarının bu ağrılarda etkili olabildiğini söyleyebiliriz. Damar sertliği, damarlarda tıkanıklık, yağ oranının artması vb. nedenler sol bacak ağrılarına ve hatta sağ bacak ağrılarına neden olabilir.

Rate this post

Yorum yapın

5
greencoffeedietnow.com -
ACIBADEM Health Point -