Sağlık

Damar Ağrısı Kol’da Olursa Tehlike İşareti Olabilir Mi?

Bu yazımızda damar ağrısı kol nedir, nasıl geçer, nedenleri ve belirtileri nelerdir gibi soruların cevaplarını vereceğiz. Eğer sizde de kol damar ağrısı varsa bu yazımızı sonuna kadar okumalısınız.

Damar Ağrısı Kol’da Olursa Tehlikeli Midir?

Bilindiği üzere insan vücudunun tamamı damar ağlarıyla örülmüştür. Atardamar, toplardamar ve kılcal damar şeklinde 3 farklı damar tipinden oluşan bu damar ağları insan vücudundaki doku ve hücrelerin gerekli besin ögelerini ve diğer maddelerini almak için hayati bir öneme sahiptir.

Damarlar insan vücudunun en önemli yapılarından olsa da zaman zaman bazı sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabiliyor. Bu durum genellikle kalp ve damar hastalıklarının neticesinde ortaya çıksa da başka sağlık problemlerine bağlı olarak da görülebilmektedir.

İlginizi çekebilecek sağlık konulu içerikler;

Daha önce de dediğimiz gibi damar ağları insan vücudunun tamamını kaplamıştır. Öyle ki saç ucundan ayak parmak ucuna kadar vücudun tüm noktalarında bu damarlarla karşılaşabiliriz. Hal böyle olunca damarlarda meydana gelebilecek herhangi bir sağlık sorunu vücudun herhangi bir yerinde aksaklığa neden olabilir.

İlginizi Çekebilir!!!  Adet Olacakmış Gibi Ağrı, Hamilelik Belirtisi midir?

Damarlar ile ilgili en çok karşı karşıya kaldığımız sağlık sorunu şüphesiz ağrı. Ancak bu ağrıların daha çok kol ağrıları şeklinde karşımıza çıktığını söyleyebiliriz. Bu yazımızda vucutagrisi.com olarak sağ kol ve sol kol ağrısı çeken kişiler için “kol damarları” ile alakalı sağlık problemlerinden bahsedeceğiz.

Ancak öncesinde belirtmemiz gerekiyor ki sağ ve sol koldaki ağrıların tamamı damarlar ile ilgili değildir. Örnek verecek olursak boyun fıtığı gibi kalp-damar sistemi dışındaki hastalıklar da kol ağrısı neden olur. Bu nedenle kolunuzdaki ağrıların damar ağrısı olduğundan emin olmalısınız.

Sol Kolda Damar Ağrısı

Damar kaynaklı kol damar ağrısı genellikle sol kol üzerinde hissedilir. Daha önce yazdığımız sol boyun şah damar ağrısı içeriğinde de bahsettiğimiz üzere kalp damar sistemi hastalıklarında ortaya çıkan birçok ağrı özellikle sol kola yansır. Tabi sağ kola yansıdığı durumlar da olabiliyor.

Bu durumun kesin bir açıklaması olmamakla birlikte damar tıkanıklığı ve daralması durumunda iskemik tablonun yani dokuların oksijensiz kalmasının sol kolu daha çok etkilediği düşünülüyor.

Herkesin bildiği bir konu var ki o da damarlarda tıkanıklık ve daralma olduğunda ortaya çıkan kalp krizinde ağrı genellikle sol kola vurur. Bu sol kol damar ağrısına göğüs ağrısı da eşlik eder ve el bileğine kadar ulaşır. Bu nedenle sol kol damar ağrısı şikayeti olan hastalarda çok dikkatli olunmalı ve derhal tedaviye başlanmalıdır.

İlginizi Çekebilir!!!  Ben Aldırma Fiyatları 2022

Sağ Kolda Damar Ağrısı

Sağ kol damar ağrısı sol kol damar ağrısı kadar sık görülmese de oldukça yaygın bir şekilde ortaya çıkar.

Sağ kol damarlarında ortaya çıkan damar ağrısı daha çok damarlarda iltihaplanma, kol içindeki dokularda inflamasyon, zedelenme, fark edilmeyen kırıl vb. nedenlerle ortaya çıkar.

Kolda Damar Şişmesi Ve Ağrısı

Kol damarlarında yaygın bir şekilde gördüğümüz problemlerden biri de damar şişmesi. Aslında bu durum ağrı ile eş zamanlı bir şekilde görülmez ancak şişliğin gerçekleşmesi kol ağrısı için tehlike oluşturduğundan kısaca bahsetmek istiyoruz.

Damarlarda şişmenin başlıca iki risk faktörü bulunuyor. Bunlardan ilki damarda açıklık oluşması neticesinde kol boşluğuna kanama olması. Diğer bir faktör ise iltihabi reaksiyon gelişmesi. Bu durumlar tıpkı tek taraflı bacak ağrısı yazısında bahsettiğimiz gibi lokalize ağrılara neden olabilir.

Kol Damar Ağrısı Nedenleri

Eğer sizde de kol damar ağrısı varsa bunun nedenlerini merak ediyor olabilirsiniz. İyi haber şu ki Vücut Ağrısı bloğu olarak sizler için araştırma yaptık ve aşağıda paylaştık.

Aşağıda sol ve sağ kol damarlarında ortaya çıkan ağrıların nedenlerini görüyorsunuz. Eğer burada yer alan nedenlerden biriyle sık sık karşı karşıya kalıyorsanız mutlaka bir doktora görünebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!!!  Varis Ağrısı Nedir, Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Sol Kol Damar Ağrısı Nedenleri

Damar kaynaklı sol kol ağrısı nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Damar zedelenmesi
 • Damar tıkanıklığı
 • Damar daralması
 • Damarlarda enflamasyonu
 • Damar patlaması
 • Uzun süreli intravenöz infüzyon
 • Kola cerrahi müdahalede bulunması
 • Kalp krizi
 • Anjina pektoris (damar tıkanıklığı nedenli göğüs ağrısı)

Sağ Kol Damar Ağrısı Nedenleri

Sol kol damar ağrısı için geçerli olan risk faktörleri sağ kol damar ağrısı için de geçerli. Bu nedenle sağ kol damarlarında ağrıya neden olan faktörler için yukarıdaki listeyi okuyabilirsiniz.

Kol damar ağrılarının sağ ve sol şeklinde ikiye ayrılması size garip gelebilir. Ancak sol kol damar ağrıları kalp krizi nedeniyle risk teşkil ettiğinden dolayı böyle bir ayrım mevcut.

Kol Damar Ağrısı Belirtileri

Aslına bakacak olursak kol damar ağrısı zaten başlı başına bir belirtidir. Lakin genel olarak beraberinde başka belirtiler de ortaya çıktığı için böyle bir başlık açmak istedik.

Kol damar ağrısında ortaya çıkan diğer belirtiler şu şekilde sıralanabilir;

 • Lokalize şişlik
 • Lokalize kızarıklık
 • Uyuşma
 • Karıncalanma
 • Renk değişikliği
 • Şekil bozukluğu

Kol Damar Ağrısı Tedavisi 2023

Kol damar ağrılarında kan pıhtılaşmasını düzenleyici ilaçlar, ağrı kesiciler ve damar tıkanıklığı-darlığı için de cerrahi tedavi uygulanır.

Bu tedavilerin hangi doktorlar tarafından uygulandığını merak ediyorsanız bir sonraki başlığımızı okumalısınız.

Kol Damar Ağrısı Hangi Doktor?

Kol damar ağrıları ile karşı karşıya kaldıysanız ilk işiniz bir kardiyoloğa gitmek olmalıdır. Kardiyolog tarafından yapılan incelemeler sonrasında ağrının gerçekten de damar kaynaklı olduğu ortaya çıkarsa size altta yatan nedene göre tedavi planlanacaktır.

Eğer damar ağrısı kol kalp dışı nedenlerle ortaya çıktıysa ortopedi ya da fizik tedavi yöntemleri ile tedavi almanız gerekebilir.

YouTube video

Rate this post

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
5