Sağlık

Herkesin Merak Ettiği O Soru: Memedeki Kıllar Alınır mı?

Kadınlar ve erkekler için ortak bir sorun vardır. Tabii ki sizin de tahmin edebileceğiniz üzere kıllanma! Hazırladığımız bu içerikte sizlere memedeki kıllar alınır mı sorusuna yanıtlar aradık. Gelin birlikte bu önemli konuyu açığa kavuşturalım.

Kadınlar ve erkekler için ortak bir sorun vardır. Tabii ki sizin de tahmin edebileceğiniz üzere kıllanma! Hazırladığımız bu içerikte sizlere memedeki kıllar alınır mı sorusuna yanıtlar aradık. Gelin birlikte bu önemli konuyu açığa kavuşturalım.

Memede Kıl Olur mu?

Kıllar ve daha ince yapıdaki tüyler hem erkeklerde hem de kadınlarda çeşitli bölgelerde ortaya çıkar. Birçok kişi için bir sorun olarak görülen bu vücut yapıları aslında kişiyi çeşitli etkilerden korumak için ortaya çıkan hormonal sistemin bir etkisidir.

Özellikle östrojen hormonu (kadın hormonu) ve testosteron (erkek hormonu) nedeniyle koltuk altı, kasık bölgesi, göğüs vb. birçok yerde kıllanma meydana gelir. Bu iki hormon cinsiyete göre kıllanma bölgelerini belirler. Örneğin testosteron hormonu nedeniyle yüz bölgesinde kıllanma görülürken östrojen hormonu nedeniyle vulva bölgesinde kıllanma meydana gelir.

İlginizi Çekebilir!!!  Sol Boyun Şah Damar Ağrısı Kalp Hastalığı Belirtisi Mi?

Memeler de kıllanmanın yaygın olarak görüldüğü bölgelerdendir. Erkeklerde genel vücut kıllanması nedeniyle göğüste kıllanma çok fazla belirginleşmese de kadınlarda lokalize bir şekilde kıllanma olduğu için daha belirgin bir hale gelir. Bu nedenle de pek çok kadın memedeki kıllar alınır mı sorusuna yanıt aramaktadır.

Memedeki Kıllar Alınır mı?Pin
Memedeki Kıllar Alınır mı?

Memedeki Kıllar Neden Artar?

Kıllanmanın tek sebebi hormonal sistemdir. Eğer vücuttaki herhangi bir bölgede kıllanmada artış ortaya çıkarsa bu durumun temel kaynağının hormonal sistemdeki değişiklikler olduğunu söyleyebiliriz. Peki bunlara ne sebep olur?

Hormonlardaki artışın en önemli sebebi hastalıklardır. Bunun yanı sıra beslenmedeki dengesizlikler de hormonların değişiklik göstermesine neden olabilir. Örneğin çok sık abur cubur ve fast food beslenen kişilerde bu durumu sıkça görebiliyoruz. Bu noktada noodle kullanan kişilerin de dikkat etmesi gerekir. Noodle kısırlığın yanı sıra kıllanmaya da sebep olabilmektedir.

Kadınlarda Memedeki Kıllar Neden Artar?

Kadınlarda testosteron hormonu arttıkça kıllanma da artar. Bu kıllanmanın büyük bir çoğunluğu yüz bölgesinde olsa da az miktarda da olsa memelerdeki kıllanma da artar.

İlginizi Çekebilir!!!  Collagen Forte Jel Günde Kaç Defa Kullanılır?

Erkeklerde Memedeki Kıllar Neden Artar?

Tıpkı kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de testosteron hormonu kıllanmayı arttırır. Bu aslında normaldir çünkü erkeklerdeki temel cinsiyet hormonu testosterondur. Eğer kişi spor yapmayı arttırırsa ve testosteron arttıran yiyecekleri daha fazla tüketmeye başlarsa memedeki kıllar artış gösterebilir.

Memedeki Kıllar Alınır mı?Pin
Memedeki Kıllar Alınır mı?

Erkek Ve Kadınlarda Memedeki Kıllar Alınır mı?

Eğer göğsünüzdeki kıllardan rahatsız oluyorsanız size iyi bir haberimiz var 😊 Uygun yöntemleri kullanarak memedeki kılları alabilirsiniz.

Cımbız, jilet ve ağda gibi kıl kökünü etkileyecek yöntemler yerine sıfır kesmeyen makineler ile memedeki kılları alırsanız bölgeyi etkilemeyerek daha iyi bir görünüme sahip olabilirsiniz. Diğer yöntemlerde kıllar daha da sertleşir ve belirginliği artar.

Eğer kökten çözüm arıyorsanız lazer merkezlerine gidebilirsiniz. Lazer sayesinde kılların tamamen ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.

Memedeki Kılları Almak Zararlı mıdır?

Memedeki kılları almak zararlı değildir. Tabii ki doğru yöntemi kullandığınız sürece… Eğer dokuyu keserseniz veya tüylerin kalınlaşmasını sağlarsanız daha kötü bir görüntü ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!!!  Tek Taraflı Bacak Ağrısı Nedenleri, Tedavisi

Bazı kadınlar ve erkekler jilet ile göğüslerindeki kılları almayı tercih etmektedir. Ancak bu durum yaralanmalara davetiye çıkararak kişiyi enfeksiyona açık hale getirir. Bunun yerine 0’a yakın kesen tıraş makinelerini kullanmayı öneriyoruz.

Memedeki Kıllar Alınır mı?Pin
Memedeki Kıllar Alınır mı?

Memedeki Tüyler Nasıl Alınır?

Eğer tüyleriniz kalın ve koyu değilse basit bir tıraş makinesi kullanarak tüyleri tıraş edebilirsiniz. Tüyleri tıraş ederken dikkatli olun ki başka bir sorun ile karşı karşıya kalmayın 😊

Tüylerin köklerini çekerek uzaklaştıran bir epilasyon yöntemi kullanabilirsiniz. Epilasyon aletleri cilde uygulandığında tüyleri kökünden alır. Bu yöntem tüylerin daha uzun sürede olarak çıkmalarını sağlar. Ancak bazı kişilerde ağrı veya tahrişe neden olabilir. Bu nedenle cilt hassasiyetinizi dikkate alarak bu yöntemi kullanmanız önemlidir.

Profesyonel bir güzellik salonunda veya evde kullanabileceğiniz ağda ürünleri, memedeki tüyleri almanın bir başka yoludur. Ağda tüyleri kökünden çekerek uzaklaştırır.

Lazer epilasyon memedeki tüyleri kalıcı olarak azaltan veya tamamen yok eden bir yöntemdir. Bu işlem için profesyonel bir klinikte veya güzellik merkezinde uzman bir kişiden yardım almanız gerekmektedir.

Konuyla alakalı aklınıza takılan tüm soruları, alt tarafta yer alan yorum alanından bizlere sorabilirsiniz. Uzman ekibimiz sizlere en doğru cevabı verecektir.

5/5 - (1 vote)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
4