Sert Cinsel İlişki Sonrası Vajinada Şişlik Neden Olur?

Photo of author

By Doğan

OR [rank_math_breadcrumb]

Vajinada Şişlik Olmasının Nedenleri Nelerdir?

Vajina kadınlardaki en hassas yapılardan biridir. Vajinayı oluşturan dokular ve buradaki sinir uçlarının yoğunluğu vajinayı birçok tehlikeye karşı açık hale getirir. Bu da bazı sağlık sorunları nedeniyle vajinada değişimlerin ortaya çıkmasına yol açar.

Vajinada görülen bu değişimlerin başında şişlik oluşumları gelir. Vajinanın çevresinde ve dudaklarında görülebilen bu şişlikler şu nedenlere bağlı olarak gelişir;

 • Sert cinsel ilişki
 • Bartholin kistleri ve absesi
 • Yağ bezeleri
 • Rahim sarkması
 • Mantar ve bakteri enfeksiyonları
 • Kaşıma
 • Vajinada sarkma
 • İdrar torbasında sarkma
Sert Cinsel İlişki Sonrası Vajinada Şişlik Neden OlurPin
Sert Cinsel İlişki Sonrası Vajinada Şişlik Neden Olur

Sert Cinsel İlişki Sonrası Vajinada Oluşan Şişlik Nasıl İndirilir?

Çiftler sık ve sert cinsel ilişki yaşadıklarında vajinada şişlik oluşabilir. Sürtünme nedeniyle vajina dokusu harabiyete uğradığı için lokal şişlikler görülür. Bu şişlik çoğu zaman zararsız olsa da hem görüntüsü hem de verdiği acı nedeniyle kadınları zor durumda bırakabilir.

İlginizi Çekebilir!!!  En Erken Kaç Yaşında Hamile Kalınır? Öneriler

Sert cinsel ilişkiye bağlı vajina şişliği durumunda öncelikle bir süre cinsel ilişkinin kesilmesi gerekir. Genellikle birkaç gün içerisinde şişlik kendiliğinden iner. Çiftlerin bundan sonraki süreçte de sert cinsel ilişkiden uzak durması ve sürtünmeyi azaltmak için kayganlaştırıcı kullanması önerilir.

2 Aydır Vajinamın Orta Kısmında Şişlik Var Ne YapmalıyımPin
2 Aydır Vajinamın Orta Kısmında Şişlik Var Ne Yapmalıyım

Hamilelik ile ilgili merak ettiğiniz diğer içerikler için tıklayın;

Eğer cinsel birlikteliğe bağlı şişlik geçmiyorsa bir kadın doğum uzmanına gidilmelidir. Uzmanlar bölgeye yönelik jel ve kremler vererek şişliğin inmesine yardımcı olabilir. Bu süreçte kadınların şiş bölgeyi kaşımaması gerekir.

Vajinada Şişlik Belirtileri Nelerdir?

Vajinada şişliğin en tipik belirtisi vajina girişi ile çevresinde görülen ve ele gelen yumrulardır. Bu şişlikler altta yatan nedene göre çok sert ya da çok yumuşak olabilir. Bununla birlikte şişliğin sebeplerine göre farklı belirtiler de görülür. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Kaşıntı
 • Akıntı
 • Vajina içerisinde ele gelen kitle
 • Vulva bölgesinde yumru
 • Kötü koku
 • Kızarıklık
 • Isı artışı

2 Aydır Vajinamın Orta Kısmında Şişlik Var Ne Yapmalıyım?

Bazı kadınların vajina ortasında yani klitoris ve vajen girişi arasında şişlik ortaya çıkabiliyor. Bu şişlik doğrudan vajina üstünde olduğu için hem cinsel yaşamı hem de günlük hayatı olumsuz etkileyebiliyor.

İlginizi Çekebilir!!!  37. Hafta Gebelik – Hafta Hafta Hamilelik
Cinsel İlişki Sonrası Vajinada Oluşan Şişlik Nasıl İndirilirPin
Cinsel İlişki Sonrası Vajinada Oluşan Şişlik Nasıl İndirilir

Bu şişlikler ortaya çıktıktan sonra bir süre vajina incelenmelidir. Eğer birkaç hafta içerisinde şişlik geçmiyorsa en kısa süre içerisinde bir jinekologdan yardım alınmalıdır. Geçmeyen vajina şişlikleri iç genital sistemdeki tümör oluşumlarının habercisi olacağından tehlikeli olabilir.

Cinsel İlişki Sonrası Sabah Vajinam Şişti Cinsel Hastalık Kapmış Olabilir miyim?

Cinsel ilişkiden sonra vajina şişmesi çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bu durum sert cinsel ilişki ve sürtünmenin fazla olması nedeniyle görülebilir. Özellikle ilerleyen yaşlarda kadınlardaki vajina salgılarının azalması bölgeyi kuru hale getireceğinden şişlik sıkça görülür.

Bazı hastalar cinsel ilişkinin sabahında şişlik gördüklerinde cinsel yolla bulaşan hastalık kaptıklarını düşünebiliyor. İyi haber şu ki bu hastalıkların 1 gün içerisinde belirti vermesi mümkün değildir. Hem mantar hem virüs hem de bakteri kaynaklı cinsel hastalıklar, birkaç gün ila birkaç ay süren kuluçka süresi sonrasında belirti vermeye başlarlar.

Vajinada Şişlik Belirtileri NelerdirPin
Vajinada Şişlik Belirtileri Nelerdir

Eğer cinsel ilişkiden hemen sonraki sabah anlamsız bir şekilde vajina şişliği meydana geldiyse bu sorun muhtemelen cinsel ilişkiye bağlıdır. Bu noktada çiftlerin bir süre cinsel ilişkiye girmemesi ve sonraki süreçte kayganlaştırıcı kullanmaları şişliği önlemede etkili olabilir.

İlginizi Çekebilir!!!  Gebelikte Aferin Sinüs Kullanımı ve Detayları

Vajina Girişini Kapatan Et Nedir?

Vajinanın girişi (cinsel birleşme ve doğumun gerçekleştiği alan) çok dar ve bir o kadar da elastik yapıdadır. Bu bölgede zaman zaman doku parçaları büyüyebilir ve vajina girişini kapatabilir. Bu durum çok sık görülmese de cinsel yaşamı etkilediğinden çiftler bu soruna yönelik çözümler arar.

Vajinada Şişlik Olmasının Nedenleri NelerdirPin
Vajinada Şişlik Olmasının Nedenleri Nelerdir

Bu etler doku hasarı ya da tümör oluşumu nedeniyle ortaya çıkar. Çoğu zaman zararsız olsa da büyümeye devam ettiklerinde ve beraberinde renk değişimi, iltihap ve ağrıya neden olduklarında alınması gerekebilir.

Vajinada Et Parçası Nasıl Alınır?

Vajinadaki et parçaları klinik ortamda alınır. Hekimler öncelikle ilaç tedavisi başlatarak bu dokuların küçülmesini sağlayabilir. Sonrasında küçülen et parçaları klinik araçlarla alınır. İşlem çok basit ve kısa süren bir işlemdir.

Vajina Şişmesi Nasıl Önlenir?

Vajina şişliğinin oluşmasını engellemek için bazı önlemler alınabilir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Sert cinsel ilişkiden uzak durmak
 • Cinsel ilişki sıklığını azaltmak
 • Özellikler ilerleyen yaşlarda kayganlaştırıcı kullanmak
 • Şüpheli cinsel birlikteliklerde kondom kullanarak korunmak
 • Düzenli jinekoloji kontrolüne gitmek

Vajina Şişmesi Nasıl Geçer?

Vajina şişmesi birçok faktöre bağlı olarak gelişir. Bu nedenle şişliğin giderilmesi için farklı uygulamalar gerekli olabilir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Bir süre cinsel ilişkiye girmemek
 • Bölgeye sıcak ve soğuk uygulama yapmak
 • Bölgenin temizliğini sağlamak
 • Verilen tedavileri uygulamak
 • Geçmeyen vajina şişliğinde cerrahi yardım almak

Vajina şişlikleri çoğu zaman zararsızdır ve kısa süre içerisinde kendiliğinden geçer. Ancak yine de kadınların bu konuya dikkat etmeleri ve vajinalarını düzenli olarak incelemeleri önerilir. Birkaç hafta içerisinde geçmeyen vajina şişliği durumunda mutlaka ama mutlaka jinekoloji uzmanlarına gidilmelidir.

YouTube video

Rate this post

Yorum yapın

5
greencoffeedietnow.com -
ACIBADEM Health Point -