Gebelik

Gebelik Testinde İkinci Çizginin Silik Çıkması Ne Anlama Gelir?

Gebelik Testinde Silik Çizgi Çıkması Ne Anlama Gelir?

Gebelik testlerinde bazen çizgi silik olarak ortaya çıkabilir. Bu durumun oluşması ise bazı başka nedenlerden kaynaklanabilir.

Bu nedenlerin ilki testin çok erken yapılmış olmasıdır. Beklenen adet günü gelmeden veya bu günden 1-2 gün sonra yapılan testlerde sonucun alınmasının ihtimali oldukça azdır. Bu zaman aralıklarında yapılan testlerde silik çizginin oluşmasının anlamı ise idrarda yeterli seviyede beta hCG hormonunun bulunmamasıdır. Daha güvenilir bir sonucun elde edilmesi için beklenen adet gününün üzerinden en az 3 gün geçmesi sonrasında testlerin yapılması gerektiği belirtilmektedir. Fakat silik çizgi, hamilelik durumunun bulunduğunu ama yeterli derecede ilerlemediğini de söyleyebilir.

İlginizi Çekebilir!!!  Hamilelikte Ağızdan Kan Gelmesi

Gebelik Testinde İkinci Çizginin Silik Çıkması Ne Anlama Gelir?Pin

Bir diğer silik çizgi çıkma nedeni de seyreltilmiş idrar kullanılmasıdır. İdrarda bulunan hCG hormonu yoğun kıvamdaki idrarda kendisini daha çok belli eder. Bu nedenle fazla sıvı tüketimi sonucu yoğunluğu seyrelen bir idrarla yapılan testlerde bu hormonun tespit edilmesi zorlaşır. En doğru ve güvenilir sonuç için testlerin sabahki ilk idrar ile yapılması tavsiye edilir.

Bunların yanı sıra kimyasal gebelik, erken düşük veya testin duyarlı olmayışı da silik çizgi çıkmasına neden olabilir.

Gebelik Testi Silik Çizgi Örnekleri

Gebelik Testinde İkinci Çizginin Silik Çıkması Ne Anlama Gelir?Pin

Saatler Sonra Çıkan İkinci Silik Çizgi

Gebelik testlerinde sonuçların birkaç dakika içerisinde alınması gerekmektedir. Eğer bir test 10 dakika sonrasında sonuç değişikliğine uğrarsa o test geçersiz kabul edilmektedir. Test yapıldıktan saatler sonra ise bazen silik çizgi oluşabilir. Bunun nedeninin genellikle buharlaşma olduğu tahmin edilmektedir.

İlginizi Çekebilir!!!  Gebelik Döneminde Folik Asit Yetersizliğinin Embriyo Gelişimine Etkileri Nelerdir?

İdrar testlerinde oldukça sık rastlanan bir durum olan buharlaşma, negatif sonuç veren çizginin bir süre sonra buharlaşması ve ikinci bir çizgi olarak gözükmeye başlamasıdır.

Gebelik Testinde İlk Çizgi Silik Çıkarsa

Gebelik testlerinde ilk çizginin silik çıkması durumundan birkaç anlam çıkarılabilir. Bunlardan ilki henüz hamileliğin başlarında olunup yeterli beta hCG hormonu seviyesine ulaşılmamış olmasıdır. Bir diğeri ise kimyasal gebelik veya düşük gibi ciddi bir sorununun habercisi olmasıdır. Ancak bu ikinci durum sık rastlanan bir durum değildir ve silik çizgi çıkması genellikle gebeliğin başlarında olunmasından kaynaklanmaktadır. En doğru cevabı almak adına birkaç gün bekleyip tekrar testi yapmalısınız veya bir kanda gebelik testi yaptırmalısınız.

İlginizi Çekebilir!!!  Yumurta Çatlatma İğnesi Nedir?

Gebelik Testinde İkinci Çizginin Silik Çıkması Ne Anlama Gelir?Pin

Gebelik Testinde İkinci Beyaz Çizgi Ne Anlam İfade Eder?

Gebelik testlerinde ikinci çizginin beyaz bir gölge halinde gözükmesi genellikle testin çok erken zamanda yapıldığına ya da gebeliğin çok başlarında olunduğuna işarettir. Emin olmak adına birkaç gün sonra test yeniden yapılmalı veya bir kanda gebelik testi yaptırılmalıdır.

Gebelik Testinde 2. Çizgi Silik Çıktı. Hamile Kalır mıyım?

Gebelik testlerinde ikinci çizginin silik çıkması hamileliğin habercisi olabilir. Hamileliğin henüz erken dönemlerinde yapılan bazı testlerde bu ikinci çizginin silik olarak çıkabildiği görülmüştür. Böyle bir durumla karşılaşılması halinde emin olmak adına testin birkaç gün geçtikten sonra tekrar yapılması veya bir kanda gebelik testi yaptırılması gerekmektedir.

Gebelik Testinde İkinci Çizginin Silik Çıkması Ne Anlama Gelir?Pin

Gebelik Testinde Çizgi Ortada Çıkarsa Ne Olur?

Gebelik testlerinde karşılaşılan durumlardan biri de çizginin bazen ortada çıkmasıdır. Bu genellikle çubuğun içerisindeki şeridin tam olarak oturmamasından veya kaymasından kaynaklanmaktadır. Başka bir test alınıp tekrar yapılması tavsiye edilir.

Gebelik Testinde Çizgi Hemen Çıkar mı?

Gebelik testlerinde çizginin belirmesi birkaç dakika içerisinde gerçekleşecektir. Testten elde edilen sonuçlar için yalnızca ilk 10 dakika baz alınırken, 10 dakikadan sonra çizgilerde yaşanan herhangi bir değişimin gerçek sonucu vermeyeceği bilinir ve dikkate alınmaması istenir.

Rate this post

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
5