Varis Ağrısı Nedir, Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Photo of author

By Doğan

OR [rank_math_breadcrumb]

Bu yazımızda varisli damarlar nedeniyle ortaya çıkan varis ağrısı hakkında bilgiler vereceğiz. Eğer siz de varis ağrıları nedeniyle rahatsızlık çekiyorsanız bu yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.

Varis Ağrısı Nedir?

Varis ağrıları hakkında bilgi vermeden önce gelin varis nedir bir konuşalım. Varisler genellikle bacaklarda ortaya çıkan bir kalp damar sistemi problemidir.

Toplardamarlarda meydana gelen tıkanmalar damarların genişlemesi ile kendini gösterir. Kendisini deri altında mavimsi ve yeşilimsi kıvrımlar ile göstermekte olan varis kimi zaman uzun süre ayakta kalma, gün içerisinde hareket etmeden ayakta kalmak vb. nedenlere bağlı olarak ağrılara neden olur.

Varis tedavi edildiği takdirde (varis çorabı vs.) genellikle varise bağlı ağrıların ortaya çıkma sıklığı azalır ve hatta doğru tedavi yöntemi uygulandığında tamamen sona erer. Ancak bazı durumlarda varis belirtileri artar ve bacak ağrıları gibi ağrılar ortaya çıkar. Bu da hastaların varis ağrısına bağlı ağrılar nedeniyle yaşam kalitesinin ciddi düzeyde bozulmasına zemin hazırlar.

İlginizi çekebilecek sağlık konulu içerikler;

İlginizi Çekebilir!!!  Menopoz Döneminde Yapılan Hormon Testleri Nelerdir?

Yazımızın devamında varise iyi gelen şeyler nedir, varis nasıl geçer ve varise ne iyi gelir gibi sorulardan daha çok varis ağrısına iyi gelen şeyler hakkında bilgiler vereceğiz. Eğer varis nedeniyle ortaya çıkan ve yaşam kalitenizi ciddi düzeyde bozan ağrılarınız varsa bu yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.

Varis Ağrısı Nasıl Olur?

Varis bir tür dolaşım problemidir. Dolaşım bozukluğu olan hastalarda genellikle bacaklarda yer alan toplardamarlar tıkanır ve venöz yetmezlik olarak adlandırılan tablo gelişir. Bu tablonun oluşması varis hastalığında varis ağrıları yapmaya yol açabilir.

Vucutagrisi.com olarak yaptığımız araştırmalarda varis ağrılarının daha çok bacak ağrısı ve gece krampları olarak kendini gösterdiğini fark ettik. Hastaların birçoğu ayak bileklerinde ve bacaklarda ağrı olarak tarif ettikleri bu ağrı türünün hareket etmeyi dahi kısıtlayacak seviyede olduğunu ifade ediyor.

Hastaların birçoğu varis genişliğinin artmasının ağrı şişlik gelişmesini hızlandırdığını söylüyor. Kaldı ki bu ifade oldukça doğru. Hastaların varis çorabı kullanmaması, uzun süre ayakta kalması vb. sebepler varislerin daha hızlı oluşmasına neden oluyor, bu da ağrıların artmasına yol açıyor.

Varis Ağrısı Belirtileri

Varis ağrısı bir ağrı türü olarak karşımıza çıksa da kendi içerisinde farklı belirtileri de barındırıyor. Varis ağrıları yaşayan kişilerde en sık görülen belirtiler şu şekildedir;

 • Bacaklarda ve ayak bileklerinde ağrı
 • Geceleri uykudan uyandıracak düzeyde kramp
 • Bacaklarda ağırlık hissi
 • Ağrı gelişen bölgede ödem oluşması
 • Ağrı ile birlikte bacakların uyuşması
 • Ağrı olan yerde lokalize olan kaşıntı
İlginizi Çekebilir!!!  Medyum Zinnure Kimdir ve Hakkında Ne Dediler?

Eğer sizde de bu varis ağrısı belirtileri ortaya çıkıyorsa bir sonraki başlığımız olan varis ağrısı nasıl geçer başlığını okumanızı öneriyoruz.

Varis Ağrısı Nasıl Geçer?

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki varis ağrısına çözüm bul aümak istiyorsanız bir tedavi yöntemi aracılığı ile varisin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bunun için bir kalp damar hastalıkları uzmanı ile iletişime geçmeli ve varislerinizi tedavi ettirmelisiniz. Varise gerçekten iyi gelen tedavi yöntemlerinden biri uygulandığında varis belirtileri ve dolayısıyla bacak ağrıları ortadan kalkacaktır.

Varis ağrısı tedavisinde tercih edilen en klasik tedavi yöntemi varisli damarlar bacaktan çıkarılarak yapılan tedavidir. Bu tedavi varislere iyi gelir ancak zor yapılan ve uzun sürede iyileşme gösteren bir işlemdir. Bu nedenle uzmanlar daha farklı tedavi yöntemlerini uygulamayı tercih etmektedir.

Varis tedavisinde günümüzde en yaygın kullanılan tedavilerden biri skleroterapidir. Bu tedavi yönteminde deri altında biriken damarların genişlemesi önlenmek için damar içerisinde köpük verilir. Bu tedavi yöntemi varise iyi gelen tedavi yöntemlerinden biridir ancak ağrılara neden olan varis tekrar ortaya çıkma potansiyeline sahiptir.

Son yıllarda varis tedavisinde kullanılan bir tedavi yöntemi daha vardır. Bu tedavi yönteminde lazer ışınları kullanılarak varisli damarlar yakılır ve hasta gün içerisinde taburcu edilir.

İlginizi Çekebilir!!!  Sol Boyun Şah Damar Ağrısı Kalp Hastalığı Belirtisi Mi?

Bunlar tamamen cerrahi olan yöntemlerdir. Eğer hastalar bu tedavilerden birini olmak istemiyorsa kendileri bazı hususlara dikkat etmelidir. Uzmanlar varis nedeniyle varis ağrıları çeken kişilere uzun süre ayakta kalmamaları yönünde öneride bulunmaktadır. Eğer hastalar ayakta kalmak zorundaysa da doktor önerisi doğrultusunda varis çorabı vb. ekipmanlar kullanılabilir.

Varis Ağrısı İçin Ne Yapılmalı?

Varis ağrısı için bazı hususlara dikkat etmek yeterli olacaktır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Cerrahi olarak varislerin tedavi edilmesi
 • Düzenli egzersiz yapmak
 • Uzun süre oturmamak ve ayakta kalmamak
 • Aşırı kiloları vermek
 • Çok dar ve sıkı olan kıyafetler giymemek
 • Varis çorabı kullanmak

Varis Ağrısı Tedavisi

Varis ağrısı tedavisi için varisin ortadan kaldırılması gerekir. Bunun için de lazerle varisi yakma tedavisi, skleroterapi ve cerrahi olarak varisli damarların çıkarılması uygulanabilir.

Varis Bacak Ağrısı Yapar Mı?

Varisi olan ve bacaklarında ağrısı olan birçok kişi varis bacak ağrısı yapar mı şeklinde sorular yöneltiyor.

Bu soruya cevabımız evet. Varis nedeniyle ortaya çıkan ağrıların genelinin bacaklarda olduğunu söyleyebiliriz.

Varis Kalçada Ağrı Yapar Mı?

Varis kalçada ağrı yapabilir. Daha çok bacak bölgesini etkileyen bu ağrılar yayılım göstererek kalça bölgesini de etkileyebilir.

Adet Döneminde Varis Ağrısı

Adet döneminde varis ağrısı çektiğini söyleyen bazı hastalar söz konusudur. Ancak ne yazık ki bu konuyla ilgili herhangi bir bilgi yoktur. Bu hastalarda ortaya çıkan ağrıların varis ağrısı ve rahim kasılmalarıyla ortaya çıktığı söylenebilir.

Varis ve Bacak Ağrısı İçin Hangi Bölüm?

Varis ve varise bağlı bacak ağrısı için gidilmesi gerek bölüm kalp ve damar hastalıkları bölümüdür. Çünkü bu problemler dolaşım sistemini ilgilendiren problemlerdir.

YouTube video

Rate this post

Yorum yapın

5
greencoffeedietnow.com -
ACIBADEM Health Point -