Sol Boyun Şah Damar Ağrısı Kalp Hastalığı Belirtisi Mi?

Photo of author

By Doğan

OR [rank_math_breadcrumb]

Bu yazımızda beyne giden kan damarlarından biri şah damarları ile ilgili sol boyun şah damar ağrısı hakkında bilgiler vereceğiz. Sol boyundaki şah damarı neden ağrır, belirtileri nedir ve nasıl tedavi edilir merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre.

Sol Boyun Şah Damar Ağrısına Bir Bakış

Zaman zaman bazı kişilerde sol boyunda yer alan şah damarı çevresinde ağrı gerçekleşebilmektedir. Söz konusu bölge beyin damarları barındırdığından dolayı hastalar endişe duyabilmektedir. Sol boyun şah damar ağrısı hakkında detaylı bilgi vermeden önce gelin boyundaki şah damarı nerde onu öğrenelim.

Kalpten vücuda doğru giden damarlar ana arter olan aort atardamarından dallanır. Bu dallardan arteria carotis communis adında 2 adet atardamar dallanması olur ve bu damarlar beynin beslenmesini sağlar. Söz konusu sol boyun şah damarları ise arteria carotis comunis sinistra olarak adlandırılır.

İlginizi çekebilecek sağlık konulu içerikler;

İlginizi Çekebilir!!!  Kadınlarda Cinsel İsteği Arttıran Yiyecekler Nelerdir?

Sol şah damarının beyne doğru gittiği bölgede aynı zamanda küçük çaplı damarlar, bağ dokusu, kas ve yağ dokuları da vardır. Bu nedenle sol şah damarı ağrısının altta yatan nedenlerinin belirlenmesi gerekir.

Şah Damarı Ağrısı Nedir?

Hastalar boyun tarafında içten gelen ağrı hissini şah damarı ağrısı olarak nitelendirir ve boyun damarımdan ağrı hissediyorum şeklinde söylemlerde bulunur. Ancak hastalar sadece bu ağrıya dayanarak şah damarı ile ilgili hastalıklardan söz etmemelidir. Çünkü asıl tanının uzman bir hekim tarafından klinik ortamda konulması gerekir.

Eğer ilgili ağrı şah damarını ilgilendiren bir karotis arter hastalığı ya da başka kalp damar sistemi rahatsızlığı tanı olarak konulduysa gerçek şah damarı ağrılarından bahsedebiliriz.

Boyundaki şah damarları oldukça dolgun ve büyük atardamarlardır. Ayrıca bu damarlar doğrudan beynin beslenmesini sağlar. Bu nedenle hayati öneme sahip damarlardır. Gelin bu damarlarda ortaya çıkan ağrıların neyden kaynaklandığına göz atalım.

Sol Boyun Şah Damar Ağrısı Neden Olur?

Şah damar ağrısı birçok kalp damarı hastalığı neticesinde ortaya çıkabilir. Bu risk faktörleri içerisinde en çok şah damarı darlığı etkili olur.

İlginizi Çekebilir!!!  Collagen Forte Jel Günde Kaç Defa Kullanılır?

Beyne giden şah damarı tıkanıklığı genellikle sigara kullanımı, aşırı yağlı beslenme, çok alkol tüketme ve pıhtı atması gibi sebeplere bağlı olarak gelişir. Genellikle damar duvarında yağ ve pıhtı birikmesinden kaynaklanan daralmalar ya da sigara kullanımına bağlı damar sertliği söz konusudur.

Bahsi geçen bu risk faktörleri nedeniyle beyin damarları tıkanır ve hastalarda sol ve sağ boyun damarında ağrı gibi belirtiler ortaya çıkar. Karotis arterlerin ön kısmına doğru yoğunlaşan bu ağrılar beraberinde farklı belirtileri de ortaya çıkarabilir. Gelin bu ağrılarla birlikte ortaya çıkan belirtilere de göz atalım.

Sol Boyun Şah Damar Ağrısı Belirtileri ve Komplikasyonları

Şah damarında meydana gelen darlık ve tıkanmalar sağ ve sol boyun şah damar ağrısı ile birlikte başka belirtilere de yol açabilir. Bu belirtiler hastalarda ortaya çıkmayabileceği gibi her hastada da farlı şiddette gerçekleşir.

Sol boyun şah damar ağrısı ile birlikte şu komplikasyonlar ve belirtiler belirtiler ortaya çıkabilir:

 • Şah damarı şişmesi
 • Boyunda damar atması olarak ifade edilen durum
 • Baş dönmesi
 • Geçici iskemik atak
 • Baygınlık
 • Baş ağrısı
 • Beyin damarları tıkandığında felç
 • Pıhtı veya yağ partiküllerinin kalbi besleyen damarları tıkaması sonucunda kalp krizi
İlginizi Çekebilir!!!  Bacakta Kılcal Damar Çatlaması Nedir, Neden Olur?

Söz konusu bu belirtiler beyne giden kan akımı azaldığında ve damarı tıkayan partiküllerin hareket etmesinde gerçekleşir. Bazı durumlarda baş dönmesi gibi çok hafif belirtiler görülebilirken bazı durumlarda kalp krizi ve felç gibi çok ciddi komplikasyonlar da ortaya çıkabilir.

Sol Boyun Şah Damar Ağrısı Nasıl Geçer?

Eğer sol boyun şah damar ağrısı şah damarında meydana gelen bir daralma veya tıkanıklık nedeniyle ortaya çıktıysa mutlaka medikal tedavinin uygulanması gerekir. Çünkü bu damarlar yalnızca medikal tedavi ile açılabilir. Aksi takdirde geri döndürülemeyen sağlık sorunları meydana gelebilir.

Ancak hastaların medikal tedavi öncesinde yaşam standartlarında bazı değişikliklere gitmesi gerekir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Sigara ve alkole son vermek
 • Yağ oranı azaltılmış bir diyet uygulamak
 • Fazla kiloları vermek
 • Egzersiz yapmak
 • Düzenli kardiyolog ve nörolog kontrolüne gitmek
 • Şeker hastalığını kontrol altında tutmak
 • Düzenli tansiyon kontrolü yapmak ve tansiyonu normal sınırlarda tutmak

Sol Boyun Şah Damar Ağrısı Tedavisi

Sol boyun şah damar ağrısı tedavisi için stent takılması gerekebilir. Eğer kardiyolog tıkanıklığın ciddi düzeyde olduğunu ifade ederse bir kateter yardımıyla kasıktan girilerek sol boyun şah damarında balon şişirilip indirilir ve darlık azaltılır. Daha sonra da darlığın olduğu yere stent adındaki özel yapılar takılır.

Hastalar işlem sırasında uyutulmazlar. Hafif bir sedasyon ile işlem kolay bir şekilde yapılabilmektedir. İşlem sonrasında hasta hemen eski hayatına dönebilir. Ancak yukarıdaki başlıkta bahsettiğimiz hususlara dikkat edilmelidir. Hastaların genel sağlık durumlarına göre yağ düzeyini ve pıhtılaşmayı dengeleyen ilaçlar reçete edilebilir.

4.1/5 - (8 votes)

Yorum yapın

5
greencoffeedietnow.com -
ACIBADEM Health Point -