Geri Çekilme Yolu İle Hamile Kalınır Mı?

Photo of author

By Doğan

OR [rank_math_breadcrumb]

Bu içeriğimizde geri çekilme yolu ile hamile kalınır mı sorusuna detaylı bir şekilde cevap verdik. Eğer siz de bu korunma yöntemini uygulamak istiyorsanız her bir cümlemize dikkat etmenizi öneriyoruz.

Geri Çekilme Yöntemi Nedir?

Geri çekilme yöntemi cinsel ilişki sırasında ejakulasyonun durdurulması veya geciktirilmesi için kullanılan bir tekniktir. Bu tekniği uygulamak, ejakulasyonun daha uzun süre ertelenmesini ve cinsel ilişki sırasında daha uzun süre dayanma kabiliyetini sağlamak için kullanılır. Ancak bu teknik genellikle bir korunma yöntemi olarak kullanılır.

Prezervatif kullanımı her iki tarafında da hissiyatını azalttığından ve bazı kadınların hap – spiral kullanmak istememesinden dolayı bazı çiftler bir korunma yöntemi olan geri çekilme yöntemini uygulamaktadır.

İlginizi Çekebilir!!!  Boş Gebelik Kaçıncı Haftada Belli Olur?

Geri çekilme yöntemi kısaca erkeğin vajina içine değil de dışarıya boşalmasıdır. Bu teknik için çiftlerin, özellikle erkeğin, dikkatli ve kontrollü bir şekilde hareket etmesi gerekmektedir. Aksi halde geç kalınması durumunda hamilelik meydana gelebilir.

Gebelik ile ilgili bu konular da ilginizi çekebilir;

Geri çekilme yöntemi korunma yöntemleri arasında en riskli ve başarı oranı en az olanıdır. Çünkü yöntemin güvenilirliği tamamen erkeğin kabiliyetine bağlıdır. Bu yöntemi uygulayan birçok çift hamilelik ile karşı karşıya kalmıştır.

Geri Çekilme Yolu İle Hamile Kalınır Mı? Detaylar

Eğer geri çekilme yöntemi başarılı bir şekilde uygulanırsa ve sperm kadın vajinası dışında bir yer bırakılırsa fizyolojik olarak hamileliğin meydana gelmesi beklenmez. Ancak penis vajina içerisindeyken sperm kaçışı olursa ve bu spermler yumurtlama dönemindeki kadının hazır yumurtalarını döllerse hamilelik meydana gelir.

İlginizi Çekebilir!!!  7. Hafta Gebelik – Hafta Hafta Hamilelik

Geri çekilme başarılı bir şekilde uygulanır ve sperm dışarı bırakılsa dahi bu durum %100 koruyucu olmaz. Bu nedenle çiftlerin en kısa süre içerisinde bir kadın doğum uzmanına ya da aile planlaması danışmanına başvurması önerilmektedir.

Geri Çekme Yöntemi Ne Kadar Korur?

Geri çekme yönteminde belirli bir koruyuculuk oranı söylemek doğru olmayacaktır. Çünkü çiftlerin anatomik pozisyonları, dışarı boşalma kabiliyeti vb. faktörler geri çekilme yönteminin etkisini belirler.

Ancak ortalama bir rakam vererek meraklılara bir cevap oluşturmak istersek; %90 oranında başarı oranı vardır diyebiliriz.

Erkekler Geri Çekme Yönteminde Nereye Boşalırlar?

Erkekler geri çekilme yönteminde genellikle yakın bir yere boşalırlar. Yataktan çıkıp banyoya – tuvalete giderken ereksiyon azalacağı için çoğu erkek kadının yakınlarında bir yere boşalmayı tercih etmektedir. Bu genellikle karın ve sırt bölgesi olmaktadır.

İlginizi Çekebilir!!!  Erkek Dışarı Boşalırsa Hamile Kalınır Mı?

Geri Çekme Yöntemi Güvenli Mi?

Geri çekilme son derece güvensiz bir yöntemdir. Bu korunma yöntemini uygulayan çiftlerde hamilelik ile karşılaşma olasılığı çok yüksektir.

Aktif olarak geri çekilme yöntemini uygulayan kişilerin en kısa süre içerisinde bir profesyonelden aile planlaması konusunda destek almasını öneriyoruz. En basitinden prezervatif kullanmaya başlamak bile bu risklerin ortadan kaldırılmasını önlemektedir.

Geri çekilme yönteminde aynı zamanda cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara maruz kalma riski de vardır. Özellikle güvenli cinsel ilişki hayatı olmayan kişiler bu yöntem nedeniyle AIDS, Hepatit B, genital siğil vb. hastalıklarla karşı karşıya kalabilir.

Yumurtlama Döneminde Geri Çekilme Yöntemi Hamile Bırakır Mı?

Yumurtlama döneminde penisten sperm çıkarsa ve bu spermler yumurtayı bulup döllerse hamilelik gelişebilir. Konu hakkında aile planlaması danışmanınıza danışabilirsiniz.

Geri Çekilme Yöntemi Kısırlık Yapar Mı?

Geri çekilme yönteminin kısırlık ile hiçbir ilgisi yoktur. Bu yöntemi uygulayan çiftler kısırlık ile karşı karşıya kalmazlar.

Erkek Dışarı Boşalırsa Hamile Kalınır Mı?

Hamileliğin gerçekleşmesi için spermin yumurtayı bulması ve döllemesi gerekir. Aksi durumda hamilelik gerçekleşmez.

YouTube video

5/5 - (1 vote)

Yorum yapın

5
greencoffeedietnow.com -
ACIBADEM Health Point -