Gebelikte Aferin Sinüs Kullanımı ve Detayları

Photo of author

By Doğan

OR [rank_math_breadcrumb]

Aferin Sinüs Nedir?

Aferin sinüs, çoklu etken maddesi içeren ve üst solunum yolu hastalıklarında kullanılan bir ilaçtır. İlaç içerisinde bulunan etken maddeleri ağrı kesici, hava yolu rahatlatıcı ve ateş düşürücü olarak etki gösterir.

Aferin sinüs tablet halinde bulunmaktadır. Üst solunum yolu hastalıklarında reçete edildiğinde günde 3 ila 4 tablet olacak şekilde reçete edilir. İlacın ne kadar kullanılacağı daha çok kişinin genel durumuna ve hastalığın şiddetine bağlıdır.

Aferin Sinüs Ne İşe Yarar?

Aferin sinüs ilacı solunum sisteminin üst tarafını ilgilendiren rahatsızlıklarda kullanılır. İlacın kullanıldığı durumlar genel olarak şu şekildedir;

 • Alerjik nezle
 • Kronik nezle
 • Soğuk algınlığı
 • Grip
Gebelikte Aferin Sinüs KullanımıPin
Gebelikte Aferin Sinüs Kullanımı

Hamilelik ile ilgili merak ettiğiniz diğer içerikler için tıklayın;

Hamileler Aferin Sinüs Kullanabilir mi?

Aferin sinüs prospektüsünde ilacı hamilelerin kullanıp kullanamayacağı ile ilgili herhangi bir bilgi verilmemiştir. Prospektüste yalnızca “hamilelerin gerektiği durumlarda doktor onayıyla birlikte” Aferin sinüs kullanılabileceğine değinilmiştir.

Hamilelik özel bir dönem olduğu için kadınların ilaç kullanımı konusunda ekstra dikkatli olması gerekir. Çünkü bazı tıbbi maddeler kan dolaşımı ile bebeğe geçebilir ve bebekte çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Özellikle hamileliğin riskli dönemlerinden olan son 3 ayda tehlikeli ve gereksiz ilaç kullanımına ekstra dikkat edilmelidir.

İlginizi Çekebilir!!!  20. Hafta Gebelik – Hafta Hafta Hamilelik
Aferin Sinüs Kimler KullanamazPin
Aferin Sinüs Kimler Kullanamaz

Hamileler üst solunum yolu rahatsızlıklarına yakalandığında ilk etapta ilaç kullanmadan bu süreci atlatmaya özen göstermelidir. Bu noktada vitamin ve probiyotik desteği almak çoğu zaman yeterli olur. Fakat ilaçsız tedavi mümkün olmadığında doktora danışarak olabilecek en düşük dozdan ilaç kullanabilir.

Aferin Sinüs Kimler Kullanamaz?

Aferin sinüs bazı hastalar tarafından kullanılmamalıdır. Bu hastalar şu şekilde sıralanabilir;

 • Aferin sinüs bileşenlerine alerjisi olan kişiler
 • Ciddi düzeyde yüksek tansiyonu olan kişiler
 • Kalp çarpıntısı olan hastalar
 • Kalbi besleyen koroner damarlarla ilgili problemi olan hastalar
 • Ciddi böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastalar
 • MAO inhibitörleri kullananlar
 • Furazolidon bileşenini içeren ilaç kullanan kişiler
 • Diyabet hastalığı olan kişiler
 • 12 yaşından küçükler
 • Tiroit organı ile ilgili sorunu olan kişiler
 • Glokomu olan kişiler
Gebelikte Aferin Sinüs Kullanımı Hamileler Aferin Sinüs Kullanabilir miPin
Gebelikte Aferin Sinüs Kullanımı Hamileler Aferin Sinüs Kullanabilir mi

Aferin Forte Hamilelikte Kullanılır mı?

Aferin forte yalnızca doktor tarafından reçete edildiğinde kullanılmalıdır. Aksi halde bebek ve anneler için bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Aferin forte normalden daha fazla doz içerdiği için bebekte yan etki görülme olasılığı çok daha yüksektir. Özellikle hamileliğin son aylarında çok dikkatli olunmalıdır.

Hamilelikte Hangi Soğuk Algınlığı İlacı Kullanılır?

Hamilelikte hangi soğuk algınlığı ilacının kullanılacağı ile ilgili net bir bilgi vermek mümkün değildir. Çünkü ilaç kullanımına onay verilirken bazı hususlar göz önünde bulundurulur. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Hastaların genel durumu
 • İlacın bileşenleri
 • Doz miktarı
 • İlacın sınıfı
 • Hamilelik ayı
İlginizi Çekebilir!!!  Adetten 2 Gün Önce Gebelik Testi Sonuç Verir mi?

Bu gibi kriterler göz önünde bulundurulduktan sonra doktorlar tarafından ilaç önerisinde bulunulur. Yani her hamile hasta için farklı bir ilaç kullanımı söz konusudur.

Hamile bireyler doktora gitmeden kendi kararları ile soğuk algınlığı ilacı kullanmaya başlamamalıdır. Oldukça riskli bir dönem olan hamilelik döneminde diğer zamanlara oranla daha çok dikkatli olunmalıdır.

Hamilelikte Hangi Grip İlacı KullanılırPin
Hamilelikte Hangi Grip İlacı Kullanılır

Aferin Sinüs Yasaklandı mı?

Aferin sinüsün yasaklanması ile ilgili bir bilgi mevcut değildir. Sadece bazı hastalar için kullanımı kısıtlanmıştır.

Hamilelikte Hangi Grip İlacı Kullanılır?

Grip viral bir hastalıktır. Bu nedenle virüsü yenmek için antiviral ilaç kullanımı gereklidir. Geriye kalan diğer ilaçlar sadece mevcut grip belirtilerini hafifletmek için kullanılır.

Grip olan hamilelerde ilaç kullanımına doktor karar verir. Doktorlar genellikle vitamin takviyesi ve istirahat ile bu sürecin atlatılmasını ister. Eğer hastalarda çok şiddetli ağrı vb. semptomlar olursa Parol gibi hafif ilaçlar az miktarlarda reçete edilebilir.

Hamile Olduğunu Bilmeden Aferin İçmek

Her yaştaki kadın ve erkek, doktor onayı ve reçetesi olmadığı sürece kendi başlarına ilaç kullanmamalıdır. Özellikle doğurganlık çağında olan kadınlar kontrolsüz ilaç kullanımı konusunda daha fazla dikkatli olmalıdır.

Eğer hamile olduğunu bilmeyen bir kadın Aferin içerse öncelikle bu durumu kendisini takip eden doktora ya da eczacıya bildirmelidir. Kullanılan ilaç miktarına ve gebelik dönemine göre doktorlar gerekli takibi başlatabilir ya da hastaya gerekli uyarılarda bulunabilir. Eğer hastanın ilaç kullanımına ihtiyacı varsa doktor tarafından doz hesaplaması yapılır.

İlginizi Çekebilir!!!  10. Hafta Gebelik – Hafta Hafta Hamilelik
Hamilelikte Hangi Soğuk Algınlığı İlacı KullanılırPin
Hamilelikte Hangi Soğuk Algınlığı İlacı Kullanılır

Parol Hamilelikte Kullanılır mı?

Parol, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar arasındaki en az toksik olan ilaçlardan biridir. Bu nedenle doktorlar az dozda Parol kullanımına izin verir.

Normalde kullanımı yasak olan alkolün Parol ile birlikte kesinlikle alınmaması gerekir. Karaciğerde zehirlenmeye neden olabilecek bu durum bebeğin ölümüne yol açabilir.

Gebelikte Hangi İlaçları Alabilirim?

Gebelikle genellikle ilaç kullanımı önerilmez. Yalnızca gerektiği durumlarda (hayatı tehlikeye atabilecek sağlık sorunlarında) kontrollü bir şekilde ilaç alınmasına izin verilir. Çünkü bebek ve annenin kan dolaşımı ortaktır ve herhangi bir ilaç alındığında tıbbi maddeler bebeğin vücudundan da geçer.

Gebelikte hangi ilaç kullanılacağında doktorlar bazı kriterleri göz önünde bulundurarak karar verir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

 • İlacın anne için ne kadar gerekli olduğu ve bebeğe ne kadar zarar verebileceği
 • Hamileliğin hangi dönemde olduğu
 • İlacın türü, içeriği ve dozu
 • Hastalığın şiddeti
 • Annenin ve bebeğin genel sağlık durumu

Bu kriterler göz önünde bulundurulduktan sonra bebek ve anne için en doğru karar verilir.

Hamileyken Grip Olunca Ne Yapmalı?

Hamileler grip olduğunda bazı önlemler alarak ve bazı uygulamalar yaparak süreci hızla atlatabilir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Bol sıvı almak
 • Özellikle C vitamininden zengin besinler tüketmek
 • Bir süre istirahat etmek
 • İlaçlardan olabildiğince az faydalanmak

Bu uygulamalar hamilelikte grip sorununun en kısa sürede atlatılmasına yardımcı olacaktır. Grip kuluçka süresine sahip olan bir viral hastalık olduğu için hamileler ne yaparlarsa yapsınlar ortalama 7-10 gün boyunca grip belirtilerini yaşayacaktır. Ancak bu uygulamalar ile grip belirtileri olabildiğince hafif atlatılır.

Hamileyken Nezle Olunca Ne Yapmalı?

Nezle ve grip birbirinden farklı rahatsızlıklardır. Ancak hamilelikte nezle geliştiğinde griptekine benzer önlemler almak süreci atlatmada yeterli olabilir.

Hem gripte hem de nezlede izole olmak önemlidir. Hamilelerin bu süreçte diğer hamilelerden uzak durarak onların da rahatsızlanmasını önlemesi gerekir. Bununla birlikte olası bir belirti şiddetinde artış durumunda doktora veya başka bir sağlık personeline danışılabilir.

YouTube video

Rate this post

Yorum yapın

5
greencoffeedietnow.com -
ACIBADEM Health Point -