Aralıklı Oruç Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Photo of author

By admin

OR [rank_math_breadcrumb]

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Son dönemlerde pek çok farklı diyet çeşidi çıkmış bulunmakta çünkü insanlar hızla kilo alma eğiliminde. Sosyal medyada da dayatılan güzel insan algısı ve bunun yanında sağlıklı olabilmek adına insanlar ideal kilolarında dahi olsalar kilo verebilmek için büyük çaba sarf ediyorlar. Aralıklı oruç diyeti de bunlardan son dönemlerde ön plana çıkmış birisi.

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir?

Bu diyet türü kişilerde şişkinlik yapmamakla birlikte mide rahatsızlığı olan kişilerde de rahatlatıcı bir etkiye sahip. Dolayısı ile bu diyeti uygulayanlar hem aç kalmıyor hem de zayıflıyor. Yeni yapılan bazı araştırmalar da bu aralıklı oruç diyetinin sadece zayıflamaya değil pek çok sağlık sorununda da işe yaradığını kanıtlamış durumda. Aralıklı oruç diyeti yediklerinizden çok ne zaman yemek yediğinize odaklanan bir diyet çeşididir.

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?Pin

Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır?

Aralıklı oruç diyetinde farklı çeşitler bulunmakta. Öncelikli olarak hangisinin sizin yaşam biçiminize daha uygun olduğunu bulmanız gerekir. Haliyle ardından da uygulamanız. Size bu çeşitlerinden bahsedeceğiz.

  1. Yol bir diğer adıyla 16/8: bu yolu izlemeye karar verirseniz 16 saat aç kalıp 8 saat yemek yiyebileceksiniz. Aç kaldığınız 16 saat sürecinde de çay kahve ve su tüketebileceksiniz. Bu sıvı olayı diğer yollarda da geçerlidir. Yemek yenecek saatler ise 12 ile 20 saatleri arası olmalıdır.
  2. Yol 18/6: bu yöntemde 18 saat aç kalıp (tabii ki sıvıları eksik etmemek şartı ile) 6 saat içerisinde yemek yiyebiliyorsunuz.
  3. Bir diğeri de 20/4: bunu da ramazan ayındaki oruçlara benzetebiliriz. Bu biraz daha zor bir yöntem olduğu için aynı zamanda uzman yardımı ile tercih edilmesi gereken de bir yöntemdir.
İlginizi Çekebilir!!!  En Etkili ve Güvenilir Vajinal Mantar İlaçları Nelerdir?

2 Günde 5 Kilo Verdiren İngiltere Diyeti için BURAYA TIKLAYIN!

Saneloc 50 Mg ile İlgili Bilgiler için BURAYA TIKLAYIN!

Benical Cold ile İlgili Bilgiler için BURAYA TIKLAYIN!

Aralıklı Oruç Diyetinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Aralıklı oruç diyetinin kilo vermek dışında pek çok faydasına rastlanmıştır. Bunlardan bazıları: kan şekerini düşürmek, tansiyonu dengelemek ve vücuttaki hücreleri masum bir strese sokarak diğer hastalıklara karşı vücudu kuvvetlendirmek.

Aralıklı oruç diyetinin zararlarından bahsedecek olursak da aslında buna tam olarak zarar diyemesek de herkesin bu diyeti yapamıyor oluşudur. Kalp hastaları, hamileler, tansiyon hastaları gibi bazı hastalar bu aralıklı oruç diyeti uygulamadan önce mutlaka beslenme uzmanlarına danışmalıdırlar.

Aralıklı Oruç Diyet Listesi

Aralıklı oruç diyetinde şunu yemelisiniz gibi bir şey söylememiz mümkün değildir. Biraz önce de belirttiğimiz gibi bu diyet size yiyeceğiniz şeyi değil yemek yiyeceğiniz saati söyler. Size örnek bir menü belirteceğiz fakat bu tamamen kişiden kişiye değişebilmektedir ve tabii ki tercih edeceğiniz aralıklı oruç diyeti çeşidine göre de yerleri değişebilmektedir.

İlginizi Çekebilir!!!  Collagen Forte Jel Günde Kaç Defa Kullanılır?

İlk öğününüze kadar aralıklı bir şekilde olmak şartıyla 1-1.5 litre kadar sıvı… Yani kahve çay ve ağırlıklı olarak da su…

İlk öğüne geldiğimiz zaman bunu 12 gibi düşünürsek protein ağırlıklı beslenmeniz en sağlıklı olan olacağından burada bizim önerimiz yumurta, yeşillik, domates, peynir… Fakat bunların miktarı size kalmış.

İkinci öğüne kadar yine sıvı tüketebilirsiniz. Kefir gibi ya da ayran gibi faydalı içecekler ile de açlığınızı bastırabilir ve kalori düzeyini minimumda tutabilirsiniz.

İkinci öğüne geldiğimizde ise bu maalesef ki son öğünümüz oluyor et ya da sebze yemeği, bol bol salata ve son olarak da ekleyebileceğiniz protein deposu bir öneri yeşil mercimek haşlaması.

İlginizi Çekebilir!!!  İdrar Kaçırmada Basit Ama Etkili Yöntemler

Saat 8 olduğunda ya da öğün tüketme saatiniz bittiğinde ise yine abartmadan çay su kahve şeklinde ilerleyebilirsiniz.

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?Pin

Aralıklı Oruç Diyeti ile Kaç Kilo Verilir?

Aralıklı oruç diyetini düzenli bir şekilde uygulayan bir kişi yaklaşık iki ay içerisinde kilosunun %8ini veriyor. Tabii ki tüm diyetlerde olduğu gibi aralıklı oruç diyetinde de kişisel farklılıkların görülmesi çok olası.

Aralıklı Oruç Diyetinde Kaç Öğün Yenmeli?

Aslında bakılırsa bu sorunun cevabı hangi aralıklı oruç türünü yapacağınızla da çok ilişkili… Genel olarak tercih edilen 12 ile 20 arası yemek yeme şeklindeki diyetimizde biraz önce belirttiğimiz gibi iki ana öğün yemek bulunmakta. Ara öğün ve yemek yenmeyen zamanlarda ise sıvı tüketimi desteklenmelidir.

2 Günde 5 Kilo Verdiren İngiltere Diyeti için BURAYA TIKLAYIN!

Saneloc 50 Mg ile İlgili Bilgiler için BURAYA TIKLAYIN!

Benical Cold ile İlgili Bilgiler için BURAYA TIKLAYIN!

Aralıklı Oruç Diyeti ile İlgili Ekşi Sözlükte Yapılan Yorumlar

Ekşi sözlük son dönemlerde popüler olan pek çok konu ile ilgili kişilere yorum yapma imkanı sunan bir platform. Aralıklı oruç diyeti ile ilgili de söylenen sözler şu şekilde: karbonhidratlar dışlanmaktadır, son dönemlerde çok popüler olmuştur, yemeklere (özellikle de tatlılara) olan bağımlılığı azaltmada, dolayısıyla iştah kontrolünü elinize almada oldukça etkili bir yeme düzenidir. Deneyen birisi tarafından tavsiye edilir.

Rate this post

Yorum yapın

1
greencoffeedietnow.com -
ACIBADEM Health Point -