Thincal 120 MG Nedir? Ne İşe Yarar?

Photo of author

By Doğan

OR [rank_math_breadcrumb]

Son zamanlarda Thincal 120 mg nedir ne işe yarar sorusu ile sıkça karşılaşmaktayız. Özellikle ciddi düzeyde kilo problemi yaşayan kişiler bu ilacın ne işe yaradığını ve kendilerinin kullanıp kullanamayacağını merak ediyor. Bu nedenle de hazırladığımız bu içerikte Thincal ilacı hakkında detaylı bilgiler paylaştık.

Thincal 120 Mg Nedir?

Thincal ilacı obezite problemi ile karşı karşıya kalan hastalar için reçete edilen bir ilaçtır. Oldukça yeni bir ilaç olan Thincal ilacı bu hastaların sindirim sistemi üzerinde etki eder. Gelin bu ilacın nasıl etki gösterdiğine yakından göz atalım.

Obezite ilacı Thincal 120 mg kapsüller halinde bulunan ve ağız yolu ile vücuda alınan bir ilaçtır. Bu ilaçlar sindirim sistemine girdikten hemen sonra çözülmeye başlar ve besinlerin emilimini etkiler. Vücuda alınan besinlerin yağlarından daha az faydalanılmasını sağlayan Thincal ilacı kalori açığı oluşturarak kilo vermeyi sağlar. Yapılan iyileştirmeler sonucunda ilacının yağların yalnızca %65’lik bir kısmının emilmesini sağladığı fark edilmiştir. Yani bir kişi normal düzende beslenmesine devam etse dahi her gün %35 oranında daha az kalori alır.

Zayıflama ile ilgili şu içerikler de ilginizi çekebilir;

İlginizi Çekebilir!!!  Abilify 5 mg 28 Tablet Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu ilaçlar sindirim sistemindeki lipaz enzimlerine bağlanarak çalışmaktadır. Lipaz enzimi ilacın etkisinde kaldığı için yağları yeterince parçalayamaz ve vücut tarafından yağlar emilemez. Vücut tarafından emilemeyen bu yağlar yine aynı sindirim sistemi aracılığı ile vücuttan dışarı atılır.

Thincal ilacı yalnız başına kullanılan bir ilaç değildir. Genellikle kalorisi düşürülmüş bir diyet ile birlikte kullanılır. Yalnızca obez hastalar tarafından kullanılabilen bu ilaçların normal vücut yapısına sahip kişiler tarafından kullanılmaması gerekmektedir. Aksi taktirde başta sindirim sistemi ve metabolizma olmak üzere vücudun çeşitli yerlerinde problemler ortaya çıkabilir.

Thincal 120 Mg Nedir Thincal 120 Mg Ne İşe YararPin
Thincal 120 Mg Nedir Thincal 120 Mg Ne İşe Yarar

Thincal 120 Mg Ne İşe Yarar?

Thincal kısaca kişinin daha kolay zayıflamasını sağlar diyebiliriz. Tabii buna aldanarak sadece Thincal ile zayıflamak ne yazık ki mümkün değil. Bu ilaçlar yalnızca %35 oranında yardımcı olur. Hastaların bu süreci düzenli bir şekilde ilerletmesi için beraberinde düşük kalori ile oluşturulmuş bir diyet programına başlaması ve bu süreci spor ile desteklemesi gerekir.

Thincal kullanımı bazı hastalarda kalori problemlerine neden olabilmektedir. Bu nedenle obez hastaların düzenli olarak doktor kontrolüne gitmesi ve bu süreçte profesyonel diyetisyenlerden yardım alması gerekir. Aksi halde zayıflamak bir yana beraberinde başka sağlık sorunları da ortaya çıkabilir.

Thincal 120 Mg Etken MaddesiPin
Thincal 120 Mg Etken Maddesi

Thincal 120 Mg Nasıl Kullanılır?

Thincal 120 mg kapsül formunda bir ilaç olduğu için ağız ile alınır. Her gün 3 öğün beslenme düzeni oluşturulur ve her bir öğünde 1’er kapsül Thincal 120 mg tabletler alınır. İlaçlar beslenmeden 1 saat önce, beslenme esnasında ya da beslenmeden 1 saat sonra alınabilir. Kapsül alınırken bol su ile tüketilmelidir.

İlacın etkisini iyi bir şekilde gösterebilmesi için kişinin yağ tüketmeye dikkat etmesi gerekir. Kalorisi iyi hazırlanmış ve yağ içeriği olan besinler tercih edilmelidir. İlacın karbonhidratlar ve proteinler üzerinde etkisi yoktur. Hastalar aynı zamanda yüksek oranda yağ içeren besin ögelerinden uzak durması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir!!!  Cialis Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanıcı Yorumları

Eğer obezite hastalarının diyet programında belirli öğünlerde yağ yoksa ya da yağ içeriği çok azsa Thincal kullanılmayabilir. Çünkü ilaç sadece yağ varlığında etkisini göstermektedir.

İlaç genellikle 12 hafta boyunca sürer ve doktorlar gidişata göre tedaviye devam ya da kes kararı verir. Eğer hastaların kilosunda %5’lik bir düşüş olmazsa tedavi düzeninde değişikliğe gidilebilir ya da ilaç kesilebilir.

Thincal 120 Mg Nasıl KullanılırPin
Thincal 120 Mg Nasıl Kullanılır

Thincal 120 Mg Ne İçin Kullanılır?

Thincal ilacı obezite hastalarında kullanılmaktadır. İlaç normal kilodaki bireyler için uygun değildir.

Thincal 120 Mg Eczane Fiyatı 2022

Thincal ilacının fiyatları ilacın miktarına göre değişiklik göstermektedir. İlacın güncel satış fiyatları şu şekildedir;

İlaç İsmi Fiyatı
THINCAL 120 mg 84 kapsül 95.42 TL
THINCAL 120 mg 42 kapsül 61.96 TL

Thincal 120 Mg Yan Etkileri

Thincal ilacını kullanırken bazı yan etkiler görebilirsiniz. Çünkü her ilaçta olduğu gibi Thincal ilacında da bazı yan etkilerin gelişme olasılığı vardır. Bu yan etkiler genellikle nadiren ortaya çıksa da hastaların yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir. Bu Thincal 120 mg yan etkileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Baş ağrısı
 • Dışkıda yağ
 • İshal
 • Şişkinlik
 • Üst solunum yolu enfeksiyonları
 • Gribal enfeksiyonlar
 • Aniden dışkı gelmesi
 • Karın ağrısı
Thincal 120 Mg Eczane FiyatıPin
Thincal 120 Mg Eczane Fiyatı

Thincal 120 Mg Yararları Nelerdir?

Thincal ilacının yararlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Obezitenin diyetli sürecine eşlik eder
 • Hastalarda zayıflama sürecini hızlandırır
 • Yağların daha kontrollü bir şekilde emilmesini sağlar

Thincal 120 Mg Zararları Nelerdir?

Thincal ilacının zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Yan etkiler gösterebilir
 • Yanlış kullanım nedeniyle ciddi kalori açığı oluşturabilir ve hastalarda bazı komplikasyonlar gelişebilir
 • Alerjik reaksiyonlara ve metabolizma problemlerine neden olabilir
Thincal 120 Mg Yan EtkileriPin
Thincal 120 Mg Yan Etkileri

Thincal 120 Mg Prospektüsü

Thincal 120 mg prospektüsü hastalar için bütün bilgileri içermektedir. Bu bilgileri ilacı aldıktan sonra kutu içerisinden çıkan prospektüs kağıdından okuyabilirsiniz. Eğer daha ilaca başlamadıysanız ya da prospektüsü kaybettiyseniz ilaca ait prospektüsü TİTCK platformundan bulabilirsiniz.

Thincal 120 Mg Reçetesiz Alınır Mı?

Thincal 120 mg reçete ile alınan bir ilaçtır. Bu nedenle sadece doktor onayı sonrasında kullanılabilir. Eğer Thincal ilacı sizin için reçete edilmediyse kesinlikle kullanmayınız.

İlginizi Çekebilir!!!  Dicetel Tablet Nedir? Ne İşe Yarar?

Thincal 120 Mg Muadili Var Mı?

Thincal ilacının muadilleri vardır. Bu ilaçlar Thincal ilacının olmadığı durumlarda ya da farklı ilaçlar reçete edildiğinde kullanılabilir. Muadil ilaçlar içerisinde aynı etken maddeleri olduğu için tedavide benzer etkileri gösterir.

 • XENICAL ROCHE 120 mg 42 kapsül
 • XENICAL 120 mg 84 kapsül
 • WANABI FORTE 120 mg 84 kapsül

Thincal 120 Mg Etken Maddeleri

Thincal içerisinde orlistat etken maddesi bulunur. Bu etken maddesi sindirim sistemindeki lipaz enziminin etkinliğini değiştirerek tedavide başarı sağlar. İlacın içerisinde aynı zamanda belirli miktarlarda yardımcı maddeler de vardır.

Thincal 120 Mg Şikayetleri

Thincal ile ilgili şikayetler daha çok ilacın etkisiz kaldığına yönelik olan yorumlardır. Ancak bu hastalar detaylı bir şekilde incelendiğinde diyet programlarına uyulmadığı tespit edilmiştir. Bu etkisizlik şikayetlerinin yanı sıra ilaca bağlı yan etkiler için de şikayetler bildirilmiştir.

Thincal 120 Mg Aç Mı Tok Mu Kullanılır?

Thincal ilacı hem aç hem tok hem de yemek esnasında kullanılabilir. Bununla ilgili bir standart yoktur. Ancak uzmanlar, hastaların ilacı aynı rutinde kullanmasını önermektedir. Örneğin ilacı her gün yemekten sonra kullanan kişilerin diğer günlerde de böyle devam etmesi öneriliyor.

Thincal 120 Mg Günde Kaç Kere Kullanılır?

Thincal normal şartlarda günde 3 öğünde 1’er kere yani günde 3 kere kullanılır. Ancak öğünde yağ yoksa ya da miktarı çok azsa o öğünde Thincal kullanılmaz ve atlanır. Çünkü Thincal ilacı sadece yağ varlığında sindirim sistemine etki eder.

Thincal 120 Mg SGK Karşılıyor Mu?

Ne yazık ki bu konuda hakkında detaylı bilgiye sahip değiliz. Konu ile ilgili bilgiye ulaşmak isterseniz size en yakın eczacıya ya da doktorunuza danışabilirsiniz.

Thincal 120 Mg Hangi Firma Üretiyor?

Thincal KOÇAK FARMA İlaç ve Kimya Sanayi A.Ş. tarafından üretiliyor ve piyasaya sürülüyor. Firma ile ilgili bilgilere web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Thincal İle 1 Ayda Kaç Kilo Verilir?

Thincal ile ne kadar sürede kaç kilo verileceği konusunda bir bilgi vermek doğru olmaz. Çünkü ilaç kilo verdirici bir ilaç değildir. İlaç sadece yağ emilimini azaltarak kilo vermeye yardımcı olur. Doktorlar genellikle 12 haftada %5’lik bir zayıflama bekler. Bu oran her hasta için aynı olsa da verilecek kilo miktarı her hastada farklıdır.

Thincal Kimlere Verilir?

Thincal ilacı obez olan ve zayıflamakta güçlük çeken hastalara verilir. İlaç genellikle bir dizi sağlık taramasından sonra verilir.

Thincal Nasıl Bir İlaç?

Thincal ilacı mavi kapsüllerde bulunan ve beyaz pelletler içeren ilaçlardır. İlaç içerisinde sığır jelatini bulunur.

YouTube video

Rate this post

Yorum yapın

5
greencoffeedietnow.com -
ACIBADEM Health Point -