Yaşam

Lohusa Dönemi İçin Diyetle Kilo Verme

Doğumdan sonraki 6 haftaya lohusalık dönemi denir. Bu dönemde annede psikolojik ve fizyolojik değişiklikler görülebilmektedir. Lohusalıktan sonra kadın eski haline dönmeye başlar ve organlar sistematik olarak hamilelik öncesindeki gibi çalışmaya başlayarak normale döner. Bu dönemde birçok anne bebeğine daha çok süt verebilmek ve bebeğinin beslenmesinin yeterli olduğundan emin olmak için daha fazla besin tüketir ve bu durumda da hamilelik döneminde aldığı kilodan daha fazla kilo alabilir. Bu nedenle loğusa döneminden sonra annenin bebek ve kendi sağlığı açısından yeterli miktarda besin maddesi tüketmesi gerekmektedir.

Doğum Sonrası Lohusa Diyeti Ne Zaman Yapılmalı

Yeni doğum yapmış lohusa bir kadının vücudundaki yağ dokusu eskiye nazaran daha fazla olacaktır. Emzirme dönemine girmiş olan annenin kalori alımına dikkat etmesi gerekmektedir. Bu dönemde hızlı kilo vermeyi hedefleyen bir anne enerjisinin azalmaması, çabuk yorulmamak, süt kalitesinin bozulmaması ve süt miktarının azalmaması için beslenmesine dikkat etmesi ve kendisi ile bebeğin sağlığı açısından tehlike arz eden şekilde kilo vermemesi gerekmektedir.

Loğusa döneminde annenin bilinçli olması çok önemlidir. Bu nedenle kilo vermek ve diyet listesi hazırlamak isteyen bir annenin mutlaka uzman görüşü ve yardımı alması gerekmektedir. Loğusa döneminden sonra annenin kendisine vakit ayırması ve ufak, annenin enerjisini tüketmeyecek egzersiz programları yapması önerilmektedir.

Lohusa olan annenin beslenmesine özen göstermesi gerekmektedir. Bu dönem içinde süt miktarını ve kalitesini arttırmak için annenin protein ile beslenmesi, yeterli miktarda meyve ve sebze tüketmesi aynı zamanda da bolca sıvı alması uzmanlar tarafından önerilmektedir. Uzmanlara sıkça yöneltilen soruların başında annenin ne zaman eski kilosuna döneceğini merak etmesi üzerinedir.

Annenin öncelikle kilo vermeye değil hem bebek hem de kendi sağlığı açısından yararlı besinleri tüketerek uzman görüşü alarak hazırlamış olduğu diyet ve egzersiz programını düzenli uygulaması gerekmektedir. Annenin protein, vitamin ve özellikle de demir kaynaklı diyet listesi hazırlaması uzmanlar tarafından önerilmektedir. Böylece hem anne hem de bebek sağlığı açısından uygun bir diyet programı hazırlanmış olacaktır.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu