AMH Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Photo of author

By admin

OR [rank_math_breadcrumb]

İçindekiler

AMH Testi Nedir?

AMH hormonu hem erkeklerde hem de kadınlarda bulunan bir genital sistem hormonudur. Bu hormon erkeklerde cinsel organ gelişimini sağlarken kadınlarda ise üreme yetkinliğinin oluşmasını sağlar. AMH hormonu daha çok kadınlardaki yumurta rezervi ve üreme ile ilgilidir.

AMH hormonu ya da bilinen diğer adıyla anti mullerian hormon, yumurta rezervini açık olarak gösterir. Henüz fetüsken oluşumu ve salgılanmasını başlayan AMH hormonu ergenlik ile birlikte en yüksek seviyelerine çıkar, pik yapar. Daha sonra ilerleyen yaşla birlikte azalmaya başlar ve menopoz ile birlikte sayılamayacak kadar az hale gelir. Yani menopozun da bir göstergesidir.

AMH testi, kandaki anti mullerian hormon seviyesinin ölçülmesini sağlayan bir testtir. Bu test ile birlikte kadındaki AMH oranı tespit edilerek yumurta rezervi ve menopoz durumu kontrol edilir.

AMH hormonu yumurtalardaki çok küçük yapılardan salgılandığı için yumurta rezervi ve menopoza girme durumu diğer yöntemlerle tespit edilemez. Ultrason dahi bu yapılar ve menopoz hakkında AMH testi kadar doğru sonuçlar vermez.

AMH Testi Ne İşe Yarar?

AMH testi kandaki anit mullerian hormon seviyesini gösterir. Çok eskiden üreme yetkinliği için FSH testlerine bakılıyordu. Ancak FSH hormonu adet döngüsünden etkilendiği için testleri okumak ve yaptırmak bir miktar zor oluyordu.

AMH testleri ile birlikte adet döngüsüne bakılmaksızın yumurtlama ve menopoz hakkında bilgi almak kolaylaştı. Ayrıca AMH testi FSH hormon testlerinde olduğu gibi doğum kontrol yöntemlerinden ve hormonal rahatsızlıklardan etkilenmediği için daha doğru sonuçlar verir. Bu da iyi bir yol haritasının belirlenmesini sağlar.

AMH TestiPin

AMH Testi Nasıl Yapılır?

AMH hormon testi kan yoluyla yapılır. Normal bir günde sağlık ocağında verilen kan testleri gibidir. Yani kompleks bir işlem değildir.

Test için öncelikle kişiye damar yolu takılır. Ardından kan tüplerine yeterli miktarda kan alınır. Daha sonra yorumlanması için laboratuvara gönderilir.

İlginizi Çekebilir!!!  18. Hafta Gebelik – Hafta Hafta Hamilelik

AMH testi, açlık ve tokluktan etkilenmez. Glikoz ölçümü gibi ölçümlerde olduğu gibi aç-tok karnına gitmeye gerek yoktur. Günün herhangi bir saatinde kolaylıkla yapılabilir.

İlginizi Çekebilir – Passiflora Şurup Nedir? Ne İşe Yarar?

İlginizi Çekebilir – Diprospan İğne Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanıcı Yorumları

İlginizi Çekebilir – Saneloc 50 mg Nedir? Ne İşe Yarar?

AMH Testi Nerelerde Yapılır?

AMH testi Sağlık Bakanlığı onaylı her klinikte yapılabilir. Bu bir hastane olabileceği gibi laboratuvar ortamı olan kadın doğum klinikleri de olabilir.

Çok kompleks bir işlem olmadığı için pek çok yerde yaptırmak mümkündür. AMH sonucunu okuyabilecek cihazların olması ve kan alabilecek yetkinlikte sağlık personellerinin olması yeterlidir.

AMH Testi Fiyatı 2022

AMH testi fiyatları 2022 yılında ortalama 400 TL civarındadır. Bu rakam bazı kliniklerde 750 TL’ye kadar çıkabilir.

AMH Düşüklüğü Belirtileri

AMH düşüklüğünün en önemli belirtisi kan sonucunda çıkan değerlerdir. Normal seviyesi mililitrede 1.5 ila 4 ng olan AMH seviyesi 1.5 ng altına düşerse AMH düşüklüğünden söz edilebilir.

Aynı zamanda bu hormon üreme ve menopozu da kontrol ettiği için başlıca iki belirti ortaya çıkar. Eğer kişi doğurganlık çağındaysa ve çocuk sahibi olamıyorsa AMH düşüklüğü olabilir. Ya da ileri yaşlarda adet düzensizlikleri meydana geliyorsa ve kişi menopoza girdiğini düşünüyorsa AMH düşüklüğü olabilir.

AMH Testi Neden İstenir?

AMH testi birçok sonucu gösterdiği için kadın doğum uzmanları tarafından sıkça istenir. Bu testin istenmesindeki amaçlar şunlardır;

  • Yumurtalık rezervinin tespit edilmesi
  • Yumurtalık kanseri şüphesi
  • Tüp bebek tedavisi öncesi ayırıcı tanı 
  • Menopoz teşhisi
  • Polikistik over sendromu tanısı
  • Genital sistem anormallikleri

AMH Testi Ne Zaman Yapılmalı?

AMH testi her zaman yapılabilir. FSH testinden daha çok istenmesindeki amaçlardan biri de budur. AMH testleri FSH testlerinde olduğu gibi açlık, tokluk ve adet döngüsünden etkilenmez.

AMH testi doğrudan yumurtalıklar ile ilgili olduğu için herhangi bir gün içerisinde gidip kan verilebilir. Bu test için adet döngüsünün bitmesini beklemeye gerek yoktur. Ya da cinsel ilişki sonrasında birkaç hafta beklemek de gerekmez.

AMH TestiPin

AMH Testi Hangi Bölümde Yapılır?

AMH testi kadın doğum kliniğini ilgilendiren bir testtir. Bu nedenle bu bölümlerde ya da onaylı kliniklerde yapılabilir.

Testler her ne kadar laboratuvar ortamında işleniyor olsa da yorumlanması kadın doğum uzmanları tarafından yapılır. Biyokimya uzmanları da yorumlamaya eşlik edebilir.

AMH Yüksekliği Neden Olur?

AMH seviyesinin normal seviyelerden yüksek olması polikistik over sendromunun habercisi olabilir. Polikistik over sendromu olan kadınlarda yumurtalık miktarını etkileyebileceğinden dolaylı olarak AMH yüksekliğine neden olabilir.

Ayrıca ergenliğin başında da AMH yüksekliği oluşabilir. Bu genellikle kısa süreli olur ve yaşın ilerlemesiyle birlikte normal seviyelere iner.

Kadınlarda AMH Değeri Kaç Olmalı?

Kadınlarda AMH seviyelerinin aralıkları ve yorumlaması şu şekildedir;

  • AMH seviyesi 4 ng/ml’den fazla olanlarda yüksek AMH
  • AMH seviyesi 1.5 ila 4 ng/ml arasında olanlarda normal AMH
  • AMH seviyesi 1.5 ng/ml’den küçük olanlarda düşük AMH
  • AMH seviyesi 0.5 ng/ml’den küçük olanlarda çok düşük AMH söz konusudur.

AMH Testi Hangi Durumlarda Yapılır?

AMH testi genellikle kısırlık şüphesi olan kadınlarda ve tüp bebek tedavisinden önce yapılır. Bu kadınlarda AMH seviyesi ölçülerek yumurtalık rezervi tespit edilir. Bununla birlikte menopoza girmeye yakın olan kadınlarda da AMH testi ölçümü istenilebilir.

İlginizi Çekebilir!!!  38. Hafta Gebelik – Hafta Hafta Hamilelik

Polikistik over sendromu riski olan kadınlarda AMH testi önemli bir tanı aracıdır. Bu kadınlarda yumurtalık faaliyetlerini ölçmek için AMH testi yapılabilir. Yüksek sonuç alındığında polikistik over sendromundan şüphelenilebilir.

AMH Testi Normal Değerleri Nedir?

AMH testinin normal olarak yorumlanması için mililitrede 1.5 ila 4 ng arasında AMH hormonu olmalıdır. Bu miktarın altındaki ve üstündeki AMH seviyesi mevcut bir sağlık sorununun habercisi olarak yorumlanabilir.

AMH testi düşük olduğunda ya da yüksek olduğunda tedavi gerekli olabilir. Ya da bazı önlemlerin alınması gerekli olabilir.

İlginizi Çekebilir – 2 Günde 5 Kilo Verdiren İngiltere Diyeti

İlginizi Çekebilir – Diprospan İğne Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanıcı Yorumları

İlginizi Çekebilir – Saneloc 50 mg Nedir? Ne İşe Yarar?

FSH ile AMH Testi Arasındaki Farklar Nelerdir?

FSH testi ve AMH testi arasında bazı farklılıklar vardır. Bunlar aşağıdaki tablodaki gibidir.

FSH Testi AMH Testi
Hipofiz bezinden etkilenir Yumurtalıklardaki granülosa hücrelerinden etkilenir
Adet döngüsünün belirli dönemlerinde yapılabilir Herhangi bir adet döngüsünde yapılabilir
Adet döngüsüne göre farklı sonuçlar verir Her zaman aynı sonuçları verir
Doğum kontrol ilaçları kullanıldığında yanlış sonuç çıkar Doğum kontrol ilaçlarından etkilenmez
Açlık ve tokluk önemlidir Günün herhangi bir saatinde yapılabilir

AMH Testi Nasıl Değerlendirilir?

AMH testleri kadın doğum uzmanları tarafından değerlendirilir. Çıkan sonuçlar referans aralıkları ile karşılaştırılıp yorumlanır. AMH testi değerlendirilirken yumurtalık kaliteleri yorumlanmaz. Testler yumurta sayısı hakkında bilgi verir.

AMH TestiPin

AMH Değerinin Düşük Çıkması Durumunda Tedavi Yöntemi

Kadınlarda AM değeri düşüklüğünün herhangi bir tedavisi yoktur. Yumurtalık üretimi henüz yaşamın ilk evrelerinde tamamlandığı için yeniden üretimi söz konusu değildir.

Kadınlarda düşük AMH değeri tespitinde tek müdahale çocuk yapmak için acele etmektir. Eğer çiftler çocuk sahibi olmak istiyorlarsa AMH değeri iyice düşmeden acele etmeleri önerilir. Bunun haricinde herhangi bir öneri veya tedavi yoktur.

AMH Değerleri Neden Önemlidir?

AMH değerleri hem yumurta sayısı hem de çeşitli kadın hastalıklarının tespiti açısından önemlidir.

Çocuk sahibi olmak isteyen kişilerde AMH değeri ne kadar zamanın kaldığını yaklaşık olarak gösterir. AMH seviyesi düşmeye başlayan kadınlar eğer çocuk sahibi olmak istiyorlarsa acele edebilir. Ya da yumurtalarını dondurtabilir.

Eğer polikistik over sendromundan şüphe duyuluyorsa AMH testi tanıyı kolaylaştırmak için kullanılabilir. Çok doğru sonuçlar verdiği için taramalarda büyük bir öneme sahiptir.

Yumurta Rezervi Düşüklüğü Tespit Edildiğinde Ne Yapılmalı?

Eğer yumurta rezervinin düşük olduğu tespit edilirse kadınların yumurtalarını dondurması ya da geç olmadan çocuk sahibi olmaları önerilir.

Yumurta Rezervi Düşük Olan Bir Kadın Hamile Kalabilir mi?

Yumurta rezervi azalan kadınlarda hamile kalmak çok daha zordur.  Döllenecek yumurta miktarı azaldığı için çocuk sahibi olmak normal düzeyde AMH hormonu olan kadınlara oranla daha azdır.

Ancak bu demek değildir ki AMH hormonu düşük olan kadınlar hamile kalamaz. Yumurtası olan ve menstrual siklusu devam eden her kadının hamile kalma olasılığı vardır.

Normal Gebelik için AMH Kaç Olmalı?

Gebelik için AMH hormonu miktarının 1.5 ila 4 ng/ml arasında olması gerekir. Bu seviyelerin üstünde ve altında olan durumlarda da hamile kalınabilir. Ancak istenen aralık budur.

İlginizi Çekebilir!!!  Erkek Dışarı Boşalırsa Hamile Kalınır Mı?

30 Yaşında AMH Kaç Olmalı?

30 yaşındaki kadınların AMH seviyesi normal seviyelerde yani mililitrede 1.5 ila 4 ng arasında olması gerekir. Eğer bu yaşlarda AMH seviyesi 4 ng/ml’den fazla çıkarsa polikistik over sendromu gibi sorunlardan şüphe duyulabilir. Eğer AMH seviyesi 1.5 ng/ml’den az çıkarsa menopoz evresinin yaklaştığı anlaşılır.

AMH Testi Yanlış Çıkanlar

Her tanı yönteminde olduğu gibi AMH testinde de yanlış sonuçlar ortaya çıkabilir. Eğer doktorlar AM testinin yanlış yapıldığından şüphe duyarsa tekrar edilmesini isteyebiliyor.

AMH Testi Devlet Hastanelerinde Yapılıyor mu?

AMH testi her devlet hastanesinde olmayabilir. Doktor hastayı AMH testi için yönlendirecektir.

AMH Testi Evde Yapılabilir mi?

AMH testi kan incelemesi ile yapılabilir. Dolayısıyla ev ortamına yapılması pek mümkün değildir.

AMH 0.2 Ne Demek?

AMH 0.2 demek kişinin AMH seviyesinin çok düşük olduğunu gösterir. Normal şartlarda en az 1.5 ng/ml olması gerekirken 0.2 ng/ml çıkarsa kişinin yumurta rezervinin azaldığı anlaşılır. Bu da menopozun yaklaştığını gösterir.

AMH Düşüklüğü Hamile Kalmaya Engel mi?

AMH seviyesinin düşüklüğü hamile kalmayı zorlaştırır. Çünkü spermin dölleneceği yumurta rezervi azalmıştır. Eğer AMH seviyesi 1 ila 1.5 ng/ml arasında ise hamile kalma şansı yine vardır. Ancak normal seviyelerdeki bir kadına oranla çok daha azdır.

AMH Testi Adetli Değilken Yapılır mı?

AMH testi adet dönemindeyken de adet dışı herhangi bir günde de yapılabilir. Bu test için herhangi bir kısıtlama yoktur.

İlginizi Çekebilir – 2 Günde 5 Kilo Verdiren İngiltere Diyeti

İlginizi Çekebilir – Diprospan İğne Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanıcı Yorumları

İlginizi Çekebilir – Saneloc 50 mg Nedir? Ne İşe Yarar?

Yaşa Göre AMH Değerleri Kaç Olmalı?

Ergenlik çağında iken AMH seviyesinin 1.5 ila 4 ng/ml arasında ve 4 ng/ml’ye yakın olması beklenir. Çünkü bu yaşlarda yumurta miktarı en yüksek seviyelerdedir.

Doğurganlığın başlaması ile birlikte yaklaşık 30 yaşına kadar AMH seviyesi zaman içerisinde düşer. Ancak yine de seviyesinin 1.5 ila 4 ng/ml arasında olması istenir.

Menopozun yaklaşması ile birlikte AMH seviyesi 1.5 ng/ml’den daha az olur ve zaman içerisinde düşer. So

Hamile Kalmak için AMH Kaç Olmalı?

Hamile kalmak isteyen kişilerde AMH seviyesinin 1.5 ila 4 ng/ml arasında olması beklenir. Bu seviyelerdeki yumurta rezervi hamile kalmak için yeterlidir.

AMH TestiPin

AMH Testi Adetin Kaçıncı Günü Yapılır?

AMH testi adetin herhangi bir gününde ya da daha sonraki günlerde yapılabilir.

Polikistik Over AMH Değeri Kaç Olmalı?

Polikistik over sendromu olan kadınlarda AMH değeri genellikle 4 ng/ml’den fazla olur. Ayırıcı tanı için diğer tanılama yöntemlerine ihtiyaç duyulabilir.

AMH Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

AMH yüksekliği tespit ettiğinde düşürmek için altta yatan nedene bakılır. Mevcut soruna yönelik jinekoloji uzmanları tarafından tedavi planlaması gerekebilir.

AMH Neden Hızla Düşer?

Yaşın ilerlemesi AMH düşüklüğü için yeterlidir. Ancak menopoz yaklaştıkça AMH daha hızlı düşmeye başlar.

AMH Testi Ücretli mi?

AMH testi ücretli bir testtir. AMH test ücreti kliniğe göre değişiklik gösterir.

AMH Değeri Yanlış Çıkabilir mi?

Her tanılama yönteminde olduğu gibi AMH testinde de yanlış sonuçlar görülebilir. Doktorlar test sonucunun yanlış olduğundan şüphe duyarsa ek testler ya da AMH testi yenilemesi isteyebilir.

AMH Hızlı Düşer mi?

AMH menopozun yaklaşmasıyla birlikte hızla düşebilir. Özellikle 35 yaşından sonra AMH değeri hızla düşmeye başlar.

AMH Değeri Değişir mi?

AMH değeri değişkendir. Ergenlikten itibaren herhangi bir sağlık sorunu yoksa düzenli olarak düşer ve en son süreçte takip edilemeyecek düzeye kadar iner.

İlginizi Çekebilir – 2 Günde 5 Kilo Verdiren İngiltere Diyeti

İlginizi Çekebilir – Diprospan İğne Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanıcı Yorumları

İlginizi Çekebilir – Saneloc 50 mg Nedir? Ne İşe Yarar?

Doğum Kontrol Hapı AMH Değerini Etkiler mi?

Doğum kontrol hapı kullanmak AMH değerini etkilemez. Doğum kontrol ilacı kullananlar herhangi bir gün AMH testi verebilir.

AMH 0 17 Ne Demek?

AMH 0.17 AMH hormonunun çok düşük olduğunu gösterir. Bu da menopozun başladığı anlamına gelir.

AMH Düşüklüğü Erken Menopoz mu?

AMH seviyesinin düşük olması menopozun başladığını gösterir. Eğer kadının yaşı menopoza uygun değilse ancak AMH seviyesi düşükse erken menopoz söz konusudur.

AMH’yi Yükseltmek için Ne Yapılmalı?

AMH seviyesini yükseltmek mümkün değildir. Yumurta hücrelerinin üretimi yaşamın ilk günlerinde durduğu için ne yazık ki AMH yükseltmek söz konusu değildir.

AMH 0 18 Olanlar Ne Zaman Menopoza Girer?

AMH 0.18 olan kişiler ortalama 6 yıl içerisinde menopoza girer. Bu süre kadının genetik durumuna göre değişkenlik gösterir.

18 Yaşında Menopoza Giren Var mı?

18 yaşında AMH seviyesi düşen ve yumurta rezervi azalan kişiler menopoza girebilir. Bununla birlikte yumurtalıkları cerrahi yöntemlerle çıkarılan 18 yaşındaki kadınlar da menopoza girer.

YouTube video

AMH Testi ile alakalı tüm sorularınızı aşağıdan bizlere sorabilirsiniz.

Rate this post

Yorum yapın

5
greencoffeedietnow.com -
ACIBADEM Health Point -