Ferrozinc Kapsül Nedir? Ne İşe Yarar?

Photo of author

By Doğan

OR [rank_math_breadcrumb]

Ferrozinc kapsül vitamin ve mineral içerikli olan ve destekleyici tedavilerde yer alan bir ilaçtır. İlaç oral yoldan kullanım için uygundur ve genellikle demir – çinko eksikliği tedavilerinde yer alır.

Ferrozinc Kapsül Nedir?

Ferrozinc kapsül 20 ve 30’lu kapsüller halinde kullanıma sunulur. İlacın içerisinde çeşitli oranlarda vitamin c, folik asit, çinko sülfat monohidrat ve demir fumarat maddeleri bulunur. Bu ilaçlar genellikle vitamin – mineral eksikliği olan ve ağızdan tedavi devam ettirilebilecek olan hastalarda kullanılır.

Ferrozinc kapsüllerin içerisinde bulunan ve vitamin ve mineraller vücudun işleyişi için çok önemli bir yere sahiptir. Eğer hastalar doğal yollarla bu mikro besin maddelerini alamıyorsa ya da vücutları alınan bu besin maddelerini işleyemiyorsa Ferrozinc kapsüller devreye girer. Tek bir kapsül içerisinde vücudun belirli bir süre ihtiyaç duyacağı mikro besinler bulunur. Ancak ilaç tek kullanımlık değildir.

Hastaların genel sağlık durumları değerlendirildikten sonra ihtiyaç duydukları mikro besin oranı belirlenir ve ona göre tedavi süresi oluşturulur. Buna doktorlar hastaları inceledikten sonra karar verir.

İlginizi Çekebilir!!!  POLIVIT Şurup Nedir? Ne İşe Yarar?

İlginizi çekebilecek diğer ilaç içerikleri;

Ferrozinc Kapsül Ne İşe Yarar?

Ferrozinc kapsüller vücudun ihtiyaç duyduğu bazı vitamin ve minerallerin karşılanmasını sağlar. Eğer hastalar dışarıdan bu mikro besinleri doğal olarak alamıyorsa hekimler Ferrozinc tedavisini başlatır.

Ferrozinc Kapsül Nasıl Kullanılır?

Eğer doktor tarafından başka bir kullanım önerisi olmadıysa Ferrozinc kapsüller günde 1 kere ve her seferinde 1 kapsül olacak şekilde kullanılır. Ferrozinc kapsüller oral yolla yani ağızdan bol su ile yutularak alınır.

İlaç için süre genellikle tedavinin etkililiğine göre belirlenir. Hekimler kan sonucuna göre Ferrozinc kapsül reçete ederken aynı zamanda bir sonraki kan sonucuna göre Ferrozinc kapsül tedavisini bitirir.

Doktor tarafından herhangi bir öneri olmadığı sürece doz ve kullanım sıklığında değişiklik yapılmamalıdır. Ayrıca doktor onayı olmadığı sürece Ferrozinc tedavisine başlanmamalı ve tedavi yarıda kesilmemelidir.

Ferrozinc Kapsül Ne için Kullanılır?

Ferrozinc kapsüller genellikle demir eksikliği ve çinko eksikliği için reçete edilir. Eğer hastada ek olarak başka vitamin – mineral eksikliği varsa da kan sonucuna göre Ferrozinc kapsüller reçete edilebilir.

Ferrozinc Kapsül Kullanmaması Gereken Kişiler

Bazı hastaların Ferrozinc kapsüllerini kullanmaması önerilmektedir. Bu hasta gruplarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Bakır eksikliği
 • Sürekli kan nakli olanlar
 • HIV enfeksiyonu olanlar
 • Demir kullanımı ve emilimi ile ilgili bir problemi olan kişiler
 • İnce bağırsak iltihabı olan hastalar
 • Mide ülseri olan kişiler
 • Alkol bağımlıları
 • Karaciğer iltihabı olan kişiler
 • Enjeksiyon ile demir uygulanan kişiler

Ferrozinc Kapsül Kullanırken Dikkatli Olması Gereken Kişiler

Ferrozinc kullanan hastalar bazı durumlarda dikkatli olmalıdır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Hamilelik söz konusu olduğunda
 • Böbrek yetmezliği olduğunda
 • İlaç kullanımı esnasında dışkıda renk değişimi olduğunda
 • Dişlerde siyahlaşma olduğunda
 • Zehirlenme belirtileri ortaya çıktığında
 • B12 vitamini ile folik asit eksikliği ortaya çıktığında
İlginizi Çekebilir!!!  DUPHALAC Şurup 667 mg/ml 300 ml Nedir?
Ferrozinc Kapsül Nedir Ferrozinc Kapsül Ne İşe YararPin
Ferrozinc Kapsül Nedir Ferrozinc Kapsül Ne İşe Yarar

Ferrozinc Kapsül Eczane Fiyatı 2022

Ferrozinc Kapsül eczane fiyatı 2022 yılında formlara göre şu şekildedir;

İlaç Adı Fiyatı
FERROZINC 20 kapsül 21.64 TL
FERROZINC 100 ml şurup 16.47 TL
FERROZINC – G şurup 13.68 TL

Ferrozinc Kapsül Yan Etkileri

Ferrozinc Kapsül yan etkileri bazı hastalarda ortaya çıkabilir. Bu yan etkileri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Deri döküntüsü ve şişme gibi alerjik reaksiyonlar
 • Dışkıda kan görülmesi
 • Tansiyon değerlerinde anormallik
 • Kalp ritminde bozulma
 • Mide bulantısı, kusma ve ishal
 • Midede yanma
 • Gastrit
 • Baş ağrısı ve baş dönmesi
 • Aşırı sinirlilik hali

Ferrozinc Kapsül Yararları Nelerdir?

Ferrozinc Kapsül ilacının yararları şu şekilde sıralanabilir;

 • Doğal yolla alınamayan mineral ve vitaminlerin vücuda alınmasını sağlar
 • Düzenli kullanım ile mikro besin eksikliğinin giderilmesinde önemli yere sahiptir
 • Yan etki gösterme olasılığı çok azdır

Ferrozinc Kapsül Zararları Nelerdir?

Ferrozinc Kapsül ilacının zararları şu şekilde sıralanabilir;

 • Vücutta mineral birikimine neden olabilir
 • Yan etkileri kimi zaman ciddi olabilir

Ferrozinc Kapsül Prospektüsü

İlacı aldığınız zaman kutu içerisinden zaten Ferrozinc kapsülleri çıkmaktadır. Eğer prospektüs kağıdını kaybettiyseniz hazırladığımız bu içerikten merak ettiğiniz soruların cevabını bulabilirsiniz. Çünkü bu içeriği hazırlarken Ferrozinc prospektüsü içerisinde yer alan bilgilerden faydalandık. Eğer hala aradığınız cevabı bulamadıysanız herhangi bir eczacıya ya da doktora danışabilirsiniz.

Ferrozinc Kapsül Reçetesiz Alınır mı?

Ferrozinc kapsül reçetesiz satılan bir ilaç değildir. İlaç takviye olarak etki gösterse de başlanması ve devamı için doktor onayı gerekir. İlaç yalnızca doktorların lüzum görmesi halinde uygulanır. Başkasına reçete edilen Ferrozinc ilacı diğer bir kişi tarafından kullanılmamalıdır.

İlginizi Çekebilir!!!  Thincal 120 MG Nedir? Ne İşe Yarar?

Ferrozinc Kapsül Muadili Var mı?

Ferrozinc muadili olan ilaçlar vardır. Bu ilaçlar hem Ferrozinc ile aynı içeriğe sahip olabilir hem de Ferrozinc kapsüldeki tıbbi maddelerin bir kısmını içerebilir. Doktor onayı ile kullanılabilen Ferrozinc muadili ilaçlar şu şekilde sıralanabilir;

 • FERROZINC 100 ml şurup
 • FERROZINC – G şurup

Eğer Ferrozinc içerisindeki maddelerden yalnızca birkaç tanesi gerekliyse iki farklı ilaç ile kombine tedavi uygulanabilir.

Ferrozinc Kapsül Etken Maddeleri

Ferrozinc kapsül etken maddeleri şu şekilde sıralanabilir;

Ferrozinc Kapsül Şikayetleri

Ferrozinc kapsül ile ilgili çok fazla şikâyete rastlamadık. Şikayetler genellikle ilacın dışkıda yaptığı renk değişiklikleri ile ilgilidir. Onun dışında mide bulantısı ve kusma gibi basit şikayetler de vardır.

Ferrozinc Kapsül Hamileler ve Emziren Anneler Kullanabilir Mi?

Ferrozinc kapsüller emzirme ve hamilelik döneminde yalnızca doktor onayı olursa kullanılmalıdır. Bu hastalar tedavi süresince düzenli olarak doktor kontrolüne gitmelidir. Doktordan habersiz bu ilaçlara başlanmamalı ya da yarıda bırakılmamalıdır.

Ferrozinc Kapsül Aç mı Tok mu Kullanılır?

Ferrozinc kapsüllerin kullanımı ile ilgili 2 farklı öneri vardır. Hastalar günlük rutinlerine göre yemekten 1 saat önce ya da yemekten 2 saat sonra Ferrozinc alabilir. Bunların dışındaki kullanımlarda ilacın emilimi ile ilgili problemler ortaya çıkabilir ve hastalarda ek tedaviler gerekli olabilir.

Ferrozinc Kapsül Günde Kaç Kere Kullanılır?

Aksi belirtilmediği sürece Ferrozinc kapsüller günde 1 kere kullanılmalıdır. Gerekmediği halde fazla kapsül alınırsa hastalarda bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Hastalar ne kadar ilaç kullandığını takip etmek için her gün aynı saatlerde ilaç kullanmalıdır. Örneğin her gün akşam yemeğinden 1 saat önce gibi.

Ferrozinc Kapsül SGK Karşılıyor mu?

Ferrozinc kapsülleri SGK’nın karşılayıp karşılamadığını bilmiyoruz. Ancak bu konu hakkında bilgi almak istiyorsanız herhangi bir eczacıya danışabilirsiniz.

Ferrozinc Kapsül Hangi Firma Üretiyor?

Ferrozinc kapsülleri Berko İlaç ve Kimya Sanayi Ltd. Şti. üretmektedir. İlacın üretici firması ile ilgili daha fazla detaya ulaşmak için firma web sitesine göz atabilirsiniz.

Ferrozinc Kapsül Kaç Gün Kullanılır?

Ferrozinc kapsül tedavisi için belirli bir süre yoktur. İlaçlar hastanın kan sonuçları normal sınırlara ulaşana kadar kullanılmalıdır. Buna da doktorlar karar verir. Eğer kan tahliline göre ekstra Ferrozinc kullanımı gerekli değilse tedavi sonlandırılır.

Ferrozinc Kapsül Ne Zaman Alınmalı?

Ferrozinc kapsüller yemeklerden 1 saat önce ya da yemekten 2 saat sonra alınabilir. Bu düzeni hastalar kendileri oluşturabilir.

YouTube video

Rate this post

Yorum yapın

5
greencoffeedietnow.com -
ACIBADEM Health Point -