Flessi 5 Mg Nedir? Flessi 5 Mg Ne İşe Yarar?

Photo of author

By Doğan

OR [rank_math_breadcrumb]

Flessi 5 mg nedir ne işe yarar? Tüm detaylar içeriğimizin devamında.

Sık kullanılan kas ve iskelet sistemi ilaçlarından biri olan Flessi 5 mg bir tür ağrı kesici ve antispazmodiktir. Kas ve iskelet sistemi ilaçları kategorisinde bulunan ve her birim tabletinde belirli miktarda siklobenzaprin HCl içeren bu ilaç beyaz ve bikonveks tabletler halinde bulunur. İçeriğimizin devamında Flessi ilacı ile ilgili çok önemli bilgilere yer verdik.

Flessi 5 Mg Nedir?

Kas ve iskelet sistemi bazı sağlık sorunları neticesinde hastalarda ağrıya ve istemsiz kasılmalara neden olabilir. Bu durum kısa sürdüğünde ve hafif seyrettiğinde çoğu zaman herhangi bir tedavi gerektirmez. Ancak akut olarak ortaya çıkan ve zamanla kalıcı hale gelen ağrı ve kas kasılması durumunda ilaç tedavisi gerekli olabiliyor.

İlginizi çekebilecek diğer ilaç içerikleri;

İlginizi Çekebilir!!!  Avmigran Film Tablet Nedir?

İşte bu noktada Flessi 5 mg devreye giriyor. Bu ilaçlar çok dikkatli kullanılması gereken ilaçlar olmakla birlikte yalnızca doktor gözetimi altında kullanılır. Dozu çok az olmasına rağmen oldukça etkili olması nedeniyle birçok hekim tarafından hastalara reçete edilir.

Flessi 5 Mg Nedir Flessi 5 Mg Ne İşe YararPin
Flessi 5 Mg Nedir Flessi 5 Mg Ne İşe Yarar

Flessi 5 Mg Ne İşe Yarar?

Flessi ilacının iki farklı etkisi vardır. Bunlar sırasıyla ağrı kesici ve kas spazmı yani kasılma gidericidir.

Ağrı durumunda sinir sistemi etki altına alınır ve kaslardaki ağrı düzeyi zamanla en az düzeye indirilir. Bu genellikle hastalarda değişiklik gösterir. Çünkü her doz hastada farklı şekillerde etki gösterir.

Kas kasılmalarında da belirli etkiler görülür. Kas ve iskelet sistemindeki elektrolitler sinir sistemi aracılığı ile farklı şekilde etki etmeye başlar. Bu da hastalarda ani ve istemsiz kasılmaların ortaya çıkmasını engeller.

Flessi 5 Mg Yan EtkileriPin
Flessi 5 Mg Yan Etkileri

Çoğu hekim hastalara Flessi ilacı ile birlikte soğuk ve sıcak uygulama da yapmasını isteyebilir. Çünkü bu uygulamalar hastada herhangi bir ilaç yüküne neden olmadan ağrı düzeyinin hafifletilmesinde etkili olabilir. Bununla birlikte ağrısı olan hastalara Flessi 5 mg yanı sıra Parol ilacı da reçete edilebilir.

Flessi 5 Mg Nasıl Kullanılır?

Flessi 5 mg ilacı tablet halinde bulunduğu için direkt olarak oral yoldan yani ağızdan alınmalıdır. 1 bardak su ile birlikte her gün aynı saatlerde bit bütün halinde içmelidir.

Bazı hastalar Flessi ilacını daha rahat içebilmek adına suya karıştırabiliyor ve hatta ağzında bekletebiliyor. Ancak bu tür ilaç kullanımı kesinlikle önerilmemektedir. Bu şekilde direkt olarak kana karışacağından hastada ani ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. İlacın nasıl kullanılacağı hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız eczacınıza veya hekiminize danışabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!!!  Priligy 30 Mg Nedir? Ne İşe Yarar?
Flessi 5 Mg Eczane FiyatıPin
Flessi 5 Mg Eczane Fiyatı

Flessi 5 Mg Ne için Kullanılır?

Flessi ilacı kas kasılmaları ve ağrısı olan hastalarda kullanılır. Kuvvetli bir ilaç olduğu için genellikle son aşamada tercih edilir. Hekimler Flessi reçete etmeden önce Parol gibi vücuda etkisi sınırlı olan ilaçları reçete eder. Ayrıntılı bilgi için Flessi reçete eden doktora danışabilir ve sizdeki sağlık sorunu hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Flessi 5 Mg Eczane Fiyatı 2022

Flessi’nin 30 tabletlik kutuları 80 TL’den satılıyor. İlacın satış fiyatlarının önümüzdeki aylarda bir miktar artış göstermesi bekleniyor.

Flessi 5 Mg Mg Nedir Flessi 5 Mg Ne İşe YararPin
Flessi 5 Mg Mg Nedir Flessi 5 Mg Ne İşe Yarar

Flessi 5 Mg Yan Etkileri

Her ilaçta beklenen yan etkiler Flessi ilacı için de geçerlidir. Bir tür kimyasal bileşimden bir araya getirildiği için bazı hastalarda istenmeyen sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bu sağlık sorunlarını ya da diğer adıyla Flessi yan etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Karın ağrısı
  • Sinirlilik hali
  • Mide dokusunda iltihaplanma
  • Yeme problemleri
  • Kalp atım hızında ve düzeninde değişiklikler
  • Ödem
  • Sarılık geçirme
  • Şişkinlik hali
  • Kan sonuçlarında anormallik
  • Kan hücrelerinin anormal bir şekilde çoğalması, azalması ve ölmesi

Flessi 5 Mg Yararları Nelerdir?

Flessi kuvvetli bir ağrı kesici ve kas gevşeticidir. Eğer Parol gibi ilaçlarla ağrıların önüne geçilemediyse Flessi ilacında başarı oranı çok yüksektir. Doğru kullanım ve ek tedaviler ile birlikte kas ve iskelet sitemindeki ağrılar ve kas spazmları ortadan kaldırılabilir.

Flessi 5 Mg Nasıl KullanılırPin
Flessi 5 Mg Nasıl Kullanılır

Flessi 5 Mg Zararları Nelerdir?

Her ilaçta olduğu gibi Flessi ilacında da bazı zararlı etkiler ortaya çıkabilir. Bunlar genellikle yan etki olarak beklenir. Her hastada görülmese de yan etkinin türüne göre 10 bin ila 100 bin hastada 1 kez görülür. En şiddetli zararı anaflaktik şoktur.

İlginizi Çekebilir!!!  Bekunis 3 MG/5 MG Kaplı Tablet Nedir? Ne İşe Yarar?

Flessi 5 Mg Prospektüsü

Eczacıdan aldığınız ilaç kutusunda Flessi prospektüsü çıkacaktır. Bu prospektüs içerisinde Flessi ilacının kullanımına dair birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Bizim burada vereceğimiz bilgiler sizin için yeterli olacaktır ancak daha kapsamlı ilaç bilgisi için prospektüs incelemesi yapmanızı öneriyoruz.

Flessi 5 Mg Reçetesiz Alınır mı?

Flessi ilacını reçetesiz almanız mümkün değildir. Eğer bu ilacı kullanmanız gerekiyorsa buna yalnızca doktor karar verir. Flessi ilacı kuvvetli ağrı kesiciler arasında yer aldığı için genellikle ilerleyen aşamalarda tercih edilir.

Flessi 5 Mg Muadili Var mı?

Flessi muadilleri Spazben 10 mg ve Spazben 5 mg’dır. Eğer eczacıda Flessi ilacı yoksa muadili/ eşdeğeri olduğu için size bu ilaçları da verebilirler. Bu ilaçlar ile Flessi arasında herhangi bir fark yoktur.

Flessi 5 Mg Etken Maddeleri

Flessi ilacının içerisinde belirli miktarlarda siklobenzaprin HCl etken maddesi bulunmaktadır. Bu etken maddesinin yanı sıra belirli oranlarda yardımcı madde de bulunur. Flessi yardımcı maddeleri ilacın daha iyi bir şekilde metabolizma olmasını sağlar.

Flessi 5 Mg Şikayetleri

Flessi ile ilgili şikayetler genellikle yan etkilerden kaynaklı şikayetlerdir. Bu yan etkiler çok sık görülüyor olmasa da ortaya çıktığında ciddi etkiler gösterebiliyor. Bu nedenle de hastalardan şikayetler gelebiliyor.

Flessi 5 Mg Aç mı Tok mu Kullanılır?

Flessi ilacını günün herhangi bir saatinde aç veya tok kullanabilirsiniz. İlacın hangi durumda daha etkili olduğunu düşünüyorsanız o şekilde devam edebilirsiniz.

Flessi 5 Mg Günde Kaç Kere Kullanılır?

Flessi günde 1 kere kullanılır. İlacın günde kaç kere kullanılacağı konusunda doktorlar değişiklik talebi iletebilir.

Flessi 5 Mg SGK Karşılıyor mu?

Flessi ilacını SGK’nın karşılayıp karşılamadığını öğrenmek için eczacınız ile iletişime geçiniz. Eczacınız bu konu hakkında size gerekli bilgileri iletecektir.

Flessi 5 Mg Hangi Firma Üretiyor?

Flessi ilacı Menarini İlaç San. ve Tic. A.Ş. tarafından üretilmektedir. Ruhsat sahibi ile ilgili diğer detaylara ulaşmak için Flessi prospektüsünü inceleyebilirsiniz.

Flessi Uyutur Mu?

Flessi bazı hastalarda uyku problemlerine neden olabilmektedir. Çok sık yan etkiler arasında olmasa da zaman zaman uyku ile ilgili yan etkiler görülebilir.

YouTube video

Rate this post

Yorum yapın

5
greencoffeedietnow.com -
ACIBADEM Health Point -