İlaç Rehberi

Dextrocin Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

Dextrocin krem nedir? Ne işe yarar? Yararları, prospektüsü, kullanım şekli, fiyatı, yan etkileri ve merak ettiğiniz her şey içeriğimizde...

İçindekiler

Dextrocin Krem Nedir?

Dextrocin krem %2 oranında mupirosin etken maddesi içeren bir ilaçtır. İlaç dermatolojik antibiyotik ilaçlar sınıfında yer alır. İlaç bakterilerin neden olduğu enfeksiyon hastalıklarında kullanılır.

Yalnızca deri yüzeyine uygulanabilen bu ilaç lokal olarak etki gösterir. Deri üzerinde bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlarda bakterileri öldürerek tedavi sağlar.

Dextrocin kremin kullanım alanları geniştir. Bakteriyel olan ve bu ilaca karşı hassas olan her bakteriyel deri enfeksiyonunda kullanılabilir. Diğer deri enfeksiyonlarında kullanılması önerilmez. Çünkü ilaç yalnızca antibiyotik olarak etki gösterir.

Dextrocin Krem Nedir? Ne İşe Yarar?Pin

Dextrocin Krem Ne İşe Yarar?

Dextrocin ilacı bir tür antibiyotiktir. İlaç bakteri kaynaklı deri enfeksiyonlarında bakterileri öldürücü etki gösterir. Diğer sistem enfeksiyonlarında ve parazit/mantar/virüs kaynaklı enfeksiyonlarda herhangi bir etki görülmez.

Deri enfeksiyonlarında Dextrocin krem gibi ilaçlar daha iyi etki gösterdiği için bu ilaç daha çok tercih edilir. Deri üzerine uygulanan Dextrocin, yalnızca o bölgedeki bakteri odağına saldırır. Birkaç gün kullanıldıktan sonra bakteri popülasyonunda ciddi düzeyde azalma olur ve bakteri deri enfeksiyonu ilaç tedavisi tamamlanır.

Dextrocin Krem Nasıl Kullanılır?

Dextrocin krem formundan dolayı yalnızca deri yüzeyine uygulanır. İlacın yutulması ya da ağız içi gibi mukozalara kullanılması uygun değildir.

İlacı kullanmadan önce enfeksiyon olan bölgenin büyüklüğü tespit edilmelidir. Ardından o bölgeye yetecek kadar krem deri üzerine bırakılır. Daha sonra gazlı bez yardımıyla krem bölgeye hafif dokunuşlar ile sürülür. Burada pamuk kullanılması pek önerilmez. Çünkü pamuk içerisindeki iplikçi yapılar deri arasında kalarak enfeksiyon tedavisini geciktirebilir.

İlacı kullanırken yeterli miktarda olmasına dikkat edilmelidir. Eksik ilaç tedaviyi tamamlatmayacağı gibi fazla ilaç kullanımı da faydadan çok zarar verir. Bu nedenle hastaların ilacı ince bir tabaka halinde sürmesi önerilir. Eğer ilaç yanlışlıkla fazla sürülürse fazla kremin alınması gerekir.

Krem uygulaması bittikten sonra ellerin temizlenmesi ve ilacın arındırılması gerekir. İlaç sürülen bölgeye de temiz ve kuru bir örtü örtülebilir.

İlginizi Çekebilir!!!  Desefin IV 1 gr Nedir? Ne İşe Yarar?

Dextrocin Krem Eczane Fiyatı 2022

Dextrocin krem fiyatları 2022 yılında 14 TL’dir. 15 gramlık tüplerde %2 oranında bulunan bu ilaçlar kullanıma hazır olarak satılır.

İlacın pomad formu ise aynı miktarda ve %2 oranında ilaç içerir. Dextrocin pomadlar da 14 TL’den satılır.

Dextrocin Krem Yararları

Dextrocin kremin yararları şu şekilde sıralanabilir;

 • Tablet ve IV infüzyon formlarına göre deriye daha kolay ve iyi işler.
 • Deri enfeksiyonlarında diğer ilaçlardan daha çok etki gösterir, deriye lokal olarak doğrudan uygulandığı için tedavide başarı şansı artar.
 • İlaç yükü tablet ve diğer formlara oranla daha azdır, çok az miktarda ilaç emilir.
 • Kullanımı kolaydır, her hasta grubu talimatlara uyarak tedaviyi tamamlayabilir.
 • Dextrocin kremde doz aşımı yapmak diğer ilaç formlarına oranla daha zordur. Yanlış uygulama yapıldığında fazla ilaç hemen atılabilir.

Dextrocin Krem Zararları

Dextrocin kremin bazı hastalarda zararları olabilir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Diğer ilaçlarla etkileşime girdiğinde karşılıklı olarak etki azalması olabilir
 • Bazı hastalarda yan etkilere yol açabilir
 • Duyarlı bakterilerde tedavi tam olarak gerçekleşmeyebilir
 • Bazı hastalarda alerjik reaksiyonlara yol açabilir

Dextrocin Krem Kullanıcı Yorumları

Deri enfeksiyonları için Dextrocin kullanan hastalar genel olarak memnun kalmıştır. İlacın yan etki ve alerjik reaksiyon gösterme riski, tedavi etme riskinden çok daha fazla olduğu için yorumlar oldukça olumludur.

Dextrocin kremin tedavi gücü laboratuvarlarda birçok kez kanıtlandığı için kullanıcılar üzerinde çok fazla olumsuz etki bırakması beklenmez. Ayrıntılı yorum için eczacılara danışılabilir.

Dextrocin Krem Nedir? Ne İşe Yarar?Pin

Dextrocin Krem Muadili

Dextrocin krem yapılırken bazı etken maddeler belirli oranlarda kullanılır. Bu etken maddesi Dextrocin kreme özgü değildir. Başka ticari adla satılan ilaçlarda da Dextrocin içeriğinde bulunan maddeler bulunur.

Bu etken maddeleri Dextrocin muadili ya da bilinen diğer adıyla Dextrocin eşdeğeri olarak geçer. Dextrocin muadili ilaçlar şu şekilde sıralanabilir;

 • BACODERM %2 15 gram krem
 • BACODERM %2 15 gram pomad
 • BACTROBAN %2 15 gram krem
 • BACTROBAN %2 15 gram pomad
 • BALABAN %2 15 gram pomad
 • MUPIDERM %2 15 gram krem
 • MUPIDERM %2 15 gram pomad
 • MUPIGEN %2 15 G pomad
 • MUPOBEL %2 15 gram krem 
 • MUPOBEL %2 15 gram pomad 

Dextrocin Krem Neye İyi Gelir?

Dextrocin bakteri kaynaklı enfeksiyon hastalıklarına iyi gelir. Bu enfeksiyon hastalıklarının deri yüzeyindeki enfeksiyon hastalıkları olması gerekir. Çünkü Dextrocin yalnızca deri üzerindeki hastalıklarda kullanılır.

İlacın kullanıldığı spesifik bir hastalık yoktur. Eğer deri yüzeyinde Dextrocin etken maddesinin etkili olabileceği bakteri kaynaklı bir hastalık varsa bu ilaç kullanılabilir. Mantar, virüs ve parazit gibi nedenlerle ortaya çıkan enfeksiyon hastalıklarında Dextrocin etki göstermez.

Dextrocin Krem Etken Maddesi

Dextrocin krem %2 oranında mupirosin etken maddesi içerir. Bu etken maddesi mupirosin kalsiyum olarak bulunur.

İlacın içinde aynı zamanda yardımcı maddeler de bulunur. Likid parafin, alkol ve fenoksietanol gibi yardımcı maddeler ilacın daha iyi etki göstermesini sağlar.

Dextrocin Krem Reçetesiz Alınır mı?

Dextrocin krem antibiyotik olduğu için reçetesiz alınmaz. İlaç için dermatoloji uzmanı tarafından yazılmış normal reçeteye ihtiyaç duyulur.

Dextrocin Krem Pişik için Kullanılır mı?

Pişik durumunda amonyak vücuda hasar verir. Amonyak dermatiti olarak da adlandırılan bu durumda deride hasar oluşur ve bakteriler buraya yerleşirse enfeksiyon gelişebilir.

İlginizi Çekebilir!!!  POLIVIT Şurup Nedir? Ne İşe Yarar?

Pişik ile birlikte enfeksiyon meydana gelirse Dextrocin ilacı kullanılabilir. Bunun için dermatoloji uzmanından onay alınmalı ve bakteri kaynaklı enfeksiyon hastalığı onaylanmalıdır.

Dextrocin Krem Yan Etkileri

Dextrocin ilacı her ne kadar krem formunda bulunan bir ilaç olsa da diğer ilaçlarda olduğu gibi bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu yan etkiler görünüş sıklığı ve etkileri bakımından farklılık gösterir. Bununla birlikte her hastada da ortaya çıkmaz.

Dextrocin kaynaklı yan etkiler şu şekilde sıralanabilir;

 • İlaç uygulanan yerde deri döküntüsü
 • Ürtiker
 • Alerji
 • Kaşıntı
 • Kan toplanması
 • Deride yanma
 • Deride ısı artışı
 • Kızarıklık 
 • Kan basıncında düşme
 • Derinin kabarması

Dextrocin Krem İlaç Etkileşimleri

Dextrocin ilacı kullanılırken etkilenen bölgeye ve yakın çevresine başka ilaçlar sürülmemelidir. İki ilaç uygulaması arasında en az 2 saatlik süre bırakılmalıdır.

Dextrocin ilacının başka ilaçlarla karıştırılarak uygulanması tedavi sürecini uzatabilir. Bu da enfeksiyonun yayılmasına ve bakterilerin etkinliğini arttırmasına yol açabilir.

Dextrocin Krem Kullanmaması Gereken Kişiler

Bazı hastaların Dextrocin kremi vücutlarına uygulamaması gerekir. Bu hastalar Dextrocin ilacını kullanmaya devam ettiklerinde tedavi sağlanmayacağı gibi beraberinde bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Dextrocin kullanımı tehlikeli olan kişiler şu şekilde sıralanabilir;

 • İlaç içinde bulunan etken maddelerine karşı alerjisi olan ve bu ilaca benzer ilaçları kullandığında alerjik reaksiyon yaşayan kişiler
 • Tedavi başlatıldıktan sonra ishal problemleri başlayan kişiler
 • Krem kullandıktan sonra derisinde hassasiyet ve kızarıklık gibi yan etkileri fark eden kişiler

Uyarı: Dextrocin ilacı göz ve burun içerisinde uygulanmamalıdır. Eğer ilaç bu bölgelere temas ettiyse kısa süre içerisinde yıkanmalı ve belirtiler izlenmelidir. Eğer gözlerde sulanma ve şişlik gibi belirtiler ortaya çıkarsa en kısa süre içerisinde bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Dextrocin Krem Hamilelikte Kullanılır Mı?

Dextrocin ilacının hamilelerde kullanımı ile ilgili bir bilgi bulunmuyor. Hamile olup Dextrocin kullanması gereken kadınların bu durumu doktorlarına danışması önerilir.

Dextrocin Krem Nedir? Ne İşe Yarar?Pin

Dextrocin Krem Emziren Annelerde Kullanımı

Emziren anneler Dextrocin ilacını vücutlarına sürebilir. Ancak çocuk emzirilmeden önce ilaç göğüs bölgesine uygulanmamalıdır. Eğer meme başına bu krem sürülüyorsa bebek emzirilmeden önce meme başı iyice temizlenmeli ve o şekilde bebek emzirilmelidir.

Dextrocin Krem Saklanması

Dextrocin krem oda sıcaklığında, çocukların ulaşamayacağı bir yerde saklanabilir. İlacın sıvı ve çok sıcak alanlarla temas etmemesi gerekir.

Dextrocin Krem Şikayetleri

Dextrocin ilacı ile ilgili çok fazla şikayet bulunmuyor. Sadece bazı hastalar ilacın yeterince etki göstermediğini bildirmiştir.

Bu hastalar doğru kullanım önerilerine uyduklarında ilacın tedavide etkili olduğunu söylemişlerdir. Yani ilacı doğru olarak kullanan kişiler genellikle olumlu yorumlar yapmıştır.

Dextrocin Krem Prospektüsü

Dextrocin ilacı her ne kadar krem olarak bulunsa da bir tıbbi ilaçtır. Bu nedenle önerilere ve profesyonellerce hazırlanan kullanım talimatlarına uyulmalıdır.

İlaç kullanımı için yeterli olan kullanım talimatları Dextrocin kremin kutusundan çıkan kağıtlarda bulunur. Bu kağıtlar Dextrocin prospektüsü olarak geçer ve bütün bilgileri içerir. Eğer bu kağıt kaybolduysa ilgili firmanın web sitesine bakılabilir.

Dextrocin Krem Günde Kaç Kez Kullanılır?

Dextrocin krem için önerilen kullanım sıklığı günde 3 keredir. Her gün 8 saat aralıklarla ilaç uygulanması tedavi için yeterlidir.

Kişi bu ilacı aç veya tok karnına alabilir. Önemli olan ilaç kullanım saatlerinde uymaktır. Çünkü vücutta her an belirli miktarlarda ilaç bulunmalıdır.

İlginizi Çekebilir!!!  MIFLONIDE 400 mcg 60 Kapsül Nedir? Ne İşe Yarar

Örneğin gece 24’de krem uygulayan bir kişi diğer dozu sabah 8’de ve son dozu akşam 16’da alabilir. Bu sayede eşit sürelerle devam eden bir rutin oluşturulabilir. Hastalar isterse kendi yaşam tarzlarına göre bir rutin belirleyebilir.

Dextrocin Krem Kaç Gün Kullanılır?

Dextrocin kremi için tedavi süresi 10 gündür. İlaç kullanılmaya başlandıktan sonra 10 gün boyunca eksiksiz bir şekilde kullanılması gerekir.

Dextrocin krem 10 gün olmadan bırakıldığında süreç başa döner. Bakteri popülasyonu tekrardan ortaya çıkar ve tedavi başarısız olur. İlaç fazla kullanıldığında da duyarlılık meydana gelebilir.

Dextrocin Krem Sivilceye İyi Gelir mi?

Eğer sivilce bölgesinde bakteri kaynaklı bir enfeksiyon varsa bu ilaç kullanılabilir. Aynı zamanda sivilcenin patlatılması nedeniyle de bir enfeksiyon odağı oluşursa Dextrocin krem kullanılabilir.

Dextrocin Krem Kullananlar

Dextrocin krem kullananlar bazı hususlara dikkat etmelidir. Bu hususlar şu şekilde sıralanabilir;

 • İlaç göz ve burun bölgesine sürülmemelidir
 • Ağız içi mukoza gibi alanlar Dextrocin krem için uygun değildir
 • İlaç kullanılmaya başlandıktan sonra doktor talimatı olmadığı sürece Dextrocin tedavisi yarım bırakılmamalıdır
 • Dextrocin krem birkaç defa kullanılınca etki gösterecek bir ilaç olmadığı için 10 gün boyunca düzenli olarak kullanılmalıdır

Dextrocin Krem Uçuğa İyi Gelir mi?

Uçuk, Herpes adı verilen bir virüs nedeniyle ortaya çıkar. Bu nedenle normal şartlarda Dextrocin ilacının uçuk için etkili olması beklenmez.

Ancak zaman içerisinde uçuklu bölgede bakteri enfeksiyonları görülürse Dextrocin ilacı kullanılabilir. Bu genellikle uçuğun kanatılması ve uçukla oynanması sonucunda ortaya çıkar.

Dextrocin Krem Yanığa İyi Gelir mi?

Yanık birinci derecedense ve enfeksiyon gelişmeye başlarsa doktor onayı olması halinde Dextrocin kullanılabilir. Bu noktada hastaların ilacı ince bir tabaka halinde sürmeye özen göstermesi gerekir.

Dextrocin Krem Uyuza İyi Gelir mi?

Uyuz etkeni bir tür parazit olduğu için Dextrocin’in herhangi bir etki göstermesi beklenmez. Eğer uyuz nedeniyle kaşınan bölgede bakteri enfeksiyonu oluşursa Dextrocin kullanılabilir.

Dextrocin Krem SGK Karşılıyor mu?

Dextrocin ilacı SGK tarafından karşılanan bir ilaçtır. İlaç alınacak eczaneye danışılarak ayrıntılı bilgi alınabilir.

Dextrocin Krem Hangi Firma Üretiyor?

Dextrocin kremi Pharmactive İlaç San. ve Tic. A.Ş tarafından üretilir ve dağıtılır.

Dextrocin Krem Açık Yaraya Sürülür mü?

Açık yaralara doğrudan krem uygulanması önerilmez. Ancak gerektiği durumlarda yara etrafına doktor talimatı doğrusunda ilaç sürülebilir.

Dextrocin Krem Antibiyotik mi?

Dextrocin krem bir antibiyotiktir. İlaç bakteri kökenli etkenlerin neden olduğu enfeksiyon hastalıklarında kullanılır.

Dextrocin Pomad ile Krem Arasındaki Fark Nedir?

Dextrocin pomad ve krem arasındaki fark formlarıdır. Bu her iki form da deriye uygulanır ve aynı etkiyi gösterir. İlaçların miktarı ve oranları da aynıdır.

Dextrocin Krem Vajinaya Sürülür mü?

Dextrocin kremin vajinaya doğrudan sürülmesi önerilmez. Ancak bakteri nedenli bir enfeksiyon varsa vajina etrafındaki dokuya ilaç uygulanabilir.

Dextrocin Krem Tırnak Batmasına İyi Gelir mi?

Tırnak batması olan kişilerde genellikle tırnak deriye geçer ve burada yara oluşur. Yara oluştuktan sonra yeterli bakım yapılmadığında da enfeksiyon gelişebilir.

Tırnak batması kanyaklı enfeksiyonlar genellikle bakteri kökenli olduğundan tedavide Dextrocin kullanılabilir. Eğer mantar kaynaklı bir enfeksiyon gelişirse Dextrocin kullanılmasına gerek kalmaz.

Dextrocin Krem Bebeklerde Kullanılır mı?

1 yaşından küçük bebeklerde Dextrocin kullanımı önerilmez. İlerleyen yaşlar için doktor talimatı sonrasında doz planlaması yapılarak kullanılabilir.

YouTube video

Dextrocin Krem Basura İyi Gelir mi?

Basurla birlikte anal bölgede enfeksiyon gelişirse kontrollü olarak Dextrocin ilacı sürülebilir. Ancak bu esnada anal mukozaya Dextrocin uygulanmamaya dikkat edilmelidir.

Dextrocin Krem Burun için Kullanılır mı?

Dextrocin ilacı burun için uygun değildir. İlaç buruna sürüldüğünde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

Dextrocin Krem Mantara İyi Gelir mi?

Dextrocin krem mantarlara iyi gelmez. Çünkü Dextrocin sadece bakterilerde etki gösterir

Dextrocin Krem Göze Sürülür mü?

Dextrocin kremin göze sürülmemesi gerekir. İlaç gözle temas ettiğinde derhal yıkanması ve belirtilerin takip edilmesi gerekir.

Dextrocin Krem Yüze Sürülür mü?

Dextrocin krem doktor onayı doğrultusunda yüze sürülebilir. Aksi durumda kullanılmamalıdır. Eğer alerji gelişirse nefes darlığına yol açabileceğinden çok dikkatli olunmalıdır.

Dextrocin Krem Yanık için Kullanılır mı?

Doktor onayı alındığında basit yanıklar için Dextrocin kullanılabilir. Bu yanıklar neticesinde bakteri enfeksiyonunun olması gerekir. Aksi durumda yanık tedavisi için Dextrocin krem uygun olmayabilir.

Dextrocin Krem Kaşıntıya İyi Gelir mi?

Dextrocin kaşıntıya iyi gelmez. Ancak enfeksiyon nedeniyle kaşıntı varsa ve mevcut enfeksiyon Dextrocin ile ortadan kaldırılırsa kaşıntı tedavi edilebilir. 

Dextrocin krem ile alakalı tüm merak ettiklerinizi alt tarafta yer alan yorum yap kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Rate this post

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
4