Fucicort 30 Gr Krem Nedir? Nasıl Kullanılır?

Photo of author

By Doğan

OR [rank_math_breadcrumb]

Hazırladığımız bu ilaç içeriğinde Fucicort 30 gr krem nedir ve ne işe yarar sorularına detaylı ve basit bir anlatımla cevap verdik. Eğer ilk defa Fucicort ilacını kullanacaksanız ya da Fucicort krem kullanımı hakkında herhangi bir bilgiye sahip değilseniz hazırladığımız bu rehber içerik tam size göre.

Fucicort 30 Gr Nedir?

Fucicort krem formunda bulunan ancak tıbbi etken maddeleri içeren bir ilaçtır. Kombine etken maddesine sahip olan Fucicort krem hem antibiyotik hem de antienflamatuar olarak etki gösterir. İlaç içerisinde bulunan fusidik asit antibiyotik etkisi gösterirken betametazon valerat etken maddesi bir tür steroid & kortizon etken maddesidir.

Fucicort 30 gram içerisindeki fusidik asit bakterilerin öldürülmesi ve vücuttan atılmasında etkili olur. Vücudun dış yüzeyinde & deride meydana gelen bakteriyel enfeksiyonlarda önemli ölçüde etki gösterir. İlaçta az miktarda bulunan betametazon valerat etken maddesi ise antienflamatuar bir etki yaratır. Bu antienflamatuar etki ilacın sürüldüğü bölgedeki kaşıntı başta olmak üzere birçok immün sistem yanıtının giderilmesini sağlar.

İlginizi çekebilecek diğer ilaç içerikleri;

İlginizi Çekebilir!!!  Ertesi Gün Hapı Fiyatları Ella Fiyatı

İlginizi çekebilecek diğer ilaç içerikleri;

Antibiyotik ve antienflamatuar olarak kullanılan bu kremler genellikle enfeksiyonlu ve iltihaplı seyreden deri hastalıklarında kullanılır. Göz ve mukoza dışında vücudun pek çok yerinde kullanılır. İleriki yaşlarda ortaya çıkan akut amonyak dermatiti yani pişik, ilacın en çok kullanıldığı hastalıktır.

Fucicort 30 Gr Krem Nedir Fucicort 30 Gr Ne İşe YararPin
Fucicort 30 Gr Krem Nedir Fucicort 30 Gr Ne İşe Yarar

Fucicort 30 Gr Ne İşe Yarar?

Fucicort iki farklı etken maddesi içerdiği için etkisi de geniş ölçüde görülür. İlacın içerisinde bulunan etken maddelerine göre deride gösterdiği reaksiyonlar ve yararları şu şekildedir;

 • Antibiyotik olan fusidik asit enfeksiyonların giderilmesinde kullanılır. Fusidik asit bakterilerin çoğalmasını önler ve enfeksiyonun gelişimini önler. Bu da diğer tedavilerdeki başarı oranını arttırır.
 • Bir tür steroid/kortizon olan betametazon valerat ise bağışıklık sisteminin aktivitesini azaltır. İmmün sistem yanıtı dolaylı olarak azalacağı için bölgedeki iltihaplanma ve buna bağlı kaşıntı, akıntı ve renk değişikliği gibi semptomlar giderilir. Betametazon valerat güçlü bir steroiddir.
Fucicort 30 Gr Nasıl KullanılırPin
Fucicort 30 Gr Nasıl Kullanılır

Fucicort 30 Gr Nasıl Kullanılır?

Fucicort kremler deri yüzeyinde etkilenen bölgeyi tamamen içeri alacak şekilde geniş bir yüzeye sürülmelidir. Her gün belirlenen aynı saatte deri yüzeyinde ince bir tabaka olacak şekilde Fucicort krem sürülmelidir.

İlaç uygulanırken fazla miktarda sürülmemelidir. Fazla ilaç sürmek tedavi sürecini kısaltmayacağı gibi beraberinde fazla doz kullanımına bağlı yan etkilere ve aşırı immün sistem baskılanmasına neden olabilir. Kremler her ne kadar zararsız ilaçlar olarak görülse de doz aşımı yapmamaya dikkat edilmelidir.

Fucicort krem göze ve göz çevresindeki dokulara uygulanmamalıdır. Aynı zamanda mukozaya, açık yaralara ve penis ucu, anal açıklık ve vajina girişine de uygulanmamalıdır. Aksi taktirde hastalarda çok ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir.

İlginizi Çekebilir!!!  Estrofem Nedir? Ne İşe Yarar
Fucicort 30 Gr Krem NedirPin
Fucicort 30 Gr Krem Nedir

Fucicort 30 Gr Ne için Kullanılır?

Fucicort enfeksiyon ve iltihaplı reaksiyon ile seyreden deri hastalıklarında kullanılır. Açık yarası olmayan ve mantar – virüs – parazit gibi enfeksiyon ajanları nedeniyle görülmeyen her türlü rahatsızlıkta etki gösterir.

Fucicort 30 Gr Eczane Fiyatı 2022

Fucicort 30 gram eczane fiyatları 2022 yılında 25 TL’dir. İlacın satış fiyatı eczanelerde farklı olabilir.

Fucicort 30 Gr Yan Etkileri

Fucicort bir krem olsa da diğer tıbbi ilaçlarda olduğu gibi yan etkiler görülebilir. Bu yan etkiler her hastada görülmese de ve etkisi sınırlı olsa da zaman zaman yaşam kalitesi bozulabilir. Bu nedenle hastaların ilaç kullanımı boyunca kendilerini iyi bir şekilde izlemeleri önerilir.

Fucicort kullanımına bağlı olarak görülebilecek yan etkiler şu şekilde sıralanabilir;

 • Deri döküntüsü
 • Deride kızarıklık
 • Kaşıntı
 • Aşırı duyarlılık & alerjik reaksiyon
 • Deride yanma
 • Bulanık görme
 • Çatlak oluşması
 • Kontakt dermatit
 • Deride kuruma

Fucicort 30 Gr Yararları Nelerdir?

Fucicort ilacının yararları şu şekilde sıralanabilir;

 • Tek bir ilaç ile hem antibiyotik hem de steroid etkisinden faydalanılabilir
 • Antibiyotik etken maddeleri sayesinde bölgesel enfeksiyonlar tedavi edilebilir
 • Steroid etken maddeleri nedeniyle immün sistem yanıtları azaltılarak tedavi süreci kolaylaştırılabilir
Fucicort 30 Gr Eczane FiyatıPin
Fucicort 30 Gr Eczane Fiyatı

Fucicort 30 Gr Zararları Nelerdir?

Fucicort ilacının zararları şu şekilde sıralanabilir;

 • Hastalarda yan etkilere neden olabilir
 • Açık yaralarda yanmaya yol açabilir
 • Steroid etken maddesi ciddi deri reaksiyonlarına sebep olabilir

Fucicort 30 Gr Prospektüsü

Fucicort ilacının prospektüsüne üretici firmanın web sitesinden ya da TİTCK platformundan ulaşabilirsiniz. Bu prospektüslerde ilacın kullanımından yan etkilerine kadar birçok bilgiyi edinebilirsiniz. Bununla birlikte eczanelerden aldığınız ilacın içinden çıkan kağıtlarda da yeterli bilgiye ulaşabilirsiniz.

Fucicort 30 Gr Yan EtkileriPin
Fucicort 30 Gr Yan Etkileri

Fucicort 30 Gr Reçetesiz Alınır mı?

Fucicort ilacı antibiyotik ve steroid içeren bir ilaç olduğu için reçetesiz alınamaz. Bu ilaçlar sadece ihtiyaç sahibi olan hastalar tarafından alınabilir ve kullanılabilir. Kesinlikle başkası için yazılan Fucicort ilaçları kullanmayınız.

İlginizi Çekebilir!!!  Avicap 30 Mg Kapsül Nedir? Avicap 30 Mg Kapsül Ne İşe Yarar?

Fucicort 30 Gr Muadili Var mı?

Fucicort yerine kullanabileceğiniz pek çok ilaç vardır. Bunlar Fucicort muadili olarak geçer ve aynı etken maddelerine sahiptir. Dolayısıyla tedavide herhangi bir farklılık olmaz.

Fucicort yerine kullanabileceğiniz muadil ilaçlar şunlardır;

 • TIRECORT 30 G krem
 • STAFINE CORT krem 30 G
 • FUCITEC PLUS krem 30 G

Fucicort 30 Gr Etken Maddeleri

Fucicort içerisinde fusidik asit ve betametazon valerat etken maddeleri bulunur. Bu ilaçlar sırasıyla antibiyotik ve steroid etkilerine sahiptir. Dolayısıyla tedavide kombine etki görülür.

Fucicort 30 Gr Şikayetleri

Detaylı araştırma yaptığımızda Fucicort ilacı ile ilgili pek şikâyet göremedik. Yapılan şikayetler de genellikle hastaların ilacı yanlış dozda kullanması nedeniyle ortaya çıkan yan etkilere yönelik şikayetlerdir. İlacın etkisine yönelik yorum ve şikayetler için eczacınızdan bilgi alabilirsiniz.

Fucicort 30 Gr Aç mı Tok mu Kullanılır?

Fucicort ağızdan alınan bir ilaç olmadığı için aç veya tok olmak çok da önemli değildir. Günün herhangi bir saati için kendinize düzen oluşturabilir ve aç ya da tok karnına Fucicort krem sürebilirsiniz.

Fucicort 30 Gr Günde Kaç Kere Kullanılır?

Fucicort için önerilen kullanım sıklığı 2 ila 3 keredir. Genellikle deri hastalığının türüne ve şiddetine göre kullanım sıklığı belirlenir. İlaçlar steorid içerdiği için 2 haftadan fazla kullanılmamalı ve iyileşme görüldüğünde bırakılmalıdır.

Fucicort 30 Gr SGK Karşılıyor mu?

Fucicort SGK tarafından karşılanan bir ilaçtır. Konu ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için eczacınıza danışabilirsiniz.

Fucicort 30 Gr Hangi Firma Üretiyor?

Fucicort ilacının ruhsat sahibi ve üreticisi Abdi İbrahim İlaç San. ve Tic. A.Ş.’ firmasıdır. İlaç hakkında daha fazla bilgi almak için firma web adresini inceleyebilirsiniz.

Fucicort İçinde Kortizon Var Mı?

Fucicort içerisinde betametazon valerat kortizon & steroid etken maddesi vardır. Bu etken maddesi bağışıklık sistemi yanıtını azaltarak hastaların daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Fucicort Mantara İyi Gelir Mi?

Fucicort içerisindeki antibiyotikler mantarlara herhangi bir etki göstermez. Ancak steroid olan betametazon valerat mantarların neden olduğu immün sistem yanıtının giderilmesinde önemli bir etkiye sahiptir. Konu hakkında daha detaylı bilgi almak için doktorunuza ya da eczacınıza danışabilirsiniz.

Fucicort Pipiye Sürülür Mü?

Fucicort ilacı doğrudan penis derisine ya da penis ucuna sürülmemelidir. Özellikle bebeklerde kesinlikle kullanılmamalıdır. Yetişkin hastalarda kaba deriye uygulanması önerilir. Aksi halde ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir.

YouTube video

Rate this post

Yorum yapın

5
greencoffeedietnow.com -
ACIBADEM Health Point -