Gebelik

Hamilelikte Göbek Çizgisi Nedir? Neden Olur?

Hamilelikte Göbek Çizgisi Nedir?

Hamilelik, yaşamın diğer dönemlerinden farklı olan ve vücut fizyolojisinin çok daha farklı şekilde işlediği özel bir dönemdir. Sperm ve yumurtanın döllendiği ilk günden doğuma kadar ve hatta sonrasındaki emzirme dönemi boyunca da devam eden değişimler hamilelerin yaşantısını büyük oranda değiştirmektedir.

Hamilelikte görülen bu değişimlerden biri de göbekte meydana gelen çizgilerdir. Linea nigra olarak adlandırılan ve göbekten kasığa kadar ilerleyen bu oluşumlar hamilelerin büyük bir çoğunluğunda görülür. Kilo alıp vermeye bağlı olarak gelişen deri çatlaklarına benzer bu oluşumlar hamilelerde kendini daha şiddetli bir şekilde hissettirmektedir.

Hamilelik ile ilgili merak ettiğiniz diğer içerikler için tıklayın;

Bu çizgi oluşumları hamileliğin en olağan bulgularından biridir. Hiçbir şekilde tehlike işareti barındırmayan göbek çizgileri gebelik ile birlikte meydana gelen değişimler neticesinde oluşur.

Hamilelikte Göbek Çizgisi NedirPin
Hamilelikte Göbek Çizgisi Nedir

Hamilelikte Göbek Çizgisi Neden Olur?

Kadınlar hamile kaldığında vücutlarında bazı değişimler ortaya çıkar. Bu değişimler östrojen hormonu nedeniyle ortaya çıkar. Kandaki seviyesi artan östrojen hormonu, kadının gebeliğe ve son aşama olan doğuma hazırlanması için bazı işlevleri değiştirir.

İlginizi Çekebilir!!!  Çatlatma İğnesi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Östrojen hormonunun neden olduğu değişimlerden biri de melanosit stimulan hormonunun seviyesinin artmasıdır. MSH hormonu arttıktan sonra göğüs uçlarında, yüzde, bacaklarda ve genital organlarda renk değişimleri görülür. Bu değişimler biraz da kadının genetik yapısı ve pigment miktarı ile ilgilidir.

İşte bu noktada göbek çizgilerinin belirginleşmesi ortaya çıkar. Normalde sadece hamilelere özgü olmayan bu durum melanosit stimulan hormonunun etkisiyle birlikte daha hızlı bir şekilde büyüme gösterir. Hamile kadınların çoğunda görülen bu durum aslında östrojen ve melanosit stimulan hormonunun etkisiyle kendini gösterir. Yani oldukça olağan bir süreçtir.

Hamilelikte Göbek Çizgisi Nedir Hamilelikte Göbek Çizgisi Neden OlurPin
Hamilelikte Göbek Çizgisi Nedir Hamilelikte Göbek Çizgisi Neden Olur

Hamilelikte Göbek Çizgisi Ne Zaman Çıkar?

Hamilelikte göbek çizgisi karın bölgesinin büyümesiyle birlikte kendini göstermeye başlar. Genellikle 12. haftadan itibaren karın bölgesinde gözle görülür büyüme gerçekleşir. Bu büyümeyle birlikte göbek çizgileri de iyice fark edilmeye başlar.

Aslında bu durum biraz da annenin yapısıyla ilgilidir. Annenin kilosu, boyu, melanosit stimulan hormonunun miktarı ve pigment miktarı gibi faktörler göbek çizgisinin görülme zamanını etkiler. Ancak bu çizgiler genel olarak 3-4. aydan itibaren yayılmaya başlar.

Hamilelikte Göbek Çizgisi Ne Zaman GeçerPin
Hamilelikte Göbek Çizgisi Ne Zaman Geçer

Hamilelikte Göbek Çizgisi Cinsiyet Belirler mi?

Halk arasında dilden dile dolaşan bu oluşumlar zaman içerisinde bazı kavramların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bunlardan biri de göbek çizgisinin bebek cinsiyetini önceden gösterdiği ve cinsiyete göre değiştiğidir.

Oysa ki bu göbek çizgilerinin bebek cinsiyetiyle hiçbir ilgisi yoktur. Tamamen doğal bir oluşum olan göbek çizgileri östrojen ve melanosit stimulan hormonunun etkileri ile ortaya çıkar. Yani kısaca bu çizgilere bakarak bebeğin cinsiyeti hakkında tahmin yürütmek doğru olmaz.

İlginizi Çekebilir!!!  Sert Cinsel İlişki Sonrası Vajinada Şişlik Neden Olur?
Hamilelikte Göbek Çizgisi Ne Zaman ÇıkarPin
Hamilelikte Göbek Çizgisi Ne Zaman Çıkar

Hamilelikte Göbek Çizgisi Ne Zaman Geçer?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki göbek çizgileri bazı kadınlarda tamamen ortadan kalkmaz. Doğumla birlikte vücudun eski düzene girmesi göbek çizgilerinin azalmasında etkili olur. Ancak bazı hamilelerde göbek çizgisinin izi kalabilir.

Göbek çizgilerinin azalması ve geçmesi için öncelikle östrojen miktarının azalmaya başlaması ve melanosit stimulan hormonunun eski seviyelere dönmesi gerekir. Bu da genel olarak doğumdan sonraki 6. ayda gelişen bir süreçtir. Emziren annelerde süreç biraz daha uzayabilir.

Hamilelikte Göbek Çizgisi Cinsiyet Belirler miPin
Hamilelikte Göbek Çizgisi Cinsiyet Belirler mi

Doğum Sonrası Kararmalar Ne Zaman Geçer?

Hamilelerde göbek çizgilerinde, yüzde, meme ucunda, bacaklarda, kasıkta ve genital organlarda kararmalar ortaya çıkar. Bu kararmalar hiçbir tehlikenin belirtisi olmadığı gibi oldukça olağan bir durumdur. Ancak görüntü itibariyle farklılıklara neden olduğundan bazı kadınlar bu kararmalardan rahatsız olabilmekte ve ne zaman geçeceği ile ilgili sorular yöneltebilmektedir.

Hamilelikle birlikte gelen deri kararmaları doğum gerçekleştikten sonra zaman içerisinde azalmaya başlar. 6. aydan itibaren çoğu kadında eski vücut görüntüsü görülmeye başlar. Fakat emzirme, hormon düzeyi ve kadının yapısı gibi faktörler bu süreyi uzatabilir.

Erkek Bebekte Göbek Çizgisi Nasıl Olur?

Göbek çizgileri bebek cinsiyetini göstermez. Kız çocuğunda görülen bir göbek çizgisi yapısı erkek bebeğe hamile kalan bir kadında da görülür.

Kız Bebekte Göbek Çizgisi Nasıl Olur?

Bebek cinsiyetleri göbek çizgisinin görüntüsünü etkilemez.

Hamilelikte Göbek Çizgisi Herkeste Olur mu?

Hamilelikte daha sık görülen göbek çizgileri her kadında görülmez. Ancak doğal bir süreç olduğu için çoğu gebeyi etkiler.

İlginizi Çekebilir!!!  Estradiol Nedir? Estradiol E2 Ne İşe Yarar

Öte yandan gebe olmayan kadınlarda ve hatta erkeklerde de göbeklerde çizgi oluşabilir. Bu vücudun yapısı ve derinin esnekliği ile ilgili bir durumdur.

Hamilelikte göbek çizgisi oluşmasını tetikleyen ve süreci hızlandıran bazı faktörler vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Aşırı kilolu vücut
  • Çoğul gebelik (ikiz, üçüz vb.)
  • Daha önce doğum yapılması
  • Hamile kalındıktan sonra fazla kilo alınması

Hamilelikte Göbek Çizgisinin Yamuk Olması

Hamilelikte göbek çizgisi gelişigüzel bir şekilde oluşur. Düz olması, yamuk olması ya da birbiri arasındaki mesafenin yakın olması herhangi bir anlam içermez.

Çizgilerin şekli kadının vücudu ile ilgilidir. Genellikle fazla kilolu hamilelerde çizgiler daha yamuk oluşur.

Göbek Çizgisi Sadece Hamilelikte mi Olur?

Göbek çizgileri sadece hamilelerde olmaz. Öyle ki erkeklerde bile bu çizgiler görülebilir. Bu çizgilerin hamilelikte daha çok ön plana çıkmasının nedeni östrojen ve melanosit stimulan hormonu miktarının artmasıdır. MSH hormonuyla birlikte çizgiler daha koyu renkli olduğundan daha çok hamilelerde görülüyormuş izlenimi oluşur.

Hamilelikte Göbek Çizgisi Tüyleri Alınır mı?

Hamilelikte göbek çizgisi oluştuğunda ve bu çizgiler üzerinde tüy çıktığında kadın olağan cilt bakımına devam edebilir. Tüy almak ya da krem sürmek gibi uygulamalar bu dönemde de olabilir.

Hamilelerin tek dikkat etmesi gereken husus, bu alandaki derinin ilk etapta ince olmasıdır. Bu nedenle tüy alınırken deriyi kesmemeye daha fazla dikkat edilmelidir.

Hamilelikte Göbek Çizgisi Kaçıncı Haftada Oluşur?

Hamile kadınlardaki göbek çizgisi oluşumları genellikle 12. haftadan itibaren kendini göstermeye başlar. Östrojen ve melanosit stimulan hormonunun yükselmesiyle birlikte vücuttaki görünümleri daha da belirginleşir ve doğum yaklaştıkça boyutları büyür.

Bazı kadınlarda göbek çizgileri doğuma yakın süreçte yani hamileliğin geç dönemlerinde oluşur. Doğumla birlikte küçülme görüldüğünden bu kadınlardaki göbek çizgileri çok daha küçük boyuttadır.

Hamilelikte Göbek Çizgisi Neden Olmaz?

Göbek çizgisi her hamile kadında olmaz. Bu tamamen kadının genetik yapısı, vücut tipi ve MSH hormonu miktarı ile ilgilidir. Bununla birlikte göbek çizgisi miktarı, şekli ve uzunluğu da her kadında aynı olmaz.

YouTube video

Rate this post

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
5