İlaç Rehberi

Trajenta 5 mg Nedir? Ne İşe Yarar?

Trajenta 5 mg Nedir? Ne İşe Yarar?

Trajenta 5 mg, erişkinlerde görülen Tip 2 diyabet hastalarında diyet ile birlikte egzersizin yaramaması ya da oral antidiyabetik ilaçlarlarla hastalığın kontrol edilememesi durumunda insülin, sülfonilüre ve metformin grubundaki ilaçlarla birlikte kullanılmaktadır.

Trajenta 5 mg Nedir?

Trajenta 5 mg etkin maddesi linagliptin olması nedeniyle oral antidiyabetikler olarak isimlendirilen ilaç gurubuna dahildir. Kan şekeri seviyesinin düşürülmesi amacıyla kullanılmaktadır.  İlaç kullanılırken doktor tarafından önerilen diyet ve egzersiz programına uyulması ayrı bir önem taşımaktadır.

Ttajenta 5 mg, açık kırmızı renkte 8 mm çapında yuvarlak bir film kaplı blister ambalajlarda sunulan bir tablettir.

2 Günde 5 Kilo Verdiren İngiltere Diyeti için BURAYA TIKLAYIN!

Saneloc 50 Mg ile İlgili Bilgiler için BURAYA TIKLAYIN!

Benical Cold ile İlgili Bilgiler için BURAYA TIKLAYIN!

Trajenta 5 mg Nedir? Ne İşe Yarar?

Trajenta 5 mg Ne İşe Yarar?

Trajenta 5 mg, oral antidiyabetik olarak erişkinlerde görülen Tip 2 diyabet hastalığının kontrol altın alınması amacıyla tercih edilmektedir.

Trajenta 5 mg Ne için Kullanılır?

Trajenta 5 mg, Tip 2 diyabet hastalarında diyet ve egzersizle birlikte kan şekeri düzeyinin kontrol altına alınamaması durumunda kan şekeri düzeyinin düşürülmesi amacıyla kullanılmaktadır.

Trajenta 5 mg Kullananlar

Trajenta 5 mg kullananlar ilaçla ilgili yorumlar yapmış ve genel anlamda ilacın olumlu etkileri ile birlikte yan etkilerinden de bahsedilmiştir.

Kullanıcı diyor ki,

Bana 4 ay öncesinde Tip 2 diyabet tanısı konuldu ve doktorum tarafından bu ilaçla birlikte insülin önerildi. Çok etkili oldu ve 19,1 olan hemoblami A1C1 6,6’ya kadar düştü. Yalnız son 15 gün boyunca bulantı ve aşırı iştahsızlık yapması nedeniyle doktorum tarafından kesildi. Kısacası pankreasa çok iyi insülin ürettiren bir ilaç.

Kullanıcı diyor ki,

Doktorum tarafından 15 gün önce verilen bir ilaç. Bulantı, iştahsızlık ve halsizlik yapıyor. Gaz ve şişkinliğe neden olurken büyük abdest sıklığını değiştirdi. 15 gün içerisinde 4 kilo verdim ama yemek yemek için artık gece uyanmıyorum.

Trajenta 5 mg Eczane Fiyatı 2020

Trajenta 5 mg eczane fiyatı 2020 yılı için 165,11 TL olarak belirlenmiştir ve normal reçeteli olarak satın alınabilmektedir.

Trajenta 5 mg Prospektüsü

Trajenta 5 mg prospektüsü incelendiğinde etken ve yardımcı maddeler ile birlikte ilacın kullanım şekli, kullanıldığı durumlar ve yan etkileri gibi bilgileri içermektedir. Ayrıca Tip 1 diyabeti olan ve şeker hastalarında görülen yüksek kan şekeri ile birlikte bulantı ve hızlı kilo kaybı olarak kendini gösteren diyabet ketoasidoz komplikasyonu ya da pankreas hastalığı bulunan kişilerin Trajenta 5 mg kullanmaması önerilmektedir.

2 Günde 5 Kilo Verdiren İngiltere Diyeti için BURAYA TIKLAYIN!

Saneloc 50 Mg ile İlgili Bilgiler için BURAYA TIKLAYIN!

Benical Cold ile İlgili Bilgiler için BURAYA TIKLAYIN!

Trajenta 5 mg Nasıl Kullanılır?

Trajenta 5 mg doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde kullanılmalıdır. Önerilen doz genel olarak günde bir kez olmak üzere 5 mg’dir. İlaç aç ya da tok karnına kullanılabilmektedir. Aynı zamanda doktorunuz Trajenta ile birlikte başka bir antidiyabetik ilaç tavsiye edebilmektedir. Çocuklar ile 18 yaşından küçük olan adolesanlarda Trajenta 5 mg kullanılması önerilmez.

Trajenta 5 mg Yararları

Trajenta 5 mg yararları arasında kan şekeri düzeyini azaltması yer almaktadır. Bu nedenle erişkinlerde görülen Tip 2 diyabet hastalığının tedavisinde egzersiz ve diyet ile birlikte kullanılmaktadır. Gerekli görülen durumlarda doktor tarafından insülin gibi diğer antidiyabetik ilaçlarla birlikte de kullanılabilmektedir.

Trajenta 5 mg Nedir? Ne İşe Yarar?

Trajenta 5 mg Zararları

Trajenta 5 mg zararları arasında içeriğindeki etken maddesine karşı duyarlı olan kişilerde görülmektedir. Titreme, görmede bozukluk, terleme, kaygı bozukluğu, solukluk, dudaklarda titreme, davranışlarda değişiklik ya da zihinsel karışıklık gibi etkiler görülebilir ki bu kan şekeri düşüklüğünün belirtileridir. Bu durum daha çok Trajenta 5 mg ilacın metformin ve sülfonilüre gibi diğer antidiyabetik ilaçlarla birlikte kullanılması durumunda ortaya çıkmaktadır.

Trajenta 5 mg Yan Etkileri

Trajenta 5 mg yan etkileri olarak alerjik etkiler görülmekle birlikte hırıltılı nefes alma ve nefes darlığı, cilt döküntüleri, kurdeşen ile yüz, dudak, dil ve boğazda nefes alma ve yutkunmada zorluğa neden olan şişlikler ciddi yan etkilerdir ve acil müdahale gerektirmektedir. Ayrıca kusma ile birlikte şiddetli mide ağrısı söz konusu olursa pankreatit adı verilen pankreasta yangı görülmektedir. Hemen doktor ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.

Tek başına Trajenta 5 mg kullanan bazı hastalarda aşağıdaki yan etkiler görülmüştür.

 • Burun ya da boğazda yangı
 • Kan amilaz düzeylerinde artma
 • Öksürük
 • Alerjik etkiler

Trajenta 5 mg ile metformin kullanan hastalarda görülen yan etkiler ise;

 • Burun ya da boğazda yangı
 • Alerjik etkiler
 • Öksürük olarak belirtilmiştir.

Trajenta 5 mg ile insülin ya da metformin ve sülfonilüre kullanan hastalarda görülen yan etkilerde ise;

 • Burun veya boğazda yangı,
 • Öksürük,
 • Pankreatit,
 • Kabızlık,
 • Kan amilaz düzeylerinde artış,
 • Alerjik etkiler olarak görülmüştür.

2 Günde 5 Kilo Verdiren İngiltere Diyeti için BURAYA TIKLAYIN!

Saneloc 50 Mg ile İlgili Bilgiler için BURAYA TIKLAYIN!

Benical Cold ile İlgili Bilgiler için BURAYA TIKLAYIN!

Trajenta 5 mg Emziren Anneler Kullanabilir mi?

Trajenta 5 mg emziren anneler tarafından kullanılmadan önce doktora danışılması gerekmektedir. Çünkü ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir.

Trajenta 5 mg Muadili

Trajenta 5 mg muadili olarak başka bir ilaç kullanılmamakta olup, ancak başka insülin gibi diğer antidiyabetik ilaçlarla birlikte kullanılabilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu