Son Adet Tarihi Bilinmiyorsa Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

Photo of author

By admin

OR [rank_math_breadcrumb]

Son Adet Tarihine Göre Kaç Haftalık Hamileyim?

Birçok hamilelik genellikle 40 hafta sürmekte veya gebe kalındıktan sonra 38 hafta sürmektedir. Bu nedenle son tarihi hesaplamak için ilk günden itibaren 40 hafta veya 280 gün olarak sayılabilir.

Eğer düzenli adet geçiriliyorsa ve son adet tarihi net olarak biliniyorsa buna göre kaç haftalık hamile olunduğu hesaplanabilir.

Son Adet Tarihi Ne Demek?

Son adet tarihi, hamilelik hesaplamalarında başlangıç olarak kabul edilen gündür. Fakat bu son adetin ilk günü başlangıç olarak kabul edilmezken ilk günü takiben gelen 14. gün gebeliğin başlangıcı olarak kabul görür. Anne adayları eğer bu tarihi biliyorlarsa kolaylıkla hamilelik süreçlerinin takibini yapabilirler.

İlginizi Çekebilir!!!  Beta hCG Testi Nedir? Fiyatları Nelerdir?

Son Adet Tarihi Bilinmiyorsa Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır?Pin

Kaç Haftalık Hamileyim?

Anne adaylarının kaç haftalık hamile olduklarını hesaplamaları için son adet tarihlerini bilmeleri yeterlidir. Başlangıç olarak kabul edilen bu tarihten itibaren geçen süre kaç haftalık hamile olduklarını verecektir. Bunun yanı sıra düzenli adet görmeyenlerde gebe kalınan tarih de hamilelik hesaplaması için kullanılabilir. Fakat bu yöntemde yanılma payı biraz da olsa vardır.

Tüp Bebekte Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

Tüp bebek yönteminde öncelikle kadından yumurtlama döneminde, yumurtaları alınır ve erkekten alınmış olan spermler ile bir laboratuvarda döllendirme işlemi gerçekleştirilir. Bu sayede de bir embriyo oluşturulur. Daha sonra belirli sayıda ve sağlıklı olan embriyolar rahme nakledilir. Bundan sonra da gebelik süreci başlar. Buradan yola çıkarak embriyonun anne karnından daha önce meydana gelindiğine ulaşıldığı için, embriyonun kaç haftalık olduğu rahme nakledilmeden önce hesap edilmelidir.

İlginizi Çekebilir!!!  Androjen Nedir? Androjen Hormonu Ne İşe Yarar?

Tüp bebek yönteminde gebelik haftası hesaplanırken, embriyonun transferinden önceki süreç de dahil edilir. Bu nedenle yumurtlama günü ve döllenme gibi bazı tarihlerin kesin olarak bilinmesi gerekmektedir.

Embriyonun rahme nakledilmesine kadar yaklaşık olarak 2 haftalık bir süre geçer. Bu nedenle teknik olarak embriyo nakli gerçekleşen bir anne adayının 2 haftalık hamile olduğu söylenebilir.

Son Adet Tarihi Bilinmiyorsa Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır?Pin

Son Adet Tarihini Bilmiyorum. Nasıl Gebelik Haftasını Hesaplayacağım?

Birçok anne adayında son adet tarihini bilmedikleri için gebelik haftasının nasıl hesaplanacağına dair bir soru işareti oluşur. Böyle bir durumda yapılacak tek şey ultrason muayeneleridir. Özellikle gebeliğin ilk trimesterindeki yani ilk üç ayındaki ultrason muayenelerindeki ölçümlerin oldukça güvenilir olduğu bilinmektedir. Bu ultrason muayenelerinde kurallara uyularak ve doğru şekilde yapılan ölçümler sonucunda çok az bir yanılma payı ile beraber gebelik haftası hesaplanması mümkündür.

İlginizi Çekebilir!!!  37. Hafta Gebelik – Hafta Hafta Hamilelik

Ultrasonda Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

Son adet tarihinin bilinmemesinden dolayı bazı anne adayları gebelik haftalarını hesaplamak için ultrason muayenelerinden yardım alınır. Gebeliğin ilk 3 ayında oldukça güvenilir ölçümler yapılabilen bu ultrason muayeneleri sayesinde gebelikte ne kadarlık bir sürenin geride kaldığı kolayca hesaplanabilir. Çok az da olsa bir yanılma payı hesaba katılarak yapılan bu ölçümlerin ilk 3 ay sonrasında ise yanılma payları oldukça fazla artacaktır ve güvenilirliği azalacaktır.

Son Adet Tarihi Bilinmiyorsa Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır?Pin

İlişki Tarihine Göre Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

İlişki tarihi göz önüne alınarak gebelik hesaplaması yapılması oldukça zor bir durumdur. Bunun sebebi ise spermin ilişki sonrasında 3-5 gün, yumurtaların da yumurtlama sonrası 24 saat canlı kalabilmesidir. Buradan yola çıkarak gebeliğin ilişki sonrası ilk gün mü yoksa 5. gün mü başladığının bilinmesi mümkün değildir. Bu nedenle gebelik hesaplamak için eğer biliniyorsa son adet tarihi baz alınmalı, bilinmiyorsa da bir ultrason muayenesi ile hesaplaması gerçekleştirilmelidir.

Rate this post

Yorum yapın

6
greencoffeedietnow.com -
ACIBADEM Health Point -