Yerleşme Kanaması Nedir? Nasıl Olur?

Photo of author

By admin

OR [rank_math_breadcrumb]

Yerleşme Kanaması Nedir?

Yerleşme kanamasına halk arasında ‘üstün görme’ de denmektedir ve regl döneminin 2 veya 5 gün öncesinde ortaya çıkan leke benzeri, pembe veya kahverengi renkteki kanamalara denmektedir.

Yerleşme Kanaması Nasıl Olur?

Embriyo, yumurta ve spermin birleşmesi sonrası rahme doğru yol almaktadır ve rahim duvarının kalınlaşmış hale gelmesi ile birlikte rahme tutunmaktadır. Bu tutunma sırasında ise rahmin iç tabakası fazlaca kalınlaşmaktadır. Bu nedenle yoğun bir salgısı bulanan ve kanlanan bu tabakadan embriyonunu tutunması esnasında pembe veya kahverengi renkte bir kan gelmektedir.

Yerleşme Kanaması Nedir? Nasıl Olur?Pin

Yerleşme Kanaması Miktarı

Rahim içerisinde biriken ve vajinaya ulaşan yerleşme kanaması az miktarda dışarıya atılır.

İlginizi Çekebilir!!!  25. Hafta Gebelik – Hafta Hafta Hamilelik

Yerleşme Kanaması Ne Zaman Olur?

Yerleşme kanaması, regl döneminin 2-5 gün öncesinden ortaya çıkmaktadır.

Yerleşme Kanaması Ne Kadar Sürer?

Yerleşme kanamasının devam etme süresi 1 ile 3 gün arasındadır. Lekeler halindeki bu kanama azalar devam eder.

Yerleşme Kanaması Kokar mı?

Yerleşme kanamasının normal şartlar altında kokulu olmaması gerekmektedir. Bu kanamadan bir kokunun gelmesi halinde enfeksiyon riski göz önünde bulundurularak zaman kaybetmeden bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Yerleşme Kanaması Adet Kanaması Gibi Olur mu?

Yerleşme kanamasının adet kanamasından hem renk hem de kıvam bakımından farklılıkları vardır. Yerleşme kanaması hafif pembe veya kahverengi renkte iken adet kanaması kırmızı kan rengindedir. Kıvam olarak ise yerleşme kanaması koyu ve yoğun, adet kanaması ise daha akışkandır. Ayrıca aralarında süre farkı da mevcuttur. Yerleşme kanaması 3 saat ile 3 gün arasında sürerken, adet kanamasının 10 gün boyunca sürmesi mümkündür.

Yerleşme Kanaması Nedir? Nasıl Olur?Pin

Yerleşme Kanı Kaç Gün Sürer?

Yerleşme kanamasının devam etme süresi 3 saat ile 3 gün arasında değişebilmektedir. Regl dönemi ile aralarındaki farklardan biri de budur. Çünkü regl kanamaları 10 gün boyunca devam edebilir.

Lekelenme Ne Zaman Olur?

Lekelenme, regl döneminin 2-5 gün öncesinden ortaya çıkmaktadır.

İlginizi Çekebilir!!!  6. Hafta Gebelik – Hafta Hafta Hamilelik

İmplantasyon Nedir?

İmplantasyon, hamileliği başlarında blastosit olarak adlandırılan ve bölünme hızı oldukça yüksek olan hücrelerin fallop tüpünden aşağı inerek uterusun derinliklerine sıçradığı zaman aralığıdır. Bu durum döllenmenin yaklaşık olarak 8-9 gün sonrasında görülmekle birlikte 6 gün erkenden veya yumurtlamanın 12 gün sonrasından da meydana gelebilir.

Yerleşme Kanaması Adet Gününe Denk Gelir mi?

Yerleşme kanaması genellikle adet gününden 2-4 gün önce gerçekleşse de bu zaman aralığı 1-6 gün arasında da olabilir. Bu kanamanın adet günü ile denk gelmesi ise pek rastlanan bir durum olmasa da bazen bu durum yaşanabilir.

Yerleşme Kanamasının Rengi ve Kıvamı Nasıl Olur?

Yerleşme kanamasının rengi hafif pembe veya kahverengi iken kıvamı da regl kanamasının aksine daha koyu ve yoğundur.

Yerleşme Kanaması Nedir? Nasıl Olur?Pin

Yerleşme Kanaması Hesaplama

Yerleşme kanamasının hesaplanması karışık bir durum gibi gözükse de aslında böyle bir durum söz konusu değildir. Yerleşme kanamaları sıklıkla adet döneminin 2-4 gün öncesinde ortaya çıkabilir ancak bu aralık 1-6 gün aralığında da olabilir. Döllenmenin gerçekleştiği zamanın bilinmemesinden dolayı yerleşme kanamasının hesaplanması da zor olarak görülse de adet döneminin birkaç gün öncesinden gerçekleşeceğini söylemek yanlış olmaz.

Yerleşme Kanaması Ağrılı Olur mu?

Yerleşme kanamasının normal şartlar altında ağrılı olmaması gerekmektedir. Fakat ağrılı bir durumun olması halinde dış gebelik veya kimyasal gebelik gibi durumların ihtimali düşünülerek erken teşhis konulması için bir doktora başvurulması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir!!!  Çatlatma İğnesi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Yerleşme Kanaması Takvimi

Yerleşme kanaması genellikle döllenmenin gerçekleşmesinin 8-9 gün sonrasında ortaya çıksa da her kadında bu süre farklılık gösterebilir. Bazı kadınlarda döllenmenin 6 gün sonrasında olabildiği gibi 12 gün sonrasında bu kanamanın ortaya çıktığı kadınlar da vardır. Bu kanamanın oluşmasından önce mutlaka döllenmenin gerçekleşmiş ve döllenmeye uğramış yumurtanın rahim duvarına kadar erişmiş olmasıdır. Bu süreç de yaklaşık olarak 6 gün sürmektedir.

Yerleşme Kanaması İdrarla Gelir mi?

Bazı durumlarda idrarla birlikte gelebilse de idrarda kan bulunması tamamen farklı bir olaydır. Yerleşme kanamasında idrar ile kan birbirine karışabilir ve ortaya pembe renkte bir idrar çıkabilir. Ancak idrarın tamamen kanlı bir halde gelmesi ise türlü sağlık problemlerine sebep olabilir ve zaman kaybedilmeden durum doktora bildirilmeli ve gereken tedaviye başlanmalıdır.

Yerleşme Kanaması Nedir? Nasıl Olur?Pin

Yerleşme Kanaması İlişkiden Kaç Gün Sonra Olur?

Yerleşme kanaması sıklıkla ilişkilerden 6-12 gün sonra olan bir durumdur. İlişki sonrasında rahme ulaşan sperm hücreleri burada uygun koşulların olması halinde 3 gün boyunca canlılığını koruyabilir. Bu nedenle yerleşme kanamasının oluşma zamanının döllenmenin ne zaman gerçekleşeceği ile de doğru bir orantısı vardır.

Hamilelikte Yerleşme Kanaması

Hamileliğin özellikle ilk dönemlerinde hormon seviyesi ve kan akışı artışa uğrar. Bu da özellikle ilk trimesterde yani ilk 3 ayda kanamalara sebep olabilir. Lekelenme veya hafif kanama olarak beliren ve en fazla 1-3 gün süren bu kanamalardan endişelenilmemesi ancak yine de doktora bildirilmesi gerekmektedir. Fakat bu kanamaların daha ağır belirtiler ile ortaya çıkması durumunda durum zaman kaybetmeden doktora bildirilmelidir.

Rate this post

Yorum yapın

7
greencoffeedietnow.com -
ACIBADEM Health Point -