Gebelik

PGT ile Sağlıklı Gebelik Elde Eden Var mı?

PGT Nedir?

Tam açılımı preimplantasyon genetik tanı olan PGT, gebelik öncesi laboratuvar ortamında meydana getirilen embriyolar üstünde gerçekleştirilen bir genetik tarama testi olarak tanımlanır. Tüp bebek teknoloji ile beraber geliştirilen bu yöntemle birlikte, embriyonun rahme yerleştirilmeden önce herhangi genetik bir bozukluğa sahip olmadığı test edilir.

PGT Ne İşe Yarar?

Tüp bebek tedavisinde kadından alınan sağlıklı yumurta hücreleri ve erkekten alınan sağlıklı sperm hücreleri bir laboratuvar ortamında döllenir ve embriyo oluşturulur. Bundan sonraki aşamada da oluşturulan bu embriyo anne adayının rahmine nakledilir ve yerleştirilir. Ayrıca embriyonun rahme tutunmasını desteklemek adına birtakım hormon takviyeleri yapılarak gebeliğin başlaması beklenmeye geçilir.

PGT ile Sağlıklı Gebelik Elde Eden Var mı?

Ancak bazen bu embriyonun genetik birtakım problemlere sahip olup olmayacağı merak edilir. Geçmişinde genetik bazı rahatsızlıklar bulunan ailelerde sıkça karşılaşılan bir durum olduğu için bu rahatsızlıkların önceden tespit edilebilmesi için PGT yani preimplantasyon genetik tanı uygulanması yoluna gidilir. Bu sayede embriyoda herhangi bir genetik bozukluk olup olmadığı test edilir.

PGT Nasıl Yapılır?

PGT, tüp bebek tedavisi süreci başlayan çiftlerden alınan hücreler sonucu meydana gelen embriyodan alınan bir veya birden fazla doku örneğinin laboratuvar ortamında test edilmesi ile gerçekleştirilir. Buradan gelecek sonuca göre sağlıklı olduğu tespit edilen embriyo anne rahmine nakledilir ve ileride meydana gelebilecek genetik bozukluk riskleri büyük ölçüde azaltılır.

PGT Fiyatları 2020

PGT fiyatları, işlemin gerçekleştirileceği genetik merkez tarafından belirlendiği için, genetik merkezlerden veya tüp bebek merkezlerinden bu konu hakkında detaylı bilgi almanız tavsiye edilir.

PGT Yaptıranlar

– Daha önceki 2 tüp bebek girişiminde sonuç alamasam da üçüncü denememde PGT yaptırılan tek embriyo ile gebelik sürecine giriş yaptım.

– PGT’ ye giren 4 adet embriyodan sağlıklı olarak çıkan 1 embriyo nakledildi ve aldığım sonuç pozitifti. Şu an için herhangi bir genetik bozukluk görülmüyor. Hem benim hem de bebeğimin sağlığı yerinde.

PGT ile Sağlıklı Gebelik Elde Eden Var mı?

PGT Yöntemi ile Cinsiyet Belirleme

PGT yöntemleri arasında en belirgin olanların başında cinsiyet belirleme gelmektedir. Bu yöntemde %99,9 başarı olanı olduğu yani neredeyse hata payı olmadığı bilinmektedir. Anne rahmine yerleştirilen XX kromozom sonucunda bebeğin cinsiyeti kız, XY kromozomu sonucunda ise cinsiyeti erkek olacaktır.

Bu yöntemde de gebe kalınma olasılığı tüp bebek uygulaması ile aynıdır. Anne adayının yaşına ve yumurta rezervlerine göre bu olasılık değişiklik gösterebilir ve embriyo rahme tutunamayabilir. Fakat gebeliğin sorunsuz bir şekilde başlaması halinde seçilen cinsiyet mutlaka ortaya çıkacaktır.

PGT Yöntemi ile Sağlıklı Gebelik Elde Edilir mi?

PGT yöntemi sayesinde oluşturulan embriyoların herhangi bir genetik bozukluğa sahip olup olmadığı test edilebilir ve sağlıklı olan embriyolar anne rahmine nakledilebilir. Gerçekleştirilen bu nakil işleminden sonra ise embriyonun rahme tutunup tutunamayacağına göre gebeliğin başlangıcından söz edilebilir. Eğer ki gebelik başlarsa bu sürecin sağlıklı olmaması için öngörülen bir neden bulunmamakla birlikte gebelik süresince devamlı doktor kontrolü altında bulunulması ve dikkatli olunması da gerekmektedir.

PGT ile Tüp Bebek Deneyip Başarı Olan Var mı?

Günümüzde birkaç sefer tüp bebek denemesinde bulunup başarısız olanların daha sonradan PGT yöntemine başvurarak başarıya ulaştıkları görülmektedir. Herkeste olumlu sonuç vereceğinin garantisi olmasa da yapılan testler sonucunda genetik bozukluğa sahip olmayan sağlıklı embriyolar seçilerek nakledilmesi gebeliğin başlaması halinde başarılı sonuçlanmasında büyük rol oynamaktadır.

Memorial PGT Yaptıran Var mı?

Memorial hastanesinin web sitesinde bulunan hasta yorumları kısmında birçok kişinin PGT yöntemini bu hastaneden yaptırdığı görülmektedir. O yorumlardan bazıları şu şekildedir:

– Birçok denememde ve farklı tedavilerle başarısız olmama rağmen ilk tedavim ile beraber hamile kalmayı başardım. Gerçekten bu alanda uzmanlar ve sağlıklı bir ortamda her türlü yardımı sağlıyorlar.

– Birçok uzman ve görece meşhur doktor tarafımdan asla çocuk sahibi olamazsınız yorumu almama rağmen bunu sadece tek tedavi ile başaran Memorial Hastanesine ve doktorlarına saygılarımı iletiyorum. Hem güler yüzleri hem de sağladıkları sağlıklı ortamlar sayesinde hayattaki en büyük arzuma ulaşmamı sağladılar.

PGT ile Sağlıklı Gebelik Elde Eden Var mı?

PGT Testi Fiyatları 2020

PGT testlerinin fiyatları yapıldıkları genetik merkezler tarafından belirlenir ve bunlar genellikle dışarıyla paylaşılmaz. Bu nedenle testin yaptırılacağı genetik merkez ile iletişime geçilip fiyat hakkında detaylı bilgi alınması gerekmektedir.

PGT Testi Nerede Yapılır?

PGT testleri genetik merkezi ve laboratuvar ortamı bulunan hastanelerde ve tüp bebek merkezlerinde yapılmaktadır.

PGT Testi Yapan Devlet Hastaneleri

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan ‘’Bu Test Nerede Yapılıyor?’’ sayfasına göre PGT testi yapan tek Devlet Hastanesi olarak Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi olarak görülmektedir.

PGT Testi Kaç Günde Çıkar?

PGT testinden alınacak sonuçların yaklaşık olarak 1 veya 2 gün içerisinde alındığı bilinmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu