İlaç Rehberi

KWELLADA %5 Losyon Nedir? Ne İşe Yarar?

KWELLADA %5 Losyon nedir? Tüm detaylar içeriğimizin devamında.

Kwellada losyonlar uyuz durumunda kullanılan bir ilaçtır. 120 mL’lik şişeler içerisinde bulunan bu ilaçlar uyuzun vücuttan uzaklaştırılmasında önemli bir rol oynar. İçeriğimizin devamında Kwellada losyon ile ilgili çok önemli bilgilere yer verdik.

Kwellada %5 losyon Nedir?

Vücuda yerleşen bazı parazit etkenleri kişide ciddi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bunların başında da uyuz gelir. Uyuz etkeni kişide kaşıntı, iltihaplanma vb. semptomlara yol açarak günlük yaşamın ciddi düzeyde etkilenmesine neden olur.

İlginizi çekebilecek diğer ilaç içerikleri;

İlginizi Çekebilir!!!  Bemiks Ampul Nedir? Nasıl Kullanılır? Bemiks Fiyatları

Piretrinler grubunda olan ve kan emen parazitler üzerinde ekti gösteren permetrin etken maddeli bu ilaç doğrudan vücut yüzeyine uygulanarak kullanılır. İlaç normal reçeteli olarak satılır ve doktor kontrolü ile kullanılmaya başlanır.

Kwellada %5 losyon Ne İşe Yarar?

Kwellada losyonları uyuzun vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Doğrudan antibiyotik olmayan bu ilaçlar ektoparazitlerin deri ve saçtan uzaklaştırılmasında etkili olur. Bazı durumlarda hastalara antihistaminikler, antibiyotikler ve steroidler reçete edilebilir.

İlaç yalnızca uyuz gibi parazitler üzerinde etkilidir. Mantar vb. canlıların neden olduğu deri enfeksiyonlarında herhangi bir etki göstermez.

KWELLADA %5 Losyon Nedir KWELLADA %5 Losyon Ne İşe YararPin
KWELLADA %5 Losyon Nedir KWELLADA %5 Losyon Ne İşe Yarar

Kwellada %5 losyon Nasıl Kullanılır?

Her insanın vücudundaki yüzey alanı ve deri şekli farklıdır. Bu nedenle ilacın ne kadar kullanılacağı değişiklik göstermektedir. Doktorlar uyuzun neden olduğu semptomları da göz önünde bulundurarak doz belirlemesi yapar. Genellikle Kwellada dozları şu şekilde önerilir;

 • 2 ila 12 aylık bebeklerde 3.75 mL losyon önerilir.
 • 1 ila 5 yaşındaki çocuklarda 7.5 mL losyon önerilir.
 • 6 ila 12 yaşındaki çocuklarda 15 mL losyon önerilir.
 • 12 yaşından büyük hastalar için genellikle 30 mL losyon önerilir. Ancak bazı durumlarda kullanım miktarı 60 mL’ye kadar çıkarılabilir.

Bu losyonlar duştan sonra kullanım için uygundur. Temiz deri üzerine kafayı dahil etmeyecek şekilde losyon uygulanması yeterlidir. İlaç uygulandıktan 10 saat sonra vücuttan uzaklaştırılmalıdır.

İlginizi Çekebilir!!!  Apikobal Tablet Nedir? Ne İşe Yarar?

Kwellada %5 losyon Ne için Kullanılır?

Kwellada ilacı uyuz olan hastalar için geliştirilmiştir. Uyuza neden olan etkenler vücuttan uzaklaştırılırken Kwellada ilacından faydalanılır.

Kwellada %5 losyon Kullanmaması Gereken Kişiler

Kwellada ilacının içinde bulunan etken maddelerine karşı alerjisi olan kişilerin bu ilacı kullanmaması gerekmektedir. Bu hastalar Kwellada ilacını kullandığı taktirde deride alerjik reaksiyon gelişebilir. Doktorlar bu hastalar için farklı tedavi yöntemleri uygular.

Kwellada %5 losyon Kullanırken Dikkatli Olması Gereken Kişiler

2 yaşından küçük olan ve derisi kolay tahriş olabilen kişilerin Kwellada losyonlarını dikkatli kullanması gerekir. Bu hastalar doktor onayı olmadan kesinlikle Kwellada losyon kullanmamalıdır.

Kwellada %5 losyon Eczane Fiyatı 2022

Kwellada %5 losyon eczane fiyatı 2022 yılında 25 TL’dir. İlacın satış fiyatları zaman zaman değişiklik gösterebilir.

Kwellada %5 losyon Yan Etkileri

Kwellada %5 losyon yan etkileri genellikle deride yanma ve deri döküntüsü şeklindedir. İlacın şiddetli yan etki göstermesi beklenmez.

Kwellada %5 losyon Yararları Nelerdir?

Kwellada %5 losyon ilacının yararları şu şekilde sıralanabilir;

 • Deriye kolayca uygulanabilir
 • Uyuz etkenini kolayca uzaklaştırır
 • Yan etki gösterme olasılığı çok azdır

Kwellada %5 losyon Zararları Nelerdir?

Kwellada %5 losyon ilacının zararları şu şekilde sıralanabilir;

 • Göze kaçtığı taktirde gözde yanma ve tahrişe neden olabilir
 • İnce derilerde yanmaya yol açabilir

Kwellada %5 losyon Prospektüsü

İlacın prospektüsü için kutudan çıkan kağıtlara bakabilirsiniz. Bu kağıtlar içerisinde ilacın kullanımı ile ilgili birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Eğer ilaç içerisinden çıkan prospektüs kağıdını kaybettiyseniz size en yakın eczaneye giderek konu hakkında bilgi alabilirsiniz. Biz bu içeriği hazırlarken Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan Kwellada prospektüsünü rehber olarak kullandık.

İlginizi Çekebilir!!!  Mamsel Maflor Probiyotik Saşe Nedir? Ne İşe Yarar?

Kwellada %5 losyon Reçetesiz Alınır mı?

Kwellada reçeteli bir ilaçtır. Bu nedenle reçetesiz alınamaz. İlacı sadece dermatologların yazdığı reçete ile eczanelerden satın alabilirsiniz.

Kwellada %5 losyon Muadili Var mı?

Kwellada ilacının muadilleri vardır. Bu ilaçları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • ZALVOR %5 30 gr deri kremi
 • NIKSEN 150 ml şampuan
 • METRIN TIBBI şampuan 100 ml
 • METRIN %5 losyon (120 ml)
 • METRIN %5 deri kremi
 • KWELLADA 60 ml şampuan
 • KWELLADA % 1 120 ml şampuan
 • ANTI SKAB krem % 5 30 gr krem
 • ANTI SKAB % 5 120 ml losyon

Kwellada %5 losyon Etken Maddeleri

Kwellada ilacının içinde permetrin etken maddesi vardır. Bu etken maddesinin yanı sıra ilacın emilimini ve etkisini arttıran başka yardımcı maddeler de vardır. Kwellada ilacının içerisinde bulunan prospektüsten bu maddeleri öğrenebilirsiniz

Kwellada %5 losyon Şikayetleri

Kwellada losyon şikayetleri genel olarak ilacı gözüne kaçıran kişiler tarafından yapılmaktadır. Bu kişiler ilacın gözlerinde yanma ve acıya neden olduğunu ifade etmektedir. İlaç ile ilgili başka bir şikayet görülmemiştir.

Kwellada %5 losyon Hamileler ve Emziren Anneler Kullanabilir Mi?

Kwellada ilacı doktor onayı alan her anne ve anne adayı tarafından kullanılabilir. İlacın bu kişilerde yan etki göstermesi beklenmez.

Kwellada %5 losyon Aç mı Tok mu Kullanılır?

Kwellada ilacının aç veya tok kullanılması şeklinde bir öneri yoktur. İlaç sadece deri yüzeyine uygulandığı için açlık ya da tokluk önemli değildir.

Kwellada %5 losyon Günde Kaç Kere Kullanılır?

Kwellada ilacı günde 1 kere kullanım için uygundur. Doktor onayı olmadığı sürece günde 1 kereden fazla kullanılması önerilmez.

Kwellada %5 losyon SGK Karşılıyor mu?

Kwellada ilacını SGK’nın karşılayıp karşılamadığını bilmiyoruz. Bu nedenle konu hakkında bilgi sahibi olmak için eczacınız ile iletişime geçmenizi öneriyoruz.

Kwellada %5 losyon Hangi Firma Üretiyor?

Kwellada ilacı Ali Raif İlaç San. A.Ş. tarafından üretilip piyasaya sürülmektedir.

Kwellada Ne Sıklıkla Kullanılır?

Kwellada ilacı gün içerisinde sadece 1 kere kullanılmalıdır. İlaç kullanıldıktan 10 saat sonra yeniden duş alınarak vücuttan uzaklaştırılmalıdır.

Kwellada Uyuza İyi Gelir Mi?

Kwellada uyuza iyi gelen bir ilaçtır. Doktorlar uyuz durumunda genellikle Kwellada ilacını reçete etmektedir.

Kwellada Losyon Kullandım Geçmedi Ne Yapmalıyım?

Kwellada losyon kullandıktan sonra iyileşme olmadıysa tekrardan doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz size yeniden ilaç reçete edecektir.

YouTube video

Rate this post

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
5