Adetten 2 Gün Önce Gebelik Testi Sonuç Verir mi?

Photo of author

By admin

OR [rank_math_breadcrumb]

Adetten 2 Gün Önce Gebelik Testi Sonuç Verir mi?

Hamile olduğundan şüphelenen birçok kişi, gebelik testi yaptırmaya karar verir. Fakat bu testi ne zaman yaptırmaları gerektiği konusunda soru işaretleri bulunur. Bu yazımızda size gebelik testlerinin ne zaman doğru sonuçlar verebileceğini anlatmaya çalıştık. Gelin hep beraber bunu inceleyelim…

Adetten 2 Gün Önce Gebelik Testi Sonuç Verir mi?

Beklenen adet döneminizin 2 gün öncesinde idrar testi yapmanız durumunda yüzde 62 oranla güvenilir sonuç elde edersiniz. Erken gebelik testleri ve kan testleri sayesinde ise, daha net sonuçlar elde etme şansınız bulunur. Erken gebelik testleri, adet döneminin 5 gün öncesine kadar doğru sonuç verebilir.

Adetten 2 Gün Önce Gebelik Testi Sonuç Verir mi?Pin

Adetten 3 Gün Önce Gebelik Testi Yapılır mı?

Adetten 3 gün önce gebelik testi yapılır mı? sorusunun cevabı için evet cevabını vermemiz doğru olur. Erken gebelik testlerinden birini yaparak veya kanda gebelik testi yaparak, beklenen adet döneminizin 3 gün öncesinde pozitif sonuç alma ihtimaliniz bulunur. Bu testler, 5 gün öncesine kadar pozitif sonuçlara ulaştırabildiği için, 3 gün önce yapacağınız testlerde alacağınız sonuçların doğruluk payı daha yüksek olur.

İlginizi Çekebilir!!!  Hamilelikte Göbek Çizgisi Nedir? Neden Olur?

Adete 5 Gün Kala Gebelik Testi Yapılır mı?

Beklenen adetinize 5 gün kaldıysa sizlere erken gebelik testi veya kan testi öneriyoruz. Eczaneden alacağınız idrar testleri bu süre içerisinde yeterli derecede güvenilir sonuçlar vermeyebilir. Ancak, erken gebelik testleri ve kanda yapılan testler, adetinizin 5 gün öncesinden sizleri sonuca ulaştırabilir.

Adete 6 Gün Kala Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Adete 6 gün kala oluşabilecek gebelik belirtilerini sizler için şu şekilde sıraladık:

 • Mide bulantısı
 • Baş dönmesi
 • İdrar çıkma sıklığının artması
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Depresif ruh hali
 • Göğüslerin hassaslaşması
 • Tat ve koku alma duyularının duyarlılığının artması
 • Sırt veya baş ağrıları
 • Kabızlık hali

Bu belirtilerin bir veya birkaçının görülmesi durumunda bir erken gebelik testi yaptırabilir veya bir sağlık kuruluşuna giderek kan testi yaptırabilirsiniz.

Adetten 2 Gün Önce Gebelik Testi Sonuç Verir mi?Pin

Adetten Önce Gebelik Testi Yapanlar

Adetime 5 gün kala yaptığım test ile beraber hamileliğimi öğrenmiş oldum. Emin olmak adına birkaç gün sonra tekrar yaptım ve daha sonra kan testi yaptırdım. Sonuçta bir değişme olmadı. Her ikisinde de pozitifti.

Hamile olduğumdan şüpheleniyordum ve adetime 4 gün vardı. Dayanamayıp hemen bir test aldım ve sabahına uyguladım. Sonucum negatifti. Bütün hayallerim suya düştü derken, birkaç gün sonra erken gebelik testi yaptım ve pozitif sonuca ulaştım. Yakınımdaki sağlık kuruluşunda yaptırdığım kan testi ile de bunu doğruladım.

Erken Gebelik Testi Doğru Sonuç Verir mi?

Erken gebelik testi, doğru zamanda uygulanması halinde neredeyse yüzde 100’e yakın bir oranda doğru sonuç verir. Birçok erken gebelik testi, beklenen adet döneminin 4 gün öncesinden gebeliğini tespit edebildiğini söyler. Bazıları ise bu süreyi 5 gün olarak iddia eder. Bu testlerin adet günü itibarı ile yapılması ise son derece güvenilir sonuçlar almanızı sağlar.

İlginizi Çekebilir!!!  19. Hafta Gebelik – Hafta Hafta Hamilelik

Erken Gebelik Testi Fiyatları 2020

Piyasada yer alan bazı erken gebelik testlerinin fiyatları şu şekildedir:

 • Certain Gebelik Testi: 5 Türk lirası
 • Comfort Gebelik Testi: 10 Türk lirası
 • Miratech Gebelik Testi: 3 Türk lirası
 • Predictor Gebelik Testi: 15 Türk lirası

Bu markalar, en çok kullanılan erken gebelik testleri olup, vermiş olduğumuz fiyatlar alacağınız yere göre değişebilir.

Adetten 2 Gün Önce Gebelik Testi Sonuç Verir mi?Pin

Adetten Kaç Gün Önce Gebelik Testi Yapılır?

Adet döneminin öncesinde yapılan gebelik testleri, türlerine göre farklı güvenilirlikte sonuçlar verir.

Kanda yapılan gebelik testi, adetin 5-6 gün öncesinden düşük seviyede bile olsa beta hCG hormonu seviyesini ölçebilir.

Erken gebelik testlerinin birçoğu 4 gün önceden bu hormonun seviyesini ölebilir. Hatta bazıları 5 gün önceden de doğru sonuç verebileceğini söyler.

İlginizi Çekebilir!!!  Gebelik Testinde İkinci Çizginin Silik Çıkması Ne Anlama Gelir?

İdrarda yapılan gebelik testlerinde ise bu süre daha uzundur. Beklediğiniz adet dönemine halen 3 gün var ise yapacağınız testlerin güvenilirliği yüzde 51 olur. Gün geçtikçe artan bu oran, adetin 7 gün sonrasında ise yüzde 96 seviyesine gelir. 10 gün geçmesi durumunda da kesine yakın sonuçlar alabilirsiniz.

Gebelik Testi Hatalı Sonuç Verir mi?

Gebelik testlerinin hatalı sonuç vermesi, genellikle idrar testlerinde yaşanır. Kanda yapılan testlerde yanılma payı oldukça az olur. İdrarda yapılan testlerde sonucun hatalı olmasının sebebi ise sıklıkla testin bozukluğu veya tarihinin geçmiş olması olarak görülür. Bu nedenle testi birkaç gün aradan sonra tekrar yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Adetten 2 Gün Önce Gebelik Testi Sonuç Verir mi?Pin

Beta HCG Adetten Kaç Gün Önce Belli Olur?

Beklemekte olduğunuz adet döneminizin 5 veya 6 gün öncesinde yaptıracağınız kan testleri pozitif sonuçlara ulaşmanızı sağlayabilir. Beta hCG hormonu, kana daha erken geçtiği için idrarda yapılan testlere göre daha erken pozitif sonuç verme ihtimali bulunur.

Normal Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Bazen adet döneminizin gecikmesini beklemeden test yapmak için sabırsızlık duyabilirsiniz. Ancak, gebelik testlerinden en doğru sonuçları almak için gecikmiş olan adetinizin üstünden bir hafta geçmesini beklemeniz faydalı olacaktır.

Çok erken yapılan gebelik testleri, yanıltıcı sonuçlar almanıza sebep olabilir ve ruhsal açıdan sizi düşüşe uğratabilir. Bu da hamileliğin başlarında en istenmeyen durumların başında gelir. Bu nedenle testi doğru zamanda yapmanız son derece önemlidir.

Rate this post

Yorum yapın

5
greencoffeedietnow.com -
ACIBADEM Health Point -