Gebelik

Diş Macunuyla Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Diş Macunuyla Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamile olduğunuzu belirleyebilmek için eczaneden alıp hamilelik testi yapabileceğiniz gibi evinizde yer alan ürünlerin yardımıyla da geleneksel hamilelik testleri yapabilirsiniz. Bunlardan biri de diş macunuyla yapılan gebelik testidir. Peki bu yöntem nasıl uygulanır gelin hep birlikte inceleyelim…

Diş Macunuyla Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Diş macunuyla gebelik testi yapmak için öncelikle iki adet malzemeyi yanınızda bulundurmalısınız. Bunlardan ilki diş macunu, ikincisi de bir adet plastik ufak kaptır. Bu kabın içerisine bulundurduğunuz diş macunu sıkılır ve daha sonra idrar bu kabın içine eklenir. Peki bu yöntemin sonucu nasıl anlaşılır? Bunun cevabına da gelin aşağıdaki soruda bakalım…

Diş Macunuyla Gebelik Testi Nasıl Sonuç Verir?

İçerisinde diş macunu bulunan plastik kabın içerisinde idrarın eklenmesinden sonra diş macununun köpüklenmesi veya mavi renk alması durumunda sonucun pozitif olduğu söylenir. Eğer idrar ilavesinden sonra diş macununun renginde herhangi bir değişim yaşanmazsa bu da testin olumsuz sonuç verdiğini belirtir.

İlginizi Çekebilir!!!  Gebelik için Yumurta Kaç mm Olmalı?

Diş Macunuyla Gebelik Testi Nasıl Yapılır?Pin

Diş Macunuyla Gebelik Testi Kesin Sonuç Verir mi?

Diş macunuyla gebelik testi de diğer tüm geleneksel yöntemlerle yapılan gebelik testleri gibi bilimsel olarak bir dayanağı olmayan ve sonuçları kesin olmayan bir gebelik testidir. Bu yöntemler tamamen eski zamanlarda yeterli teknolojik imkânın olmamasından dolayı ortaya çıkmış ve günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Ancak bu testlerin kanıtlanmış bir bilimsel yönü olmadığından dolayı vereceği sonuçlar da kesin olmayacaktır. Bu nedenle kesin sonuç almak adına eczanelerden alınabilecek gebelik testleri yapılmalı veya bir sağlık kuruluşunda kanda gebelik testi yaptırılmalıdır.

Diş Macunuyla Gebelik Testi Yapanlar

Bu yöntemi denedim ve diş macunumda köpürme ve renk değişimi yaşamama rağmen testlerim negatif sonuç verdi.

Tamamen rastlantı olarak karşılaştığım bu yöntemi denemek istedim ve bahsedilen renk değişimini yaşadım. Tam olarak güvenemediğim için eczaneden hemen bir test aldım ve ertesi sabah onu yaptım. Orada da sonuç pozitifti.

Evde Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Evde gebelik testi yapmak için eczanelerden kolayca alınabilen gebelik testleri kullanılabilir. Uygulaması da oldukça kolay olan bu testlerin güvenilirliği de oldukça yüksektir. Ancak bazen hiç zaman kaybetmek istemeyenler geleneksel metotlara dayanan bazı testlere başvururlar. Bu yöntemlere kocakarı yöntemleri olarak da isim verilirken, herhangi bir bilimsel dayanakları olmamakla birlikte güvenilirliği de pek yüksek değildir.

Diş Macunuyla Gebelik Testi Nasıl Yapılır?Pin

Geleneksel Yöntemlerle Yapılan Hamilelik Testleri Nelerdir?

Geleneksel yöntemlerle yapılan hamilelik testleri zaman kaybetmek istemeyen ve hamile olduğundan şüphelenen bazı anne adaylarının başvurduğu testlerdir. Bu testleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Çamaşır Suyu ile Gebelik Testi
 • Şeker ile Gebelik Testi
 • İdrar Bekletme ile Gebelik Testi
 • İdrar Kaynatma ile Gebelik Testi
 • Diş Macunu ile Gebelik Testi
 • Tuz ile Gebelik Testi
 • Parmak ile Gebelik Testi
 • Sirke ile Gebelik Testi
 • Nabızdan Gebelik Testi
 • Kabartma Tozu ve Soda ile Gebelik Testi
 • Karahindiba ile Gebelik Testi
İlginizi Çekebilir!!!  Bebeğinizin Cinsiyetini Önceden Seçebilir Misiniz?

Şimdi bu yöntemlerden birkaçını detaylıca inceleyelim…

Şeker ile Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Şeker ile gebelik testi yapabilmemiz için öncelikle bir plastik kaba ve 1 yemek kaşığı ölçüsünde şekere ihtiyacımız var. Sahip olduğumuz bu plastik kabın içerisine ölçülü şeker ilavemizi yapalım. Daha sonra idrarımızı bu kabın içerisine ilave edelim ve 2-3 dakika sürecek beklemeye geçelim.

Bu beklemenin ardından şekerimizin ilk koyduğumuz gibi durması pozitif sonuca işarettir. Ancak şekerin idrara karışmış olması durumunda negatif sonuç almışız demektir.

Diş Macunuyla Gebelik Testi Nasıl Yapılır?Pin

Limon ile Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Limon ile gebelik testinde bulundurmamız gereken malzemeler tahmin edilebileceği üzere bir adet limon ve bir adet plastik kaptır. Bu plastik kabın içerisine öncelikle idrarımızı ekleyelim. Sonrasında da limonumuzu kapta bulunan idrarımızın üzerine sıkalım.

Eğer limonun lifleri ve tortuları dibe çökerse, bu pozitif bir sonucun işareti olur. Bu çökmenin gerçekleşmemesi ise sonucun negatif olduğunu bize söyler.

Parmak ile Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Parmak ile hamilelik testi, en eski test yöntemleri arasında gösterilir. Halen yeterli teknolojik imkânlara sahip olmayan bölgelerde bu yöntemin kullandığı bilinir. Geçmişte ise doktorların da yönteme başvurdukları iddia edilir. Peki parmak ile hamilelik testi nasıl yapılır? Gelin bunu da hep birlikte inceleyelim…

İlginizi Çekebilir!!!  Dış Gebelikte Kanama Ne Zaman Başlar? Bilmeniz Gerekenler

Bu testi yapabilmemiz için herhangi bir malzemeye ihtiyacımız yoktur. İyice yıkadığımızdan emin olduğumuzu parmağımızı, rahme dokundururuz. Bu esnada bir sertlik hissi oluşması, negatif sonuç alacağımıza yönelik bir işarettir. Ancak bir sertlik hissetmememiz durumunda, rahmin yukarıda olduğu ve hamilelik durumunun ortaya çıktığı söylendiği için pozitif olarak sonuç alacağımız belirtilir. Tabi bu yöntemin de diğer geleneksel yöntemler gibi bilimsel bir dayanağı olmadığı için güvenilirliği de oldukça azdır. Mutlaka bir eczanede gebelik testi almalı veya bir sağlık kuruluşundan kanda gebelik testi yaptırmalıyız.

Diş Macunuyla Gebelik Testi Nasıl Yapılır?Pin

Tuz ile Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Tuz ile gebelik testi yapabilmemiz için öncelikle bir adet plastik kaba ve bir miktar tuza ihtiyaç duyarız. Kabımızın içerisinde idrar ilavesi yaptıktan sonra üzerinde bir miktar tuz ekleriz. Bu işlemlerin ardından idrarımızda bir köpürme durumu olması veya bir renk değişimi yaşanması durumunda pozitif sonuç almış oluruz. Aksi her durum ise negatif sonuç aldığımıza işarettir.

Bu testin yapılmasındaki amaç ise tuzun, beta hCG hormonu ile bir tepkimeye girmesinin tahmin edilmesidir. Ancak bu durum kanıtlanmış değildir ve bunu kanıtlama yönelik bir girişim de yoktur.

Çamaşır Suyu ile Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Diş macunuyla gebelik testi ile beraber başvurulan bir diğer geleneksel yöntem de çamaşır suyu ile gebelik testidir. Bu test için bir adet plastik kabımızın bulunması lazımdır ve bu kabın içerisine iki yemek kaşığı çamaşır suyu ilave etmemiz gerekir. Gerçekleştirdiğimiz bu işlemler sonucunda göreceğimiz herhangi bir köpürmeyi, testin pozitif sonuç verdiğine yönelik bir işaret olarak alabiliriz. Bu köpürmeyi görmememiz ise negatif sonuç aldığımızı bize söyler.

Rate this post

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
6