İlaç Rehberi

Parol Tablet Nedir? Parol Tablet Ne İşe Yarar?

Parol Tablet Nedir?

Parol tablet, parasetamol etken maddesi içeren ve sinir sistemi üzerinde etkili olan bir ilaçtır. Parol narkotik etki göstermeden ağrı kesici etki sağlar ve aynı zamanda antipiretik olarak yani ateş düşürücü olarak etki gösterir.

Parol hafif ve orta şiddetteki basit ağrılarda kullanılır. Genellikle kas ve iskelet sisteminde meydana gelen ağrılarda yüksek oranda etkili olur. Bununla birlikte ameliyat sonrası ortaya çıkan hafif ağrılarda da etikilidir.

Parol ateş düşürücü olarak da etki gösterir. Parol içerisinde bulunan parasetamol etken maddesi antipiretik etkisi sayesinde hastaların ateşinin düşmesine yardımcı olur.

İlginizi çekebilecek diğer ilaç içerikleri;

Parol NSAİİ grubu bir ilaç değildir. Bu nedenle herhangi bir iltihaplı reaksiyonlarda iltihabın giderilmesine yardımcı olmaz. Aynı zamanda sadece belirtileri gidermede etkili olan bu ilaç, hastalıkların tamamen ortadan kalkmasına yardımcı olmaz. Yani tedavi edici değildir.

Parol Tablet Nedir
Parol Tablet Nedir

Örneğin sinir sistemindeki bir sorun nedeniyle sürekli baş ağrısı yaşayan bir kişi Parol kullandığında baş ağrısından kurtulsa dahi bu sorunu tedavi etmiş olmaz. Hastaların düzenli Parol kullanmak yerine bu sağlık sorununun altta yatan nedenini tedavi etmesi gerekir.

Parol Tablet Ne İşe Yarar?

Parol basit düzeydeki ağrıları gidermek ve ateşi düşürmek için kullanılır. Baş ağrısı, kas ağrısı vb. ağrılar Parol ilacının kullanıldığı ağrı türleridir.

Parol ilacı genellikle diğer ilaçlarla birlikte tedavide yer alır. Diğer ilaçlar mevcut sağlık sorununu tedavi ederken Parol destekleyici olarak kullanılır.

Parol Tablet Eczane Fiyatı
Parol Tablet Eczane Fiyatı

Örneğin tonsillit yanı bademcik iltihabı olan hastalarda Parol ilacı ateşi düşürmek ve boğaz ağrısını gidermek için kullanılır. Ancak buradaki enfeksiyon için antibiyotik veya antiviral ilaçlar gerekli olabilir.

Parol Tablet Nasıl Kullanılır?

Parol tabletler oral yolla yani ağızdan alınır. İlaç tercihen aç karnına alınmalıdır. Çünkü Parol besin maddeleri ile birlikte yutulduğunda parasetamol emilimi azalabilmektedir.

Parol tablet 6 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler için uygundur. Ancak yaş ve kilo gibi farklılıklar nedeniyle kullanım miktarları farklılık gösterir. Parol ilacı için önerilen kullanım dozları aşağıdaki gibidir;

  • 12 yaşından büyük çocuklarda ve yetişkinlerde günlük kullanım önerisi 1 ila 2 adet 500 mg’lık tabletlerdir. Gerektiği durumlarda doktordan onay alınarak her 4 saatte yeni bir parasetamol dozu alınabilir. Ancak günlük en fazla 4 doz ve 4000 mg Parol alınabilir.
  • 6 yaşından büyük 12 yaşından küçük çocuklarda genel sağlık durumlarına göre 4 ila 6 saat arasında 0.5-1 tablet (500 mg’lık) Parol önerilmektedir. Bu hastalarda günlük maksimum doz kilogram başına 60 mg, tek seferde kilogram başına 10-15 mg’dır.
Parol Tablet Nedir Parol Tablet Ne İşe Yarar
Parol Tablet Nedir Parol Tablet Ne İşe Yarar

Parol Tablet Eczane Fiyatı 2022

Parol tablet fiyatları 2022 yılında 3 TL’dir. İlacın satış fiyatı eczanelerde değişiklik gösterebilir.

Parol yalnızca tablet formunda bulunmaz. İlacın aynı zamanda diğer formları da vardır. Bu formların satış fiyatları ise şu şekildedir;

  • PAROL PLUS 30 tablet fiyatı: 12.87 TL
  • PAROL HOT pediatrik 12 poşet granül fiyatı: 5.57 TL
  • PAROL HOT 12 poşet granül fiyatı: 12.75 TL
  • PAROL COLD 325 miligram 20 kapsül fiyatı: 3.53 TL
  • PAROL 250 miligram/5 mililitre 150 mililitre PLUS süspansiyon fiyatı: 13.09 TL
  • PAROL 120 miligram/5 mililitre 150 mililitre oral süspansiyon fiyatı: 9.6 TL
  • PAROL 10 miligram/mililitre infüzyon solüsyonu fiyatı: 73.3 TL
  • PAROL 10 miligram/mililitre infüzyon için çözelti içeren 1 flakon fiyatı: 6.81 TL
Parol Tablet Nasıl Kullanılır
Parol Tablet Nasıl Kullanılır

Parol Tablet Yararları

Parol ilacının yaraları şu şekilde sıralanabilir;

  • Kullanımı kolaydır
  • Çok fazla ilaç ile etkileşime girmez
  • Günlük maksimum doz geçilmediği sürece çok az kişide yan etki yapar
  • Doğru kullanıldığında yüksek oranda semptom giderme etkisi vardır
  • Tüm sistemler üzerinde etkilidir
  • Aynı anda hem ağrıyı kesebilir hem de ateş düşürebilir
Parol Tablet Yan Etkileri
Parol Tablet Yan Etkileri

Parol Tablet Zararları

Parol tablet yararları olabildiği gibi zararları da olabilen bir ilaçtır. Parol zararları şu şekilde sıralanabilir;

  • Fazla kullanıldığında (özellikle alkol ile eşzamanlı alındığında) karaciğer zehirlenmesine neden olabilir
  • Bazı hastalarda mide sorunlarına yol açabilir
  • Şiddetli ağrılarda doz yeterli olmadığından fazla doza ihtiyaç duyulabilir bu da karaciğere fazla iş yükü bindirebilir

Parol Tablet Kullanıcı Yorumları

Parol ilacı kullanıcılardan tam not almış bir ilaçtır. Hem vücut için zararsız olması hem de büyük oranda ağrı kesici özelliğinin olması nedeniyle yapılan yorumların çoğu olumludur.

Daha önceden Parol kullanan hastalar zaman zaman ilacın geç etki gösterdiğini ifade etseler de genel olarak ilaç kullanımı olumlu sonuçlanmıştır.

Parol Tablet Muadili

Parol’un sahip olduğu parasetamol etken maddesi başka isimlerdeki ilaçlarda da bulunur. Bu ilaçlar Parol muadili olarak geçer ve Parol yerine kullanılabilir. Çünkü bu ilaçlar da Parol ile aynı etki mekanizmasına sahiptir.

Parol muadili olan ve tedavide kullanılabilen ilaçlar şu şekilde sıralanabilir;

  • ZALDAKS 120 mg/5 ml 150 ml şurup
  • VOLPAN 500 mg 20 tablet
  • VERMIDON PED. 160 mg/5 ml 120 ml şurup
  • TYLOL PED. 120 mg/5ml 100 ml süspansiyon
  • TERMACET 120 mg/5 ml 100 ml süspansiyon
  • TEMPO ELIKSIR 150 ml
  • SETAMOL 500 mg 20 tablet
  • PHARMADOL 500 mg 60 tablet
  • PERFALGAN 10 mg/ml 100 ml 12 flakon
  • PEDIPAR PLUS 250 mg/5 ml 150 ml süspansiyon
  • PEDIPAR 120 mg/5 ml 150 ml süspansiyon
  • PANADOL ACTIFAST 500 mg 20 film tablet
  • MINOSET 150mg/5 ml 100 ml pediatrik şurup
  • MINAMOL PLUS 250 mg/5 ml oral süspansiyon 150 ml
  • MINAFEN 120 mg 100 CC şurup
  • MIHAMOL 500 mg 20 tablet
  • CALPOL-6 PLUS 250 mg/5 ml 150 ml şurup
  • BERKO-SETAMOL 120 mg 100 ml şurup
  • A-PER şurup 120 mg 150 ml

Parol Tablet Neye İyi Gelir?

Parol ilacı ağrılara ve ateşe iyi gelir. Parol içinde bulunan parasetamol etken maddesi hafif ve orta düzeydeki ağrıları kısa süre içerisinde giderir. Aynı zamanda antipiretik etki gösteren Parol, yüksek ateş tedavisinde de kullanılır.

Parol Tablet Reçetesiz Alınır mı?

Parol reçetesiz olarak alınabilen bir ilaçtır. İlaç reçetesiz alınsa da kullanılmadan önce içinden çıkan prospektüs iyice okunmalıdır.

Parol reçetesiz alınabilen bir ilaç olsa da hastaların yine de doktor ve eczacılarına danışması gerekir. Bu ilaçlar her ne kadar zararsız görülebilse de kontrollü kullanılmadığında ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Hastaların bu nedenle bir uzman eşliğinde Parol tedavisi alması önerilir.

Parol Tablet İlaç Etkileşimleri

Parol içindeki parasetamol, başka ilaçlarla bir araya geldiğinde etkileşime yol açabilmektedir. Bu ilaç etkileşimleri doğrultusunda her iki ilacın etkisi azalıp artacağı gibi hastalarda toksik etkiler de ortaya çıkabilir. Parol kullanan hastaların bu ilaç etkileşimlerine dikkat etmesi gerekir.

Parol ile etkileşime geçebilen ilaçlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Alkol ve alkol içerikli ilaçlar (Parol kullanan hastaların en çok dikkat etmesi gereken etkileşim alkol etkileşimidir. Alkol ve Parol birlikte alındığında ya da günlük 2 gram ve üzeri Parol alınıp beraberinde alkol tüketildiğinde karaciğer zehirlenmesi ortaya çıkabilir.)
  • Antidepresan olarak kullanılan bazı ilaçlar
  • Mide boşalmasını hızlandıran ve yavaşlatan ilaçlar
  • Karaciğer enzimleri üzerinde ektisi olan ilaçlar
  • Varfarin gibi kan pıhtılaşması üzerinde etki gösteren ilaçlar
  • Kemoterapinin mide bulantısı yan etkisini azaltmak için kullanılan ilaçlar
  • Sarı kantaron içeren ilaçlar
  • Kolesterol yüksekliği için kullanılan ilaçlar
  • Benzer etkiye sahip ağrı kesiciler

Parol Tablet Yan Etkileri

Parol nadir de olsa yan etkilere neden olabilmektedir. Bu yan etkiler genellikle Parol dozu arttığında ortaya çıkar ve şiddeti hastadan hastaya farklılık gösterir.

Parol nedeniyle ortaya çıkabilecek yan etkiler genel olarak şu şekildedir;

  • Uyku hali
  • Mide bulantısı
  • Kabızlık
  • Hazımsızlık
  • Kusma
  • Baş ağrısı ve baş dönmesi
  • Kaslarda hissizlik
  • Uyuşukluk

Parol Tablet Saklanması

Parol tablet çocukların ulaşmayacağı yüksek yerlerde kendi kutusunun içerisinde saklanabilir. Parol ilacının saklandığı yerin oda sıcaklığında olması ve ilacın ambalajından çıkarılmamış olması gerekir.

Parol Tablet Prospektüsü

Parol kullanımı ile ilgili bütün bilgilere prospektüs kağıdından bakılabilir. Uzmanlar tarafından hazırlanan bu prospektüste şu bilgilere yer verilmiştir;

  • Yan etkiler
  • Kullanım şekli
  • İlaç etkileşimleri
  • İlacı kullanmaması gereken kişiler
  • Kullanım miktarı önerileri

Parol Tablet Şikayetleri

Parol ilacı ile ilgili çok fazla şikayet bulunmuyor. Yalnızca küçük bir hasta grubu, ilacı kullandıktan sonra mide rahatsızlığı yaşadığını ifade etmiştir. Bu da genellikle birkaç saat içerisinde ortadan kalktığı için kayda değer çok fazla şikayet yaşanmamıştır.

Parol Tablet Etken Maddesi

Parol ilacında parasetamol etken maddesi bulunur. Bu etken maddesi hem ağrı kesici hem de ateş düşürücü olarak etki gösterir.

Parol Tablet Günde Kaç Kez Kullanılır?

Parol ilacı düzenli olarak her gün kullanılması gereken bir ilaç değildir. Parol sadece ağrı olduğu durumlarda “kontrollü” olarak kullanılmalıdır.

Parol ilacının bir gün içerisinde en fazla 2 gram olacak şekilde alınması gerekir. Fazlası hastalarda karaciğer harabiyetine yol açabilir. Bu noktada hastaların 3 saat aralıklarla 500 mg’lık tablet alması azami dozdur.

Parol Tablet Kullananlar

Parol kullananlar bazı hususlara dikkat etmesi gerekir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Parol sadece ağrı olduğu zaman kullanılmalıdır
  • İlaçtan daha fazla etki görmek için Parol dozu arttırılmamalıdır
  • Parol ilaç etkileşimlerine dikkat edilmelidir
  • Parol ile alkol birlikte alınmamalıdır

Parol Tablet Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Parol gibi tablet formundaki ilaçlar ortalama 1.5-2 saat içerisinde etki eder. Bu süre hastanın genel sağlık durumuna, ağrının şiddetine ve ilacın dozuna göre değişiklik gösterir. Aynı zamanda düzenli kullanımlarda kanda dolaşan ilaç miktarı da etki süresini değiştirebilir.

Parol tabletin etki süresini en aza indirmek için ilacı parçalama ya da kullanım miktarını arttırma gibi yollara başvurulmamalıdır. Bu, ilacın etki hızını arttırmak yerine bazı sağlık sorunlarına yol açabilir.

Parol Tablet Ağrı Kesici mi?

Parol ağrı kesici bir ilaçtır. Aynı zamanda ilacın ateş düşürücü etkisi de vardır.

Parol Tablet Adet Geciktirir mi?

Bazı hastalarda yan etki olarak adet gecikmesi meydana gelebilir. Bu hastalarda adet gecikmesi genellikle kısa süreli olur ve sonrasında eski düzene dönülür.

Eğer hastalarda adet gecikmesi uzun süre boyunca devam ederse hastaların kadın doğum uzmanlarına başvurmaları ve Parol ile kullandığı diğer ilaçları bildirmesi gerekir.

Parol Tablet Ateş Düşürür mü?

Parol ağrı kesici olduğu gibi aynı zamanda ateş düşürücü olarak da kullanılabilen bir ilaçtır. Enfeksiyon hastalıklarında ve diğer ateşli hastalıklarda Parol kullanmak ateşi düşürmek için yeterli olabilir.

Parol Tablet Alerji Yapar mı?

Parol bazı hastalarda alerjilere neden olabilir. Eğer kişinin parasetamole ya da Parol benzeri ilaçlara alerjisi varsa bu hastaların Parol almaması gerekir.

Parol alerjisi geliştiğinde solunum yollarında daralma, kaşıntı, deri döküntüsü, kızarıklık ve mide bulantısı gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bu alerjik reaksiyon belirtileri çok tehlikeli olduğu için en kısa süre içerisinde acil servise başvurulmalıdır.

Parol Tablet Aç Karnına mı Kullanılır?

Parol tablet besin maddeleri ile birlikte alındığında parasetamol etken maddesinin emilimi azalabilmektedir. Bu nedenle hastaların tercihen mideleri boşken bu ilacı alması gerekir.

Parol Tableti Hamileler Kullanabilir Mi?

Hamile olan kadınlar hamilelik döneminde doktordan onay alınması durumunda Parol ilacını kullanabilir. Eğer hamileliğin geç dönemlerindeyse ve Parol kullanılmadan ağrı ile başa çıkılabilecekse diğer yöntemler kullanılmalıdır.

Parol Tablet Süte Geçer mi?

Parol ilacının etken maddesi az da olsa anne sütüne geçer. Bu bebek için çoğu zaman tehlikeli olmasa da çocuk emziren annelerin doktorlarına danışması gerekir.

Eğer doktor tarafından onay verilmezse Parol kullanımına son verilmeli ya da bir süre çocuk emzirilmemelidir. Doktorlar bu gibi durumlarda yarar zarar durumuna göre Parol kullanımına izin verir.

Parol Tablet Tansiyon Düşürür mü?

Parol ilacı yan etki olarak hipotansiyona neden olabilir. Parol kaynaklı tansiyon düşüklüğünde göz kararması, baş dönmesi ve baygınlık gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Parol tablet kullanan hastalar eğer bu durumu sık sık yaşıyorsa ilacı keserek bir kardiyoloji uzmanına görünmelidir. Doktor bu durumun ilaç kullanımına bağlı olarak gelişip gelişmediğine karar vererek hastaya yeni önerilerde bulunur.

Parol Tablet Bağımlılık Yapar mı?

Parol ilacının fizyolojik olarak bağımlılık yapması beklenmez. Kaldı ki Parol kullanımı genellikle tek seferlik olduğu için çoğu zaman bağımlılık söz konusu değildir. Ancak özellikle migren hastalarında ağrı kesici özelliğe ihtiyaç duyulması nedeniyle psikolojik bağımlılık gelişebilir.

Parol Tablet Kilo Yapar mı?

Parol ilacı yan etki olarak iştah artışına neden olursa hastalarda kilo alınması beklenebilir. Ancak ilaç sadece ağrı esnasında kullanıldığından ve tek seferlik tedavi olduğundan çoğu hastada kilo alımı olmaz.

Parol Tablet Parasetamol İçerir mi?

Parol ilacının ana etken maddesi parasetamoldür. Başka bir ilaç etkeni içermez. Yalnızca eser miktarda yardımcı maddeler bulunur.

Parol Tablet Migrene İyi Gelir mi?

Parol tabletler migren ağrısına iyi gelir. Migren tanısı kullanan hastalarda Parol ilacı tek başına ya da diğer ilaçlarla kombine olarak kullanılabilir.

Parol Tablet Kaç Saat Arayla İçilir?

Parol tabletlerin 3 ila 5 saat aralıklarla içilmesi azami kullanımdır. Önerilen kullanım sıklığı her 6 saatte 1 tablet olacak şekildedir.

Parol Tablet Kimler Kullanamaz?

Bazı hastaların Parol tablet kullanmaması gerekir. Bu hastalarda Parol kullanımı organ hasarına yol açabilir.

Parol kullanmaması gereken kişiler şu şekilde sıralanabilir;

  • Düzenli alkol kullanan ve alkol bağımlılığı olan kişiler
  • Parasetamol etken maddesine alerjisi olan kişiler
  • Ciddi düzeyde böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastalar

Parol Tablet Kan Sulandırır mı?

Parol tablet aspirinde olduğu gibi kan sulandırmaz. İlaç uzun süreli kullanımlarda kan hücrelerine zarar verirse kanda seyrelme görülebilir.

Parol Tablet Mide Bulantısı Yapar mı?

Parol tablet yan etki olarak mide bulantısı yapabilir. Parol kaynaklı mide bulantıları genellikle aynı gün içerisinde geçer.

Parol Tablet Mideye Zarar Verir mi?

Parol tablet NSAİİ ağrı kesicilerde olduğu gibi mideye zarar vermez. Öyle ki, ilaç kullanımı kısıtlı olduğu için kısa ve uzun vadede herhangi bir mide hasarının ortaya çıkma olasılığı çok düşüktür.

Parol Tablet Kaç Yaşından İtibaren Kullanılır?

Parol tablet 6 yaşından itibaren kontrollü bir şekilde kullanılabilir. Çocuklardaki dozların çok daha az olması gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu