Noskar Jel100 GR Nedir? Ne İşe Yarar?

Photo of author

By Doğan

OR [rank_math_breadcrumb]

Noskar jel deri yüzeyine uygulanan ve lokal olarak etki gösteren bir ilaçtır. Noskar jel deri yüzeyinde oluşan yara izlerinin (nedbe) tedavisinde kullanılır. Belirli nedenlere bağlı olarak gelişim gösteren skar dokusunun ortadan kalkmasını sağlar.

Noskar Jel Nedir?

Noskar jel 3 farklı etken maddeye sahip olan ve bir tüp içerisinde kullanıma sunulan bir ilaçtır. İlacın içerisinde belirli oranlarda soğan ekstraktı (allium cepa), allantoin ve Heparin sodyum etken maddeleri vardır. İlaç 100 gramlık kutular halinde kullanıma hazırdır.

Noskar jel daha çok hastaların istekleri doğrultusunda reçete edilir. Eğer hastalar vücutlarının herhangi bir noktasındaki yara izinden dolayı hoşnutsuzluk yaşıyorlarsa Noskar jel kullanılabilir.

Noskar Jel Ne İşe Yarar?

Noskar içerisinde bulunan tıbbi maddeler bölgedeki skar dokusunu yani yeniden oluşan yara dokusunu ortadan kaldırır. Tıbbi ve doğal içerikli Noskar jelker lokal olarak uygulandığında yara izlerinin önemli bir bölümünü tedavi eder. Hiçbir hastada %100 yara geçirme garantisi yoktur. Zaten bu ilaç genellikle dışarıdan bariz bir şekilde görülen yaralarda kullanılır.

İlginizi Çekebilir!!!  Abilify 5 mg 28 Tablet Nedir? Ne İşe Yarar?

Noskar Jel Nasıl Kullanılır?

Noskar jel deri yüzeyine sadece skar dokunun bulunduğu alana uygulanır. Eğer doktor farklı bir kullanım önerisinde bulunmadıysa günde birkaç gere sorunlu doku üzerine uygulanmalıdır. Yara izinin boyutuna ve dışarıda yaptığı çıkıntıya göre tedavi birkaç hafta sürebilir.

Noskar Jel Nedir Noskar Jel Ne İşe YararPin
Noskar Jel Nedir Noskar Jel Ne İşe Yarar

İlacın doğrudan göz çevresine sürülmemesi gerekmektedir. Aynı zamanda ilaç sadece ince bir tabaka oluşturacak şekilde dokuya uygulanmalıdır. Hastalar ilaç uygulamaları boyunca soğuktan, UV ışınlarından ve fiziksel travmalardan uzak durmalıdır. İlacı gece saatlerinde sürerek ve üstünü hava alacak bir materyal ile kapatarak kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer ilaç içerikleri;

Noskar jel etkisini en çok yaralanmadan sonra kullanıldığında göstermektedir. Bu nedenle yara kapandıktan hemen sonra Noskar jel tedavisine başlanmalıdır. Yara izinin üzerinden zaman geçtikçe ilacın etkili olma şansı da azalmaktadır.

Noskar Jel Ne için Kullanılır?

Noskar jel birçok yara izi için kullanılabilir. İlacın kullanıldığı yara çeşitleri genellikle şu şekildedir;

 • Yanık izleri
 • Amputasyon (organ kesilmesi) izleri
 • Sezaryen gibi ameliyatların neden olduğu izler
 • Sivilce izleri
 • Dupuytren kontraktürü
 • Çukur görüntüsüne neden olan sivilce izleri
 • Travmatik tendon kontraktürü
 • Fiziksek travma nedeniyle oluşan diğer yara izleri

Noskar Jel Kullanmaması Gereken Kişiler

Eğer kişinin parabenlere alerjisi varsa ve ilaç içerisindeki tıbbi maddelerden etkilenme durumu varsa ilacı kullanmamalıdır. İlaç her ne kadar deriye uygulandığı için zararsız görünse de bu hastalarda ciddi sağlık sorunları meydana gelebilir.

İlginizi Çekebilir!!!  Lipanthyl 160 Mg Nedir? Ne İşe Yarar? Yan Etkileri Nelerdir

Noskar Jel Kullanırken Dikkatli Olması Gereken Kişiler

Noskar jel kullanan hastalar şu durumlarda dikkatli olmalıdır;

 • Tedavi boyunca güneş ışınları doğrudan ilaç uygulanan yere temas etmemelidir
 • Alerjik reaksiyon esnasında ilaç vücuttan uzaklaştırılmalı ve derhal bir doktora danışılmalıdır
 • İlaç açık yaralara ve mukozaya uygulanmamalıdır

Noskar Jel Eczane Fiyatı 2022

Noskar Jel eczane fiyatı 2022 yılında 66 TL’den satılmaktadır. İlacın satış fiyatları bazı yerlerde değişiklik gösterebilir.

Noskar Jel Yan Etkileri

Noskar Jel yan etkileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Deride solukluk
 • Deri incelmesi
 • Kaşıntı ve kızarıklık
 • Kılcal damarların görünür hale gelmesi
 • Deride acıma ve şişme hissi
 • Gerginlik
 • Ağrı
 • İltihap
 • Deri tahrişi

Bütün bu yan etkiler günlük yaşamı etkileyebilecek boyutlara ulaşabilir. Noskar jel tedavisine başlayan kişiler bu tarz yan etkiler ile karşılaştığı taktirde en kısa süre içerisinde bir dermatolog ile görüşmelidir.

Noskar Jel Yararları Nelerdir?

Noskar Jel ilacının yararları şu şekilde sıralanabilir;

 • Doğru zamanda başlandığında yara izlerini büyük oranda kapatabilir
 • Cerrahi müdahale gerektirmez
 • Yan etki gösterme olasılığı çok azdır

Noskar Jel Zararları Nelerdir?

Noskar Jel ilacının zararları yok denecek kadar azdır. Bazı hastalar uygulama esnasında kaşıntı olmasından dolayı rahatsız olduklarını ifade etmiştir.

Noskar Jel Prospektüsü

Noskar jel prospektüsüne pek çok yerden ulaşabilirsiniz. Eğer ilaç kutusu evinizde duruyorsa kutu içerisinden çıkan kağıtlara bakabilirsiniz. Bu kağıtlar içerisinde Noskar jel kullanımı ile ilgili pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra TİTCK web sitesi üzerinden de ilaç prospektüslerine bakabilirsiniz.

Noskar Jel Reçetesiz Alınır mı?

Noskar jel yalnızca uzman bir dermatolog tarafından reçete edildiği taktirde alınabilir. İlaç reçetesiz olarak eczanelerden alınamaz. Ayrıca ilaç sadece reçete edilen kişiler tarafından kullanılmalıdır.

Noskar Jel Muadili Var mı?

Noskar jelin muadilleri vardır. Noskar jel muadilleri ile tedavide aynı başarı sağlanabilir. Noskar jel muadilleri şu şekilde sıralanabilir;

 • HEPATUBEX 120 gr jel 1 tüp
 • CONTRACTUBEX 50 gr jel
 • CONTRACTUBEX 120 gr jel
 • CONTRACTUBEX 100 gr jel
İlginizi Çekebilir!!!  Theraflu Forte Nedir? Ne İşe Yarar? Yan Etkileri Nelerdir?

Noskar Jel Etken Maddeleri

Noskar jel etken maddeleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Soğan ekstraktı (allium cepa),
 • Allantoin
 • Heparin sodyum

Noskar Jel Şikayetleri

Noskar jel ile ilgili şikayetlerin büyük bir bölümü ilacın yetersiz kaldığı ile ilgilidir. Ancak bu kişilerin çoğu yaranın tamamen kapanmasının üzerinden uzun zaman geçtikten sonra Noskar jeli kullanmaya başlamıştır. Yani Noskar jel ile ilgili kayda değer bir şikayet yoktur.

Noskar Jel Hamileler ve Emziren Anneler Kullanabilir Mi?

Noskar jel doktor tarafından aksi belirtilmediği sürece emzirme ve hamilelik döneminde kullanılabilir. İlacın bu gruptaki kadınlarda kullanımına dair herhangi bir veri yoktur. Emziren ve hamile olan bireyler Noskar jel kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır.

Noskar Jel Aç mı Tok mu Kullanılır?

Noskar jel hem aç hem de tok karnına kullanılabilir. İlacı kullanacak olan kişiler yalnızca her gün aynı saatlerde ilacı sürmeye dikkat etmesi yeterlidir.

Noskar Jel Günde Kaç Kere Kullanılır?

Noskar jelin günde kaç kere kullanılacağına doktorlar karar verir. İlacın boyutu, nasıl oluştuğu ve derideki izi günlük kullanım miktarını belirler.

Noskar Jel SGK Karşılıyor mu?

Noskar jelin SGK tarafından karşılanıp karşılanmadığını bilmiyoruz. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız herhangi bir eczacı ile görüşebilirsiniz.

Noskar Jel Hangi Firma Üretiyor?

Noskar jel Dinçsa İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından üretiliyor. Firma ile ilgili detaylar için web sitesine göz atabilirsiniz.

Noskar Jel Sivilce İzini Geçirir Mi?

Yeni kapanmış sivilce izlerinde Noskar jel başarılı bir tedavi gösterir. Eğer sivilce izi birkaç aylık – yıllık ise tedavide gelişme görülmeyebilir.

Noskar Jel Ameliyat İzi İçin Kullanılır Mı?

Noskar jel ameliyat izlerinden sonra kullanılabilir. Eğer ameliyat yarası tamamen kapanmışsa ve enfeksiyon riski yoksa dikkatli bir şekilde Noskar jel kullanılabilir.

Noskar Jel Yüze Sürülür Mü?

Noskar jel yüze sürülebilir. Ancak hastalar bu esnada göz çevresine ilaç uygulamamaya dikkat etmelidir.

Noskar Jel Yüze Nasıl Uygulanır?

Noskar jel ince bir tabaka halinde yüzdeki deriye uygulanır. Sivilce ve diğer yara izlerinin nerede olduğu önemli olmaksızın göze, göz çevresine, burun ve ağız mukozasına ilaç uygulanmamalıdır. Bu bölgelere ilaç uygulandığı taktirde derhal bol su ile uzaklaştırılmalıdır.

Noskar Jel Kaşıntı Yapar Mı?

Noskar jel bazı hastalarda yan etki olarak kaşıntıya neden olabilmektedir. Bu hastaların kaşıntı şiddetine göre doktora başvurması önerilir. Aksi halde kaşınan deride bazı tahrişler oluşabilir ve ek tedavi gerekli olabilir.

YouTube video

Rate this post

Yorum yapın

5
greencoffeedietnow.com -
ACIBADEM Health Point -