İdrarda Gebelik Testi En Erken Ne Zaman Belli Olur?

Photo of author

By admin

OR [rank_math_breadcrumb]

İdrarda Gebelik Testi Nedir?

İdrarda yapılan gebelik testleri, evde kendinizin uygulayabileceği bir test türüdür. Bu test, gebeliğin ortaya çıkmasıyla idrardaki seviyesi artan beta hCG seviyesinin var olup olmadığını tespit etmeye yaramaktadır.

Farklı türleri mevcuttur ve bu türlerin hassaslık durumlarına göre idrardaki seviyeyi tanıma süreleri de değişmektedir. Hassas olanları, gebeliğin erken zamanlarındaki düşük beta hCG seviyesini tanıyabilir. Hassas olmayanlar ise gebeliğin bir süre daha ilerlemesi sonrası yükselen beta hCG seviyesini tanıyabilirler.

Bu testlerin hata oranı oldukça az olsa da negatif sonuç alınan testlerin bir süre sonra tekrar yapılmaları tavsiye edilmektedir. Bunun sebebi de döllenmenin gerçekleşme süresinin değişiklik gösterebileceğidir.

İdrarda Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

İdrarda gebelik testi yapabileceğiniz birçok test türü bulunmaktadır. Bunların her birinin kendilerine has bazı uygulanışları olabileceği için uygulamadan önce mutlaka kullanım talimatlarının dikkatlice okunması gerekmektedir.

İdrarda gebelik testlerinin birçoğu ise idrar yolunun sonuna bir çubuk yerleştirilmesi veya idrar toplanan kabın içine çubuğun 5-10 saniye boyunca batırılması ile uygulanmaktadır. Bu testlerde sonuçlar birkaç dakika içerisinde belli olacaktır.

İlginizi Çekebilir!!!  40. Hafta Gebelik – Hafta Hafta Hamilelik

İdrarda Gebelik Testi En Erken Ne Zaman Belli Olur?Pin

İdrarda Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Hamilelikte adet gecikmesi en önemli nedenlerin başında geldiğinden dolayı idrarda gebelik testleri adet zamanının 6. gününden sonra yapılabilir. Ancak bazen döllenmenin geç yaşanması sonucu idrarda hamilelik tespiti yapılamayabilir. Yapılan araştırmalar sonucunda adet döneminin bir hafta sonrası yapılan idrarda gebelik testlerinden en doğru sonuçların alındığı tespit edilmiştir. Düzensiz adet yaşayanların ise bu testleri son cinsel ilişkilerinden 21 gün sonra yapmaları tavsiye edilmektedir.

İdrarda gebelik testlerinin sabah ilk idrar ile yapılması doğru sonucu almak için ideal olarak bilinir. Bunun nedeni ise beta hCG hormonunun idrarda gece boyu birikmesidir. Ancak bu hormonun seviyesindeki artış zaman alabileceği için sabırlı olunmalıdır. Hamile olduğunu düşünüyorsanız ve testten negatif sonuç aldıysanız birkaç gün içinde tekrar test yapabilirsiniz. Çünkü gebelik oluşsa bile hormonun kana ve idrar geçmesi birkaç gün sürebilir.

İdrarda Gebelik Testi Ne Zaman Sonuç Verir?

İdrarda gebelik testleri, kanda gebelik testlerine oranla daha hızlı sonuç vermektedir. Testin uygulanmasından sonra en fazla 5 dakika içerisinde sonuç almanız mümkündür. Yaptığınız test çubuğu türüne göre bu sürede değişkenlik olabilse de bu testlerin sonuç verme süresinin 5 dakikayı geçmeyeceği tahmin edilmektedir.

İdrarda Gebelik Testi Fiyatları Nelerdir?

İdrarda gebelik testleri birçok farklı türe sahiptir ve bunların fiyatları da değişkenlik gösterebilir. En ucuz olanları 3-5 TL aralığında olan bu test türünün 20-25 TL aralığına kadar farklı türleri bulunmaktadır.

İdrarda Gebelik Testi Sonuçları En Erken Ne Zaman Çıkar?

İdrarda gebelik testleri türlerine göre farklı sürelerde sonuçlar verebilse de bunların 5 dakikayı aşmadan sonuç vermeleri beklenmektedir.

İlginizi Çekebilir!!!  PGT ile Sağlıklı Gebelik Elde Eden Var mı?

Bebek Rahime Yerleştikten Kaç Gün Sonra İdrarda Çıkar?

Bebeğin rahime yerleşmesi 6-10 gün arasında sürmektedir. Bu yerleşmeden sonra ise salgılanan beta hCG hormonu önce annenin kanına sonrasında da idrarına geçecektir. Fakat bu zaman alan bir süreçtir. Kanda gebelik testleri döllenmenin 4 gün sonrasında sonuç verebilse de beta hCG hormonunun idrara daha geç geçmesinden dolayı idrarda gebelik testlerinde bu süre 10-12 günü bulabilir.

Hamilelik Testi Çubuğu Kaç Gün Sonra Yapılır?

İdrarda gebelik testlerindeki hata payı, beklenmekte olunan adet dönemi ile doğru orantılı olur. Bu nedenle beklenen adet tarihinin 7 gün sonrasında yapılan testlerin %96 gibi yüksek bir oranla güvenilir sonuç verdikleri bilinmektedir. Yapılan araştırmalara göre beklenen adet döneminin 3 gün sonrasında yapılan testlerin %90, 2 gün sonrasında yapılanları %85, 1 gün sonrasında yapılanları %79, 1 gün öncesinde yapılanları %68, 2 gün öncesinde yapılanları %62 ve 3 gün öncesinde yapılanları %51 oranda güvenilir sonuç verdikleri gözlemlenmiştir.

İdrarda Gebelik Testi En Erken Ne Zaman Belli Olur?Pin

Hamile Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

Hamileliğin tespitinin yapılması sürecinde bazı belirtiler ortaya çıkabilir. Bu belirtiler her anne adayında farklı şekilde ortaya çıkabilir. Bunların en yaygınları ise şunlardır:

– Göğüslerde hassaslık ve ağrı hissi

– Mide bulantıları ve kusma

– Duygusal iniş çıkışlar

– Baş dönmesi

– Ufak kanamalar (Adet kanaması gibi değildir, ufak lekelenmeler olarak kendisini gösterebilir)

– Kasılmalar

– Sık idrara çıkma isteği

– Nefes darlıkları

– Şişkinlik hali ve kabızlık

– Kokulara duyarlı olma hali

– Adet gecikmesi

– Yorgunluk ve halsizlik

– Tat alma duyusunda değişiklikler

Bu belirtilerin bir veya birkaçının oluşması durumunda ve hamile olunduğunun düşünüldüğü durumlarda idrarda veya kanda gebelik testleri yaptırılarak hamile olunup olunmadığı anlaşılabilir.

İlginizi Çekebilir!!!  Yumurta Çatlatma İğnesi Nedir?

İdrarda Gebelik Testi En Erken Ne Zaman Belli Olur?Pin

Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?

Hamileliğin belli olması için bazı aşamaların tamamlanması gerekir. Bu yüzden hemen belli olması mümkün değildir. Öncelikle döllenmeye uğramış yumurta rahme ulaşmalı ve rahim astarına yerleşmelidir. Bu durumun yaşanmasından sonra hamileliğin başladığı kabul edilir.

Embriyonun başarılı bir şekilde yerleşmesi sonrası ise anne adayının vücudunda beta hCG hormonunu salgılanması başlayacaktır. Öncelikle kana, daha sonra da idrara gönderilen bu hormonun ölçümlenmesi ile hamilelik tespiti yapılabilir. Yeterli seviyede hormonun üretilmesi sonucu belirlenebilecek bu durum döllenme sonrası kanda 4 gün, idrarda ise 10-12 gün süresi içerisinde belirlenebilir.

İlişkiden Ne Kadar Sonra Hamile Olduğum Anlaşılır?

İlişkinin gerçekleşmesinden sonra öncelikle bir döllenme süreci gerçekleşmelidir. Bu süreç içerisinde spermlerin, yumurta hücrelerini döllemesi gerekse de spermler ile yumurtaların buluşmaları hiç de kolay bir durum değildir. Milyonlarca bulunan sperm hücrelerinin pek çoğu yumurtalara ulaşabiliyor olsa bile aralarından yalnızca bir tanesi seçilecektir. Spermlerin vajina içerisinde canlı olarak kalabildikleri sürenin ise 24-72 saat arasında olduğu bilinmektedir. Bu nedenle ilişkinin ardından geçen 3 günde bile döllenme gerçekleşmesi mümkündür.

Döllenmenin gerçekleşmesinin ardından ise yumurtanın embriyoya dönüşerek rahme tutunma süreci başlayacaktır. Oldukça karmaşık olan bu süreç, 4-5 gün içerisinde gerçekleşebilir ve pek çok faktörden etkilenebilmektedir.

Sonuç olarak ilişkinin hemen ardından hamilelik oluşmayacağı için hamileliğin belirtilerinin kendilerini göstermesi 2 haftayı bulabilir. Bu nedenle hamile olunduğunun anlaşılması ilişkiden 10-14 gün arasında bir süre geçmesi sonrasında mümkün olacaktır.

İdrarda Gebelik Testi En Erken Ne Zaman Belli Olur?Pin

Yumurtlamadan Kaç Gün Sonra İdrarda Gebelik Belli Olur?

Yumurtlama dönemi, hamile kalınması için en uygun dönem olarak bilinir. 28 gün süren düzenli adet döngüsünün 14.gününden sonra başlayan yumurtlama dönemi 5-6 gün sürmektedir. Bu 5-6 günlük sürenin her günü hamile kalma ihtimali bulunsa da bir gününde bu ihtimal daha fazladır. Bu nedenle düzenli takibinin yapılması önemlidir.

Öncelikle kanda belli olacak hamileliğin idrarda belli olması ise döllenmenin 10-12 gün sonrasında gerçekleşebilir.

Hamilelik Kanda Kaçıncı Gün Belli Olur?

Hamilelik kanda, ilişkinin üstünden 10 gün geçmesi veya döllenmenin üzerinden 4 gün geçmesi sonrasında belli olabilir.

Rate this post

Yorum yapın

6
greencoffeedietnow.com -
ACIBADEM Health Point -