Gebelik

İdrarda Gebelik Testi En Erken Ne Zaman Belli Olur?

İdrarda Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

İdrarda gebelik testi, kendiniz tarafından satın alınarak kolaylıkla yapılabilir. Aldığınız test çubuğunda bir idrar bölmesi bulunur ve idrar buraya dökülür. Fakat, idrarın önceden biraz akıtılmış olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca test esnasında çubuğun, üzerinde bulunan sembollerin yukarı doğru geleceği şekilde tutulması gerekmektedir.

Bazı testlerin içerisinde ise plastikten yapılmış olan idrar toplama kapları bulunabilir. Diğer yönteme göre yapılışı daha kolay olan bu yöntemde, idrar bu kabın içine yapılır ve buradan çubuğa aktarılır. İçerisinde idrar toplama kabı bulunmayan testlerde ise mutlaka kullanım talimatları dikkatlice okunmalıdır. Bu talimatların içerisinde idrarın ne kadar süre ile çubuğa aktarılması gerektiği başta olmak üzere birtakım önemli bilgiler yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir!!!  Yumurtlamadan Kaç Gün Sonra İdrarda Gebelik Belli Olur?

İdrar toplama kabı bulunan testlerde, idrarı test çubuğuna akıtmak için damlalık kullanılabilir. Genellikle bu akıtma süresi 5 ile 10 saniye arasında olsa da testten teste değişebildiği için kullanım talimatlarını okumak gerekmektedir.

Bütün bu işlemleri yerine getirdikten sonra kullanım talimatında belirtilen süre boyunca beklenerek sonuçlara ulaşılır.

İdrarda Gebelik Testi En Erken Ne Zaman Belli Olur?Pin

Bebek Rahime Yerleştikten Kaç Gün Sonra İdrarda Çıkar?

Bebeğin rahim içine yerleşme süresi 6 ile 10 gün arasında sürer. Bu yerleşme sonrasında da anne vücudunda beta hCG hormonu salgılanmaya başlar ve bu hormon önce kana daha sonra da idrara geçer. Ancak bu geçişler hemen yaşanmaz, biraz zaman alacaktır.

Döllenmenin 4 gün sonrasında kanda yapılan testlerde sonuç alınabilse de beta hCG hormonunun idrara daha geç geçmesi nedeniyle idrarda yapılan testlerde bu süre 10 ile 12 gün arasında olabilir.

Hamilelik Testi Çubuğu Kaç Gün Sonra Yapılır?

Hamilelik ile adet dönemi arasında bir doğru orantı olduğundan dolayı idrarda yapılan testlerin yanılma payı da bu orantıya dahil olur. Testlerin tahmini olarak yapılmasının istendiği zaman beklenmekte olan adet tarihinin 7 gün yani bir hafta sonrasıdır. Yapılan araştırmalarda bu 7 günlük süreden sonra yapılan testlerin %96 oranla güvenilir sonuçlar verdikleri tespit edilmiştir.

İlginizi Çekebilir!!!  Ertesi Gün Hapı Fiyatları Ella Fiyatı

Aynı zamanda bu araştırmalarda beklenen adet döneminin 3 gün sonrasındaki testlerin %90, 2 gün sonrasındaki testlerin %85, 1 gün sonrasındaki testlerin %79, 1 gün öncesindeki testlerin %68, 2 gün öncesindeki testlerin %62 ve 3 gün öncesindeki testlerin de %51 oranda güvenilir sonuç verdikleri aktarılmıştır.

1 Haftalık Gebelikte Beta HCG Değeri Kaç Olmalı?

1 haftalık gebelikler teknik bakımdan henüz hamilelik olarak sayılmamaktadır. Bu nedenle aynı hafta içerisinde beta hCG değerinin de hamile olmayan bir kadında olduğu gibi 0-10 IU/ml aralığında olması beklenir.

Hamile Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

Hamilelik başlangıcında kendisini gösteren birtakım belirtiler oluşabilir. Herkeste farklı şekilde oluşabilecek bu belirtilerin en yaygın olanları ise göğüslerde hassaslık yaşanması ve ağrı hissinin oluşmasıdır.

Bunun yanı sıra mide bulantısı, kusma, öğürme, baş dönmesi, duygusal dengesizlikler ve ufak kanamalar veya lekelenmeler olarak da bu belirtiler ortaya çıkabilir. Ayrıca idrar çıkma isteğinde artış yaşanması, nefes darlıkları, şişkinlik hali, kabızlık, aşırı yorgunluk, tat ve koku alma duyularında değişiklik ve adet gecikmesi de hamileliğin belirtiler arasında gösterilmektedir.

İlginizi Çekebilir!!!  Hamilelikte Ağızdan Kan Gelmesi

Bu belirtilerden bir veya birkaçının görülmesi ile birlikte hamile olunduğuna dair şüpheler oluşabilir ve bu şüpheleri gidererek kesin sonuçlar elde etmek adına idrarda veya kanda gebelik testleri yapılabilir.

İdrarda Gebelik Testi En Erken Ne Zaman Belli Olur?Pin

İdrarda Gebelik Kaçıncı Haftada Belli Olur?

İdrarda gebeliğin belli olması, beklenen adet günü ile doğru bir orantıya sahiptir. Beklenen bu adet gününün üzerinden 7 gün geçmesinden sonra yapılacak olan testlerin güvenilirliğinin %96 olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Beklenen adet gününün üzerinden 10 gün geçmesinden sonra yapılan testlerin ise yanılma payı yok denecek kadar azdır.

Kanda Gebelik Testi Yanlış Çıkar mı?

İdrarda yapılan gebelik testlerinin yanılma payları az da olsa bulunsa da kanda yapılan gebelik testlerinin yanlış çıkma ihtimalleri oldukça düşüktür. Testin yanlış çıkması durumunda bu durum büyük ihtimalle testi yapan veya analizi yapan kişinin bir hatasından kaynaklanacaktır.

İlişkiden Kaç Gün Sonra İdrarda Gebelik Belli Olur?

Toplum içerisinde ilişkinin hemen ardından hamile kalınacağına dair bilinen bir yanlış vardır. İlişkilerin ardından hemen gebeliğin başlaması mümkün değildir ve bu süre zarfında birçok zorlu aşama mevcuttur. İlişkinin ardından gebeliğin belli olması için ise tahmini olarak 10 ile 14 gün aralığında bir sürenin geçmesi gerektiği uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Hamilelik Kanda Kaçıncı Gün Belli Olur?

Hamileliğin kanda belli olması ve güvenilir sonuçlara ulaşılması için testlerin yaşanılan ilişkinin 10 gün sonrasında veya döllenmenin 4 gün sonrasında yapılması istenmektedir. Ayrıca beklenmekte olan adet döneminden 5-6 gün önce de kanda yapılan testlerden pozitif sonuç alınabilir.

Rate this post

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
3