Zoretanin 20 MG 30 Kapsül Nedir? Ne İşe Yarar?

Photo of author

By admin

OR [rank_math_breadcrumb]

İçindekiler

Zoretanin 20 MG 30 Kapsül Nedir? Ne İşe Yarar?

Zoretanin 20 mg kapsüller izotretinoin etken maddesi içermektedir. Bu etken maddesi çok ciddi akne vakalarında genellikle son çare olarak kullanılır. Çok şiddetli etkiler gösterdiği için tedavi öncesinde, tedavi esnasında ve tedavi sonrasında sık takibi gerekmektedir. Yan etkileri oldukça sık ve tehlikeli olduğu için doktor gözetimi gereklidir. İlaç ile ilgili diğer detayları içeriğimizin devamında sizlerle paylaştık.

Zoretanin 20 Mg Nedir?

Zoretanin ilacı A vitamini ve retinoidler ile ilişkili bir etken madde olan izotretinoin içerir. Bu etken maddesi Zoretanin ilacının derideki ciddi akne vakalarını tedavi etmesini sağlar.

Zoretanin genellikle akne tedavisinin son aşamasında reçete edilir. Dermatolog uzmanları tarafından takip edilen bir tedavi süreci gereklidir. Eğer akne normal antibiyotik ve akne karşıtı tedaviler ile iyileşebilecek şekildeyse Zoretanin kullanımına gerek kalmaz. Ancak yara bırakma olasılığı çok yüksek olan ve nodüler biçimde gelişen akne tedavilerinde Zoretanin ilacına başvurulur.

Önemli Uyarı: Zoretanin 20 mg doğmamış çocuklar üzerinde çok tehlikeli sonuçlar ortaya çıkarabilir. Bu nedenle hamileliği kesinleşmiş kadınların ya da hamile kalma ihtimali olan kadınların bu ilacı kullanmaması gerekmektedir. Zoretanin kullanırken de kadınların en etkili kadın doğum yöntemlerini kullanmaları önerilmektedir.

İlginizi Çekebilir!!!  Diprospan İğne Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanıcı Yorumları

Zoretanin 20 MG 30 Kapsül Nedir? Ne İşe Yarar?Pin

Zoretanin 20 Mg Ne İşe Yarar?

Zoretanin içerisinde bulunan izotretinoin etken maddesi yaklaşık 3 haftalık kullanımdan sonra deri üzerindeki sivilce odaklarını kurutmaya başlar. Deri bu tedavi sürecinde kendini yenilediği ve yeni akne odaklarının çıkması engellendiği için sivilce tedavisinde %90 üzerinde etki gösterir.

Bu ilaçlar dermatoloji uzmanlarının onayı ile başlanan ilaçlardandır. 18 yaşından küçüklerde eğer uygun görülürse aile izni alınarak tedaviye başlanır. Tedaviye başlanmadan önce ilaca başlayacak olan kişinin kan değerleri bir süre takip edilir. Bu takip süreci tedavi esnasında ve tedavi sonrasında da devam eder.

Zoretanin 20 Mg Etken Maddesi ve Diğer Önemli Bileşenler

Zoretanin etken madde olarak izotretinoin içerir. Bu etken maddesi sivilcelerin kurutulmasında ve derinin kendini yenilemesinde en etkili etken maddelerden biridir.

İlaç içerisinde aynı zamanda sığır kaynaklı jelatin de bulunmaktadır. Eğer bu etken maddelerine ve yardımcı bileşenlere karşı alerjiniz varsa ilacı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Zoretanin 20 Mg Eczane Fiyatı 2024 Yılında Ne Kadar? Tam Liste

Zoretanin fiyatları 2024 yılında şu şekildedir;

İlaç Adı Fiyatı
ZORETANIN 20 mg 30 kapsül 62.2 TL
ZORETANIN 10 mg 90 kapsül 80 TL
ZORETANIN 10 mg 30 kapsül 40.91 TL

Zoretanin 20 Mg Ne İçin Kullanılır?

Zoretanin sivilce tedavisinin tedavisinde kullanılır. Ancak sivilcesi olan her hastada sıkça reçete edilen bir ilaç değildir. İlacın reçete edildiği durumlar genel olarak şu şekildedir;

 • Normal sivilce ve antibiyotik tedavisi ile iyileşmeyen aknelerde
 • Nodüler boyutta dağılım gösteren akne tedavisinde
 • İz bırakma durumu olan aknelerin tedavisinde

Zoretanin 20 MG 30 Kapsül Nedir? Ne İşe Yarar?Pin

Zoretanin 20 Mg Kullanıcı Yorumları

Zoretanin ilacını ilk defa kullanacak olan kişiler bu ilacı daha önce kullanan kişilerin neler yaşadığını merak edebiliyor. İşte bu ilacı daha önce kullanan kişilerin bazı görüşleri;

Pemra Ay***

Bu ilacı 21 yaşındayken kullanmaya başladım. İlaca karşı ilk başlarda korkulu bakıyordum ama başladıktan sonra o kadar da korkmaya gerek olmadığını anladım. İlk 1 ay boyunca yüzümde herhangi bir iyileşme göremedim. Hatta ilacı bırakmak dahi istedim. Doktorumun önerisi ile 4 aya kadar kullanmaya devam ettim. Şu an ilacı bırakalı 7 ay oldu ve yüzüm bebek yüzü gibi dümdüz. Eğer sivilceleriniz yaşam kalitenizi bozmaya başladıysa doktorunuzdan onay alarak bu ilaca başlayabilirsiniz.

Ahmet Ke***

Oldukça etkili bir tedavi yöntemi olduğunu söyleyebilirim. Zaten tedavi boyunca uygulanan prosedürlerden bunu anlayabiliyorsunuz. Ben ilk etkiyi üçüncü haftanın sonunda gördüm. Üçüncü ayın bitmesiyle birlikte yüzümdeki akneler de tamamen ortadan kalktı. Umarım yüzüm tekrardan bu hale gelmez.

Zoretanin 20 Mg Prospektüsü

Zoretanin tedavisi oldukça riskli olabileceği için tedaviye başlamadan önce ilacın prospektüsünü okumanızı öneriyoruz. Bu prospektüs kağıtlarında ilaçla ilgili merak ettiğiniz bütün sorulara yanıt bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!!!  Trajenta 5 mg Nedir? Ne İşe Yarar?

Zoretanin 20 Mg Nasıl Kullanılır?

Zoretanin kapsül formunda bulunur. Bu ilacı yeterli miktarda su ile oral yoldan alabilirsiniz. Ayrıca tedavi esnasında şu hususlara da dikkat etmenizde fayda var;

Nasıl Saklanır? Oda sıcaklığında güneş ışığı temas etmeyen ortamlarda saklanır.
Araç ve Makine Kullanımına Dair Uyarılar Araç ve makine kullanımı tehlikeli olabilir. Bu ilaç gece görüşünde bozulmalara yol açabilir.
Özel Uyarılar İlaç kullanımına dair özel bir uyarı bulunmamaktadır.
Doz Aşımı Uyarıları Zehirlenme belirtisi gördüğünüzde en kısa süre içerisinde acil polikliniklerine başvurunuz.
Çocuklar İçin Uygun mu? Çocuklar tarafından kullanılamaz.
Yaşlılar İçin Uygun mu? (65 yaş+) Yaşlılar tarafından kullanılamaz.
Hamileler İçin Uygun mu? Hamileler tarafından kullanılamaz.
Emzirenler İçin Uygun mu? Emziren anneler tarafından kullanılamaz.

Zoretanin 20 MG 30 Kapsül Nedir? Ne İşe Yarar?Pin

Çocuklarda Zoretanin 20 Mg Kullanımı

Çocuklarda Zoretanin kullanımı tehlikelidir ve önerilmez. Yalnızca ergenlik dönemine giren 12 yaşından büyük çocuklarda ailenin onayının alınmasıyla birlikte tedavi başlatılır. Önerilen yaş 18 ve üstü yaşlardır.

Yetişkinlerde Zoretanin 20 Mg Kullanımı

Yetişkin erkek ve kadınların bu ilacı kullandıkları dönemde sağlık durumlarını yakından takip etmeleri gerekmektedir. Bu noktada özellikle karaciğer enzimlerinin ve böbrek fonksiyonlarının durumu yakından takip edilmelidir.

Yaşlılarda Zoretanin 20 Mg Kullanımı

Yaşlı bireylerde Zoretanin kullanımı ile ilgili çok fazla veri bulunmamaktadır. Bu nedenle ilacı kullanmadan önce hastaların dermatoloji uzmanlarına danışmaları önerilmektedir.

Uzmanlar Tarafından Önerilen Zoretanin 20 Mg İlacı Dozları ve Kullanım Şekilleri

Tedavi genellikle 20 mg olacak şekildedir. Ancak hassas bireylerde kilogram başına 0.5 mg olacak şekilde düzenleme yapılabilir. Örneğin 70 kilogram kütleye sahip bir hastaya 35 mg’lık doz planlaması yapılır.

İlaç günde 1 ya da 2 kapsül şeklinde alınır. Kapsülün içerdiği etken madde miktarına göre kullanım sıklığı değişiklik gösterebilir. Bunun için doktorunuz tarafından yapılan öneriyi dikkate almanız gerekmektedir.

Tedavinin ilerleyen dönemlerinde hastada görülen iyileşme durumuna göre doktor tarafından doz planlaması yapılabilir. Maksimum doz kilogram başına 1 mg olacak şekilde ayarlanır.

Zoretanin 20 Mg Reçetesiz Alınır mı?

Zoretanin reçetesiz satılan bir ilaç değildir. Bu ilaca başlayabilmek için kişiye özel reçete hazırlanması gerekmektedir. İlaç sadece reçete sahibi tarafından kullanılmalıdır.

Zoretanin 20 Mg Yararları Nelerdir?

Zoretanin 20 mg kapsüllerin en önemli yararları sivilce tedavisindeki başarı oranıdır. Hastalardaki geçmek bilemeyen akne sorunlarında %90 üzerinde başarı oranına sahiptir.

Zoretanin 20 Mg Yan Etkileri Nelerdir?

Zoretanin ilacının çok ciddi yan etkileri olabilir. Bu yan etkilerden en önemlileri şunlardır;

 • Karaciğer fonksiyonlarında bozulma
 • Böbrek işlev kaybı
 • Nefes alma problemleri
 • Göğüs ağrısı
 • Kalp ritim bozukluğu
 • Anksiyete
 • Depresyon
 • Duygu durum bozuklukları
 • Deri kuruluğu
 • Deride yanma ve tahriş
 • Kaşıntı
 • Deride renk değişiklikleri
 • Kan yağları seviyelerinde değişiklik
 • Baygınlık
 • Baş dönmesi
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Renk körlüğü
İlginizi Çekebilir!!!  Passiflora Şurup Nedir? Ne İşe Yarar?

Zoretanin 20 Mg İlacı İle Etkileşime Giren İlaçlar

Bazı ilaçların etken maddeleri ile Zoretanin ilacının etken maddeleri etkileşime girebilir. Bu nedenle ilaç etkileşimlerine karşı dikkatli olunmalıdır. Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza danışınız;

 • A vitamini içeren ilaçlar
 • Diğer sivilce ilaçları
 • Zoretanin muadili ilaçlar
 • Topikal keratolitik ilaçlar
 • Su kaybını önleyen bazı ilaçlar

Zoretanin 20 MG 30 Kapsül Nedir? Ne İşe Yarar?Pin

Zoretanin 20 Mg Kullanmaması Gereken Kişiler

Zoretanin bazı hastalar tarafından kullanılmamalıdır. Bu hastaları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • 12 yaşından küçükler
 • Ergenliğe girmeyen bireyler
 • Hamileler
 • Hamile kalma riski olan kişiler
 • Etkili doğum kontrol yöntemi kullanmayan kadınlar
 • Çocuk emziren kadınlar
 • Karaciğer ve böbrek hastalığı olan kişiler
 • Kan yağ değeri çok yüksek olan kişiler
 • Antibiyotik tedavisi alan kişiler

Zoretanin 20 Mg Günde Kaç Kere Kullanılır? Zoretanin 20 Mg Kaç Saatte Bir Kullanılır?

Zoretanin ilacının günde kaç kere kullanılacağı doktorun hasta için önerdiği doz miktarına göre değişiklik gösterir. Örneğin günde en fazla 30 mg Zoretanin kullanması önerilen bir kişiye 10 mg’lık kapsüller reçete edildiyse kullanım günde 3 kere olacak şekilde düzenlenebilir.

İlacı günde kaç kere kullanacağınızı doktorunuz size bildirecektir. Doktorunuz önerdiği şekilde tedaviye devam etmeniz önemlidir.

Zoretanin 20 Mg En Fazla Ne Kadar Kullanılabilir?

Zoretanin en fazla 4 aya kadar kullanılması önerilen bir ilaçtır. Ancak doktor tarafından yapılan incelemelere göre tedavi sürecinde değişiklik olabilir. Bu değişiklikleri takip etmeniz önemlidir. Konu ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için doktorunuza danışabilirsiniz.

Zoretanin 20 Mg Hamileler Tarafından Kullanabilir mi?

Zoretanin ilacının hamileler tarafından kesinlikle kullanılmaması önerilmektedir. Bu ilaçların hamileler tarafından kullanılması durumunda çok ciddi toksik etkiler bebek üzerinde görülebilir. Ayrıca hamile kalma riski olan, hamile kalmayı planlayan veya etkili bir doğum kontrol yöntemi uygulamayan kadınların da bu ilacı kullanmaması gerekir.

Zoretanin 20 Mg Emziren Anneler Tarafından Kullanılabilir mi?

Aynı şekilde çocuk emziren annelerin de Zoretanin kullanmaması gerekmektedir. Eğer kişinin bu ilacı kullanması gerekiyorsa bebeği emzirmeyi bırakması ya da çocuğun büyümesini beklemesi önerilmektedir.

Zoretanin 20 Mg Muadili Olan İlaçlar Nelerdir? Tam Liste

Zoretanin ile aynı etki mekanizmasına sahip olan ilaçları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • ROACCUTANE 20 mg 30 kapsül
 • ROACCUTANE 10 mg 30 kapsül
 • AKNETRENT 20 mg yumuşak jelatin 30 kapsül
 • AKNETRENT 10 mg yumuşak jelatin 30 kapsül
 • ACNEGEN 20 mg 30 yumuşak jelatin kapsül
 • ACNEGEN 10 mg 30 yumuşak jelatin kapsül

Zoretanin 20 MG 30 Kapsül Nedir? Ne İşe Yarar?Pin

Zoretanin 20 Mg Ne Zaman Kullanılır?

Zoretanin günün herhangi bir saatinde kullanılabilir. Hastaların dikkat etmesi gereken en önemli husus ilacın her gün aynı saatte kullanılmasıdır. Onun dışında ilacın kullanımı ile ilgili bir öneri yapılmamıştır.

Zoretanin 20 Mg Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Zoretanin sivilce sorununun çözümünde oldukça etkilidir. Diğer ilaç tedavileri ile ortadan kaldırılamayan şiddetli aknenin tedavisinde reçete edilir.

Zoretanin 20 Mg İlacını Hangi Bölüm ve Doktor Yazar?

Zoretanin yalnızca dermatoloji uzmanları tarafından reçete edilir. İlaç tedavisi boyunca takibi de bu doktorlar yapar.

Zoretanin 20 Mg Yasaklandı mı?

Şu an için gündemde Zoretanin’in yasaklanması ile ilgili bir bilgi bulunmamaktadır.

Zoretanin 20 Mg Aç mı Tok mu Kullanılır?

Zoretanin hem aç hem de tok karnına kullanılabilmektedir. Bu konuda herhangi bir sınırlandırma yapılamamıştır. Hastalar kendi rutinlerini oluşturarak tedaviye devam edebilir.

Zoretanin 20 Mg Uyku Yapar mı?

Bu ilacın uyku yapması beklenmemektedir. Ancak bazı hastalarda yan etki olarak uykuya meyil olabilir. Bu durum günlük yaşamı etkilemeye başladıysa bir dermatoloji uzmanına danışılmalıdır.

Zoretanin 20 Mg SGK Karşılıyor mu?

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmak için eczacınıza danışabilirsiniz.

Zoretanin 20 Mg Hangi Firma Üretiyor?

Zoretanin Actavis İlaçları A.Ş tarafından üretilmektedir.

Zoretanin Kullanırken Tüyler Nasıl Alınır?

Zoretanin kullanırken deriyi tahriş etmeyecek tüy dökücüler ya da makineler tercih edilmelidir.

Zoretanin En Fazla Kaç Ay Kullanılır?

Tedavi süresi hastadaki sivilce şiddetine göre değişiklik gösterir. Önerilen süre 4 aydır.

Zoretanin Teni Beyazlatır mı?

Zoretanin bazı hastalarda tende beyazlaşmaya yol açabildiği gibi bazı hastalarda kararmalara da neden olabilir.

Zoretanin Cildi Kurutur mu?

Zoretanin cildi büyük oranda kurutur. İlacın etki mekanizması da zaten bunu gerektirmektedir.

Zoretanin Yorgunluk Yapar mı?

Bazı hastaların Zoretanin’in yorgunluk yaptığı ile ilgili şikayetleri vardır. Ancak her hastada yorgunluk gözlemlenmemektedir.

Zoretanin Etkisi Kalıcı mı?

Zoretanin tedavisi sonlandıktan sonra aşırı yağlı beslenmeye devam edildiği taktirde tekrardan sivilce sorunu ortaya çıkabilir.

YouTube video

YouTube video

YouTube video

YouTube video

YouTube video

Rate this post

Yorum yapın

6
greencoffeedietnow.com -
ACIBADEM Health Point -