Stilex Jel Nedir? Ne İşe Yarar?

Photo of author

By admin

OR [rank_math_breadcrumb]

Stilex Jel Nedir?

Stilex jel kaşıntı giderme amaçlı kullanılan ve anestezik kremler arasında yer alan bir jeldir. Antiprüitik ilaçlar olarak da bilinen bu ilaçlar lideokain etken maddesi ve diğer tıbbi maddeler ile birlikte bazı semptomların hafifletilmesini sağlar.

Stilex ilacının içerisinde belirli oranlarda dekspantenol, lidokain hidroklorür ve mepiramin maleat bulunur. İlaç içerisinde bulunan bu etken maddeleri lokal olarak uygulandıktan sonra antienflamatuar etki ve beraberinde kaşıntı giderici etki gösterir. Aynı zamanda ilacın etken maddesi olan lidokain sayesinde lokal olarak anestezik etki sağlanır.

Stilex JelPin

Stilex Jel Ne İşe Yarar?

Stilex ilacı 3’lü etken maddesi ile kombine bir ilaçtır. Bu nedenle 3 farklı etki görülür. Bunlar alerji giderici, kaşıntı giderici ve anestezik etkilerdir.

Stilex ilacında bulunan bu etken maddeleri aşağıdaki sağlık sorunlarında kullanılır;

 • Güneş yanığı
 • Böcek sokması
 • Kurdeşen
 • Kaşıntı
 • 1. derece yanık

Stilex ilacı bu hastalıkların dışında da kullanılabilir. Kullanılacağı zaman Stilex ilacının etkili olup olmayacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

Stilex Jel Nasıl Kullanılır?

Stilex jel formundan dolayı yalnızca deriye uygulanabilir. Az miktardaki Stilex jel ele sürüldükten sonra sorunlu deri bölgesine uygulanmalıdır. Uygulama esnasında Stilex jelin ince bir tabaka halinde sürülmesi gerekir.

Stilex jelin göze yakın bölgelere ve ağız mukozası çevresine uygulanmaması gerekir. Eğer ilaç bu bölgelere uygulanırsa derhal yıkanmalı ve ilaç etken maddeleri uzaklaştırılmalıdır.

Uygulama günde birkaç kez olmalıdır. İlaçtan daha fazla verim almak için ilaç kullanım sıklığı arttırılmamalı ya da ilaç daha fazla miktarda uygulanmamalıdır. Bununla birlikte Stilex ilacı 1 haftadan daha uzun süre boyunca uygulanmamalıdır.

İlginizi Çekebilir!!!  Cylo Progynova 21 Draje Nedir? Ne İşe Yarar?

Stilex ilacı çok geniş vücut dokularına uygulanmamalıdır. Bu uygulama sonrasında emilim daha fazla olacağı için hastalarda ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir.

Stilex jel için önerilen kullanım süresi 7 gündür. 7 gün içerisinde Stilex ilacının etki göstermesi beklenir. Eğer bu zaman zarfında hastalar herhangi bir iyileşme görmezlerse ilacı veren doktora gidilmelidir. Doktora gitmek yerine ilacı kullanmaya devam ettirmek ya da dozunu arttırmak tedaviden çok zarar sağlar.

İlginizi Çekebilir – 2 Günde 5 Kilo Verdiren İngiltere Diyeti

İlginizi Çekebilir – Diprospan İğne Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanıcı Yorumları

İlginizi Çekebilir – Saneloc 50 mg Nedir? Ne İşe Yarar?

Stilex Jel Eczane Fiyatı 2022

Stilex jel fiyatları 2022 yılında 12 TL ila 15 TL aralığındadır. Satış fiyatı değişiklik gösterebilir. Stilex jel 30 gramlık alüminyum tüplerde kullanıma hazır bir şekilde bulunur. İlaç satın alındıktan sonra yeterli miktar jel ele alındıktan sonra ilgili yere uygulanabilir.

Stilex JelPin

Stilex Jel Yararları

Stilex ilacının en önemli yararı tek bir ilaç ile 3’lü etki alınabilmesidir. İlaç içerisinde bulunan ve birbirlerinin etkisini azaltmayan tıbbi maddeler aynı anda anestezik etki, kaşıntı giderme ve antienflamatuar etkinin görülmesini sağlar.

Stilex jelin lidokain içermesi nedeniyle sorunlu deri bölgesinde anestezik bir etki oluşur. Bu nedenle hastalar ilaç uygulaması sayesinde daha az acı hissederler. Örneğin Stilex jel arı sokması durumunda kullanıldığında arı iğnesinin yarattığı acı en az seviyeye iner.

İlacın antienflamatuar etkisi sayesinde deride çok ciddi reaksiyonlar gelişmez. Örneğin birinci derece yanık sonrasında düzenli ve doğru bir şekilde Stilex jel kullanılırsa su toplama gibi semptomlar ortaya çıkmaz. Aynı zamanda ilaç kaşıntıyı da giderdiği için kaşımanın vereceği zararlar da ortadan kalkmış olur.

Stilex Jel Zararları

Stilex jel tıbbi içerikli bir ürün olduğu için doğru şekilde ve doğru dozda kullanılmazsa zararları olabilir. Bunun başında da diğer ilaçlar ile etkileşim ve çeşitli yan etkiler gelir.

Aynı zamanda uygulanmaması gereken vücut bölgelerine Stilex jel uygulanırsa bir dizi reaksiyon gelişebilir. Bu nedenle hastaların özellikle ağız içi ve göz çevresine bu ilacı uygulamaması gerekir. Ayrıca çocuk emziren annelerin de göğüs bölgesine yakın yerlere Stilex sürmemesi önerilir.

İlginizi Çekebilir!!!  Ursabay 250 Mg Nedir? Ne İşe Yarar?

Stilex Jel Kullanıcı Yorumları

Stilex jeli ilk defa kullanacak kişiler, bu ilacı daha önce kullanan hastaların yorumlarını merak edebiliyor. Bu ilacı daha önce kullanan kişilerin yaptıkları yorumlar genel olarak şu şekildedir;

 • Hastaların bir kısmı ilacın kaşıntı giderici etkisinin yüksek olduğunu ifade etmiştir. İlaç içindeki etken maddelerinin kaşıntıyı kısa süre içerisinde aldığı ve rahatlatma sağladığı söylenmiştir.
 • Stilex ilacını güneş yanığı sonrasında kullanan kişiler ilacın yanığı kısa süre içerisinde aldığını ifade etmiştir. Özellikle acıma ve kaşıntı ile seyreden güneş yanığı durumunda Stilex jelin etkili olduğu ifade edilmiş.

Stilex jeli doğru miktarda ve doğru şekilde uygulayan hastalar yüksek oranda etki görmüştür. Bu da yorumlarda açıkça görülmektedir.

Stilex Jel Muadili

Stilex ilacındaki tıbbi maddeler başka ilaçlarda da mevcuttur. Stilex muadili olarak geçen bu ilaçlar aynı etki mekanizmayı göstererek tedaviyi sağlar. Stilex muadili olup aynı etken maddelerini içeren ilaçlar ve formları şu şekilde sıralanabilir;

 • STIDERM 30 G jel
 • SOLERAT 30 G jel
 • K-FENIDEX 30 G jel

Stilex JelPin

Stilex Jel Neye İyi Gelir?

Stilex jelin kullanıldığı rahatsızlıklar şu şekildedir;

 • Böcek sokması
 • Güneş yanığı
 • Birinci dereceden diğer yanıklar
 • Kurdeşen
 • Kaşıntı

Stilex ilacının kullanılması önerilen sağlık sorunları bu şekildedir. Aynı zamanda benzer etkiye sahip diğer deri sorunlarında da doktor onayı olması halinde kullanılabilir.

Stilex Jel Pişik için Kullanılır mı?

Pişik bir tür deri iltihabıdır. Bu rahatsızlıkta enflamasyon süreci olduğu için Stilex ilacından faydalanılabilir. Stilex ilacındaki etken maddeleri pişiğin ortaya çıkardığı kaşıntı ve iltihabi süreci giderebilir.

İlginizi Çekebilir – 2 Günde 5 Kilo Verdiren İngiltere Diyeti

İlginizi Çekebilir – Diprospan İğne Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanıcı Yorumları

İlginizi Çekebilir – Saneloc 50 mg Nedir? Ne İşe Yarar?

Stilex Jel Yan Etkileri

Her tıbbi ilaçta olduğu gibi Stilex jel ilacında da bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu yan etkilerin görülme sıklığı her hastada aynı değildir. Ayrıca yan etkiler farklı şiddetlerde ortaya çıkabilir.

Stilex jel yan etkileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Deride kızarıklık
 • Anaflaktik şok
 • Nefes alma problemleri
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Kalp çarpıntısı
 • Ateş basması
 • İştah kaybı
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi

Stilex Jel Saklanması

Stilex ilacının çocukların ulaşamayacağı yüksek yerlerde saklanması gerekir. Ayrıca ilacın saklandığı yerin oda sıcaklığında olması gerekir.

İlginizi Çekebilir!!!  Desmont 5 MG/10 MG Nedir? Ne İşe Yarar?

Stilex Jel Prospektüsü

Stilex ilacının kutusunda bulunan kâğıttan ve Stilex üreticisinin internet sitesinden Stilex prospektüsüne ulaşmak mümkündür. Stilex prospektüsünde hastaların uyması gereken bütün talimatlar bulunur. İlaç kullanılmadan önce prospektüsteki bu bilgilere bakılmalıdır.

Stilex Jel Şikayetleri

Stilex ilacını kullanan kişiler ilacın bazı etkilerinden dolayı şikayetlerde bulunmuştur. Bu şikayetlerin başında da ilacın uygulandığı yerde ortaya çıkan kızarıklıklar ve lokal ısı artışı gelmektedir.

Bu yan etkiler ve şikayetler çok az bir hasta grubundan dile getirilmiştir. Yani ilacı yeni kullanacak olan kişilerde bu etkilerin oluşma riski çok azdır.

Stilex Jel Günde Kaç Kez Kullanılır?

Stilex jel günde birkaç kez kullanılabilir. İlaç için önerilen kullanım sıklığı günde 3 ila 4 keredir. Bu kullanım sıklığı derideki soruna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

İlacın ne sıklıkla kullanılması gerektiğine dermatoloji doktorları karar verir. Hastalar ilacı ne kadar kullanacağını bilmiyorsa doktora ya da eczacıya danışabilir.

İlaçtan daha fazla verim almak için kullanım sıklığı arttırılmamalıdır. Bu tedaviyi hızlandırmaktan çok derinin daha fazla tahriş olmasına ve dolaşımda daha fazla ilaç etkeninin dolaşmasına yol açar. Yani kısaca hastaların önerilen kullanım sıklığına uymaları önerilir.

Stilex JelPin

Stilex Jel Sivilceye İyi Gelir mi?

Stilex jel sivilce esnasında kullanılabilir. Sivilce nedeniyle ortaya çıkabilecek kaşıntı ve ağrı durumunda Stilex jel etkili olabilir.

Stilex Jel Kullananlar

Stilex jel kullananlar ilacın prospektüsünde yer alan kullanım talimatlarına uymalıdır. Aynı zamanda ilacı aldıkları eczacının talimatlarına da uymalıdır.

Stilex gibi ilaçlar her ne kadar jel formunda olsa da esasen bir ilaçtır. Stilex’in jel formunda bulunması onun zararsız olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle kullanımda aşırıya kaçılmamalıdır.

Stilex Jel Uçuğa İyi Gelir mi?

Uçuk durumunda vücutta kaşıntı ve hafif düzeyli ağrı oluşabilir. Stilex uçuk durumunda olumlu etki göstereceğinden doktor onayıyla birlikte kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir – 2 Günde 5 Kilo Verdiren İngiltere Diyeti

İlginizi Çekebilir – Diprospan İğne Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanıcı Yorumları

İlginizi Çekebilir – Saneloc 50 mg Nedir? Ne İşe Yarar?

Stilex Jel Yanığa İyi Gelir mi?

Stilex jel ilacının kullanım alanlarında birinci dereceden yanıklar da vardır. Birinci derecede yani hafif düzeyde yanığı olan kişiler Stilex ilacını kullanabilir. Daha ciddi düzeydeki yanıklarda Stilex jel kullanılmamalıdır. Bu yanıklarda vücut boşluklarına ilaç kullanımı zararlı olabilir.

Stilex Jel Uyuza İyi Gelir mi?

Şiddetli kaşıntı ile seyreden uyuz durumunda Stilex kullanılabilir. Stilex mevcut kaşıntıyı giderebileceği için hastayı rahatlatabilir. Uyuzda Stilex kullanımı yalnızca mevcut belirtileri giderir. Hastaların uyuzdan tamamen kurtulmaları için uyuz etkenine yönelik tedavi olması gerekir.

Stilex Jel SGK Karşılıyor mu?

Stilex jel,SGK tarafından karşılanır. Ayrıntılı bilgi için eczacıya danışılabilir.

Stilex Jel Hangi Firma Üretiyor?

Stilex jel, Abdi İbrahim firması tarafından üretilir. Üretim yeri İstanbul’dur.

YouTube video

5/5 - (1 vote)

Yorum yapın

5
greencoffeedietnow.com -
ACIBADEM Health Point -