Gebelik

Yumurtlamadan Kaç Gün Sonra İdrarda Gebelik Belli Olur?

Yumurtlamadan Kaç Gün Sonra İdrarda Gebelik Belli Olur?

Gebelikten şüphelenilmeye başlanması ile beraber anne adaylarını gebeliğin tespitini yapma heyecanı sarar. Peki bu gebelik ne zaman anlaşılır ve yumurtlamanın üzerinden ne kadar geçmesi gerekir? Bu konu hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Gelin şimdi bu cevapları aramaya başlayalım.

Yumurtlamadan Kaç Gün Sonra İdrarda Gebelik Belli Olur?

Yumurtlamanın ardından en az 10 günlük sürenini geçmesi ile beraber gebelik testlerinin yapılması tavsiye edilir. Anne adayları hedef alınarak yapılan araştırmalarda da yumurtlamanın üzerinden 10 gün ve daha üzeri geçenlerde gebeliğin belli olduğu gözlemlenmiştir.

Yumurtlamadan Kaç Gün Sonra İdrarda Gebelik Belli Olur?Pin

İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamilelik Belli Olur?

İlişkinin ardından döllenmenin ne zaman gerçekleşeceği tam olarak bilinemez. Sperm, vajina içerisinde 1 ile 3 gün aralığında canlılığını koruyabilir. Bu nedenle ilişkinin ardından geçen 3. günde de döllenme yaşanabilir. Döllenmenin gerçekleşmesi sonrasında yumurtanın embriyo haline gelmesi ve rahme tutunması ise 4-5 gün sürer.

İlginizi Çekebilir!!!  Korpus Luteum Nedir? Korpus Luteum Ne İşe Yarar?

Bu nedenle hamilelik belirtilerinin ilişkinin ardından 2 hafta geçmesi ile beraber ortaya çıkabileceğini söyleyebiliriz. Belirtilerin görülmesi ile beraber de gebelikten şüphelenebilir ve gerekli testleri yapabilirsiniz.

İdrarda Gebelik Testi En Erken Ne Zaman Belli Olur?

Gebelik yaşayıp yaşamadığını merak eden birçok anne adayının ilk olarak idrarda gebelik testine başvurduğunu görüyoruz. Eczaneden alınabilmesi ve kolayca uygulanabilmesi nedeniyle ilk tercih olan bu test, oldukça pratiktir.

Ancak, hamileliğin başlaması ile beraber artış gösteren beta hCG hormonu kanda yapılan testlere göre idrarda daha geç tespit edilir. Bu nedenle, embriyonun rahme yerleşmesinin ardından geçen 3 veya 4 gün sonrasında idrarda gebelik testleri beta hCG tespiti yapabilir.

Beklemekte olduğunuz adet dönemine göre de gebelik testi yapmanız gereken zamanı belirleyebilirsiniz. Beklediğiniz adet döneminin 3 gün öncesinde yapacağınız testler yüzde 49 gibi yüksek bir oranda yanılma payına sahiptir. Bu yanılma payı gün geçtikçe azalır ve beklediğiniz adet döneminin 7 gün sonrasına gelindiğinde yüzde 4’e kadar düşer.

Beklemekte olduğunuzun adet döneminin üzerinden 10 gün geçmesi durumunda ise testlerin yanılma payı neredeyse yok denecek kadar az olur.

Yumurtlamadan Kaç Gün Sonra İdrarda Gebelik Belli Olur?Pin

1 Haftalık Gebelikte Beta HCG Kaç Olmalı?

Gebeliğin ilk haftasında henüz hamileliğiniz tam olarak başlamış sayılmaz. Bu nedenle beta hCG hormonu seviyenizin de hamile olmayan bir kadında olduğu gibi 0-10 IU/ml aralığında olması beklenir. Gebeliğin 3. haftasına gelmeniz ile bu hormon 5-50 IU/ml aralığına ulaşır ve haftalar geçtikçe artmaya devam eder.

İlginizi Çekebilir!!!  34. Hafta Gebelik – Hafta Hafta Hamilelik

Hamile Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

Hamile olup olunmadığının nasıl anlaşılabileceğinin de birçoğunuzun en büyük merak konularından biri olduğunu görüyoruz. Hamilelikten şüphelenilmesi için öncelikle birtakım belirtileri görmeniz gerekir. Baş ağrısı, mide bulantısı, göğüslerde hassasiyet başta olmak üzere bazı hamilelik belirtilerini hissetmeye başlarsınız.

Bu belirtilerin görülmesi ise başlı başına hamilelik tespiti yapılmasında yeterli olmaz. Hamileliğinizi öğrenmeniz için gebelik testlerine başvurmanız gerekir. Bunun için de eczaneden bir idrarda gebelik testi alabilir ve kolayca uygulayabilirsiniz. Ancak, bu testlerin yanılma payı az da olsa bulunur.

Kesin bir sonuca ulaşmak adına yakınınızda bulunan bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi yaptırabilirsiniz. Bu sayede net bir sonuca ulaşabilir ve hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Yumurtlamadan Kaç Gün Sonra İdrarda Gebelik Belli Olur?Pin

Çatlatma İğnesinden Kaç Gün Sonra Test Yapılır?

Çatlatma iğnesi yapılması ile beraber beta hCG hormonu seviyesinde de bir artış yaşanır. Bu artışa bağlı olarak da yapılan gebelik testleri pozitif sonuç verebilir. Ancak, bu sonuçlar bazen yanıltıcı olabilir. Bu nedenle, testi yapmanız için adet döneminizi takip etmenizi ve beklenen adetinizin 1 hafta sonrasında test yapmanızı öneriyoruz.

Gebelik Testi En Erken Ne Zaman Sonuç Verir?

Gebelik testlerinden erken sonuç almak için erken gebelik testlerine başvurabilirsiniz. Bu testleri, beklemekte olduğunuz adet dönemizin 1 hafta öncesinde veya ilişkinizin 1 hafta sonrasında yaptığınızda sonuç alabilirsiniz. Yine de kesin bir sonuca ulaşmak adına kanda gebelik testi yaptırmanız yararlı olacaktır.

İlginizi Çekebilir!!!  1. Hafta Gebelik – Hafta Hafta Hamilelik

İdrar Testi İlişkiden Kaç Gün Sonra Yapılır?

Şüphelenmekte olduğunuz ilişkinizin üzerinden 10 gün geçmesi ile beraber yapacağınız idrar testlerinden güvenilir sonuçlar alabilirsiniz. Bunun yanı sıra size yakın bir sağlık kuruluşuna giderek kan testi de yaptırabilir ve daha kesin sonuçlar alabilirsiniz.

Yumurtlamadan Kaç Gün Sonra İdrarda Gebelik Belli Olur?Pin

Hamilelik Testi Fiyatları 2020

Hamilelik testleri, modellerine bağlı olarak farklı fiyatlarda olabilir. Popüler olan bazı gebelik testlerine baktığımızda 3-5 TL aralığında olan markalar olduğu gibi 15-20 TL aralığında da olanları görüyoruz.

Kanda yapılan hamilelik testleri ise bu testlere göre daha pahalıdır ve yaptırdığınız sağlık kuruluşuna göre ücretleri farklılık gösterebilir. 100 TL gibi bir ücrete kadar yaptırabileceğiniz bu testi 20-30 TL’ye yapan bazı sağlık kuruluşları da bulunur. Fiyatlar hakkında detaylı bilgi almak için ilgili sağlık kuruluşunu aramanızı tavsiye ediyoruz.

Gebelik Testinde İkinci Çizgi Neden Silik Çıkar?

Büyük bir heyecan ve beklenti ile yapılan gebelik testlerinde bazen silik bir çizgi ile karşılaşabilirsiniz. Bu durum sonucunda da kendinizi şüphe ve belirsizlik içerisinde bulmanız mümkündür. Nadiren karşılaşılan bir durum olsa da karşılaşıldığında ne anlam çıkarılacağının büyük bir merak konusu olduğunu görüyoruz. İşte gebelik testinde ikinci çizginin silik çıkmasının bazı nedenleri:

  • Yanlış bir şekilde testi uygulamak
  • Gebeliğin erken zamanlarında testi yapmak
  • Buharlaşma
  • Fazla sıvı tüketimi sonucu seyrelmiş idrar ile testin yapılması
  • Kimyasal gebelik bulunması

İşte bu gibi nedenlerden dolayı yaptığınız testte silik çizgi oluşabilir. Bu durumlar karşılaşmanız halinde, başka bir test edinerek tekrar uygulamanızı veya bir doktora giderek kan testi yaptırmanızı öneriyoruz. Eğer testi tekrar yapmaya karar verirseniz, kullanım talimatlarını detaylıca okumanız gerekir. Bunun yanı sıra testi sabahki ilk idrarınız ile yapmak da alacağınız sonuçların güvenilirliğini arttırır.

Rate this post

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
6