Haber

Ülkemizde Kadınlara Yönelik Öfke

Üsküdar Üniversitesi tarafından düzenlenen bir araştırmada, ülkemizde kadınlara yönelik öfke ve şiddetin çok yüksek oranlarda olduğu görüldü. Ülkemiz genelinde kadınların da yüksek şiddet eğilimi içinde olduğu görülmesine rağmen, erkeklerin uyguladığı şiddetin dozu daha yüksek olduğundan kadınlar daha çok zarar görüyor.

Genç yaştaki bireyler kadın erkek fark etmeksizin en yüksek şiddet eğilimini bulundurmakta. Özellikle 20li yaşlarındaki bireylerde öfke ve saldırganlık çok yüksek oranlarda ulunmuştur. Bunun nedeni olarak ise gençlerin hayat koşulları içerisinde zorluklar yaşaması, işsizlik ve parasızlık gibi pek çok sıkıntı ile boğuşmak durumunda kalması olarak görülebilmektedir.

Devlet Koruması Yeterli Değil

Ülkemizde her geçen gün daha da artan kadın cinayetleri nedeniyle yağılan bu araştırmanın çarpıcı sonuçları bulunmaktadır. Erkeklerin şiddet uygularken daha çok tahribata yol açtığı araştırma ile desteklenmektedir. Devletin aile içi şiddete müdahale ile ilgili büroları mevcut olmasına rağmen şiddetin önüne geçmekte yetersiz kalmaktadır. Ülkemizde şiddet vakalarının çoğunda alkol ve madde kullanımı bulunduğu da istatistikler ile desteklenmektedir.

Ülkemizin kültürel yapısı gereği kadının özgü ve güçlü olmasına hazır olmadığı da araştırmadaki bulgulardan önemli bir tanesi olmuştur. Bu bulgu üzerine devlet kadınları cesaretlendirecek uygulamalarda bulunmuştur. Ancak yine de devlet desteği yeterli olamamaktadır. Şiddetin önüne geçilmesi kapsamında koruyucu olması gereken sığınma evleri yeterli olamamaktadır. Ayrıca eşitliğin kabul görmemesinden kaynaklı olarak kadınlar yöneticinin ısrarları ile şiddet gördüğü kocası ile barıştırılıyor ve zorla evlerine gönderiliyor. Bu durumda ülkemizde kadına yönelik şiddetin azalması için çok uzun bir yol kat etmek gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu