Haber

Kadın Girişimcinin Yardım Talebi

Samsun’da mantar üretim tesisi bulunan 37 yaşındaki Ayşe Geçer, 2017 yılında Samsun İlkadım ilçesinde borçlanarak iki adet mantar üretim tesisi açtı. Kadın girişimci tesislerden birini yeğeninin üzerine aldığını ancak zamanla yeğeni ile anlaşmazlık yaşamaya başladıklarını belirtti. Yeğeninin ayrıca kendisine 100 bin lira da borç bıraktığını belirten Geçer mantar tesislerini kapatmak zorunda kaldı.

Borçlarının fazlalığı nedeniyle çalışarak bu borçları ödeyemeyeceğini dile getiren kadın girişimci borçlarını ödeyebilmek için destek bekliyor. Desteği geri ödemeli olarak kabul edeceğini yalnızca borçlarını ödemek istediğini ve yeniden üretime geçmek istediğini bildiren kadın girişimci zor zamanlar geçiriyor.

Devletten Yardım İstiyor

2017 yılında kültür mantarı üretim tesisi açmak için devletin Genç Çiftçi projesinden yararlanmak isteyen Ayşe Geçer eşinin sigortalı olmasından dolayı bu projeden yararlanamadı. Bunun üzerine borçlanarak ipotek ile tesisini açan kadın girişimci o sıralar kendisi ile yaşayan ve işsiz olan yeğeni üzerine bazı evrakları tanımladı. Önceleri herhangi bir anlaşmazlık yaşanmazken, Geçer’in gelirleri arttıkça yeğeni kendisinden para talep etmeye başladı.

Yeğeninin talepleri üzerine aralarında anlaşmazlıklar yaşanmaya başlamasının ardından kadın girişimcinin yeğeni tesisin kendisine ait olduğunu söyleyerek evi terk etti. Tesisin borçları Ayşe Geçer’in üzerine olduğundan kadın girişimci hem tesisinden oldu hem de pek çok borcu oldu. Geçer borçlarını ödeyebilmek ve yeniden üretime geçebilmek için devletten geri ödemeli yardım bekliyor.

Daha Fazla Göster

Elif Karakaş

1986 Çanakkale doğumlu. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Gelibolu Piri Reis Meslek Yüksek Okulu Turizm Otelcilik mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an bayandoktor.com da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu