Geraks Oral Sprey Nedir? Ne İşe Yarar?

Photo of author

By admin

OR [rank_math_breadcrumb]

Geraks Oral Sprey Nedir?

Etken maddesi klorheksidin diglukonat ve benzidamin HCl olan sprey formunda bir ilaçtır. İçeriği tatlımsı, nane aromalı, renksiz ve saydam renkte bir çözeltiden oluşmaktadır. Çözelti, 30 mililitrelik aplikatörü bulunan bir şişe içinde kullanıma sunulmuştur. 

Etken maddesi klorheksidin diglukonat ağız içinde yer alan mikroorganizmaları yok edip çoğalmasını önleyici bir etkiye sahiptir. Diğer bir etken maddesi olan benzidamin HCl ağız ve boğaz içinde oluşmuş inflamasyonun tedavi edilmesini sağlar ve ağız mukozasında bulunan ağrıları giderir. 

Bu etkisi sayesinde Geraks oral sprey non-steoridal antiinflamatuar ilaçlar sınıfında değerlendirilir. Ayrıca etken madde olan HCl uygulanan bölgedeki sinir hücrelerini uyuşturarak bölgenin hissizleşmesini sağlar. Böylece Geraks oral sprey lokal anestezik madde olarak da kullanımı mevcuttur.  

Geraks Oral SpreyPin

Geraks Oral Sprey Ne İşe Yarar?

Geraks oral sprey antimikrobiyal yani mikropları öldürücü ve mikropların çoğalmasını önleyici etkisi sayesinde ağız ve boğazda oluşmuş olan iltihapları tedavi edici etkiye sahiptir. Bu da yutma fonksiyonunu kolaylaştırmayı sağlar. 

Vücuttaki sinir hücrelerine etki ederek hissetme durumunu yok eder. Böylece bölgesel anestezi oluşturur. Geraks oral spreyinin özellikle diş hekimleri tarafından herhangi bir işlem yapmadan önce bölgesel anesteziyi sağlayıcı işlevi vardır. 

Oral mukozadaki mikroorganizmaları öldürüp çoğalmalarını önleyerek ağız mukoza dokusunun hijyenini sağlar.  Ağız ve boğazdaki iltihaplar için kullanıldığında ağrıyı tedavi eder ve bireyin rahat bir şekilde nefes alıp vermesinin sağlar.

İlginizi Çekebilir – 2 Günde 5 Kilo Verdiren İngiltere Diyeti

İlginizi Çekebilir – Diprospan İğne Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanıcı Yorumları

İlginizi Çekebilir – Saneloc 50 mg Nedir? Ne İşe Yarar?

Geraks Oral Sprey Nasıl Kullanılır?

Aplikatöre sahip 30 mililitrelik bir şişe içinde bulunan ilaç sprey formundadır. Yalnızca ağız içine kullanılması gerekmektedir. Göz ve kulak gibi organlarınız için kullanıma uygun değildir. Eğer göz ile temas ederse göz bol su ile yıkanmalıdır. İlacı herhangi bir şekilde seyreltmeden direkt içindeki sprey kullanılmalıdır. 

İlginizi Çekebilir!!!  Abilify 5 mg 28 Tablet Nedir? Ne İşe Yarar?

İlaç ilk kez kullandığında şişeyi yüzden uzak bir bölgeye tutularak düzenli bir püskürme oluşana kadar boş bir alana sıkılır. Artık püskürtme işlemi yapılabiliyorsa spreyin baş kısmı ağız içine sıkılır. Ağzın geniş bir şekilde açılması uygulamayı kolaylaştıracaktır. Bu işlem en az 4 defa olacak şekilde ağız mukozasının farklı bölgelerine uygulanmalıdır. 

Ağız mukozasının hijyeni sağlamak amacıyla kullanılıyorsa çözelti bir dakika ağız içinde tutulmalıdır. Uygulama sonrası ilaç karton kutusuna dikkatli bir şekilde yerleştirilip dik bir şekilde çocukların ulaşamayacağı bir yerde muhafaza edilmelidir. Ağza sıkılan sıvı kesinlikle yutulmamalıdır. İlaç ağızdan tükürerek uzaklaştırılmalıdır. 

İlaç ağız içinde, dil ve dişlerde geçici olarak renk değişikliklerine neden olur. Bu yüzden spreyi kullanmadan önce dişleri fırçalamak yararlı olacaktır. Geraks oral sprey 6 yaş altı için kullanıma uygun değildir. Hamilelik ve gebelikte kullanım konusunda net bir bilgi yoktur. Ancak doktor onayı olmadan gebelikte ve emzirme döneminde Geraks oral sprey kullanımından kaçınılmalıdır.

Geraks Oral Sprey Ne için Kullanılır?

Sprey ağız mukozasında yer alan yaraları ve iltihapları iyileştirmek için kullanılır. Ağız mukozasında bulunan mikroorganizmaları yok eder ve bu mikroorganizmaların çoğalmasını engeller. Bu etkisi sayesinde Geraks oral sprey ağız hijyeni sağlamak amacıyla da kullanımı bulunmaktadır. 

Özellikle diş hekimleri tarafından herhangi bir işlem yapmadan önce ağız bölgesinde aneztezik etki oluşturmak için kullanılır. Özetle Geraks oral spreyi; ağızda ve boğazda antisepsi sağlamak için, yutma işlevini rahatlatmak ve kolaylaştırmak için, diş eti rahatsızlıklarının belirtilerini gidermek için, diş hekimleri tarafından yapılacak işlemlerden önce profilaksi yani koruma amaçlı kullanılır.

Geraks Oral Sprey Eczane Fiyatı 2022

Geraks ilacının formlarına göre satış fiyatları şu şekildedir;

 • GERAKS gargara 200 mL fiyatı: 7.15 TL
 • GERAKS 30 ml oral sprey fiyatı: 8.69 TL

Geraks Oral Sprey Yararları Nelerdir?

 • Ağız hijyenini sağlar
 • Ağız kokusunu önler
 • Ağızda bulunan zararlı mikroorganizmaları yok eder ve bu zararlı mikroorganizmaların çoğalmasını önler
 • Ağızda bulunan yara ve iltihapları tedavi eder
 • Boğazda bulunan yara ve iltihapları tedavi eder
 • Yutma fonksiyonunu rahatlatır ve yutmayı kolaylaştırır
 • Diş eti problemlerini tedavi eder
 • Ağrı hissini önler
 • Diş hekimlikte kullanılan ağrı verici işlemlerin kolay ve ağrısız bir şekilde uygulanmasını sağlar
İlginizi Çekebilir!!!  Fito Krem Nedir? Nasıl Kullanılır? Kullanıcı Yorumları

Geraks Oral SpreyPin

Geraks Oral Sprey Zararları Nelerdir?

 • Ağız boşluğu dışında kulak ve göz gibi bir organa uygulanması bu organlarda zarar verici bir etki oluşturabilir. 
 • Ağız içinde, diş ve dilde renk değişiklikleri oluşmasına neden olmaktadır.
 • Geraks oral spreye karşı duyarlı kişilerde ciddi sorunlara yol açabilir.
 • Ağızda kuruluk ve geçici oluşan uyuşma hissi yaratabilir
 • Ağızda batma ve yanma hissi
 • Uzun süre kullanımı ağızda tat alma hissini bozar
 • Uzun süre kullanımı ağız mukoza dokusunda soyulmalara neden olur. Bu soyulmalara bağlı ağrı, yanma, yemek yemede zorlanmalara neden olabilir.
 • Uzun süre kullanım ağız içinde bulunan diğer faydalı mikroorganizmaların yok edilmesine neden olabilir.
 • Gebelikte ve emzirme döneminde fetüs, yenidoğan ve bebekte istenmeyen yan etkiler oluşturabilir.

Geraks Oral Sprey Kullanıcı Yorumları 

Geraks kullanıcı yorumları genellikle olumludur. İlacı kullanan kişiler ilacın etkinliğinden memnun kalmıştır.

Yalnızca bazı hastalar ilacın gösterdiği nadir yan etkilerden dolayı olumsuz yorum bildirmiştir. Ancak bu yorumlar yok denecek kadar azdır.

İlginizi Çekebilir – 2 Günde 5 Kilo Verdiren İngiltere Diyeti

İlginizi Çekebilir – Diprospan İğne Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanıcı Yorumları

İlginizi Çekebilir – Saneloc 50 mg Nedir? Ne İşe Yarar?

Geraks Oral Sprey Prospektüsü

Geraks kullanması gereken hastaların prospektüsü okuyarak ilaç kullanım talimatlarını öğrenmesi gerekir. Normalde eczacılar ilacı verirken ilacın nasıl kullanılacağını anlatır. Ancak detaylı bilgi verme şansları olmadığı için geriye kalan bilgilerin prospektüs içerisinden tamamlanması gerekir.

Geraks ilacına ait prospektüs ilaç içinden çıkan kağıtlardır. Bu kağıtlar kaybolduysa ilacın şirketine ait web sitesinde Geraks prospektüsü bulunabilir.

Geraks Oral Sprey Reçetesiz Alınır mı?

Geraks oral sprey reçetesiz bir şekilde satın alınmaz. İlacı almak için bir doktorun elektronik ya da yazılı reçete vermesi gerekir.

Geraks Oral SpreyPin

Geraks Oral Sprey Muadili Var mı?

Geraks oral spreyin gargara formunun yanı sıra başka formlarda ve isimlerde muadilleri de vardır. Bu ilaçlar Geraks yerine tedavide kullanılabilir.

Geraks muadili olan ilaçlar şu şekildedir;

 • STREPSPRAY PLUS oral sprey
 • SEPTONAT gargara 200 ml şişe
 • PERIMEX PLUS 30 ml oral sprey
 • OROHEKS PLUS 200 ml gargara
 • KLOROBEN FORT 3 mg/ml + 2mg/ml 30 ml oral sprey
 • KLOREMIN oral sprey 30 ml
 • KLODAMIN oral sprey 30 ml
 • HEXINAT gargara 200 ml
 • HEXADAMIN oral sprey
 • HEXADAMIN gargara
 • GERAL oral sprey.30 ml
 • GERAL gargara 200 ml
 • FARHEX FORTE 30 ml sprey
 • FARDOBEN oral sprey 30 ml
 • FARDOBEN gargara 200 ml
 • ENMIKS gargara 200 ml
 • DUOHEKS gargara
 • DUOHEKS 30 ml oral sprey
 • CLODER PLUS 30 ml oral sprey
 • ANDOREX 200 ml gargara
İlginizi Çekebilir!!!  Zyban Tablet Nedir? Zyban Tablet Ne İşe Yarar?

Geraks Oral Sprey Etken Maddeler

30 mililitreden oluşan bir şişe içerisinde 36 mg klorheksidin diglukonat ve 45 mg benzidamin HCl bulunmaktadır.

Geraks Oral Sprey Şikayetleri

Geraks kullanıcılarının ilaç ile ilgili çok fazla şikayeti yoktur. İlacı kullanan kişiler daha çok nadir görülen tahriş vb. yan etkilerden şikayetçi olmuştur. Bu yan etkiler çok sık ortaya çıkmadığı için Geraks oral sprey şikayetleri sınırlıdır.

Geraks Oral Sprey Aç mı Tok mu Kullanılır?

Geraks oral spreyin kullanımında aç ya da tok kullanın şeklinde net bir ifadede bulunmak doğru değildir. Aç ya da tok kullanım bireysel tercihe kalmakla beraber kişi yaşam koşullarına göre kullanım şeklini ayarlayabilir. 

İlacı her gün düzenli bir şekilde kullanmak üzere birey kendine en uygun saatleri ayarlayarak aç ya da tok bir şekilde kullanabilir. Gün içinde beş kez kullanacak şekilde saatlere bölünerek düzenli bir şekilde kullanacak şekilde ayarlanmalıdır. Eğer mide bulantısı gibi rahatsız edecek durumlar yaratmıyorsa yemekten önce ya da sonra kullanılabilir.

Geraks Oral SpreyPin

Geraks Ağız Gargarası Yutulursa Ne Olur?

Gargara yaparken az bir miktarda gargara yutulması endişelenecek bir durum yaratmaz. Ancak yutulan gargara miktarı fazla ise mide problemlerine neden olabilir. 

Ayrıca genel anlamda sindirim sistemi organlarında çeşitli problemler oluşmasına neden olabilir. Eğer uzun süre ve fazla miktarda Geraks ağız gargarası yutulursa bir sağlık kuruluşuna başvurmak sağlığınız açısından önemlidir.

Geraks Ağız Gargarası Günde Kaç Kere Kullanılır?

Geraks ağız gargarası için önerilen genel doz 5 spreydir. Bu 5 doz yirmi dört saate düzenli olarak dağıtılarak kullanılabilir. Böylece düzenli bir şekilde belirli saat aralıklarında kullanım sağlanmış olur. Eğer gerekli olursa her 1½ -3 saatte bir tekrarlanır. 

İlginizi Çekebilir – 2 Günde 5 Kilo Verdiren İngiltere Diyeti

İlginizi Çekebilir – Diprospan İğne Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanıcı Yorumları

İlginizi Çekebilir – Saneloc 50 mg Nedir? Ne İşe Yarar?

Geraks İlaç Etkileşimleri

Geraks içeriğinde bulunan tıbbi içerikli maddelerin diğer ilaçlarla etkileşime geçmesi beklenmez. Gerkas için kanıtlanmış bir ilaç etkileşimi yoktur.

Yine de Geraks kullanması gereken hastaların kullandıkları mevcut ilaçları doktorlarına bildirmesi gerekir. Doktor mevcut durumu göz önünde bulundurarak önerilerde bulunur.

Geraks Ağız Gargarası SGK Karşılıyor mu?

Geraks ağız gargarası SGK tarafından karşılanmaktadır. Eczacılar ilacı verirken detaylı bilgiyi verecektir.

Geraks Ağız Gargarası Hangi Firma Üretiyor?

Geraks ağız gargarasını üreten firmanın adı İSTANBUL İLAÇ SAN. TİC. A.Ş. olarak geçmektedir.

YouTube video

Geraks Oral Spyrey ile alakalı tüm sorularınızı aşağıdan bizlere sorabilirsiniz.

Rate this post

Yorum yapın

5
greencoffeedietnow.com -
ACIBADEM Health Point -