Gebelik

Dış Gebelik Belirtileri En Erken Ne Zaman Başlar?

Dış Gebelik Belirtileri En Erken Ne Zaman Başlar?

Yüzde 2 gibi bir oranda karşılaşılan dış gebelik hakkında merak edilen konulardan birinin de belirtilerinin ne zaman görüleceği olduğunu görüyoruz. Bu yazımızda sizin için bu konuyu derledik ve dış gebelik hakkında detaylı bilgiler verdik. Gelin yazımızda bunları inceleyelim…

Dış Gebelik Belirtileri En Erken Ne Zaman Başlar?

Dış gebelik, genellikle gebeliğin 5. haftası itibarı ile belirtilerini göstermeye başlar. Dış gebeliğin tespit edilmesi ise genellikle 6 ve 8. hafta aralığında gerçekleşir.

Dış Gebelik Belirtileri En Erken Ne Zaman Başlar?Pin

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Dış gebelik, normal gebelikle ortaya çıkan belirtilerin bir çoğunu gösterir. Fakat, dış gebeliğin varlığını gösteren birtakım belirtileri de bulunur. Bunları sizler için şu şekilde sıraladık:

 • Vajinal kanama veya lekelenme
 • Bıçak saplanmasına benzer ağrılar
 • Karnın bir yanında hissedilen güçlü ağrı
 • Sindirim sistemi düzensizliği
 • Ani kilo kayıplar
 • Baş dönmeleri ve bayılma
 • Omuz veya boyunda ağrı
İlginizi Çekebilir!!!  İdrarda Gebelik Testi En Erken Ne Zaman Belli Olur?

İşte bu gibi belirtilerin gördüğünüz zaman, durumu mutlaka hekiminize bildirmeli ve gerekli kontrollerinizi gerçekleştirmelisiniz.

Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Dış gebelik, adet gecikmesi başta olmak üzere bütün hamilelik belirtilerine sahip olmanıza karşın rahmin içerisinde gebelik kesesinin tespit edilememesi sonucu belirlenir. Bunun yanı sıra, normal gebeliklerde beta hCG değeri düzenli olarak artış gösterirken, 48 saat içerisinde bu değerin artış göstermemesi dış gebelik şüphesini ortaya çıkarır.

Vajinal ultrasonda 1000 seviyesinde beta hCG, abdominal ultrasonda da 6000 veya daha fazla seviyede beta hCG ölçümü yapılmış olması gerekir. Eğer böyle bir ölçüm yapılamazsa, fiziksel tedavi, laboratuvar analizi ve ultrason muayenesi ile dış gebelik teşhisi konulabilir.

Dış Gebelikte Adet Görülür mü?

Dış gebelikte adet görülmesini beklenen bir durum olarak söyleyemeyiz. Fakat bu, görmeyeceğiniz anlamını da gelmez. Yalnızca görülme olasılığı oldukça düşüktür. Bu nedenle, adet olmanız halinde kuvvetli kasık sancıları şikayetiniz bulunuyorsa, dış gebelik ihtimali düşünülerek beta hCG değerleriniz test edilir.

Dış Gebelik Belirtileri En Erken Ne Zaman Başlar?Pin

Dış Gebelik Risk Faktörleri Nelerdir?

Dış gebelik oluşma ihtimalini arttıran bazı riskler vardır. Bu risklerden en yaygın olanı ise ilerleyen yaşlarda yaşanılan gebeliklerdir. Özellikle 35 ile 44 yaş arasında iseniz dış gebelik riskiniz daha fazla olur. Bunun dışında dış gebelik riskini arttıran faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Daha önceden dış gebelik görülmüş olması
 • Pelvik veya abdominal cerrahi operasyon geçmişi bulunması
 • PID de denilen Pelvik Inflamatuar Hastalığı yaşanması
 • Kürtaj
 • Gebelik önleyici RIA kullanımı sonrası gebe kalınması
 • Tüp ligasyonu işleminin ardından gebe kalınması
 • Cinsel yolla bulaşabilen başta Gonore ya da klamidya hastalıkları
 • Sigara kullanımı
 • Çikolata kisti (Endometriozis) görülmesi
 • Doğurganlığı arttırıcı tedavi görülmesi veya bu yönde kullanılan ilaçlar
 • Fallop tüpünde anormallik olması
İlginizi Çekebilir!!!  36. Hafta Gebelik – Hafta Hafta Hamilelik

Bu gibi faktörlerin dış gebelik riskinde artış sağladığını söyleyebiliriz. Eğer bu faktörlerden bir veya birkaçını bulunduruyorsanız, zaman kaybetmeden doktorunuza bildirmelisiniz.

Dış Gebelikte Beta HCG Artar mı?

Dış gebelikte beta hCG değeri normal gebeliklerde olduğu gibi artış göstermez. İki günlük aralıklarla yapılan bu ölçümlerde, eğer sağlıklı bir gebelik yaşanıyorsa, yaklaşık 2 katlık bir artış olması gerekir. Böyle bir artışın olmaması durumunda ise dış gebelikten şüphelenilir.

Dış Gebelik Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dış gebelikte, doktorunuzun ilk olarak hedefleyeceği durum, doğurganlığınızı etkilemeden dış gebeliğe son vermek olur. Bunun için de bazı cerrahi müdahalelerde bulunabilir. Bunları, genel anestezi, laparoskopi ve laparotomi işlemleri olarak sayabiliriz.

Fakat doktorunuzun önceliği, cerrahi müdahaleye gerek duymadan ilaç tedavisi ile gebeliğin sonlandırmak olur. Bunun için de kanser tedavisinde de kullanımı olan Metotreksat ilacı kullanılır. Bu ilaç, damar yolu ile size verilir ve hızla bölünen hücrelerin öldürülmesini sağlayarak gebeliğe son verir.

İlginizi Çekebilir!!!  Testosteron Hormonu Nedir? Hamilelikte Testosteron Hormonu Belirtileri

Dış Gebelik Belirtileri En Erken Ne Zaman Başlar?Pin

Dış Gebelik Ameliyatı Fiyatı 2020

Dış gebelik ameliyatı için sabit bir fiyattan bahsetmemiz mümkün değildir. Bu fiyat, hastanelere göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle, ilgili hastaneler ile iletişime geçerek fiyat hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Dış Gebelik Ameliyatı Nerede ve Kim Tarafından Yapılır?

Dış gebelik ameliyatını, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları gerçekleştirir. Bu nedenle dış gebelik ameliyatını, bu doktorların içerisinde bulunduğu devlet veya özel fark etmeksizin hastanelerde gerçekleştirebilirsiniz.

Dış Gebelik Ameliyatı Hakkında

Dış gebelik ameliyatı genellikle yarım saat ile 1 saat aralığında sürer. Ameliyat sırasında yaşanabilecek komplikasyonlara bağlı olarak ise bu süre uzayabilir. Ameliyatın ardından ise hasta, 12 ile 24 saat aralığında müşahede altında tutulur. Hastanın çalışan bir kişi olması halinde ise işine 4 ile 7 gün arasında dönebileceği belirtilir.

Dış Gebelik Belirtileri En Erken Ne Zaman Başlar?Pin

Dış Gebelik Ameliyatı Sonrası İlk Adet Ne Zaman Olur?

Dış gebelik ameliyatı geçirmenizin ardından, ilk adetinizi ortalama 1 ay sonra görebilirsiniz.

Dış Gebelik Ameliyatı Riskli mi?

Dış gebelik ameliyatlarını yüksek riskli bir ameliyat olarak tanımlayamayız. Fakat, operasyon esnasında veya devamında ortaya çıkabilecek komplikasyonlardan dolayı az da olsa riskli olabilir. Gebeliğin durumunun yanı sıra ameliyatın türüne göre de bu risk değişebilir. Tedaviniz esnasında ve ameliyat öncesinde böyle bir risk durumu bulunması halinde, doktorunuz tarafından durum tarafınıza iletilir.

Rate this post

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
5