Haber

Bu Kahveleri Kadınlar Yönetiyor

Türkiye’nin en güzel yerleşim yerlerinden biri olan Urla, geçtiğimiz aylarda ilk köy tiyatrosu ile gündeme gelmişti. Urla’nın bugün gündeme gelmesinin sebebi ise genellikle erkeklerde görmeye alıştığımız kahve sahiplerinin kadın olması… Urla’da kadınların işlettiği 2 köy kahvehanesi bulunuyor. Kadınların yönettiği bu kahvehanelerde ise tamamen farklı bir düzen işliyor. Kahve sahiplerinden biri olan Bahar Doğru, Barbados Köy kahvesini tam 10 yıldır işletiyor. Genellikle erkeklerin işletmeci olduğu durumu yıktıklarını ifade eden Bahar Doğru ayrıca kahvesinde küfre de yer verdirmiyor. Kadın işletmecisi olan kahvelere ayrıca sadece erkeklerin değil aynı zamanda kadınların da gelmeye başladıklarının altını çiziyor.

Kız Kardeşler Kahvesi

Urla’nın bir başka köyünde faaliyet gösteren kahvehane ise kız kardeşler tarafından işletiliyor. Kadın dayanışmasının da en önemli göstergesi olan bu durum ise tüm köy tarafından destekleniyor. İletmenin sahibi olan deniz Aslan ve ablası Yeliz Kaya, 3 yıl önce işletmeyi devraldıklarını söylüyor. Kahveyi satın aldıktan sonra zorlu bir süreç yaşadıklarını ifade eden kız kardeşler, daha sonra kendilerine tepki ile bakanların bile kahvelerine uğradıklarını söylüyor. Hem evli hem de çocuklu olmalarının işleri zorlaştırdığının da altını çizen kız kardeşler ev ve iş arası mekik dokuduklarını ama bu durumun onları yormadığını ifade ediyor. Ayrıca erkeklerin içinde çalışmasına yönelik tepki de aldıklarını ifade eden kız kardeşler artık iş yaşamında kadın ve erkek ayrımının olmadığını ifade ediyor.

Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu