Yaşam

ABD’de Hücrede Doğuma Dava Açıldı

Gündemde yer alan habere göre Amerika Birleşik Devletleri’nin Denver kentinde yer alan hapishane hücresinde tek başına doğum yapmaya zorlanan kadın, Denver polisine ve belediyeye karşı dava açtı. İlgili olay Amerikan basınında geniş yankı bulurken ortaya çıkan kamera görüntüleri de izleyenleri şok etti. Geçtiğimiz yıl meydana gelen olayda kadın, çarşamba günü bölge mahkemesine dava açtı ve olay basına yansıdı.

İlgili olayda hamile mahkum Diane Sanchez isimli kadın, doğum yaparken en az 8 gardiyan ve hemşireden yardım istediğini açıklarken hapishane yönetimi dahil kimsenin kendisine yardım etmediğini açıkladı. Doğum yaparken çığlıklar içinde kaldığını yine de kimsenin yardıma gelmediğini ifade eden kadın, bebeğini soğuk olan yatağında tuvaletin yanında dünyaya getirdiğini ifade etti. Denver Polisi ise davranılması gerekenin davranıldığını ileri sürerken tek başına hücrede doğuma zorlanan kadın ise olayı mahkemeye taşıdı.

Kamera Görüntüleri Ortaya Çıktı

Denver yerel televizyon kanallarından KDVR News’in yaptığı habere göre açılan davada görevlilerin yasal ve ahlaki olarak görevlerini yerine getirmediği ifade edilirken Diana Sanchez aynı zamanda yeni doğan bebeğe de yapılması gerekenlerden hiçbirinin yapılmadığını söyledi. Kadının ifadesine göre yeni doğan bebeğin ağzının, burnunun temizlenmediği, K vitamini verilmediği ve Hepatit B aşısının da yapılmadığını açıkladı. Hapishane müdürü Sanchez’in tıbbi ünitede olduğunu iddia ederken ortaya çıkan kamera görüntüleri kadının odasında ifadesinde yer aldığı gibi doğum yaptığını gösteriyor.

Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu