Gebelik

Evde Koca Karı Yöntemiyle Yapılabilecek Gebelik Testleri

Eski Usul Hamilelik Testleri Nelerdir?

Halk arasında geçmişten itibaren kullanımına devam edilen ve farklı malzemelerin kullanıldığı bazı hamilelik testleri mevcuttur. Tabiri caizse kocakarı yöntemi olarak tanımlanabilen bu testler, kesinlikle bilimsel bir dayanağa sahip değildir ve kesin sonuç alınmasını sağlamazlar.

Hamile Olup Olmadığımı Doktora Gitmeden Nasıl Anlarım?

Doktora gidilmeden hamile olunup olunmadığının anlaşılması için görülmesi beklenen bazı belirtiler mevcuttur. Göğüslerde şişlik veya ağrı yaşanması, vajinal akıntı veya lekelenme yaşanması, kramplarda veya kasılmalarda artış yaşanması ve sık idrar çıkma isteği görülmesi bu belirtilerin en yaygın olanlarıdır.

Bu belirtilerin yanı sıra evde yapılan idrarda gebelik testleri yardımıyla da gebelik tespiti yapılması mümkündür. Ayrıca halk arasında yaygın olan eski usul hamilelik testleri de yapılabilse de en net sonucu almak için kanda gebelik testi yaptırılması tavsiye edilmektedir.

Evde Koca Karı Yöntemiyle Yapılabilecek Gebelik Testleri

İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

İlişkiye girilmesinin ardından ilk olarak döllenmenin yaşanması gerekmektedir. Bu döllenme sürecinde spermin yumurta hücresini döllemesi gerekir. Ancak bu durum oldukça zorlu bir süreci gerektirir. Milyonlarca sayıdaki sperm hücresinin birçoğu yumurtalara ulaşabilse de sadece bir tanesi seçilir. Bu spermlerin vajinada canlı olarak kalması ise 24-72 saat arası mümkün olduğundan dolayı döllenmenin ilişkiden 3 gün sonra bile gerçekleşmesi mümkündür.

Tamamlanan döllenme süreci sonrasında ise yumurta embriyo haline geçerek rahime tutunacaktır. Bu süreç de karmaşık olup birçok faktör tarafından etkilenebilir. Gerçekleşmesinin ise 4-5 gün içerisinde olması beklenmektedir.

Bütün bu nedenlerden dolayı ilişki sonrası hamileliğin hemen gerçekleşmeyeceği ve belirtilerin ortaya çıkmasının 2 haftayı bulabileceği söylenebilir. Hamileliğin anlaşılmasının da ilişkinin 10 ile 14 gün sonrasında mümkün olacağı belirtilmektedir.

Evde Koca Karı Yöntemiyle Yapılabilecek Gebelik Testleri

Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Evde hamilelik testi için en yaygın olan ve tavsiye edilen idrarda yapılan gebelik testleridir. Kolaylıkla satın alınabilen ve kısa sürede yüksek oranda doğru sonuçlar alınabilen bir test türüdür.

Bunun yanı sıra eskiden günümüze kadar uzanan ve birçok materyal ile yapılabilen kocakarı yöntemleri olarak bilinen bazı gebelik türleri de mevcuttur. Bunların herhangi bir bilimsel dayanağı olmadığı için kesin bir sonuca ulaşılması mümkün değildir.

Evde Koca Karı Yöntemiyle Yapılabilecek Gebelik Testleri

Parmakla Hamilelik Testi

Parmakla yapılan hamilelik testi bilinen en eski hamilelik testi yöntemlerinden birisidir. Günümüzde bulunan modern hamilelik testlerinin bulunmadığı dönemlerde doktorların da bu testi yaptıkları belirtilir. Bunun yanı sıra gebelik testlerine ulaşma şansı olmayanların halen bu yönteme başvurdukları da görülür.

Bu testin yapılışı ise iyice yıkanan parmağın rahme dokundurulması ile gerçekleşir. Bu dokunuş ile beraber sertlik hissedilmesi durumunda hamile olunmadığı anlaşılır. Herhangi bir sertlik gelmiyor olması ise rahmin yukarıda oluşuna ve hamilelik durumunun söz konusu olduğuna işarettir. Kesin bir sonucu olmamakla birlikte kocakarı yöntemleri arasında en yaygın olan ve doğruya en yakın sonuçları veren yöntem parmakla hamilelik testleridir.

Evde Koca Karı Yöntemiyle Yapılabilecek Gebelik Testleri

Tuzla Gebelik Testi

Tuzla gebelik testlerinde öncelikle idrar bir kabın içerisine yapılır. Daha sonrasında bu kabın içerisinde yer alan idrarın üzerine bir miktar tuz eklenir. Tuzun eklenmesi ile beraber idrarda köpürme ve renk değişimi yaşanırsa hamilelik tespiti konulabileceği iddia edilir. Köpürme görülmemesi ve değişim yaşanmaması durumunda ise hamileliğin söz konusu olmadığı belirtilir.

Tuzla gebelik testlerinin yapılma sebebinin ise hCG hormonunun tuzla bir reaksiyon içerisine girdiğinin düşünülmesidir. Fakat böyle bir reaksiyonun varlığına dair herhangi bir bilimsel veri olmamakla beraber bu yönde bir çalışma da mevcut değildir.

Sonuç olarak bu testin kesin bir sonuç vermeyeceği belirtilebilir.

Evde Koca Karı Yöntemiyle Yapılabilecek Gebelik Testleri

Çamaşır Suyuyla Gebelik Testi

Çamaşır suyuyla yapılan gebelik testlerinde de idrar, önceden 2 yemek kaşığı çamaşır suyu eklenmiş bir kabın içerisine yapılır. Bunun sonucunda bir köpürme gerçekleşmesinin hamilelik olunduğuna işaret olduğu söylenmektedir. Aksi halde ise hamilelik söz konusu değildir. Ancak bu yöntem de kesin sonuçlara ulaşmanızı sağlamayacaktır.

Evde Koca Karı Yöntemiyle Yapılabilecek Gebelik Testleri

Nabızdan Hamilelik Testi

Hamilelikte yaşanan değişimler sonucu artışa giden nabzın ölçülmesi ile de hamilelik testi yapıldığı görülmektedir. Özellikle vücuttaki kan ve sıvı miktarının artması sonucu, bu sıvıları pompalayabilmek için kalbin atım hızı artar ve bu da nabzın yükselmesini sağlar.

İki veya üç parmağın bileğin üzerine koyulması ile duyulan atımlar, 1 dakika boyunca sayılarak nabız hesabı yapılabilir. Ayrıca bazı akıllı bileklikler veya tansiyon cihazları yardımı ile de nabız ölçümü gerçekleştirilebilir.

Ancak belirtmekte fayda var ki nabız sadece hamileliğe bağlı olarak artmaz ve bu nedenle bu yöntemden kesin bir sonuç alınması mümkün değildir.

Evde Koca Karı Yöntemiyle Yapılabilecek Gebelik Testleri

Limonla Hamilelik Testi

Limonla hamilelik testinde kaba doldurulan idrarın üzerine limon sıkılmaktadır. Bu işlemin yapılması sonrası limonun lifleri ve tortuları dibe çöküyorsa hamile olunduğu iddia edilir. Böyle bir çökmenin meydana gelmemesi ise hamile olunmadığının işareti olarak söylenir. Bu yöntem de diğer kocakarı yöntemleri gibi kesin sonuçlara ulaşmanızı sağlamayacaktır.

Evde Koca Karı Yöntemiyle Yapılabilecek Gebelik Testleri

Evde Şekerle Gebelik Testi Yapanlar

Kaba doldurduğum toz şekerin üstüne sabahki ilk idrarımı yaptım ve biraz bekledim. Normalde erimesi gereken şeker erimedi ve hamile olduğumu düşündüm. Bunun üzerine idrarda ve kanda da testler yaptırdım ve gerçekten hamile olduğumu öğrendim.

Sanırım doğruluğuna inandığım bir yöntem. Harfiyen uyguladım ve hamile olunduğuna dair gösterilen sonuçları aldım. Sonrasında yaptırdığım kan testi ile de bunu destekledim.

Evde Koca Karı Yöntemiyle Yapılabilecek Gebelik Testleri

İdrar Kaynatarak Gebelik Testi Yapanlar

İdrarımı bir kaba yaptım ve bu kabı ocakta kaynattım. Beyaz beyaz köpürmeye başlaması sonrasında hamile olduğuma inandım ve hemen idrarda ve kanda gebelik testleri yaptırdım. Onların sonucunda da pozitif olduğunu anladım. Gerçekten işe yarayan bir yöntem sanırım…

Eskilerden duyduğum bir yöntem olduğu için hamilelikten şüphelendiğimde denemiştim. Kaynatmamdan sonra herhangi bir değişiklik olmadı idrarımda. Fakat birkaç gün sonra yaptığım idrar testinde çift çizgi gözüktü ve pozitif sonuç aldım.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu