İlaç Rehberi

Imex Merhem Nedir? İmex % 3 Merhem Ne İşe Yarar?

İmex merhem deri üzerine kullanılan bir antibiyotik ilaçtır. İlaç genellikle iltihap ile seyreden dere hastalıklarında ve yüzeysel yayın gösteren akne tedavisinde kullanılır.

İmex Merhem Nedir?

Antibiyotik ilaçlar içerisinde yer alan ve tetra siklin hidroklorür etken maddesine sahibi olan bu merhem yalnızca deri üzerine kullanmak için uygundur. İlaca dair genel bilgiler şu şekildedir;

İlaç Fiyatı 127.52 TL
Barkodu 8699708381096
Reçete Normal reçeteli
Etken Madde Tetrasiklin Hcl
İlaç Firması Assos İlaç, Kimya, Gıda Ürünleri Üretim ve Tic. Ltd. Şti.
Atc Kodu D06AA04
Geri Ödeme Kodu 0
İlaç Sınıfı  

Dermatolojik İlaçlar
Dermatolojik Antibiyotik ve Kemoterapötik İlaçlar
Vücut Yüzeyine Uygulanan Antibiyotikler
Tetrasiklin ve Türevi Antibiyotikler
Tetrasiklin

İlaç hakkında daha fazla bilgi almak için hekiminize ya da eczacınıza danışabilirsiniz. İçeriğimizin devamında yer alan bilgileri İmex merhem prospektüsü içerisinden aldığımızı hatırlatmak isteriz.

İmex Merhem Ne İşe Yarar?

İmex bir antibiyotiktir. İlaç yangı ile devam eden deri enfeksiyonlarında ve bazı yüzeysel akne vakalarında kullanılır.

İmex merhem içerisinde yer alan etken maddeleri herhangi bir sistemik tepki göstermeden lokal olarak bölgedeki bakterilerin öldürülmesini sağlar. İlaç mantar ve virüs etkenlerinde herhangi bir etki göstermez.

İlginizi Çekebilir!!!  Madecassol Krem Ne İşe Yarar? Kullanıcı Yorumları

İlginizi çekebilecek diğer ilaç içerikleri;

İmex Merhem Nasıl Kullanılır?

İmex merhem deri üzerine kullanılabilecek bir forma sahiptir. İlaç günlük önerilen dozlarda etkilenen bölgeye uygulanır. Etkilenen cilt bölgesi ilk önce ılık su ve sabun ile temizlenir. Daha sonra kurulanan deri üzerine İmex merhem hafif masaj aracılığı ile sürülür. İlaç deri üzerinde ince bir tabaka oluşturacak şekilde kullanılmalıdır. Daha sonra ilaç kullanılan bölgey bir gazlı bez aracılığıyla kapatılmalıdır.

Nasıl Saklanır? Oda sıcaklığında güneş ışığı temas etmeyen ortamlarda saklanır.
Araç ve Makine Kullanımına Dair Uyarılar Araç ve makine kullanımına dair özel bir uyarı bulunmamaktadır.
Özel Uyarılar İlaç kullanımına dair özel bir uyarı bulunmamaktadır.
Doz Aşımı Uyarıları Önerilenden fazla doz kullanımında zehirlenme belirtileri görülebilir. En kısa süre içerisinde acil polikliniklerine başvurunuz.
Çocuklar İçin Uygun Mu? Çocuklar tarafından kullanılabilir.
Yaşlılar İçin Uygun Mu? (65 yaş+) Yaşlılar tarafından kullanılabilir.
Hamileler İçin Uygun Mu? Hamileler tarafından kullanılabilir.
Emzirenler İçin Uygun Mu? Emziren anneler tarafından kullanılabilir.

İmex Merhem Doz Önerileri

İmex merhem ilacı için herhangi bir doktor önerisi yoktur. Etkilenen bölgenin şiddetine ve hastanın genel sağlık durumuna göre doktor tarafından doz kullanım önerisi yapılır.

İmex Merhem Ne için Kullanılır?

Bu ilaçlar bakterilerin neden olduğu enfeksiyon hastalıklarında kullanılır. Ancak enfeksiyonu sadece deri üzerinde yaygın göstermesi gerekmektedir. Vücudun iç bölümlerinde görülen enfeksiyon hastalıklarında bu merhemler herhangi bir etki yaratmaz. Genellikle yangı ile devam eden iltihaplı bakterinin enfeksiyonlarında ve çok şiddetli olmayan sivilce tedavisinde İmex ilaçları reçete edilir.

İlginizi Çekebilir!!!  Dicetel Tablet Nedir? Ne İşe Yarar?

İmex Merhem Kullanmaması Gereken Kişiler

İmex merhem kullanan kişinin ilaç içerisindeki erken maddelere ya da yardımcı maddeler alerjisi varsa bu ilacı kullanmaması gerekmektedir. Aksi takdirde hastalardan ciddi deri reaksiyonları ortaya çıkabilir.

İmex Merhem Kullanırken Dikkatli Olması Gereken Kişiler

İlaç kullanırken dikkatli olması gereken hastaları doktorlar tespit eder. Doktor tarafından herhangi bir öneri yapılmadıysa ilacı normal düzeninde kullanmaya devam edebilirsiniz.

İmex Merhem Eczane Fiyatı 2022

İmex Merhem eczane fiyatı 2022 yılında aşağıdaki tablodaki gibidir;

İlaç Fiyatı
IMEX 50 gr merhem 64 TL
IMEX 20 gr merhem 28.31 TL
IMEX 100 gr merhem 127.52 TL

İmex Merhem Yan Etkileri

İmex Merhem yan etkileri deri ile ilişkilidir. İlacın yan etki göstermesi beklenmemesi de hastaların bağışıklık sistemi aktivitesine ve kullanılan ilaç dozuna bağlı olarak bazı yan etkiler görülebilir. Ağrı, kaşıntı, kuruma ve yanma hissi en çok görülen yan etkiler arasındadır.

İmex Merhem İlaç Etkileşimleri

İmex ilacının diğer ilaçlar ile birlikte kullanıldığında etkileşime girmesi beklenmez. Özellikle oral ve invaziv yollarla alınan ilaçların İmex ilacı ile hiçbir şekilde etkileşime girmesi beklenmemektedir. Ancak yine de doktorlara kullandığınız ilaçları bildirmenizde fayda vardır. Eğer başka türlü krem ya da merhem kullanıyorsanız iki ilaç arasında belirli bir süre beklemeniz gerekebilir.

İmex Merhem Yararları Nelerdir?

İmex Merhem ilacının yararları şu şekilde sıralanabilir;

  • Bakterileri kısa süre içerisinde deriden uzaklaştırır
  • Enfeksiyonun neden olduğu iltihabi reaksiyonu ve yangıyı azaltır

İmex Merhem Zararları Nelerdir?

İmex Merhem ilacının zararları şu şekilde sıralanabilir;

  • Deride kuruluk yapabilir
  • Yanlış kullanımda deride tahriş ortaya çıkabilir

İmex Merhem Prospektüsü

Eğer İmex ilacı ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız bunu bize yorum olarak iletebilirsiniz. Biz bu içeriği hazırlarken İmex merhem prospektüsünden faydalandık. Ya da ilaç içerisinden çıkan kağıda okuyabilir veya size en yakın eczacıya giderek konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!!!  Magnorm 365 mg Nedir? Ne İşe Yarar?

İmex Merhem Reçetesiz Alınır mı?

Diğer antibiyotik ilaçlar da olduğu gibi İmex merhemler de reçetesiz bir şekilde alınamaz. İlacın uzman bir doktor tarafından reçete edilmesi gerekir. İmex merhem sadece reçete edilen kişiler tarafından alınabilir ve kullanılabilir.

İmex Merhem Muadili Var mı?

İmex ilacının muadili olan başka ilaçlar da vardır. Bu İmex merhem muadilleri içerisinde İmex ile aynı etken maddeler vardır. İmex merhem olmadığı durumlarda tedavide bu muadil ilaçlara başvurulabilir.

  • TETRALET 500 mg 16 kapsül
  • TETRA 500 mg 16 kapsül
  • TETRA 250 mg 16 kapsül
  • NOACNE %3 20 gr merhem
  • ACNEDUR 20 gr merhem

İmex Merhem Etken Maddeleri

İmex merhem içerisinde tetra siklin hidroklorür etken maddesi vardır. Bu etken maddesi dermatolojik etkili ilaçlar sınıfında yer almaktadır.

İmex Merhem Şikayetleri

İmex merhem şikayetleri genellikle vücuttaki kurumalar ve yanmalar ile ilgilidir. Hastaların şikayet ederken vücutlarında ilacın yanıcı bir etki bıraktığını ifade etmiştir.

İmex Merhem Hamileler ve Emziren Anneler Kullanabilir Mi?

Hamile bireylerde İmex ilacına dair herhangi bir öneri bulunmamaktadır. İlaç ile ilgili herhangi bir araştırma olmadığı için hastanın yararına ve bebeğe gelebilecek zararları dikkat edilir. Aynı durum emziren anneler için de geçerlidir. Eğer annenin ilacı kullanması gerekiyorsa emzirmeye bir süre ara verilerek tedaviye devam edilebilir.

İmex Merhem Aç mı Tok mu Kullanılır?

Vücut yüzeyine uygulanan diğer ilaçlar da olduğu gibi İmex merhemler de aç ya da tok karnına kullanılabilir. Önemli olan tedavi her gün aynı saatte aynı dozda ilaç kullanılır. Hastalar bu hususa dikkat ettikleri takdirde herhangi bir zararlı etki ile karşılaşmadan tedaviyi sonlandırabilirler.

İmex Merhem Günde Kaç Kere Kullanılır?

İmex merhem günde 1 ila 3 kere uygulanır. Günde kaç kere merhem sürüleceği doktor tarafından belirlenir. Günlük doz önerisi de aynı şekilde hastaların genel sağlık durumuna ve derideki enfeksiyon şiddetine göre doktor tarafından belirleniyor.

İmex Merhem SGK Karşılıyor mu?

İmex merhemi SGK tarafından karşılanmaktadır. İlaç ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için size en yakın eczacıya danışabilirsiniz.

İmex Merhem Hangi Firma Üretiyor?

İmex merhemleri Assos İlaç, Kimya, Gıda Ürünleri Üretim ve Tic. Ltd. Şti. firması tarafından üretilmektedir.

IMEX Krem Fondoten Olarak Kullanılır Mı?

İmex merhemleri ile fondöten arasında herhangi bir bağlantı yoktur. Bu nedenle ilacın fondöten olarak kullanılmaması gerekmektedir.

İmex Krem Kaç Saat Yüzde Kalmalı?

İmex krem yüzde ortalama 45 dakika durabilir. Daha sonrasında ilaç vücuttan uzaklaştırılmalıdır.

YouTube video

Rate this post

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
5