İlaç Rehberi

Prednol Nedir? Ne İşe Yarar? Yan Etkileri Nelerdir?

Prednol kortikosteroid – steroid ilaçlar sınıfında yer alan ve bağışıklık sistemi üzerinde etkili olan bir ilaçtır. İlaç genellikle iltihabi reaksiyonlar ile seyreden sağlık sorunları için reçete edilir.

Prednol gibi steroid etkili ilaçların kullanımı ciddi dikkat gerektirmektedir. Bu nedenle Prednol kullanan kişilerin oldukça dikkatli olması gerekmektedir. Prednol tedavisi olan hastaların büyük bir bölümü doktorlar tarafından yan etkiler açısından takip edilmektedir.

Prednol Nedir?

Prednol, bir tür kortikosteroid ilaçtır. Alerjiler, artrit, bazı kan hastalıkları, solunum sistemi hastalıkları, bazı kanserler, göz rahatsızlıkları, cilt rahatsızlıkları ve bağışıklık sistemi bozuklukları dahil olmak üzere çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanılır.

Prednol, kortizol adı verilen doğal bir maddenin yapay bir şeklidir. Kortizol, adrenal bezler tarafından üretilen bir hormondur. Kan basıncını ve kan şekeri seviyelerini korumak da dahil olmak üzere vücudun birçok işlevi için gereklidir.

Prednol ağızdan, enjeksiyonla veya bir inhaler (solunum sistemi ile) alınabilecek şekillerde – formlarda bulunur. Genellikle günde bir veya iki kez alınır. Tedavinin uzunluğu, tedavi edilen duruma bağlıdır. Uzun süreli kullanımı bağışıklık sistemi açısından tehlikeli olduğu için tedaviler genellikle kısa tutulur.

İlginizi çekebilecek ilaç içerikleri;

Metilprednizolonun olası yan etkileri baş ağrısı, baş dönmesi, mide rahatsızlığı ve iştah artışıdır. Bu ilaç ayrıca görme ve işitme ile ilgili sorunlara da neden olabilir. Prednol sadece doktor tarafından reçete edildiğinde kullanılmalıdır. İlacın takibi reçete oluşturan doktor tarafından yapılmalıdır.

Eğer Prednol ilacını nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız en kısa süre içerisinde doktorunuza danışınız.

İlaç Fiyatı 13.24 TL
Barkodu 8699541010504
Reçete Normal reçeteli
Etken Madde Metilprednizolon
İlaç Firması Mustafa Nevzat İlaç Sanayi A.Ş.
Atc Kodu H02AB04
Geri Ödeme Kodu A06306
İlaç Sınıfı
Endokrin Sistem
Sistemik Kortikosteroidler
MONO KORTİKOSTEROİDLER
Glucocorticoids
Metil prednisolon sodyum suksinat
İlginizi Çekebilir!!!  Fucicort 30 Gr Krem Nedir? Nasıl Kullanılır?

Prednol Ne İşe Yarar?

Prednol, artrit ve astım gibi çeşitli enflamatuar durumları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan bir kortikosteroid türüdür. Kortikosteroidler, bağışıklık sistemini baskılayarak iltihaplanmayı azaltan bir ilaç sınıfıdır.

Prednol, doğal olarak oluşan kortikosteroid hormonunun sentetik bir şeklidir. Yapısal olarak prednizon ve hidrokortizon gibi diğer kortikosteroidlere benzer. Kortikosteroidlere bazen kısaca “steroidler” denir.

Prednol ilacı tablet, oral süspansiyonlar ve enjekte edilebilir çözeltiler dahil olmak üzere çeşitli formlarda mevcuttur. Tedavi edilen hastalığa bağlı olarak genellikle günde bir veya iki kez alınır.

Metilprednizolonun en yaygın yan etkileri mide rahatsızlığı, baş ağrısı ve baş dönmesidir. Artan kan basıncı, kilo alımı ve ruh hali veya davranış değişiklikleri gibi daha ciddi yan etkiler de ortaya çıkabilir.

Prednol reçeteli bir ilaçtır ve yalnızca bir sağlık uzmanının gözetiminde kullanılmalıdır. Başka bir tıbbi sorununuz, alerjiniz olup olmadığını veya hamileyseniz – emziriyorsanız sağlık uzmanınıza bildirmeniz önemlidir.

Prednol Nasıl Kullanılır?

Prednol ilacı alerjiler, artrit, kan hastalıkları, cilt rahatsızlıkları ve bağışıklık sistemi bozuklukları dahil olmak üzere çeşitli durumları tedavi etmek için kullanılan bir kortikosteroid türüdür. Kortikosteroidler, adrenal bez tarafından üretilen kortizol hormonunun sentetik versiyonlarıdır.

Prednol, tabletler, kapsüller, sıvılar ve enjekte edilebilir formlar dahil olmak üzere çeşitli formlarda mevcuttur. Prednol genellikle günde bir veya iki kez alınır. Enjekte edilebilir form, bir damar içine infüzyon olarak verilir.

Prednol almadan önce doktorunuza tüm tıbbi durumlarınız, alerjileriniz ve aldığınız tüm ilaçlar hakkında bilgi veriniz. Hamilelik sırasında, Prednol sadece reçete edildiğinde kullanılmalıdır. Bu ilaç anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Nasıl Saklanır? Oda sıcaklığında güneş ışığı temas etmeyen ortamlarda saklanır.
Araç ve Makine Kullanımına Dair Uyarılar Araç ve makine kullanımına dair özel bir uyarı bulunmamaktadır.
Özel Uyarılar İlaç kullanımına dair özel bir uyarı bulunmamaktadır.
Doz Aşımı Uyarıları Zehirlenme belirtisi gördüğünüzde en kısa süre içerisinde acil polikliniklerine başvurunuz.
Çocuklar İçin Uygun Mu? Çocuklar tarafından kullanılamaz.
Yaşlılar İçin Uygun Mu? (65 yaş+) Yaşlılar tarafından kullanılamaz.
Hamileler İçin Uygun Mu? Hamileler tarafından kullanılamaz.
Emzirenler İçin Uygun Mu? Emziren anneler tarafından kullanılamaz.

Prednol Doz Önerileri

Prednol dozları çok geniş bir aralıkta belirlenmiştir. Hastanın yaşı, genel sağlık durumu, altta yatan hastalık, cinsiyeti, kilosu vb. birçok faktör Prednol dozunun belirlenmesinde etkili olmaktadır. Doktorunuz sizin için en uygun dozu belirleyecektir.

İlginizi Çekebilir!!!  PURINOL 250 MG+ 615 MG5 G EFERVESAN Nedir?

Prednol Ne için Kullanılır?

Prednol, artrit ve astım gibi çeşitli enflamatuar durumları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan bir kortikosteroid türüdür. Bazen bazı kanser türlerini tedavi etmek için de kullanılır. Prednol, iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan bağışıklık sistemini baskılayarak etki gösterir.

Metilprednizolonun tedavi etmek için kullanılabileceği bir dizi farklı hastalık vardır. En yaygın kullanıldığı hastalıklardan bazıları şunlardır:

Artrit: Prednol, ağrı ve iltihaplanma gibi artrit semptomlarını tedavi etmek için kullanılabilir. Genellikle diğer artrit ilaçları ile birlikte kullanılır.

Astım: Prednol, astım semptomlarının kontrolüne yardımcı olmak için kullanılabilir. Genellikle diğer astım ilaçları ile birlikte kullanılır.

Kanser: Prednol, lösemi ve lenfoma gibi bazı kanser türlerinin tedavisinde kullanılabilir. Genellikle diğer kanser ilaçları ile birlikte kullanılır.

Prednol tipik olarak bir tablet veya kapsül şeklinde ağızdan alınır. Enjekte edilebilir formda da mevcuttur. Metilprednizolonun spesifik dozu ve sıklığı, tedavi edilen duruma bağlı olarak değişecektir.

Prednol almayı düşünüyorsanız, olası riskleri ve yararları doktorunuzla görüşmeniz önemlidir.

Prednol Kullanmaması Gereken Kişiler

Prednol ilacının bazı hastalar tarafından kullanılmamalıdır. Bu hastaları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Prednol analizi olan kişiler
 • Aşı yaptıran ya da aşı yaptıracak olan kişiler
 • Mantar enfeksiyonu olan kişiler
 • Viral hastalığı olan kişiler

Prednol Kullanırken Dikkatli Olması Gereken Kişiler

Prednol kullanırken dikkatli olması gereken kişiler şu şekilde sıralanabilir;

 • Mide ülseri olan kişiler
 • Cilt enfeksiyonu olan kişiler
 • Cilt kanseri olan kişiler
 • Pankreas iltihabı olan kişiler
 • Tiroid bezi bozukluğu olan kişiler
 • Hipertansiyonu olan kişiler
 • Tromboflebit rahatsızlığı olan kişiler
 • Cushing sendromu olan kişiler
 • Osteoporozu olan kişiler

Prednol Eczane Fiyatı 2023

Prednol eczane fiyatı 2023 yılında şu şekildedir;

İlaç Adı Fiyatı
PREDNOL 4 mg 20 tablet 6.88 TL
PREDNOL 16 mg 20 tablet 13.24 TL
PREDNOL % 0.125 30 gr pomad 8.54 TL
PREDNOL % 0.125 30 gr krem 8.54 TL

Prednol Yan Etkileri

Prednol yan etkileri genel olarak şu şekildedir;

 • Pankreatit
 • Şok
 • Bilinç kaybı
 • Alerjik reaksiyon
 • Kolay enfeksiyon kapma
 • Sersemlik
 • Enerji kaybı
 • Deri döküntüsü
 • Kaşıntı
 • Yüzde kızarıklık

Prednol İlaç Etkileşimleri

Prednol ile etkileşime geçebilen ilaçlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Göz tansiyonu ve epilepsi hastalıklarının tedavisinde kullanılan asetazolamid
 • Kanser tedavisi için reçete edilen aminoglutetimid ve siklofosfamid
 • Kan sulandırıcı etkisi olan ilaçlar
 • Antidiyabetik olan ilaçlar
 • Myastenia gravis hastalığında kullanılan ilaçlar
 • HIV enfeksiyonlarında kullanılan ilaçlar
 • Doğum kontrol ilaçları
 • Epilepsi tedavisinde kullanılan barbitüratlar ve primidonlar
 • Bazı kas gevşetici ilaçlar
 • Mide rahatsızlıkları için reçete edilen karbenoksolon ve simetidin
 • Kalp yetmezliği tedavisinde kullanılan digoksin
 • Mantar enfeksiyonlarında kullanılan ilaçlar
 • Organ nakli sonrasında kullanılan takrolimus
İlginizi Çekebilir!!!  Apranax Plus 20 Film Tablet Nedir? Ne İşe Yarar?

Prednol Yararları Nelerdir?

Prednol ilacının yararları şu şekilde sıralanabilir;

 1. Alerji Tedavisi: Prednol, mevsimsel alerjiler, evcil hayvan alerjileri ve gıda alerjileri dahil olmak üzere çeşitli alerjileri tedavi etmek için kullanılabilir. Alerjik reaksiyonlara neden olan maddelerin üretimini bloke ederek çalışır.
 2. Astım Tedavisi: Prednol ayrıca astımı tedavi etmek için de kullanılabilir. Hava yollarındaki iltihabı azaltarak etki gösterir, bu da nefes almayı kolaylaştırır.
 3. Artrit Tedavisi: Prednol hem osteoartrit hem de romatoid artrit tedavisinde kullanılabilir. Eklemlerdeki iltihabı azaltarak etkisini gösterir bu da ağrı ve sertliği azaltmaya yardımcı olabilir.
 4. Kanser Tedavisi: Prednol, belirli kanser türlerini tedavi etmek için de kullanılabilir. Kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatarak etki gösterir.
 5. Otoimmün Hastalık Tedavisi: Prednol, çeşitli otoimmün hastalıkları tedavi etmek için de kullanılabilir. Otoimmün hastalıkların semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilecek bağışıklık sistemini baskılayarak çalışır.
 6. İltihabı Azaltma: Enflamasyona neden olan maddelerin üretimini bloke ederek etki gösterir.
 7. Ağrı kesici: Prednol ayrıca ağrıyı gidermek için kullanılabilir. İltihabı azaltarak ve ağrıya neden olan maddelerin üretimini bloke ederek çalışır.

Prednol Zararları Nelerdir?

Prednol ilacının zararları şu şekilde sıralanabilir;

 • Bağışıklık sistemini zayıflatabilir
 • Sık enfeksiyon geçirilmesine neden olabilir
 • Ciddi yan etkilere yol açabilir

Prednol Prospektüsü

Prednol prospektüsünde ilaç kullanımı ile ilgili bütün bilgileri bulabilirsiniz. Eğer bu bilgiler sizin için yeterli değilse doktorunuza ya da eczacınıza danışabilirsiniz.

Prednol Reçetesiz Alınır mı?

Prednol gibi steroid etkili ilaçlar kesinlikle reçetesiz alınamaz. İlaçların yalnızca reçete sahibi hastalar tarafından kullanılması gerekmektedir.

Prednol Muadili Var mı?

Prednol ilacı ile aynı etken maddesi sadece Precort ilacında vardır. Ancak bu ilaçlar gibi steroid etkisi olan başka ilaçlar da vardır. Doktorlar kar zarar durumuna bakarak başka ilaçları da reçete edebilir.

Prednol Etken Maddeleri

Prednol ilacının içerisinde etken madde olarak prednizolon maddesi vardır. Bu madde steroid gibi çalışarak etkisini gösterir.

Prednol Şikayetleri

Prednol ile ilgili şikayetler genellikle yan etkilerle ilişkilidir. İnternet üzerinden hasta yorumlarına göz atabilirsiniz.

Prednol Hamileler ve Emziren Anneler Kullanabilir Mi?

Prednol bir gebelik Kategorisi C ilacıdır. Bu, metilprednizolonun doğmamış bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmediği anlamına gelir. Prednol hamilelik sırasında ancak potansiyel yararın fetüs üzerindeki potansiyel riske ağır basması halinde kullanılmalıdır.

Prednol emzirme döneminde kullanılmamalıdır. Bu ilaç anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Prednol, yalnızca potansiyel yararın emzirilen bebeğe yönelik potansiyel riski haklı çıkarması halinde kullanılmalıdır.

Hamileyseniz veya emziriyorsanız, Prednol almadan önce doktorunuzla konuşun.

Prednol Aç mı Tok mu Kullanılır?

Prednol ilacını tok karnına almanız önerilmektedir. Eğer ilacı tok karnına kullanınca sindirim problemi yaşıyorsanız konu hakkında bilgi almak için eczacınıza danışabilirsiniz.

Prednol Günde Kaç Kere Kullanılır?

Prednol ilacını günde kaç kere içeceğinizi doktorunuz belirleyecektir. Günde kaç kere Prednol kullanılacağı hastalığın şiddetine, türüne ve hastanın durumuna göre belirlenir.

Prednol SGK Karşılıyor mu?

Prednol SGK tarafından karşılanmaktadır. Ayrıntılı bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

Prednol Hangi Firma Üretiyor?

Prednol Koçak Farma İlaç ve Kimya Sanayi A.Ş. tarafından üretilmektedir.

 

Rate this post

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
5