Gündem

Yüzü tamamen yanmış adama tam destek

Özellikle yangın sonucu yüzünde önemli hasar oluşanların tercih ettiği Akdeniz Üniversitesi 7,5 yıl önce Uğur Acar’a yüz naklini başarı ile gerçekleştirmişti. Ancak bu nakil sonrası önünde uzun bir tedavi sürecinin olduğunu ve bunu sabırla devam ettiren Uğur Acar’ın yüz nakli işlemlerinin sonuna gelindiğini açıklayan Profesör Dr. Ömer Özkan, Uğur Acar’a sevinçli haberi verdi.

YÜZÜ TAMAMEN YANMIŞTI

Antalya’nın Manavgat ilçesi Gecebe Köyünde evlerinde yangın çıkması sonucu ve henüz 1 (bir) aylıkken bu yangın nedeniyle Uğur Acar’ın yüzünün tamamına yakını yanmıştı. Yangın sonrası sağ kurtarılan ancak 19 yaşına kadar yüzündeki yanık izleri ile insan içine çıkamayan Acar, yüz nakli için Akdeniz Üniversitesine başvuruda bulunmuştu. Türkiye’de ilk yüz naklinin kendisine yapılması ve sonucunun olumlu olması Uğur Acar’ı çok memnun etmişti.

TEDAVİDE SON AŞAMAYA GELİNDİ

Şu an 26 yaşında olan Acar’ın tedavisinin son aşamasına gelindi. Uzun bir süreç olan ve diğer tedaviler ile yüzünün normale döndüğünü belirten Acar ayrıca, Akdeniz Üniversitesin de de kendine bir iş bulduğunu belirtti. Çocukları çok sevdiğini ve tek hayalinin evlenip çocuk sahibi olmak olduğunu belirten Acar, bu hayalini gerçekleştirmek için kısa bir süre sonra evleneceğini de açıkladı.

Büyük bir başarı hikayesini yüz nakli operasyonu ile gerçekleştiren Uğur Acar yüz kaslarını ve mimiklerini kullanabilme yetisine kavuştuğunu, kaş kaldırabildiğini, sinir anını yüzüne yansıtabildiğini ve tıraş olabildiğini anlattı. Ayrıca artık sokaklarda özgürce gezebildiğini de belirtti. Akdeniz Üniversitesi Plastik Rekonstriktüf ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Profesör Doktor Ömer Özkan 21 Ocak 2012 tarihinde Türkiye’de ilk yüz naklini Uğur Acar’a yapmış ve tıp literatürüne bu başarısı ile adını yazmıştı.

Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu