Sağlık

Yurtdışına Çıkmadan Önce Yaptırmanız Gereken Aşılar

Yurtdışına sürekli olarak seyahat eden kişiler, kendi ülkelerinde olmayan bulaşıcı hastalık riskiyle karşı karşıya kalıyor. Yolculuk ve yurt dışında geçirilen süre boyunca hastalıkların riskini en aza indirebilmek için, kişiler seyahat edilen ülkenin bulaşıcı hastalıklarına karşı önlem almalılar. Bunun için seyahat etmeden önce aşılarını yaptırmaları gerekiyor.

Yurtdışına çıkmak için zorunlu olan aşılar

Uluslararası seyahatlerde bu riskler yolcunun cinsiyet, yaş ve sağlık durumu, aynı zamanda yapılan yolculuğun güzergahı, seyahatin süresi ve amacı gibi detaylara göre değişebiliyor. Ayrıca bu detayların yanısıra yiyecekler, su, hava ve korunmasız cinsel ilişki de enfeksiyon kapma riskini artıran faktörlerdendir. Bu durumda ise önlem almak amacıyla uygun aşıyı yaptırmak gerekiyor. Bu aşılar yolculuk sırasında kişili bulaşıcı enfeksiyonlara karşı koruyan en etkili yöntemdir.

Gidilecek ülkeye göre en uygun aşının yaptırılması ile hastalıkların kişilere bulaşma riskini azaltmak mümkündür. Uluslararası Sağlık Düzenlemeleri gereğince uluslararası seyahatlerde zorunlu olarak yaptırılması gereken tek aşı sarı humma aşısıdır. Ayrıca hac ve umre için Suudi Arabistan’a gidecek kişiler için meningokok menenjit aşısı zorunlu olarak yapılmaktadır. Kişilese önerilen diğer aşılar ise: kene kaynaklı ensefalit, meningokok, tifo, Hepatit A, Japon ensefaliti, kolera ve kuduz aşılarıdır. Uluslararası seyahat edecek kişilerin aşıları olduktan sonra, koruyucu etkinin başlaması bir süre beklemeleri gerekiyor. Kişiler tarafından beklenecek bu süre aşının tipine ve dozuna göre değişiklik göstermektedir.

Daha Fazla Göster

Kadir Dündar

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 2. sınıf öğrencisi. 3 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali global bir gazete de editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu