Gündem

Yeşil Yiyin Sağlıklı Yaşayın

Günümüzde gerek sağlık kuruluşları gerekse uzmanların ortak görüşleri arasında yeşil yapraklı yiyeceklerin sağlıklı kalmada önemli bir role sahip olduğu bulunuyor. Bu kapsamda uzmanlar tarafından özellikle vücuttaki hücrelerin yenilenmesine ve oluşan tahribatlara karşı bir yenileme mekanizması görevi gördüğü ifade edilen yeşil yapraklı yiyecekler hücreleri yeniliyor.

Hem sağlıklı hem de uzun yaşamanın sırrı olarak gösterilen yeşil yapraklı sebzelerin ayrıca bilinmeyen faydaları da bulunuyor. Genellikle yeşil yapraklı sebzelerde A, K ve B vitaminleri bulunmakla birlikte aynı zamanda demir, magnezyum ve diğer mineraller yer alıyor. Antioksidan olarak görülen bu sebzeler hücrelerin yenilenmesini sağlıyor ve aynı zamanda da damar sertliğinin önüne geçiyor.

Hücrelerin Koruyucusu

Hücrelerin yenilenmesi ve hücre tahribatının önüne geçilmesi gibi birçok durumda yeşil yapraklı sebzelerin önemli bir rolü olduğu ifade ediliyor. Fitokimyasal içeren yeşil yapraklı sebzeler bu sayede damar sertleşmesini önleyerek, kalp hastalıkları ile ilgili olan inflamasyonu da azaltıyor. Bu noktada yeşil yapraklı sebzelerin birbiri ile birlikte, karıştırılarak ya da etkisini arttıracak şekilde kombinasyonlar yaparak tüketilmesi öneriliyor.

Kanseri önlemek adına da hücrelerin zarar görmesini ve kanser hücrelerinin yayılmasının önüne geçtiği açıklanıyor. Fakat sadece kanser değil yeşil yapraklı sebzelerin bir başka hastalık olan Alzheimer hastalığına karşı da faydası bulunduğu ifade edildi. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre nitritoksitin vücuttaki önemli bir kaynağı da yeşil yapraklı sebzeler tarafından oluşuyor bu da hastalığa karşı önemli bir etken olarak yer alıyor.

 

Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu